Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Другий етап громадівського руху. На початку 70-х pp. після деякого послаблення контролю за внут­рішнім життям українського суспільства громадівці активізують свою діяльність




На початку 70-х pp. після деякого послаблення контролю за внут­рішнім життям українського суспільства громадівці активізують свою діяльність. Київська громада мала власний друкований орган "Киев­ский телеграф".

Активізації українського руху сприяв заснований у 1873 р. в Києві Південно-Західний відділ Російського географічного товариства. Відділ залучив до своєї діяльності велику кількість інтелігенції (по­над 200 дійсних членів), зібрав і видав величезний матеріал з історії, економіки, культури рідного краю.

Громади, хоч і утримувалися у своїй більшості від політичної діяль­ності, все ж таки не влаштовували владу. Із прийняттям у 1876 р. Емського акту діяльність Громад була заборонена, закрився Пів­денно-Західний відділ Російського географічного товариства.

Частина громадівців виїхала за кордон. Серед них був і Михайло Драгоманов, який упродовж 1878—1882 pp. видавав у Женеві пер­ший український журнал за кордоном "Громада".

М.Драгоманов (1841—1895 pp.) — мав знач­ний вплив на український національний рух, організатором і ідеологом якого він виступав. М.Драгоманов розробив так звану концепцію громадівського соціалізму. Основу справедли­вого суспільного устрою українського народу він вбачав у федералізмі — в існуванні децен­тралізованих, політично вільних і самостій­них громад, об'єднаних для спільної праці на спільній землі, фабриці чи заводі. На його думку, справжня демократія можлива лише за умови ліквідації приватної власності на землю, фабрики і заводи, за відсутності соціального і національного гноб­лення. Обстоюючи право українського народу на національне са­мовизначення, М.Драгоманов не закликав до створення незалежної України. Будучи поборником дружби і рівності усіх народів, учений виступав за автономію України в рамках федеративної демократич­ної Російської держави.

Виникнення політичних організацій та партій Наприкінці XIX ст. відбувається політизація національно-визволь­ного руху. Першою політичною організацією на цьому етапі стало "Братство тарасівців", яке діяло впродовж 1891-1893 pp. Його засновниками були українські студенти М.Міхновський, І.Липа, В.Шемет. Організація мала прибічників у різних містах України, що надало її діяльності загальноукраїнського характеру. "Тарасівці" ставили за мету реалізацію основних ідей Тараса Шевченка, досяг­нення повної незалежності Української держави. І хоч тогочасне українське суспільство у своїй більшості не поділяло ідеї самостій­ної України, діяльність "Братства" підготувала сприятливий ґрунт для поширення державницько-самостійних настроїв.

Першою політичною партією в Наддніпрянській Україні стала утворена в 1900 р. у Харкові Революційна українська партія (РУП). Засновники — Д.Антонович, М.Русов, Д.Матусевич та інші. Одне із відділень РУП знаходилося у Львові, де діяла партійна друкарня. Спочатку за програмний документ партії використовувалася бро­шура М.Міхновського "Самостійна Україна", в якій обґрунтовува­лася ідея української державної самостійності. Згодом РУП відмо­вилася від цієї ідеї і висунула вимогу національно-культурної авто­номії України в межах Росії. Взагалі, партія не мала чітких програм­них вимог, що призвело до її розколу на поч. XX ст.

Українці у загальноросійському визвольному русі. В Україні як складовій частині Російської імперії поруч з україн­ським національно-визвольним рухом розгортався і загальноросійський революційний рух. Вище вже згадувалося про такі його прояви, як діяльність масонських організацій, декабристський рух, діяльність революційних демократів 60-х pp. Наступним етапом загальноросійського революційного руху стала діяльність революційних народників 70-80-х pp., представлених, переважно, різночинною інтелігенцією. Програма керівного органу народників — організації "Земля і Воля", створеної у 1876 p., передбачала захоплення влади шляхом насильницького перевороту, здійснення демократичних перетворень, передачу землі, фабрик і заводів у народну власність. Економічною й адміністративною одиницею нового суспільства вважалася селян­ська община.

Народники 70-х pp. розгорнули широку пропаганду серед селян­ства (так зване "ходіння в народ") з метою викликати протест про­ти влади і збройні бунти.

У 80-тих pp. відбулася радикалізація народницького руху. Части­на народників, об'єднавшись у 1879 р. в організацію "Народна Воля", зосередила діяльність на політичному терорі. 1 березня 1881 р. в результаті терористичного акту народовольців загинув імператор Олександр II. У відповідь уряд посилив репресії, розгромивши гуртки і групи народників, засудивши до страти їх керівників та активних учасників. Серед них були українці Софія Перовська, Микола Ки­бальчич, Андрій Желябов, Дмитро Лизогуб, Володимир Малинка. Не дивлячись на жорсткі репресії, народницький рух не припинявся до кінця 80-х pp. XIX ст.

Стосунки між національно-визвольним і загальноросійським ре­волюційним рухами були неоднозначними. З одного боку, єднан­ню рухів сприяла їх спрямованість проти самодержавства на соці­альні перетворення. Але ж, з іншого боку, нехтування інтересів української справи відштовхувало від загальноросійських револю­ційних організацій учасників українського визвольного руху.

Західна Україна





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 465 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2806 - | 2372 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.