Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Російська національна партія




Неухильне зростання організаційної та політичної сили україно­філів у Галичині спричинило поступове ослаблення впливу москвофілів. Сподіваючись загальмувати цей процес, молодше покоління москвофілів проголосило в 1900 році «новий курс», закликаючи до цілковитого ототожнення України з Росією. На противагу українським націонал-демократам вони заснували Російську національну партію, яка отри­мала дотації від царського уряду. Новостворену партію також підтри­мували польські аристократи.

Неухильне зростання національного руху в Га­личині істотно впливало на взаємини між схід­ними та західними українцями. Саме східно­українські діячі В. Антонович, О. Кониський, П. Куліш, а пізніше М. Драгоманов та М. Гру-шевський, першими дійшли висновку, що Гали­чина здатна стати надійною базою національно­го відродження України.

На початку XX ст. східні українці досить час­то були кореспондентами й передплатниками га­лицької преси. Учені та письменники обох регіо­нів нерідко працювали разом у Науковому това­ристві ім. Шевченка, студенти з підросійської України не раз їздили слухати літні курси до Галичини, а українські емігранти знаходили тут притулок і засновували свої штаб-квартири у Львові, особливо після революційних подій 1905-1907 pp. і наступу політичної реакції в Росії.

Так поступово Галичина перетворилася на твердиню українського національно-визвольного руху, який, безумовно, значною мірою впливав на розвиток політичних подій на Наддніпрянщині.

Олександр Кониський (1836-1900)

Письменник, педагог, громадський діяч. Учасник полтавської і київської Громад. У 1863 р. був заарештований і висланий до Вологди, потім до Тотьми (до 1866 р.) Один із засновників жур­налу «Зоря», Наукового товариства імені Шевченка у Львові.

Культура України в другій половині XIX ст.

У другій половині XIX ст. українська культура розвивалася в надзви­чайно складній і несприятливій ситуації. Російський і австро-угорський імперські уряди активізували в Україні свою колонізаторську політику, намагаючись тримати український народ у темряві, повністю денаціо­налізувати й асимілювати його. Однак попри всі перепони та перешкоди, завдяки зусиллям передової національно-свідомої інтелігенції вітчизняна культура в зазначений період зуміла досягти помітних успіхів на важ­кому й тернистому шляху українського національного відродження.

Освіта

Вирішальне значення для піднесення культурного рівня українців ма­ла освіта. Розуміючи це, передові громадські діячі того часу створювали недільні школи, у яких безплатно навчалися неписьменні дорослі селяни й робітники. Перша така школа була відкрита в Києві в 1859 році. Згодом такі школи з'явилися в Одесі, Харкові, Полтаві та інших містах. За три роки в Україні створено 110 недільних шкіл. У 1862 році царський уряд їх заборонив, але вже в 70-90 pp. вони відновили свою роботу, відіграючи важливу роль у поширенні знань серед простого народу.

За освітньою реформою 1864 року всі початкові школи Наддніпрян­ської України були перейменовані на початкові народні училища, які да­вали учням елементарні знання. Певною мірою просвітницьку роботу ак­тивізували земства. У 70-х pp. вони відкрили багато початкових народних шкіл, а повітові училища перетворили на шестирічні міські училища. За­борона навчати українських дітей у школі рідною мовою та витіснення її з громадського життя, здійснені відповідно до Емського указу 1876 року, помітно загальмували розвиток вітчизняної освіти. Унаслідок цього на­прикінці XIX ст. у підросійській Україні існувало тільки близько 17 тис. початкових шкіл, навчанням у яких була охоплена тільки третина ук­раїнських дітей.

Реформаційні процеси другої половини XIX ст. торкнулися й системи середньої освіти. Скажімо, у 1871 році затверджено новий статут гімназій, за яким вони були перетворені на класичні гімназії з вось­мирічним строком навчання. Для жінок створювали окремі жіночі гім­назії. Водночас значно зросла платня за навчання. Наприкінці XIX ст. в Україні було 129 гімназій, де вчилися представники заможних верств. До гімназій заборонялося приймати дітей з бідних сімей. Унаслі­док цього на початку XX ст. щороку майже половині охочих учитися відмовляли в прийомі до середніх нав­чальних закладів.

Протягом зазначеного періоду розширилася мере­жа вищих навчальних закладів, у яких здебільшого навчалися представники панівних класів. Крім Харківського та Київ­ського, у 60-90 pp. XIX ст. були відкриті Новоросійський університет в Одесі (1865 рік), Харківський, Київський і Львівський політехнічні ін­ститути, з'явилися нові вищі навчальні заклади в Ніжині, Харкові, Кате­ринославі та інших містах.

У Галичині місцева польська влада намагалася не допус­тити українського шкільництва. Справою поширення при­ватних українських шкіл перейнялося педагогічне товари­ство «Рідна школа», засноване 1881 року. Велике значення мало товариство «Просвіта», яке дістало право друкувати підручники українською мовою.

Наприкінці XIX ст. в Галичині загострилася боротьба на­вколо заснування окремого повного українського універси­тету у Львові, оскільки керівництво й викладацький склад Львівського університету були польськими.

На Буковині, прилученій до Австрії 1775 року, були лише німецькі, румунські, польські народні школи. У 1875 році

засновано Чернівецький університет з німецькою мовою викладання. На Закарпатті вищої освіти не було, середня велася лише угорською мовою.

Наука

У другій половині XIX ст. в університетах Наддніпрянської Укра­їни працювали видатні вчені, як-от: у Харків­ському — хімік М. Бекетов, математик О. Ля­пунов, у Київському — астроном Ф. Бредіхін, у Новоросійському — фізіолог І. Сеченов, ме­дики М. Гамалія, М. Скліфосовський, біолог І. Мечников.

В історичній науці плідно працювали М. Кос­томаров, В. Антонович, О. Лазаревський та ін­ші дослідники, що об'єктивно висвітлювали історію України, козацтва, проблеми походжен­ня українського народу. У 80-90-ті pp. поча­лася активна наукова діяльність молодого по­коління істориків — О. Єфименко, Д. Багалія, Д. Яворницького та ін.

Дмитро Яворницький (1855-1940)

Історик, археолог, етнограф, фоль­клорист, письменник. Автор праць з історії Запорізької Січі та козацтва.

Величезне значення для розвитку освіти й науки на західноукраїн­ських землях мало засноване в 1892 році у Львові Наукове товариство ім. Шевченка.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 481 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2372 - | 2321 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.