Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Запитання для самоперевірки. 1. В яких умовах розвивалась українська культура на початку ХХ СТ..




1. В яких умовах розвивалась українська культура на початку ХХ ст.?

2. Охарактеризуйте розвиток української освіти у вказаний пе­ріод.

3. Які досягнення української науки, літератури, мистецтва по­чатку XX cт. мали світове значення?


Світлична

Українське національне відродження XIX ст.

Основна риса української історії XIX ст. — це національне відрод­ження України, під яким розуміють:

формування національної самосвідомості українців;

зростання інтересу до української мови, історії, культури;

активізацію зв'язків між західними і східними українцями, їх національну інтеграцію;

розгортання українського національно-визвольного руху.

Причини піднесення національних процесів в Україні

Політика російського та австрійського урядів

Росія і Австро-Угорщина здійснювали політику національного гноблення, всіляко прагнули перешкодити формуванню української нації, розвитку української культури.

У Росії національне гноблення найбільш яскраво проявилося у циркулярі 1863 р. міністра внутрішніх справ Валуєва, який заборонив друкування і викладання українською мовою, цинічно заявивши, що "ніякої окремої малоросійської мови не було, немає і бути не може". У 1876 р. підписано Емський указ Олександра II, який заборонив ввезен­ня літератури українською мовою, українські п'єси та пісні (їх треба було перекладати на російську), використання української мови в почат­кових школах, державних закладах. Назва "Україна" була заборонена.

В Австро-Угорщині національне гноблення здійснювалося не в таких грубих формах. Австро-Угорщина, на відміну від Росії, була конституційною монархією (Конституції 1848 р. і 1867 р.). Тут існу­вали певні політичні свободи, рівність громадян, центральний пар­ламент і крайові сейми (зокрема в Галичині і Буковині), вибори до яких здійснювалися за участю всього населення. Українська мова і культура формально не заборонялися.

І хоч права українців усіляко обмежувалися — обмежувалося викладання українською мовою в школах, нею не викладали в жод­ному вузі, українських представників у виборних органах влади були одиниці — все ж таки конституційний устрій сприяв зростанню актив­ності українського населення, його організованості.

У XIX ст. саме Західна Україна стала центром національного від­родження.

Історичні корені

Чинником національного відродження була давня традиція визвольної боротьби в Україні. Національно-визвольний рух XIX ст. став продовженням цієї традиції, набувши інших форм і змісту.

Формування національної інтелігенції

Активізації національного руху сприяло збільшення кількості української інтелігенції, яка виступала ініціатором і організатором цього руху. Центрами підготовки інтелігенції стали міста, де діяли університети: Львів (у 1661 р. відкрито перший на українських зем­лях університет), Харків (у 1805 р. відкрито перший на Наддніпрян­щині університет), Київ (1834 p.), Одеса (1865 р.). У Західній Укра­їні значну роль у національному відродженні відігравало уніатське духовенство. У той час, коли православне духовенство в Наддніпрян­щині було зросійщене і виступало опорою російського царизму, греко-католицьке духовенство прагнуло бути разом зі своїм народом, відображати його інтереси.

Зовнішні впливи

Важливим чинником національного пробудження стали події євро­пейського життя. Ідеї Великої французької революції кін. XVIII ст. радикалізували українське суспільство, спрямували його кращих представників на пошуки шляхів перетворення існуючих порядків. Значний вплив на піднесення громадсько-політичного життя спра­вили Вітчизняна війна 1812 p., засвідчивши марність сподівань укра­їнців на поліпшення їхнього становища, та зарубіжні походи 1813 р., учасники яких побачили переваги європейських форм суспільного і державного устрою.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 417 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2323 - | 2092 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.