Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Ворсистий - ворсовий -ворсяний




Ворсистий. Укритий ворсом, вор­синками: ворсистий джміль, ворсис­тий килим, ворсистий рушник, ворсис­та ковдра, ворсиста тканина.

Ворсовий. 1. З ворсом: ворсовий ки­лим, ворсовий рушник, ворсова тканина.

2. Який виготовляє ворс: ворсовий цех.

Ворсяний. Те саме, що ворсовий 1: ворсяний начіс.

ВОСТАННЄ - В ОСТАННЄ

Востаннє, присл. В останній раз. Трохим кинув востаннє заготовлені вже до упряжі шлеї і мовчки попря­мував до стайні (В.Винниченко); На гілці лист пожовклий Затремтить в конанні І впаде, і тихо ляже, І засне востаннє (О.Олесь); — А тепер питаю вас востаннє, чи хочете оставатися зі мною, чи йти геть? (Б.Лепкий); Десь за Покровськими садками поринає за обрій сонце і востаннє багряно освіт­лює старі стіни дерев'яної церкви (Б.Антоненко-Давидович).

В останнє, ім. з прийм. — Добре, Грицько, — пообіцяв дід, лаштуючись в останнє чумакування. — Якщо можна буде, неодмінно сповіщу (О.Довженко).

6 — 4-2287 <

ВОСЬМЕРО, вісьмох, числ. збірн.: восьмеро дітей, восьмеро качат. Пор. двоє.

ВОЯК - ВОЇН - ВОЯКА

Вояк, -а. Той, хто воює з ворогом. Від ночі вояки в спілці з огневою сторо­жею лили воду на сю купу сіна (І.Франко); Прийшов розказ до війта, щоби доставив одного вояка (казка); / замовкли враз розмови, І спустилися чарки, І з палат, схилившись, вийшли Воєводи й вояки (О.Олесь); Богун з Не-чаєм були невтомні. Вони з являлися в найнебезпечніших місцях і своїм при­кладом підтримували вояків (О.Соко-ловський).

Воїн, -а. Те саме, що вояк. Дорож­ній пил, мости камінні Під ноги воїну лягли (Т.Масенко); Найкращі воїни — це вчорашні робітники (О. Гончар); Цю материнську планету ви, Кров 'ю і по­том напоєну, Дайте любити поетові, Дайте любити воїну! (М.Руденко).

Вояка, -и, ч. розм. 1. Те саме, що вояк. Бравий виявився він вояка (В.Лог-виненко); Козак Мамай — мандрівний запорожець, вояка і гультяй, жартун і філософ (О.Ільченко).

2. Іронічно — поганенький солдат, хлопець, що наслідує воїна; забіяка. — Ех ти, вояко!..промовив він. — Запалу й завзяття багато, а сили й ро­зуму мало.. Як же ти воюватимеш? (Л.Смілянський).

ВПЕНЬ (УПЕНЬ) - В (У) ПЕНЬ

Впень (упень), присл. Геть усе, геть усі; цілком, зовсім. А козаки вже ви-хрем летять за своїм улюбленим ва­тажком, ворогів шаблями упень руба­ють (А.Кащенко); А люди роблять ніч та й день. А піт все ллється, ллється, А смерть рубає їх упень, А доля з них сміється (Б.Лепкий); Що таке Реньо-ва? Це здеморалізована упень, розпеще-

ВПЕ

на хоробливим вихованням пустотлива пані (М.Вороний).

В (у) пень, їм, з прийм. Чи совою в пень, чи совою в дуба, а все сові буба (приказка); Утулив Бог душу у пень (приказка); Ковадло вузькою части­ною вбивали в пень.

ВПЕРЕД (УПЕРЕД), присл. У на­прямі руху, перед собою тощо. Впе­ред, вперед, старі і юні! (В.Сосюра); Луною покотився гук вперед по вулиці (А. Головко).

ВПЕРЕМІЖ (УПЕРЕМІЖ), ВПЕ­РЕМІЖКУ (УПЕРЕМІЖКУ) -ВПЕРЕМІШ (УПЕРЕМІШ), ВПЕ­РЕМІШКУ (УПЕРЕМІШКУ)

Впереміж (упереміж), впереміжку (упереміжку), присл. Чергуючись одне з одним; навперемінно. Трасу потро­ху обступили гінкі топольки, висадже­ні впереміж із кленами, ясенами та шовковицею (В.Логвиненко); На сході розгорявся ранок, рожево-волошкові квіти були розсипані впереміжку з бла­китними (П.Кочура).

Впереміш (упереміш), вперемішку (уперемішку), присл. Перемішуючись з чимсь. Йшаи холодні дощі впереміш із снігом (І.Волошин); В вікно повіяло ароматом рож вперемішку з гіркими пахощами волоського горіха та бузку (І.Нечуй-Левицький); Взявшись попід руки, вперемішку дівчата й хлопці, ру­шають вони серединою майдану, мов степом (О.Гончар).

ВПЕРШЕ (УПЕРШЕ) - В (У) ПЕРШЕ

Вперше (уперше), присл. У перший раз. Женя була вперше в місті (С.Ва-сильченко); Вперше в житті Данько заплакав (Ю.Яновський); Остап упер­ше вирядився з людьми на заробіток (А.Головко); У золотому шумі віт по­бачив він уперше світ (В.Сосюра).

В (у) перше, числ. з прийм. Він за­їхав у перше село.

ВПЛИВАТИ - УПЛИВАТИ

Впливати. 1. Вливатися, втікати кудись (про річку, струмок тощо). З-під коріння липи било джерело пого­жої води і.. впливало до потока (І.Франко).

2. Діяти певним чином на когось, щось, робити вплив на когось. От­рута почала впливати (3.Тулуб); — Заспокойся, золотко моє, чадацьке повітря так гарно впливає на твій організм (І.Ле); По ній можна було спостерігати, як впливають на ауди­торію слова доповідача (О.Дончен-ко).

Упливати. Те саме, що впливати 1. Дзеркало ріки спокійне, закам'яніле, і тільки аж під берегом видко, що вода не стоїть на місці, а неквапом і урочи­сто упливає вниз (Ю.Смолич); Моя доля враз з Дунаєм В синє море упливає (С.Руданський).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 413 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2349 - | 2104 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.