Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Культура України другої половини ХІХ ст




Загальна характеристика

— Розвиток культури відбувався за умов існування імперських ре жимів, денаціоналізації та асиміляції українського народу.

— Вплив територіальної роз'єднаності українських земель.

— Рушійною силою культурного розвитку стала діяльність національно свідомої інтелігенції.

— Значна роль меценатів — цукрозаводчиків Терещенків, Симиренків, які. виділяли мільйонні кошти на відкриття шкіл, утримання закладів охорони здоров'я, матеріальну підтримку діячів культури, діяльність театрів тощо.

Основні здобутки

1. Освіта.

Початкова освіта

У Наддніпрянській Україні На західноукраїнських землях
— позитивний вплив реформи 1864 р.; — початкові народні училища; — земські, приватні, церковні школи; — недільні, вечірні школи для дорослих — з 1869 р. встановлено обов'язкове навчання дітей від 6 до 14 років; — дозволено нявчання українською мовою; — поширення шкільної мережі та видання українських підручників завдяки діяльності «Просвіти»
— шкільним навчанням охоплена третина українських дітей; — Емським указом (1876 р.) заборонено освіту українською мовою — через брак шкіл та тяжке матері­альне становище 67 % українців були неписьменними в 1890 р.; — малокваліфіковані вчителі

Середня освіта

У Наддніпрянській Україні На західноукраїнських землях
— класичні 8-річні гімназії та 6-річні реальні училища — російськомовні; — обмежений вступ євреїв, вихідців з ниж­чих верств населення; висока плата за на­вчання; — з 1870 р. працюють жіночі гімназії та 4-річ-ні прогімназії — гімназії діяли тільки у Львові та Перемишлі; — мова навчання — поль­ська, угорська, німець­ка; — українські учні станови­ли лише 16 %
— кількість середніх навчальних закладів не­значна й не могла охопити всіх бажаючих; — інститути шляхетних дівчат, кадетські кор­пуси приймали тільки дітей дворян — незадовільний стан се­редньої освіти на Буко­вині та в Закарпатті

Це цікаво! У 1748 р. у Гетьманщині навчався кожен 29-й українець, працювала одна школа не 746 осіб. У 1861 р. навчався кожен 150-й, одна школа — на 10 ти­сяч осіб. Лише 13 % українців уміли читати в 1897 р.

 

Значну роль відігравала благочинна діяльність патріотів. Так, на кошти Г. Галагана відкрито чимало народних шкіл і гімназію в При­луках, Колегію Павла Ґалаґана у Києві.

Історичний портрет!

Григорій Ґалаґан (1819-1888) — народився у шляхетській українській родині. Закінчивши університет, він поступив на службу до Чернігівської палати де­ржавного майна. Зрозумівши, що на цій посаді він не має можливості допомагати простому лю­дові, йде у відставку. Г. Галаган бере активну участь у роботі Чернігівського губернського ко­мітету з поліпшення побуту селян, тобто займаєть­ся підготовкою реформи зі скасування кріпацтва. У 1878 р. він безкоштовно передав земству свій маєток, де згодом буде влаштовано навчальний за­клад. Допомагав меценат і громадам: його коштом певний час виходив історико-літературний часо­пис «Київська старовина». Визнанням його науко­во-організаційних здібностей стало обрання Г. Галагана. головою щойно створеного Південно-Західного відділення Російсько­го географічного товариства. За сприяння Галагана стали виходити «Запис­ки» відділення, збиралися музейна колекція та бібліотека, поширювалися програми збору відомостей про історико-культурні райони України. Трагічна смерть шістнадцятирічного сина Григорія Галагана Павла ста­ла поштовхом для створення навчального закладу для талановитих ді­тей з незаможних родин. Він купує садибу в Києві, де й розміщується

Колегія за типом англійських коледжів. До неї приймали учнів, які пройшли частковий курс гімназії; третина з них були дітьми з небагатих сі­мей, які навчалися безкоштовно. У Колегії працювали найкращі педагоги Києва, у тому числі університетські професори; навчальна програма скла­далася з п'яти мов, алгебри, геометрії, тригонометрії, фізики, географії, іс­торії, малювання, музики тощо. Вона підготувала чимало видатних науков­ців, наприклад, В. Липського та А. Кримського. Помер Г. Галаган у 1888 р.

 

Вища освіта доступна переважно представникам панівних класів, ведеться російською, польською, німецькою мовами.

У Наддніпрянській Україні На західноукраїнських землях.
— крім Харківського та Київського, відкрито Новоросійський універси­тет в Одесі (1865 р.), Харківський, Київський політехнічні інститути, Ніжинський юридичний ліцей, Вище гірниче училище в Катеринославі; — певний час працювали вищі жіночі курси в Києві (1878 р.) — відкрито Чернівецький уні­верситет, Львівський політехнічний інститут, Акаде­мію ветеринарної медицини у Львові; — заснування кафедри історії України у Львівському університеті

 

2. Наука.

Природничі науки:

— О. Ляпунов працював над проблемами стійкості й рівноваги руху механічних систем;

— І. Мечніков відкрив явище фагоцитозу — поглинання кліти­нами організму мікробів, створив теорію утворення багатоклітинних організмів з одноклітинних;

Це цікаво! І. Мечніков не знайшов підтримки в Росії, виїхав до Парижа і став пер­шим українцем, який отримав Нобелівську премію.

— М. Гамалія створив разом з Мечніковим першу в Росії та дру­гу в світі бактеріологічну станцію (1886 р.);

— Ю. Шимановський винайшов чимало медичних інструментів, працював над проблемами хірургії;

— І. Пулюй відкрив рентгенівське випромінювання; у співпраці з П. Кулішем та І, Нечуєм-Левицьким переклав українською мовою Псалтир та Євангеліє.

Гуманітарні науки:

— М. Костомаров започаткував наукове вивчення історії

України із залученням вітчизняних та закордонних архівів

(«Богдан Хмельницький»);

— В. Антонович обґрунтував національну особливість минуло­го українського народу («Про походження козацтва», «Бесіди про часи козацькі на Україні»);

— М. Грушевський у 1898 р. випустив перший том десятитомної «Історії України-Русі», яка залишається найґрунтовнішим дослідженням з історії України;

— Д. Яворницький в «Історії запорозьких козаків» проаналізу­вав багатий матеріал з питання.

 

3. Мовознавство і література.

— Робота видатних мовознавців О. Потебні, П. Чубинського, П. Митецького.

— З'явилися нові теми — майнове розшарування селянства, жит­тя робітників, пошук інтелігенцією свого місця в суспільстві, соціальна і національна боротьба.

— Посилюється публіцистичність художніх творів.

— Видатні українські літератори:

• П. Куліш роман «Чорна рада»;

• Панас Мирний роман «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»;

• І. Франко поеми «Марійка», «Наймичка», вірші «Каменярі», «Вічний революціонер»;

• Леся Українка поеми «Кам'яний господар», драма-феєрія «Лісова пісня»;

• В. Стефаник новели з життя західноукраїнського селянства.

 

4. Театр.

Драматурги: М. Старицький «За двома зайцями», «Богдан Хмельницький», «Маруся Богуславка»; М. Кропивницький «Дай серцю волю, заведе в неволю»; І. Карпенко-Карий «Мартин Боруля», «Наймичка», «Сто тисяч». Театри: аматорські; перша українська професійна трупа — львівська (1864 р.), у Наддніпрянщині — Товариство україн­ських акторів (Єлісаветград, 1882 р.) під проводом М. Кропивницького, згодом — М. Старицького.

Актори: М. Садовський, М. Заньковецька, П. Саксаганський, М. Садовська-Барлотті.

 

5. Музика.

Опери: С. Гулак-Артемовський «Запорожець за Дунаєм»; П. Сокальський «Мазепа», «Богдан Хмельницький»; М. Лисен­ко «Різдвяна ніч» «Утоплена», «Тарас Бульба», «Пан Коцький».

— М. Лисенко обробив понад 600 зразків українського музично­го фольклору.

— Пісня М. Вербицького на слова П. Чубинського «Ще не вмер­ла Україна...» виконувалася як національний гімн, а з 2001 р. є Державним гімном України.

 

6. Архітектура.

— Зростає потреба в будівництві заводів, банків, бірж, готелів, театрів, музеїв тощо.

— Використання нових матеріалів (бетону, залізобетону, заліза).

— Змішування різноманітних архітектурних стилів — еклектизм.

— Видатні архітектурні пам'ятки — Володимирський собор у Києві (архітектор О. Беретті); будинок Київського полі технічного інституту (архітектор О. Кобєлєв); житлові та гро­мадські споруди в Харкові архітектора О. Бекетова; будинок Львівського політехнічного інституту (архітектор Ю. Захаре вич), Оперний театр у Львові (архітектор З. Горголевський).

 

7. Образотворче мистецтво.

Скульптура: монументальна — спорудження пам'ятників (пам'ятник Б. Хмельницькому в Києві, 1853 р., скульптор М.Мікешин); малі форми — скульптор Л. Позен (композиції «Кобзар», «Скіф», «Запорожець у розвідці»).

Живопис:

— жанровий (М. Пимоненко «Весілля в Київській губернії»; К. Костанді «В люди»;М.Ярошенко «Всюди життя»;І.Ренін «Запорожці пишуть листа турецькому султану»);

— пейзажний (А. Куїнджі «Місячна ніч на Дніпрі»; С. Василь­ківський «На Харківщині»);

— портретний (Т. Копистинський, І. Труш).

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 489 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2340 - | 2145 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.