Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Вкрай (украй) - в (у) край




Вкрай (украй), присл. Дуже, над­звичайно, до краю; повно, вщерть. Стомився я вкрай в цій безмежній пус­телі, Людину живу зовучи (О.Олесь); Романенко у вкрай зіпсованому настрої поїхав додому (С.Журахович); / день встає в своїй красі, налитий сяйва вкрай (В.Сосюра); Овідій був украй здивований (М.Рильський).

В (у) край, ім. з прийм. — Не жу­рись, коли недоля В край чужий тебе закине! (Леся Українка); Серце її бо­ліло, немов хто у край його вгородив го­стрий ніж (Панас Мирний).

ВКУПІ (УКУПІ) - В (У) КУПІ

Вкупі (укупі), присл. Спільно, ра­зом; удвох. Не лякаймось, брати мої, моря, Будем сміливо вкупі пливти (П.Грабовський); Поліцейський вигнав нас укупі з другими босяками (А.Тес-ленко); Вкупі вони і полювали, і това­ришували (М.Старицький).

В (у) купі, ім. з прийм. Всесвіт, при­рода уся однакове мала обличчя і нази­валася Хаос: важка несформована бри­ла, Мертвий тягар, нерухомий, по-мішані в купі безладній (М.Зеров).

ВКУ

вкусити див. укусити.

ВЛАД (УЛАД) - В (У) ЛАД

Влад (улад), присл. До ладу, як тре­ба; до речі; ритмічно, в такт тощо. Не зовсім влад, а проте сильно, на повні груди, гукнули хлоп'ята '^ра"(Д.Бед-зик); Військо йде, улад ступає (О.Олесь); Біля розжевреного горна з молотами в руках улад б'ють по ковадлу.. Оленчук та його благородіє (О.Гончар).

В (у) лад, ім. з прийм. Коли моє не в лад, то я з своїм назад (П.Гулак-Ар-темовський); Коло важко притупува­ло в лад музиці (Леся Українка); Дід бадьоро марширував в лад пісні (О.Дон-ченко); Грав весь вечір патефон В такт і в лад з гармошкою (С.Олій­ник).

ВЛАДА - ВЛАСТІ

Влада. Право та можливість роз­поряджатися кимсь, чимсь; право ке­рувати державою, політичне пану­вання, керівні державні органи, уряд; особи, що мають урядові повнова­ження тощо: державна влада, верхов­на влада, політична влада, влада наро­ду, виконавча влада, адміністративна влада, міська влада, взяти владу.

Власті, -ей, мн. Особи, яким нада­но урядові, адміністративні повнова­ження: військові власті, місцеві власті (хоч у цьому значенні вживається і влада — місцева влада).

вмикач див. вимикач.

ВМИТЬ (УМИТЬ) - В (У) МИТЬ

Вмить (умить), присл. У цю ж хви­лину, дуже швидко. І встане велетень з землі, розправить руки грізні і вмить розірве на собі усі дроти залізні (Леся Українка); Бо з грудей моїх недужих Пісня стогоном злетить І в серденьках небайдужих Збудить жаль і горе вмить (Г.Чупринка); Самієв умить, наче під-

ріс, виструнчився і віддав честь енер­гійним., жестом (О. Гончар).

В (у) мить, ім. з прийм. В мить ви­буху Терентій Живиця відчув удар у плече (П.Автомонов); Наглядачі схо­вались — небезпечно Між: зеків терти­ся у мить таку (М.Руденко).

вмовлятися див. домовлятися.

ВНЕСОК - ВКЛАД - УКЛАД

Внесок, -ску. 1. Гроші, які хтось сплачує організації, установі тощо: вступні внески, профспілкові внески, членські внески, сплачувати внески.

2. перен. Щось цінне, внесене в громадську справу, науку, літературу тощо: вагомий внесок у сучасну науку.

Вклад, -у. Грошова сума, внесена на збереження до Ощадбанку або Держ­банку: грошовий вклад, терміновий вклад, вклад на поточний рахунок.

Уклад, -у. 1. Порядок, який був установлений або склався в житті, побуті, родині тощо. Молоді Гадюкові товариші з надзвичайною сміливістю перетрушували ввесь уклад життя (І.Нечуй-Левицький); Уклад життя в семінарії був загалом досить ідиліч­ний (С.Васильченко).

2. Тип, форма господарства певної суспільно-економічної формації; уст­рій. Вж. зі сл.: дрібнотоварний, еконо­мічний, капіталістичний, кріпосниць­кий, патріархальний, рабовласницький, суспільно-економічний, феодально-ро-довий.

ВНИЗ (УНИЗ) - В (У) НИЗ

Вниз (униз), присл. У напрямі до­низу; до гирла річки. Студент прила­штувався на естакаді, звісивши ноги вниз (О.Гончар); Вода підхопила човни і наче кинула їх униз (І.Нечуй-Левиць-кий).

В (у) низ, ім. з прийм. "Піймати ко­ня—не диво, — міркував Гнат, — але

вод

як на ньому їхати без недоуздка?" Тур­буючись про те, зійшов він у низ лощи­ни, зрізав кілька тоненьких лозинок і сплів з них недоуздок (А.Кащенко).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 511 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2302 - | 2033 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.