Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Культура України кінця хVIII -першої половини XIX ст




 

Загальна характеристика:

1) Відбувалося становлення української культури Нового часу.

2) Основні мистецькі напрямки — класицизм та романтизм.

Словник! Класицизм — орієнтувався на античне мистецтво, йому були притаманні простота форм і композиції, звернення до античної спадщини, оспіву­вання героїв.

Романтизм був реакцією розчарування у Просвітницьких ідеях, стверджу­вав неповторність людської особистості, прагнення до свободи і самовдоскона­лення, суперечність між надзвичайною особистістю та буденним оточенням.

 

3) Негативний вплив на розвиток культури чинили відсутність влас­ної державності, національний гніт та імперські кордони, що ігнорували українські етнічні території.

4) У Наддніпрянській Україні провадилася політика русифікації та культурної асиміляції українців, здійснювана адміністративни­ми примусовими заходами.

5) На західноукраїнських землях культурні процеси зазнавали значного впливу німецької культури, що поєднувався з полонізацією в Галичині, мадяризацією в Закарпатті, румунізацією на Буковині.

6) Культурний розвиток галицьких і закарпатських русинів був тісно пов'язаний з діяльністю греко-католицького духовенства.

Основні здобутки

1. Освіта.

— Початкова: в Росії — парафіяльні двокласні школи, повітові училища; в Австрії — елементарні школи зі строком навчан­ня від 1 до 4 років.

— Середня: в Росії — платні гімназії, до яких не приймали вихід­ців із кріпацьких сімей, навчання велося російською мовою; в Австрії — платні гімназії з німецькою мовою навчання.

— Вища: в Росії — Києво-Могилянська академія (закрита у 1817 р.), Харківський університет (1805 р.), Київський уні­верситет (1834 р.), ліцеї, що об'єднували гімназичну та уні­верситетську програми (Волинський, Рішельєвський, Ніжин­ський); в Австрії — Львівський університет, Реальна академія (1817р.), Технічна академія (1844 р.)- Викладання в Росії ве­лося російською мовою, в Австрії — німецькою.

Це цікаво! Інститут Оссолінських був заснований у 1817 р. істориком і громадським діячем Юзефом Оссолінським.

 

2. Наука.

— Світове визнання здобула українська математична школа: про­фесор Харківського університету Т. Осиповський уклав під­ручник із математики, що мав велику популярність; М. Остро-градський був членом багатьох світових академій наук.

— Розвиток історичної науки: видання «Історії Русів» (1846 р.), «Історії Малоросії» М.Маркевича, з'явилися перші історичні праці М. Костомарова. У Києві створено Тимчасову комісію для розгляду давніх актів, у якій працювали Т. Шевченко, М. Костомаров.

— У Західній Україні працював Львівський інститут Оссолін­ських, що мав бібліотеку, музей, друкарню і впливав на по­ширення освіти, науки та культури в регіоні.

 

3. Література і мовознавство.

— Українські автори писали як українською, так і російською, польською,, німецькою мовами.

— Поширеними видами культурницької діяльності були зби­рання і публікація фольклорних творів: М. Цертелєв «До­свід збирання старовинних малоросійських пісень» (1819 р.); М. Максимович «Малоросійські пісні», «Українські народні пісні»; альманах «Русалка Дністрова» (1837 р.) Учасники гуртка «харківських романтиків» (П. Гулак-Артемовський, І. Срезневський, Г. Успенський та ін.) збирали етнографічні матеріали Слобожанщини.

— Першу в Галичині граматику української мови підготував І. Могильницький.

— Професор Львівського університету І. Лавринський уклав 6-томний україно-польсько-німецький словник.

— Початок і становлення української поезії та прози; І. Котля­ревський (поема «Енеїда», п'єси «Наталка Полтавка», «Мос-каль-чарівник»), Г. Квітки-Основ'яненка (повісті «Маруся», «Контопська відьма» та ін., оповідання, драматургія);

— Найвидатніші автори — П. Гулак-Артемовський, Є. Гребінка (байки), М. Гоголь («Тарас Бульба», «Вечори на хуторі побли­зу Диканьки» тощо), Т. Шевченко (збірка «Кобзар», 1840 р.), П. Куліш (повість «Михайло Чарнишенко», роман «Чорна рада», поезії).

Історичний портрет!

Петро Гулак-Артемовський (1790-1865) — народився у м. Городище на Черкащині в родині священи­ка. Він навчався у Київській духовній академії, а в 1817 р. став вільним слухачем Харківсько­го університету. З 1818 р. Гулак-Артемовський викладає французьку мову в Харківському ін­ституті шляхетних дівчат та польську мову в уні­верситеті. У 1821 р. він захистив магістерську дисертацію, став професором історії і виклада­чем російської історії, географії та статистики Харківського університету. У 1841-1849 рр. Гу­лак-Артемовський обіймав посаду ректора уні­верситету.

Його літературна діяльність почалася ще за часів навчання в духовній академії, коли він переклав поему французького поета Н. Буало «Налой». Зго­дом переклади Гулака-Артемовського публікува­лися в «Українському віснику». Його улюбленими письменниками були Дж. Мільтон, Ж. Расін, А. Міцкевич, Й. Гете. Проте в українську літературу автор увійшов як поет-байкар, започатку­вавши віршовану байку. Помер поет у 1865 р. у Харкові.

Театр.

— Поява перших стаціонарних професійних театрів у Харкові та Полтаві, де ставили українські п'єси «Наталка Полтавка», «Москаль-чарівник» І. Котляревського, «Сватання на Гончарівці» Г. Квітки-Основ'яненка тощо, а також п'єси Шекспіра, Пушкіна, Грибоєдова. Директором, режисером Харківського театру був Г. Квітка-Основ'яненко, Полтавського — І.Котляревський.

— Діяли аматорські театри, поміщицькі театри, де грали селяни-кріпаки.

— Видатні актори першої половини XIX ст. — М. Щепкін, К. Соленик.

Музика.

— Розвиток музичного фольклору (колядки, щедрівки, народні пісні й танці). Поширеними були народні ансамблі — троїсті музики (скрипка, цимбали, бубон).

— Кобзарське мистецтво; найвідоміший кобзар — Остап Вересай.

— Зародження української симфонічної музики (симфонія М. Овсянико-Куликовського на основі українських пісень).

— С. Гулак-Артемовський написав першу українську оперу — «Запорожець за Дунаєм».

Архітектура.

— Панування класичного стилю.

— Планова забудова губернських центрів (Полтави, Києва, Харкова).

— Відомі пам'ятки тогочасної архітектури — будинок театру в Одесі (архітектор Тома де Томон), дзвіниця Успенського со­бору в Харкові (архітектор С. Васильєв), Старий театр у Львові (архітектор А. Пихля, Я. Зальцман).

— Розвиток палацово-паркової архітектури (палаци К. Розумовського у Батурині, маєток Ґалаґанів у Сокирцях на Чер­нігівщині).

— Створення декоративно-пейзажних парків («Софіївка» в Умані, «Олександрія» у Білій Церкві, Стрийський парк у Львові тощо).

Живопис.

— Розвиток портретного жанру (В. Боровиковський, В. Тропінін, Т. Шевченко).

— Пейзажний живопис (І. Сошенко, Т. Шевченко).

— Розвиток графіки (Т. Шевченко, серія офортів «Живописна Україна»).

Словник! Офорт — гравюра на міді або цинку а малюнком, протравленим кислотами, а також друкарський відбиток з такої гравюри.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 401 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2486 - | 2179 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.