Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Вдаль (удаль) - в (у) даль




Вдаль (удаль), присл. Те саме, що вдалину. Я рвався вдаль, як журавель у вирій (М.Рильський); Течуть кварта­ли, наче ріки, А будівник удаль руша. Та залишається навіки Убілім камені ду­ша (М.Нагнибіда).

В (у) даль, ім. з прийм. Пахне хвиля Дніпрова, мов сіно, І гойдається в даль степову. Україно, моя Україно, Я для тебе на світі живу! (Д.Павличко); Ди­влюся в даль безкраю І тужу (П.Кар­манський).

вдатний див. вдячний.

ВДАЧА - УДАЧА

Вдача, -і, ор. -ею. Сукупність пси­хічних особливостей людини, які ви­являються в її діях, поведінці, харак­тері; нахил, звичка (також про тва­рин). Варка була дуже бідна, але робо­тяща, тиха на вдачу, добра й смирна (І.Нечуй-Левицький); Андрій був весе­лої вдачі хлопець (О.Копиленко); Така вже людська вдача, що страх перед не-

вдв

безпекою гірший від самої небезпеки (Б.Лепкий).

Удача. Позитивний, бажаний на­слідок чогось; успіх. Чи вже ж то одні удачі та радощі складали його молоду силу (Панас Мирний); Все залежить від удачі (Г'.Чупринка); — Оце так ри­бина!вирвалось у Костянтина. — Ще не було нам такої удачі/(М. Стель­мах).

ВДВАДЦЯТЬОХ (УДВАДЦЯ-

ТЬОХ) - В (У) ДВАДЦЯТЬбХ

Вдвадцятьох (удвадцятьох), присл. У складі двадцяти осіб.

В (у) двадцятьох, числ. з прийм.

ВДВІЧІ (УДВІЧІ), присл. У два ра­зи: вдвічі більше, вдвічі старший за нього, побіг удвічі швидше.

ВДВОЄ (УДВОЄ) - В (У) ДВбЄ

Вдвоє (удвоє), присл. У два рази; пополовині: удвоє збільшився урожай, зігнувшись удвоє, перегнув удвоє зо­шит. Бобренчиха лишилася вдовою, лютіша стала до роботи вдвоє (Л.Ко­стенко).

В (у) двоє, числ. з прийм.: у двоє відер набрали води.

ВДВОХ (УДВОХ) - В (У) ДВОХ

Вдвох (удвох), присл. У складі двох осіб. / дід і баба у неділю На присьбі вдвох собі сиділи (Т.Шевченко); Поса­дили ми вдвох при дорозі Ще малими дві парості віт (А.Малишко); Молодята про щось розмовляють удвох (О.Гон­чар).

В (у) двох, числ. з прийм. У них у двох., і ключі од комори (Г.Квітка-Ос-нов'яненко); Скінчу вже в двох словах (М.Коцюбинський); У двох місцях у натовпі рухнулися люди (А.Головко).

ВДЕВ'ЯТЕРО (УДЕВ'ЯТЕРО) -В (У) ДЕВ'ЯТЕРО

Вдев'ятеро (удев'ятеро), присл. У дев'ять разів.

В (у) дев'ятеро, числ. з прийм.

ВДЕВ'ЯТЬОХ (УДЕВ'ЯТЬОХ) -В (У) ДЕВ'ЯТЬОХ

Вдев'ятьох (удев'ятьох), присл. У складі дев'яти осіб: прийшли вдев'я­тьох.

В (у) дев'ятьох, числ. з прийм. В де-в ятьох випадках з десяти кінчалося на тім, що бабця брала миску в руки й ро­била сама (Г.Хоткевич).

ВДЕНЬ (УДЕНЬ) - В (У) ДЕНЬ

Вдень (удень), присл. У денний час. Вдень і вночі я усюди літатиму, Доки без сил не впаду, Всюди питатиму, всюди шукатиму, Доки тебе не знайду (О.Олесь); Надворі видко, як удень: місяць стоїть серед неба (І.Нечуй-Ле- вицький).

В (у) день, ім. з прийм. [Молода Парка:] Сестро/в серці б'ються звуки, рвуться мов із ночі в день/.. (О.Олесь); Чи думав я у день похмільний, Що з сер­цем скоїться моїм: По-справжньому я буду вільний Лише у карцері сирім? (М.Руденко).

ВДЕСЯТЕРО (УДЕСЯТЕРО) - В (У) ДЕСЯТЕРО

Вдесятеро (удесятеро), присл. У де­сять разів. Андрій стоїть не біля нього, а вдесятеро далі (Ю.Яновський); Ки­дається воїн вперед з удесятеро біль­шою снагою (О.Довженко); Люська давала порад удесятеро більше за інст­руктора (Ю.Мушкетик).

В (у) десятеро, числ. з прийм.

ВДЕСЯТЬОХ (УДЕСЯТЬОХ) - В (У) ДЕСЯТЬбХ

Вдесятьох (удесятьох), присл. У складі десяти осіб. Вдесятьох ледве на берег витягай [кита] (Григорій Тютюн­ник).

ВЕЖ

В (у) десятьох, числ. з прийм. ВДИВЛЯТИСЯ, ВДИВИТИСЯ,

-влюся, -вишся (УДИВЛЯТИСЯ, УДИВИТИСЯ). Дуже пильно, уваж­но дивитися кудись, на когось, щось. Усі очі козацькії вже у той бік вдивля­лися (Марко Вовчок); Шалматов мрійливо вдивлявся у далину, що мерех­тіла золотими хрестами (Р.Іваничук); — Ви вдивіться, вдумайтесь, скільки життя у кожного чоловіка, скільки гри, думок, почувань (В.Винниченко).

ВДРУГЕ (УДРУГЕ) - В (У) ДРУ­ГЕ

Вдруге (удруге), присл. У другий раз. Вже вдруге сниться мені хата (І.Нечуй-Левицький); Довгий час пан бунчуковий жив удівцем і нарешті взяв шлюб удруге (М.Лазорський); Івась крикнув удруге ще дужче (Панас Мир­ний); — Не попадайся мені удруге на очі (А.Кащенко).

В (у) друге, числ. з прийм. Такий, що в одно вухо влізе, а в друге вилізе (при­казка); Тихович закінчив труїннязначить, можна було вирушати у друге село (М.Коцюбинський).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 400 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если президенты не могут делать этого со своими женами, они делают это со своими странами © Иосиф Бродский
==> читать все изречения...

2577 - | 2450 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.