Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Впоперек (упбперек) - в (у) поперек




Впоперек (упоперек), присл. По ширині чогось, уширину; перенос­но — не так, як треба. Величезна яск­рава зоря перечеркнула небо впоперек (В.Собко); Поки Корній прокопав пер­ший рівчачок упоперек греблі, то добре впрів (Б.Грінченко). [Василь:] Чи ти їм що упоперек сказала? (М.Кропив-ницький).

В (у) поперек, ім. з прийм. Зразу на­че і бадьоро скочив, та тільки що ноги спустив додолу — аж мене в поперек — шпиг! (Панас Мирний); Чомусь був певний, що міна обов'язково вгвинти­ться йому в поперек, як свердел. Не в ногу, не в руку, а саме в поперек (О.Гончар).

ВРЕ

ВПОРУ (УПОРУ) - В (У) ПОРУ

Впору (упору), прися. Саме тоді, коли треба, вчасно; зрідка — саме та­кий, як треба. Так і пізня ярина. До п 'ятнадцяти стебел може кущ дати, якщо впору сіяно (К.Гордієнко); [Су­ховій:] А який холодний вітер подих­нув, хоч би і кожуха зодягти, саме б упору було (М. Кропи вницький); — Ага, думаю, добре, що прийшла саме впору (М.Лазорський).

В (у) пору, ім. з прийм. Його темні в черепаховій оправі окуляри мати не-злюбила одразу, забрала, заховала, не дає користуватися навіть в пору най­більшого блиску повітря (О.Гончар); Збили тільки не в пору колотнечу (Ле­ся Українка).

вправа див. управа.

впроваджувати див. запроваджувати.

ВП'ЯТЕРО (УП'ЯТЕРО) - В (У) П'ЯТЕРО

Вп'ятеро (уп'ятеро), присл. У п'ять разів. Не забувай, що ворога вп 'ятеро більше (Ю.Яновський).

В (у) п'ятеро, числ з прийм.

ВП'ЯТЬОХ (УП'ЯТЬОХ) - В (У) П'ЯТЬОХ

Вп'ятьох (уп'ятьох), присл. У скла­ді п'яти осіб. Вп'ятьох вони вирушили полуторкою вздовж Дніпра (А. Голов­ко); Вп 'ятьох одній корові зривали ло­боду (А.Малишко).

В (у) п'ятьох, числ. з прийм.

ВРАЖАЮЧЕ - ВРАЖАЮЧИ

Вражаюче, присл. Була вона не та­ка вже вражаюче красива, зовсім ні (В.Собко).

Вражаючи. Дієприсл. від вражати. Все ширше розходились береги, вража­ючи майбутніх вчительок своєю су­цільною новизною (О.Гончар).

6* І

ВРАЖЕННЯ - УРАЖЕННЯ

Враження, р. мн. -ень. 1. Слід у свідомості; вплив; уявлення. Як життя почало ширитись, то з ним і мова людська ширилася, набиралися нові слова задля виразу нових вражень, нових потреб (Панас Мирний); Всі кілька хвилин мовчали під враженням пісні (О.Донченко).

2. Те саме, що ураження.

Ураження. Пошкодження, пора­нення тощо. Вж. зі сл.: аорти, голов­ного мозку, дихальних шляхів, легень, насіння, нервової системи, нирок, плев­ри, серцево-судинної системи, серця, сітківки ока, слуху, шкіри, блискав­кою, хворобою, променеве, фізичне.

ВРАЗ (УРАЗ), присл. Раптом, від­разу, зненацька. Був ранок ясний, — і враз зібрались хмари (В.Самійленко); Коні мчали рівно і швидко. Дорога враз пірнула під різьблене склепіння запоро­шеного снігом сосняка (3.Тулуб).

2. Разом, спільно з кимсь, чимсь. Яка вина моя і тих, Що враз зі мною йдуть і йиш/.?(І.Франко); І прикро, як ураз зі мною Стають, немовби теж до бою, А справді для пихи своєї З порож­нім серцем фарисеї (М.Вороний).

ВРЕШТІ (УРЕШТІ) - В (У) РЕ­ШТІ

Врешті (урешті), присл. Нарешті, а втім тощо. Силувався [Петро] промо­вити й не міг. Аж урешті здобувся на голос і зачав хутенько лепетати (Лесь Мартович); Соломія, не розуміючи ци­ганської мови, ухилялась від запро­син — врешті їй було не до того (М.Коцюбинський); Довго висіла над Лисою горою тиша, тужавіла, стис­калася і врешті розверзлася вибухами гранат і стріляниною (Р.Іваничук).

В (у) решті, ім. з прийм. На весь гур­тожиток тільки ви й живете удвох в

ВРЕ

одній кімнаті, а в решті кімнат — по четверо, по п ятеро (Є.Гуцало).

врешті-решт див. кінець кінцем.

ВРІВЕНЬ (УРІВЕНЬ), ВРІВНІ (УРІВНІ), присл. На одному рівні (в поєднанні з прийм. "з", рідше з імен­ником у родовому відмінку); в рівно­цінному становищі, не відстаючи. Вікна були врівень з тротуаром (О.Дон-ченко); Ріс ромен із тином урівень (М.Стельмах); Свіже, повне її лице, освічене ясним сонцем, стало врівні з блідим, замлілим лицем її сусіда (І.Не-чуй-Левицький); Це ставило її врівень з усіма іншими (Л.Первомайський).

врізати див. урізати.

ВРбДА, рідше УРбДА. Переважно краса, миловидність людини. Вона була непогана на вроду: висока, струн­ка, з великими сірими очима під густи­ми чорними бровами врозліт, з білим чистим і рум'яним обличчям (З.Тулуб); Вчитель був вродливий, але його врода не хвилювала Килину (Є.Гуцало). Пох.: вродливий. Ти зовсім була не вродлива І завжди, як вечір, сумна... Чого ж ти з усіх моїх милих У серці осталась одна? (О.Олесь); Україно! Ти для мене диво! І нехай пливе за роком рік, Буду, мамо горда і вродлива, 3 тебе радуватися повік (В.Симоненко); вродливість.

ВРбЗБРІД (УРОЗБРІД), присл. Не разом; урозсип. З радісним криком вони кинулися врозбрід по долині (І.Франко); Думки Антона пішли вроз­брід (І.Волошин).

ВРОЗГІН (УРОЗГІН), присл. Від меж до середини лану (про оранку), а також переносно. Він пускає погляди по обрію врозгін (П.Кочура).

ВРОЗДРІБ (УРОЗДРІБ), присл. 1. Окремо один від одного. Тисячі лю­дей рушили вперед, як безконечна чорна

плахта, поволі, обережно.., вроздріб (О.Маковей).

2. Поштучно (про продаж, торгів­лю): купувати вроздріб. Добре розходи­ться журнал і вроздріб (з газети).

ВРОЗРІЗ (УРОЗРІЗ), присл. На­різно, розрізнено, не вкупі. Левенці скакали врозріз між двох таборів (П.Панч).

ВРОЗСИП (УРбЗСИП), присл. У різні боки; не разом. Як тільки колона порівнялася з ними, жінки врозсип ки­нулися поміж конвоєм (В.Козаченко); У Божовці хати не стояли одна проти однієї, а стояли хати там урозсип (Марко Вовчок).

ВРОЗТІЧ (УРОЗТІЧ), присл. у різні боки; урізнобіч. Дівчата з кри­ком кидаються врозтіч (І.Кочерга); Видно, [Марина] була дуже страшна тоді, бо всі вівці так урозтіч і кинули­ся (Панас Мирний).

ВРУНА (УРУНА), ВРУНО - РУ­НА - РУНО - РУНИ

Вруна, рідше уруна, врун, мн., вру-но. 1. Молоді, густі сходи посівів, іно­ді — густа зелень. Гарні вруна сього року (Словник Б.Грінченка); Вруно нівроку, гарне; жито, видать, уродить (Вас.Шевчук).

2. Те саме, що руно 1. Пох. врунис­тий: вруниста порода овець.

Руна, рун, мн. Те саме, що вруна 1.

Руно. 1. Густа й довга вовна овець: золоте руно. Пох. рунистий: руниста порода овець.

2. Те саме, що вруна 1.

Руни, рун, мн. 1. Літери давньогер­манських алфавітів. Пох. рунічний: рунічне письмо.

2. Народні карельські та фінські епічні пісні.

всл

ВРЯД (УРЯД) - В (У) РЯД

Вряд (уряд), присл. 1. Один біля од­ного; поряд. У яру гребля, верби вряд (Т.Шевченко); На лаві вряд лежать сім житніх хлібів (С.Чорнобривець); Довкола стін вряд стояли шафи з різ­ними справами (МЛазорський).

2. Один за одним (у часі); підряд. На станції Деряжня ми дістали театр на три вистави вряд (Ю.Смолич).

В (у) ряд, ім. з прийм. В одну лінію. Хитався вечірній задуманий сад, коли їх над яром поставили в ряд і дула по-вільно на них навели (В.Сосюра); Біля ставка Моргаленко вишикував своїх людей по четверо в ряд (Л.Перво-майський).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 398 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2675 - | 2239 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.