Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Всередину (усередину) -в (у) середину




Всередину (усередину), присл. У внутрішню частину чого-небудь; у знач, прийм. вказує на рух когось, чо­гось у внутрішню частину кого-, чо­го-небудь. Огонь тривоги вилизав гли­бокі западини в щоках, — аж усмокта­лися вони всередину (Панас Мирний); Гриць провів нас аж до якогось порож­нього вагона й допоміг вилізти усереди­ну (ОДосвітній); Швейцар не пустив мене всередину Палацу (Л.Смілян-ський).

В (у) середину, ім. з прийм. У місце, однаково віддалене від кінців чогось; у час, однаково віддалений від почат­ку й кінця чогось тощо. Не встерігся й Пилипко свого ворога, що заманив його в середину глухого лісу (Панас Мир­ний); Врізався він з рештою своїх неза-майківців у середину поляків, багатьох комонників збив з коней і пробився до гармати (ОДовженко).

ВСІМОХ (УСІМОХ) - В (У)

сімбх

Всімох (усімох), присл. У складі се­ми осіб: до музею ми підемо всімох.

В (у) сімбх, числ. з прийм. Коней у них у сімох забрано (А.Головко).

ВСЛІД (УСЛІД) - В (У) СЛІД

Вслід (услід), присл. (звичайно у сполуч. з прийм. "за"). Слідом, безпо-

всм

середньо за кимсь, чимсь; у знач, прийм. — у напрямі віддалення ко­гось, чогось. — Щоб ти собі голову зломив! — проговорили ми вслід за ним (І.Франко); Той поліз по драбині й за ним Яків услід (А.Головко); Ти нічого мені не сказала, тільки довго дивилась услід (В.Сосюра); Ціла буря, ціла хур­товина молодих, чистих, як кришталь, голосів зашуміла вслід заспівові (С.Ва- сильченко).

В (у) слід, ім. з прийм. [Джонатан:] Кому потрібна та краса? [Річард:] Мені і тим, що в слід мій підуть (Леся Українка); Довго йшли мовчки. Слід у слід — ланцюжком (АТудима).

всміхатися див. усміхатися.

всовувати див. усувати.

ВСОТЕ (УСОТЕ), присл. У сотий раз. — Ярина, Ярина! — повторював про себе, може, всоте Кривоніс (П.Панч); — Слухаєш мене? — спи­тав, мабуть, усоте Бобойченко (Вал. Шевчук); Стугонить за темними вік­нами вітер, дощ січе у шибки, а я — може, усотеміряю кроками редак­ційну кімнату і думаю (В.Дрозд).

вставка див. уставка.

ВСТУП - УСТУП - ПЕРЕД­МОВА

Вступ, -у. 1. Дія — вступання. Я не мав права на вступ до університету (О.Довженко); Рух коваля, що перехо­пив його руку, Рубін сприйняв як вступ до бійки (І.Сенченко).

2. Початкова частина книжки, статті, доповіді, музичного твору то­що. Треба було зробити вступ, і Рая, зробивши паузу, заявила.. (О.Копи-ленко); Яким же вступом пісню я поч­ну? (В.Самійленко); Кучеренко грає музичний вступ (А.Головко).

3. Вступна частина, що являє со­бою розділ певної науки, в якому ви-

кладено попередні відомості й основ­ні поняття цієї науки: вступ до мово­знавства.

Уступ, -у. 1. Виступ або виїмка в чомусь, що нагадує східець. З гір аж до моря уступи сягають, Люди прозва­ли їх "Чортові сходи" (Леся Україн­ка); Уступи скель бризантні рвали злісно (І.Гончаренко).

2. Частина тексту, уривок, абзац. Я хочу, щоб ти прочитав оцей уступ в газеті (В.Самійленко); Цілі уступи "Тараса Бульби " безпосередньо навіяні козацькими думами (М.Рильський).

Передмова. Вступна стаття до яко­гось твору, збірки, багатотомного видання творів тощо, яка містить по­передні пояснення, зауваження: пе­редмова до другого видання словника, передмова до збірки пісень, передмова перекладача.

всувати див. усувати.

ВСУМІШ (УСУМІШ), присл. Змішано, разом. В цирку здіймається крик обурення всуміш з оплесками (Ле­ся Українка); Пішли навкруги присад­куваті кряжисті граби й дуби всуміш з гіллястими липами (З.Тулуб); Всі вони йдуть усуміш, рівним, розміреним кро­ком (І.Франко).

втискувати, втискати див. утиску­вати.

втілювати див. запроваджувати.

ВТІМ (УТІМ) - В (У) ТІМ

Втім (утім), присл., спол. Тим ча­сом; а проте, однак. Всі четверо стоя­ли мовчки й думали. Втім надбіг "око­пом" Качковський (Леся Українка); Коло них класна дама — монотонно, як у церкві, розповідає щось нецікаве і ну­дне. Втім, найнудніша вона сама (Ю.Смолич); В розривах хмар темніє земля, а втім — це давно вже не земля:

вчи

синіє море, забите кригою (Л.Пер- вомайський).

В (у) тім, займ. з прийм. У тому. В тім дворі-труні якась принада (М.Ко­цюбинський); Мрію "побаченням, дру­же, з тобою В тім заповітнім краю (М.Нагнибіда).

ВТОРА - УГОРИ (ВТОРИ)

Втора. Другий голос у музичній партії; друга скрипка.

Угори (втори), -ів. Пази на краю бочки, діжки, барила, в які вставля­ють дно.

ВТРЕТЄ (УТРЕТЄ) - В (У) ТРЕТЄ

Втретє (утретє), присл. У третій раз. Уже втретє вона йти хоче та втретє й зупиняється (Б.Грінченко); З валів на честь гетьмана ревнули гар­мати, раз, удруге, втретє... (М.Ла-зорський); От постукали і раз, і вдруге, і утретє, і ввійшли старости (Г.Квітка-Основ'яненко); Та вже ж утретє чую сі слова (Леся Українка).

В (у) третє, числ. з прийм. В третє покоління перейшла ця традиція; Він зайшов аж у третю хату.

втримувати див. стримувати.

ВТРИЧІ (УТРИЧІ), присл. У три рази. Він би втричі дорожче заплатив за цю землю (М.Стельмах); У нас на околиці, на пісках, жила баба.. Разів утричі старіша за оцю яблуню (О.Гон­чар).

ВТРОЄ (УТРбЄ) - В (У) ТРОЄ

Втроє (утроє), присл. У три рази. Смішний, як втроє бублик (приказка); Втроє б витерпіла За єдине слово (Т.Шевченко); У воротях показався сухий, перегнутий утроє панок (Панас Мирний); В тебе аж утроє більші ко­си виросли (І.Нечуй-Левицький).

В (у) троє, числ. з прийм.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 985 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2464 - | 2389 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.