Утиски в Росії примусили декого з освічених Українців знайти притулок для своєї праці поза межами Російської держави, а найбільше в Галичині.
Після поділу Польщі, Галичина досталась Австрії. Галичина населена в східній частині Українцями, а в західній живуть Поляки. Край той був довгий час під польським пануваннєм, через те і в східній частині пани - Поляки, а Українцями або Русинами, як вони там себе звуть здавна, зостались тільки селяни та частина міщан. Унія церковна, заведена колись у Польщі, зосталась серед Галицьких Русинів і досі. (В тій частині Польщі, що одійшла до Росії, унія була скасована заходами правительства). Духовенство в Галичині підлягає вищій власти римського папи, а служба церковна відбувається по слав'янському.
Русини живуть здавна ще в Угорщині, що належить до Австрійської держави, та в Буковині, що одійшла до Австрії од Туреччини, разом з часткою Молдавії. На Буковині люде зоставались й зостаються православними.
Серед австрійських Русинів освіченими людьми були здебільшого священники. В Галичині вони підлягали сильному впливу Ляхів, в Угорщині - Угорців, а в Буковині - Волохів або Румунів. Австрійське (Німецьке) правительство спочатку дбало про освіту Русинів, насамперед духовенства, заснувало для його школи, відкрило університет у Львові, настановило там кількох професорів-Русинів. Польські пани почали лякати, що Русини мають прихильність до Росії, що уніяти хотять перейти до православія і т.и. Не було ще тоді в Галичині такої численної й сильної української інтелігенції, щоб уміла взятись за щиру й жваву культурну працю. Духовенство здебільшого вживало польську мову, а були й такі попи, що гаразд не вміли слав'янського письма. Через те не було кому гаразд вступатися тоді за інтереси Русинів.
Русини вживали тоді й довго ще потім у письмі не живої народньої мови, а особливої, книжньої чи то канцелярської, з приміткою слів церковних, польських та латинських. Се вже само мусіло спиняти освіту й культурний рух у Галичині, не згадуючи вже про те, що значна частина навіть духовенства говорила й писала мовою польською. Як же по иньших слав'янських землях почалося відрожденнє й стали писати живими народними мовами, та як появились і на Вкраїні (в Росії) перші книжки народньою мовою, то і в Галичині почали писати живою українською мовою. Молоді богослови: Маркіян Шашкевич, Яків Головацьк и й та Іван Вагілевич почали рішучо вживати народньої мови в своїх писаннях, також збірали пісні, вчились української історії й змовились працювати для відрождення свого народу. Склали вони літературний збірник чи альманах "Зорю", та цензура його не пустила. Другий збірник, "Русалку Дністрову", вони мусіли друкувати в Угорщині; але ті примірники, що прийшли у Львів, були конфісковані. Такі були перші кроки відрождення Русинів-Українців в Австрії.
Року 1848 сталась революція в державах західної Європи - Франції, Германії, Австрії. Галицькі Поляки теж брали участь у революції, але на свою користь, усе дбаючи про відбудуваннє старої Польщі. Русини не були прихильні до польського руху й через те правительство тоді тягло руку за Русинів. Вони скликали "головну раду", почали видавати часопис "Зоря Галицька", домагались відділення східної (української) Галичини од західної (польської), заявляли, що вони окремий народ і од Поляків, і од Великорусів. Та Русинам не помогла їх вірність урядові: як тільки революція затихла, уряд занедбав їх, і польські пани знов запанували в Галичині. Конституції, заведеної 1848 p., скоро не стало, й знов настав старий лад. Потім, у шестидесяті роки XIX ст., після нещасливих для Австрії війн, цісар (царь) мусів таки дати конституцію, але таку, що більшість послів до ради державної й до місцевих сеймів вибірали пани та багаті люде. В Галичині, навіть східній, паня - то все Поляки, Русини ж то все хлопи, через те за часів конституції Поляки ще краще прибрали до рук Галичину, вживали усяких способів, щоб спольщити Русинів, повернувши тим часом на себе, на свою користь, працю Русинів і все економичне життє краю.
Польська шляхта здавна позабірала собі в Галичині землі, ліси й пасовища, держить й досі в своїх руках справи урядові, судові, просвітні, вживаючи всяких утисків і намагаючись спольщити ввесь край. Серед убогих, обдертих Русинів не було численної інтелігенції, окрім духовенства, яке хоч і дбало про Русинів, та й само занадто підлягало впливу правительства й могучої шляхти. Немало було (й тепер ще є) людей у Галичині, що не бачивши иньшого способу визволитись од гніту польських панів, звертали свої очі до Росії, до Москви, звідси сподівались собі запомоги. Сі люде, що їх стали звати "москвофилами", вважали себе часткою одного "русского" народу й намагались писати мовою, подібною до московської. Москвофили кажуть, що не треба виробляти своєї української літератури, не треба писати так, як говорять наші люде, а треба привчатись до мови московської. Москвофили й справді діставали собі иноді запомогу грошима з Московщини, од великих панів, отже хибні й марні були всі надії москвофилів на те, що російське правительство поможе Галичанам визволитись од польських панів.
Иньші ж Галичани (і таких потім ставало все більше) бачили, що народові не треба надіятись на запомогу Москви, а треба самим дбати про своє визволеннє, дбати про освіту й поступ свого народу, организувати народ для боротьби за визволеннє -своїми власними силами. Сі люде писали живою народньою мовою, старались розбудити національну свідомість галицьких Русинів, як частини народу Українського. Потроху вироблялась у Галичині своя інтелігенція окрім духовенства, й рух зростав, хоч іще довго рух той був млявий. На поміч прийшли Українці з Росії. Велике вражіннє робили твори Українців, що доходили з Росії, особливо твори Шевченка. Як же почались утиски в Росії, то деякі письменники українські почали містити свої писання в галицьких часописах: Куліш, Кониський, Старицький та иньші. Появилися в Австрії й свої дотепні письменники між Русинами: Осип Федькович, Сидір Воробкевич (обидва з Буковини) та иньші.
В галицьких часописах дедалі брали все більшу участь Українці з Росії, особливо в часописі "Правда", що виходила у Львові з р. 1867, потім у "Зорі", яку недовгий час пускали до Росії, й вона тут була поширилась, а тоді російський уряд перестав її пускати.
Під час великих утисків у Росії, Українці заснували "Товариство імені Т.Шевченка" у Львові (р. 1873), зібрали грошей і завели свою друкарню. Товариство мало дбати про ширеннє між Українцями (також і галицькими) свідомости, освіти, про розвій літератури й науки. Пізніше, особливо за останні 20 літ, Товариство се зросло, зміцніло, перетворилось на наукове, розвинуло широку наукову діяльність, видало сотні наукових книг, особливо про українську старовину та мову. Так Товариство стало справді українською Академією Наук, хоч і не має того титула, з'єднало видатніші учені сили України Російської та Австрійської.
Трохи раніш (р. 1868) засноване було товариство "Просвіта" у Львові, яке теж зростало й розвивалось, відкривало по всій Галичині читальні, видавало багато книжок. Тепер воно має десятки філій (відділів товариства) по городах та містечках, сотні читалень.
Борючись за права свого народу, галицькі Русини завели ще ряд организацій, товариств, часописів, і ведуть тую боротьбу досить жваво. Боротись доводиться й досі, як за старої Польщі, проти польських панів, проти здирства, утисків і фанатизму Поляків-католиків, проти страшного гніту економичного багатих людей.
Як збільшились утиски проти Українців у Росії в семидесяті роки XIX ст., то серед української громади в Київі виникла думка видавати українські видання за гряницею. Тоді не дозволялось видати в Росії навіть не повного "Кобзаря" Т.Шевченка, й він був виданий за гряницею й росповсюджений у Росії. Цензура бачила, що Українці не можуть уже зректися й забути Шевченка, не вважаючи ні на які утиски, й мусіла дозволити друкувати "Кобзаря", хоч далеко не повного.
Київський професор Михайло Драгоманов, що до того часу роспочав був велику наукову й письменницьку діяльність, поклав виїхати за гряницю, щоб там вести тую діяльність далі, коли в Росії стало не можна. За гряницею Драгоманов видавав книжки свої та иньших письменників, видавав часопись "Громада", писав усякими мовами про українську справу, про її тяжке становище. Діяльність Драгоманова, як ученого й як борця за долю України, була надзвичайно велика й жвава. Великий був його вплив на земляків як у Росії, так і в Австрії.
Драгоманов, між иньшим, навчав, що треба йти до такого ладу громадського й державного, щоб кожна країна мала більшу вільність й більші права; щоб окремі країни держави мали автономію (щоб мали право сами вести свої місцеві справи). Тоді краще будуть задоволені потреби народу, а через те й держава буде сильною. Далі, казав він, треба йти до того, щоб усяка неволя, усяке пануваннє одних людей над другими були знищені. Се був дальший розвій думок Шевченка й київського Братства. Іще виясняв Драгоманов, яка то шкода діється для народу, коли його покине інтелігенція й піде служити иньшим народностям, багатшим, сильнішим. Багато працював Драгоманов, щоб виявити централістичні заміри навіть поступових діячів і партій російських та польських, що не вважаючи на свій демократизм, прихильність до народу, все ж не вміли або не хотіли признати прав Українців на своє відрожденнє, або приходили працювати на Україну, а не зважали на Українську вдачу, мову, бажання, історію, й через те не виходило добра з такої праці.
Серед земляків Драгоманов ширив думку, що українську справу треба обперти на міцних підвалинах європейської науки, зріктися застарілих поглядів та забобонів.
Думки Драгоманова виложені в багатьох його писаннях, напр. "Чудацькі думки", "Листи на Наддніпрянську Україну", "Рай і поступ" та иньші. Відносини до української справи поступових Росіян та Поляків розібрані в книзі "Историческая Польша и Великорусская демократія". Останні роки життя Драгоманов був професором у вищій школі в Болгарії; там і помер він р. 1895.
XX. Нові часи.
Галичина служила захистом і пристановищем для української думки, науки й письменства - за тих часів, коли в Росії те все заборонялося. Більшість діячів українських кінця минулого століття навчалося й працювало під впливом Галичини. Маючи в Галичині свої школи, гимназії, своє письменство, українці стали ясніше й виразніше розуміти питаннє про свою справу національну. Загартовані в боротьбі за народне право, Українці в Галичині були живим прикладом і зразком для Українців по сей бік гряниці.
В Росії після визволення кріпаків та після иньших великих реформ, а ще більших надій - запанував занепад і взяли гору ті сили, що не хотіли ніяких реформ, а дбали про те, щоб по змозі утвердити старий лад.
Селяни-хлібороби платили подушне, поземельне й викупне за свої наділи. Землі було мало, прожити трудно. Ходили що року тисячами на заробітки, "на низ", - у Херсонщину, Таврію, на Кубань. Багато й переселялось у чужі сторони. Спершу залюднили, заселили стени до Чорного моря й до Кавказу, як про се вже раніш росказано. Так степи над Чорним морем знов почав орати український хлібороб, як було се ще за 1000 літ назад, ще на початку історичного життя нашого народу, ще перед тим, як дикі орди насунули з Азії й одіпхнули нашу людність од степу.
За нових часів наші переселенці здебільшого йшли за Волгу, в губернії: Оренбургську, Уфимську, Томську, Акмолинську в Барнаульський округ і по всьому Сибіру. Залюднили на Далекому Сході Усурійський край (над річкою Усурі). Розселяючись усюди, наші люде намагаються зайняти степову чорну землю, до якої звикли в себе на Україні; а в лісових сторонах оселяються більше Великоруси.
Багато лиха доводилось зазнавати переселенцям, а найгірше тим, що поїхали без великих грошей. Багато їх і погинуло, иньші й назад вертались ні з чим.
З Галичини переселялись здебільшого до Америки. Уже сотні тисяч живе наших людей у Північний Америці. Там вони працюють робітниками - багато їх на копальнях вугляних у Пенснльванії; иньші ж осіли в Канаді, живуть хліборобами. Мають там в Америці свої товариства, читальні, часописи й українсько-англійські школи.
Усіх Українців на світі тепер налічують до 35 міліонів. З їх на самій Україні в Росії живе міліонів 25; у Галичині, на Буковині й в Угорщині міліонів 5. Иньші ж розселені в суміш з иньшими народами, близько й далеко, в Європі, Азії й Америці.
В Росії українці заселяють більшістю своєю отсі губернії: Київщину, Полтавщину, Черніговщину (без північних повітів), Волинь, Поділе, Харьківщину, Катеринославщину, Херсонщину, Кубань; частки сих губерній: Таврії, Бесарабії, Люблинської, Сідлецької, Гродненської, Минської, Курської, Вороніжської, Донської, Ставропольської.
Звичайно ділять усю Україну на сі великі частки:
Прикарпатська (Галичина, Буковина), Правобережна (на захід од Дніпра до Польщі), Лівобережна (на схід од Дніпра: Черніговщина й Полтавщина), Слобідська (Харьківщина й далі на схід) та Степова до Чорного моря.
Після тих утисків, що впали на українське слово року 1863-го, українське відрожденнє наче спинилось було. Мало тоді було освічених працьовників-українців, та й тим невільно було працювати. Поміж людьми вченими, "панами", вже не часто можна було й почути українське слово. Воно вже стало "мужичою" мовою. Освічені люде з Українців працювали в рядах російської інтелігенції, або в російських та польських політичних партіях. З-поміж отаких людей виявились потім і завзяті вороги всього українського - письменства, мови, школи, театру.
Хто ж не цурався народу свого, не кидав його при лихій годині, вірив у його світлу будущину, той не кидав праці для народу і в найгірші часи. Та мало тоді було таких щирих працьовників.
В семидесяті роки минулого століття гурток учених і письменників роспочав був наново працю наукову й літературну в Київі. Найбільше тоді вславились наукові праці київських професорів Володимира Антоновича й Михайла Драгоманова. Разом з тим знов почалася праця просвітна, почали виходити книжечки для народу. У Київі було засновано відділ географичного товариства; зібрано було й видано багато дуже цінних матеріалів етнографичних (народня словесність, звичаї й т.н.). Та скоро та вся праця спинилася; відділ географичного товариства закрито; указом 1876 року заборонено українську літературу, окрім деяких одділів; заборонено й українські театральні вистави. Вже не можна було друкувати книжок наукових (ні для людей учених, ні для народу або школярів); не дозволялись переклади з иньших мов. Заборонено було привозити в Росію з-за гряниці українські книжки та часописи. Указ 1876 року мав силу аж до р. 1906-го.
Хоч як трудно було в той час працювати, а праця не зовсім спинилась. У Київі заснований був поважний науковий місячний журнал "Кіевская Старина", що виходив з р. 1882 аж до 1905-го. У тому журналі містились наукові праці про українську
старовину й про народне життє, - мовою російською. Тільки в пізніші роки дозволено було містити мовою українською повісти й оповідання.
Давно вже почався український театр. Та не було окремих українських драматичних товариств, хіба любителі давали коли-неколи українські вистави, або російські драматичні товариства ставили иноді українські п'єси. У семидесяті роки минулого століття робилось багато заходів, щоб дозволено було заснувати український театр. Та в згаданому вже указі 1876 року заборонені були зовсім українські театральні вистави.
Року 1881-го пощастило здобути дозвіл завести українське драматичне товариство й давати українське драматичне товариство й давати українські театральні вистави. Коло заснування і впорядкування тієї справи багато працював "батько українського театру" Марко Кропивницький, великий артист і письменник драматичний. Скоро український театр здобув собі добру славу.
Дедалі свідомість зростала поміж українською інтелігенцією, й се виявилось виразно на зрості письменства, видавництв. Найбільше виявився той зріст свідомосте під час відкриття памятника Іванові Котляревському в Полтаві, року 1903-го.
Маніфест 17 октября 1905-го року подавав великі надії на кращий, вільніший лад. Такий лад, як намічено в тому маніфесті, давніше заведено в західних сторонах і зветься конституцією. При конституції забезпечується вільність кожній людині, аби вона тільки не робила злочинства; вільно кожному приставати до якої хоче віри, закладати без особливого дозволу товариства, спілки, партії; вільно кожному друкувати книжки й часописи, дбати про кращий лад у державі. Закони видаються й податі накладаються тільки за згодою вибраних з народу депутатів.
З того всього, що зазначено в маніфесті 17 октября, далеко не все ще увійшло в життє. Проте впала заборона, що лежала на українському слові: стало можна заводити українські товариства просвітно-культурні, видавати всякі книжки й часописи.
Тоді слово українське залунало голосно перед усим світом і кликало народ до відрождення, до культурної праці, до кращої, славної будущини.
Борисенко
Становлення українознавства як науки. На початку XIX ст. посилювався тиск з боку царизму на українську ментальність. Зі свідомості українців чиновники намагалися витравити пам'ять про своє походження, національну окремішність, славу предків й одночасно нав'язати уявлення про культурну меншовартісність порівняно з російським народом. Різні прошарки суспільства реагували на такі дії уряду неоднаково. В своїй більшості національна аристократія пішла на співпрацю з царизмом і фактично втратила національну ментальність. Меншість вистояла. За її зовнішньою покірністю й вірнопідданством ховалися патріотизм, гордість за героїчну минувшину і жаль за втраченими правами. І досить було найменшого поштовху, щоб приховані почуття прорвалися назовні й проявились як у помислах, так і в діях конкретних осіб.
Зазнаючи меншого тиску, прості люди хоч стихійно й трималися за традиційну духовність, але через неосвіченість не могли ініціювати й очолити процес національного відродження. Таку функцію взяв на себе середній стан українського суспільства в особі тих його інтелектуалів, які зберігали національну свідомість, прагнули відновити історичну справедливість й одночасно були відсунуті від влади та основних джерел збагачення.
Українській інтелігенції першої половини XIX ст. належить історична заслуга у відновленні національної свідомості народу. Відтоді питання національної ідеї стає чи не найголовнішим у розвитку ментальності українського народу нового й новітнього часу. Подібне відбувалось і в інших народів. У діяльності української інтелігенції першої половини XIX ст. можна виділити три етапи: збирання історичних документів, фольклору, старожитностей; відродження національної мови, активне впровадження її в літературу, освіту, театр; створення політичних організацій, одним із завдань яких була пропаганда національної незалежності.
Значний вплив на діяльність української інтелігенції у піднесенні національної свідомості народу справили ідеї німецького філософа Йогана Гердера про етнічну культуру селянства. Аналізуючи ментальність українського народу, його духовні надбання, Гердер зробив вражаюче сучасників передбачення: «Україна стане новою Грецією: прийде день і постануть перед усіма це прекрасне небо, цей життєрадісний народний дух, ці природні музичні обдарування, ця родюча земля». Дійсно, велике краще бачиться здалеку.
Пробудження національної свідомості українців почалося наприкінці XVIII ст. і набрало сили в першій половині XIX ст. на Лівобережній і Слобідській Україні, де ще не згасла пам'ять про славні часи Гетьманщини, де жили й творили високоосвічені інтелектуальні сили. На перших етапах національно-духовного відродження аматорський підхід до відтворення історії та культури народу поєднувався з науковим. Але поступово на перший план виходить науковий метод. Якщо спочатку історія, фольклор, побут, звичаї, обряди розглядалися в працях разом, то в першій половині XIX ст. започатковуються окремі галузі українознавства. Від загальноісторичних досліджень відгалужуються етнографічні, фольклористичні та мовознавчі праці. З цього почалося поглиблене вивчення тих сторін життя народу, які разом і становили народознавство.
Ним займались інтелігенти з високою, часто європейською освітою. Серед них наприкінці XVIII ст. найпомітніше місце займав Опанас Шафонський. Закінчивши університети в Галле, Лейдені й Страсбурзі, одержавши диплом доктора права, філософії та медицини, він повернувся на Батьківщину. Найпомітніший слід його діяльність залишила в українознавстві. Шафонський зробив першу серйозну наукову спробу дати читачеві чітке комплексне у явленна про історію та культуру українського на роду. Цій меті було присвячено працю «Черниговского наместничества топографическое описание...» (1786), підготовлену на основі матеріалів, зібраних Д. Пащенком. У першій частині твору розглядалося питання про походження «малоросійського народу», характеризувались його мовні та фізичні особливості, побут, звичаї, обряди, вірування. Автор не виділяв українців з-поміж слов'янства й вважав, що воно походило від племен скіфів. Така точка зору Шафонського в окремих сюжетах перегукується з поглядами окремих сучасних вчених на етногенез українського народу. Про походження українського козацтва Шафонський не мав єдиної думки. В одному випадку він доводив, що запорожці походили від черкес, які нібито переселилися на Подніпров'я з Кавказу, в іншому — пов'язував їхню появу з місцевим населенням, змушеним захищатись від нападів татар.
На реальних фактах, позитивному досвіді й реалізмі базуються описи Шафонським сучасної йому культури України. Вчений вперше ввів стосовно Лівобережної України такі поняття, як «Полісся», «Степ», виділив північно-західну, східну та східно-південну зони. Причому показав явні особливості в матеріальній, духовній культурі та мові їхнього населення. Суттєві відмінності в описах одягу, взуття, побуту українців і росіян не залишилися непоміченими сучасниками.
Колосальний етнографічний матеріал був зібраний в описах Київського і Харківського намісництв кінця XVIII ст. Але в той час вони не побачили світу й були відомі тільки небагатьом дослідникам.
Майже одночасно з Шафонським оригінальну працю «Летописное повествование о Малой России...» підготував (1785—1786) Олександр Рігельман. У ній органічно поєднувалися дані як літописів, хронік, мемуарів, так і власні спостереження та документи. Вчений розвивав версію про переселення на Подніпров'я черкес і про заснування ними м. Черкаси, звідки нібито й пішла назва «черкаси» щодо запорізьких козаків.
Українознавчий характер з поєднанням аматорства й науковості мала праця Якова Марковича «Записки о Малороссии, ее жителях и произведениях» (1798). Історик відстоював ідею автохтонності походження східних слов'ян, характеризував епоху Київської Русі як спільний період в історії України та Росії. Разом з тим його твердження про особливе географічне положення України наводили читача на думку й про її суттєві відмінності від сусідніх держав, Маркович детально описав особливості жителів степової зони України у веденні сільського господарства, тваринництві, бджолярстві, садівництві. Одночасно він показував специфіку матеріальної культури, антропології та характеру українців. З подібних праць читачі дізналися про те, що український народ мав власну культуру, яка багато в чому відрізнялася від культур інших слов'янських народів.
Справжнім відкриттям для інтелігенції стала анонімна «Історія Р у с і в». З'явившись наприкінці XVIII — на початку XIX ст., вона тривалий час поширювалася у рукописних списках і лише в 1846 р. вийшла друком. її можливими авторами вважаються батько й син Григорій і Василь Політики, Григорій Кониський та інші особи. «Історія Рухів» є трактатом перехідного періоду, коли публіцистичні твори почали поступатися місцем науковим розвідкам.
В «Історії Русів» простежується прагнення довести, що тільки Україна була прямою спадкоємницею Київської Русі й мала власну, відмінну від Росії історію. Початок етногенезу українського народу пов'язується із сарматськими племенами, а під русами розуміються лише українці. Серед найвидатніших українських князів названо Кия, Аскольда, Діра, Святослава. Ідея про народоправ'я давніх українців різко контрастувала з монархічним правлінням Росії та спонукала передову громадськість до необхідності відновити старі демократичні порядки.
Сторінки твору про героїчну боротьбу українського народу з агресією Кримського ханства й Туреччини пробуджували в людей глибокі патріотичні почуття, гордість за своїх предків. Чи не вперше багато з них дізналися про Богдана Ружинського, Михайла Вишневецького, Івана Підкову та інших славних козацьких ватажків, котрі без вагань несли на жертовник свої чубаті голови в ім'я незалежності й слави України.
Серед причин антипольських виступів запорізького козацтва першої половини XVII ст. автор на перше місце ставив наступ польської шляхти на права українського населення та його прагнення до незалежності. В описах визвольних війн робився наголос на етнічній та релігійній близькості українського і російського народів, що й стало першопричиною об'єднання України з Росією в 1654 р. Головний здобуток цього історичного акту вбачається в успішній збройній боротьбі проти шляхетської Польщі. Різким дисонансом з усталеною традицією стало те, що в праці політичні дії Івана Виговського, Юрія Хмельницького, Дем'яна Многогрішного та інших гетьманів не трактувались як зрада Росії. Тобто «Історія Русїв» почала реабілітацію українських гетьманів і відновлення історичної справедливості.
Не могли нікого залишити спокійним сторінки про масову загибель українських козаків на будівництві Петербурга, ритті каналів та на інших роботах далеко від Батьківщини. Тим більше, що поряд з цим показана й боротьба частини козацької старшини за автономні права України. В уста гетьмана Павла Полуботка автор вклав обурення українського народу антиукраїнською політикою царя Петра І. Безіменний автор не приховував і відмови частини козацької старшини від національної ідеї й пристосування до політики царського уряду.
Незважаючи па значні фактологічні неточності, національно-визвольна спрямованість зумовила широку популярність «Історії Русів». Її знали й глибоко шанували Дмитро Бантиш-Каменський, Микола Гоголь, Пантелеймон Куліш, Микола Маркевич, Олександр Пушкін, Тарас Шевченко та багато інших поетів, письменників,- вчених. «Історія Русів» започаткувала пробудження ідеї національної самобутності українського народу за допомогою наукового й полемічного методів.
Формуванню національної ідеї сприяла й чотиритомна «История Малой России», видана Дмитром Бантиш-Каменським 1822 р. в Москві. Сам автор походив з молдавських дворян, які багато років раніше жили в Ніжині. Тому його інтерес до історії України був невипадковим. На спрямування праці значний вплив справило спілкування Бантиш-Каменського з найближчим інтелектуальним оточенням всемогутнього правителя генерал-губернатора краю князя Миколи Рєпніна. Василь Капніст, Григорій Квітка, Іван Котляревський і Василь Полетика заклали в свідомість вченого думки про славетне минуле України, її автономію, давнє походження й особливі права козацької старшини. Саме вони дивно уживалися з монархічним напрямом роботи. Науково обґрунтована ідея самобутності України була тим більше своєчасною і важливою, що вона протистояла ідеї великодержавності «Истории государства Российского» російського історика Михайла Карамзіна, томи якої саме тоді друкувалися. Ідейне спрямування праці Бангиш-Каменського не могло залишити спокійною ту частину українського суспільства, яку царизм ще більше денаціоналізовував і відштовхував від джерел збагачення.
Випускник Київської академії, Кенігсберзького, Галльського, Лейпцигського та Празького університетів Петро Симоновський (1717—1809) написав працю «Краткое описание о козацком малороссийском народе...» (видана лише у 1847 р.). У ній автор хоч і поділяв офіційну точку мору на Київську Русь як спільний період в історії трьох народів, разом з тим висловив чимало нових думок. Початок етногенезу українського народу він пов'язував з часом входження його земель до складу Великого князівства Литовського, виступав прихильником гетьманського устрою, ратував за політичну автономію, яку раніше мала Україна.
Великою популярністю серед сучасників користувалась п'ятитомна «История Малороссии» Миколи Маркевича, видана в Москві 1842—1843 pp. Хоч у ній було чимало запозичень з попередніх видань, але читача притягував романтичний опис минулого України та її діячів. На відміну від своїх попередників Маркевич вважав двигуном історії й виразником інтересів всього народу козацьку старшину. Вперше в історичній науці головною дійовою особою історії став не правитель, не панівна одна особа, а панівна верхівка суспільства, яка ратувала за автономію козацької держави, Автономістичне спрямування книги дало підставу Віссаріону Бєлінському звинуватити Маркевича у прагненні відірвати історію України від історії Росії.
Значний вилив на пробудження національної свідомості народу й пропаганду його поетичного духу справили публікації фольклористичних збірок. Першим дослідником і видавцем українських народних дум став грузинський князь за походженням, уродженець України Микола Цертелев. У передмові до виданого у 1819 р. твору «Опыт собрания старинных малороссийских песен» він зазначав, що зібрані ним пісні демонструють геній, звичаї, дух і чисту мораль, яка завжди була властива малоросам. Несподіваною для багатьох була заява Цертелєва про те, що він ставить українську народну думу набагато вище від усіх романсів і пісень.
Видатний внесок у популяризацію українського фольклору зробив випускник Московського університету, пізніше перший ректор Київського університету Михайло М а к с и мови ч. У Москві він видав дві пісенні збірки «Малоросійські пісні» (1827) і «Українські народні пісні» (1834), а після переїзду до Києва ще одну. У фольклорі вчений вбачав поетичний вияв народних почуттів і прагнень і таким чином хотів ознайомити широку громадськість з ментальністю українського народу. Максимович став одним з фундаторів української етнографії, організував три випуски (1840, 1841, 1850) історико-літературного альманаху «Киевлянин», де друкувалися літературні, історичні, етнографічні та філологічні праці вчених і любителів старовини.
Водночас Максимович відіграв видатну роль у розвитку історичної науки. Вчений дотримувався панівної на той час концепції про спільність походження українського, білоруського й руського народів. Але разом з тим виступав проти норманістської теорії появи в східних слов'ян давньої держави, заперечував антинаукову концепцію російського історика Михайла Погодіна про те, що українські козаки були окремими племенами, сумішшю слов'янських і тюркських елементів. Максимович був одним з перших істориків, котрі наголошували на історичному значенні визвольної боротьби українського народу під проводом Богдана Хмельницького й почали досліджувати гайдамацький рух в Україні.
Таку саму багатогранну діяльність на ниві українознавства проводив російський і український вчений Ізмаїл Срєзнєвський. Будучи студентом, а згодом професором Харківського університету, Срезневський на все життя захопився українською тематикою й своєю науковою діяльністю глибоко вплинув на пробудження й формування національної свідомості українців. Чималий інтерес у країні викликала видана в Харкові кількома випусками протягом 1833—1838 pp. фольклорна праця молодого вченого «Запорожская старина», в якій були вміщені думи, історичні пісні, народні перекази, легенди й літописні дані про заняття і побут, звичаї та ратні подвиги запорожців. Велику наукову цінність мали примітки й коментарі автора до вміщених матеріалів. У харківський період свого життя вчений опублікував ряд історико-етнографічних розвідок з української тематики. Виходили й інші праці з українознавства, в тому числі Миколи Маркевича, Платона Лукашевича та інших вчених.
Перші мовознавчі дослідження в українознавстві. У першій половині XIX ст. починається наукове дослідження національної мови, однієї зі складових частин українознавства. Мовознавство виділяється в окрему науку з широкою перспективою для розвитку. На цей час українська мова стала багатшою, виразнішою й витонченішою. Однак нею користувалися переважно селяни, а більшість заможної верхівки, чиновництва та інтелігенції вважали її грубою, селюцькою, непридатною до вираження тонких думок і почуттів. Тому в спілкуванні поміж собою вони вживали переважно російську мову. Тим самим втілювалась у життя офіційна концепція про те, що української мови не існувало, а був лише діалект російської мови.
Щоб змінити традиційне ставлення властей і вищих верств суспільства до української мови, треба було проявити не тільки громадянську мужність, а й наукову переконаність і професійну вправність. Найкращі сили національної інтелігенції взялися за це нелегке завдання, прагнучи перетворити народну розмовну мову на основний засіб спілкування всіх верств українського суспільства. Національно свідомі інтелігенти захищали її від нападок реакціонерів і невігласів, демонстративно послуговувалися нею в повсякденному житті. Письменник Іван Котляревський у своїх діях пішов далі й започаткував перетворення народного говору на мову літературну. Вже перші частини опублікованої ним у 1798 р. поеми «Енеїда», написаної мовою звичайних селян, продемонстрували світові багатство і мелодійність, виразність і колоритність української мови, її здатність до чіткого і яскравого виразу думок не тільки в розмові, а й на письмі.
Починають з'являтися наукові мовознавчі розвідки. Першою з них стала «Грамматика малороссийского наречия...» Олексія Павловського, що вийшла друком у Петербурзі 1818 р. Павловський дотримувався офіційних поглядів на українську мову, але водночас ставив благородну мету «оживити це наріччя» й не допустити його зникнення. Тобто була зроблена серйозна наукова спроба довести самобутність мови українського народу. Автор розібрав її граматичну будову, фразеологію, способи віршування, навів приклади літературного й розмовного засобів спілкування. У 1823 р. Іван Войцехович склав невеликий словник української мови з найбільш вживаних народом слів. Відчутний пропагандистський резонанс мала стаття Срезневського «Взгляд на памятники украинской народной словесности» (1834). У ній визначний славіст публічно виступив на захист української мови. Всупереч офіційній концепції Срезневський доводив, що українська мова є справжньою мовою, а не діалектом і пророкував їй велике літературне майбутнє. Правда, у другій половині XIX ст. під тиском русифікаторської політики царизму вчений переглянув свої погляди.
Формування наукових центрів українознавства. Серйозні народознавчі праці базувалися на попередніх наукових дослідженнях різних сторін життя народу. До них підключались як викладачі навчальних закладів, так і широкий загал любителів старовини, національної культури й мов);. Вперше в історії України формуються губернські, регіональні та загальноукраїнські наукові центри українознавства.
Одним з перших такий центр почав складатись у Харкові після відкриття в ньому університету. В місті зросла кількість високоосвічених людей, захоплених національною ідеєю, Серед них, безумовно, був ініціатор створення університету Василь Каразін. Перебуваючи під наглядом поліції у своєму селі Кручик, він часто приїздив на засідання ради і різних товариств університету, закликав людей вивчати й популяризувати історію, культуру, побут народу, виступав проти розпалювання національної ворожнечі. Помітними фігурами національно-духовного відродження не тільки Слобожанщини, а й всієї України були декани університету Григорій Успенський, Петро Гулак-Артемовський, професор Ізмаїл Срезневський, а також прозаїк Григорій Квітка-Основ'яненко. Навколо них групувалися молоді вчені, студенти, вчителі, дрібні поміщики тощо. Багато з них їздили Слобожанщиною у пошуках народних дум, пісень, переказів, повір'їв, інших етнографічних матеріалів. Результати етнографічних експедицій обговорювалися на засіданнях різноманітних гуртків. Завдяки ентузіазмові харківської професури пробудився інтерес до україністики у багатьох студентів, у тому числі в Миколи Костомарова.
На базі широких наукових досліджень при Харківському університеті в 1812 р. створюється перше в Україні Товариство наук, прообраз сучасної Національної Академії наук, важлива увага приділялась народознавству. Статті про побут, звичаї, усну народну творчість та історію України регулярно друкувались у щойно створених журналах «Харьковский еженедельник», «Украинский журнал». На популяризацію народознавчих студій працювала потужна університетська друкарня. За 10 перших років свого існування вона видала майже половину друкованої продукції царської Росії. Харків у 30-ті роки став регіональним науковим центром відродження й формування нової української ментальності. Помітним був його вплив і на інші регіони.
На 20-ті роки XIX ст. важливий губернський центр формується навколо Полтави. Центральною фігурою українознавства на Полтавщині став Іван Котляревський. Протягом ряду років він збирав дані про народне життя, а потім широко використовував їх у своїх працях. Котляревський став неперевершеним знавцем народних одягу, їжі, ігор, музики, звичаїв, обрядів, сімейного, громадського побуту, знань тощо. Глибока народність і літературна геніальність обумовили небувалу популярність творів Котляревського. Письменник щедро ділився своїми знаннями із сучасниками. Зокрема вія надавав етнографічні матеріали Бантиш-Каменському для опису українців у третьому томі «Истории Малой России», консультував інших учених.
У Прилуцькому повіті активну збиральницьку народознавчу роботу проводив літератор, фольклорист і етнограф П. Білецький-Носенко. Він підтримував зв'язки з різними науковими товариствами, зберігав багато записів історичних подій, звичаїв та обрядів. Частина їх була видана вже після смерті автора (1856), а більшість залишилась у рукописах. У маєтку з екзотичною назвою Парк-Трудолюб під Миргородом жив і працював великий українолюб Василь Ломиковський. Нащадок старовинного старшинського роду в 1808 р. зібрав і систематизував унікальні матеріали під назвою «О Малороссии. О древних обычаях малороссийских...». Вони стосувалися звичаїв, обрядів, частково матеріальної культури, проблем походження українського народу та запорізького козацтва. Народознавець підготував і ряд інших робіт, які вийшли в світ вже після його смерті. Набагато продуктивнішою була українознавча діяльність управителя полтавської палати державних маєтностей Миколи Арандаренка. Його «Записки о Полтавской губернии» в трьох частинах, видані у Полтаві в 1848, 1849 і 1859 pp., містили цінні відомості з історії Полтавщини, її адміністративного устрою, державних установ, сільського господарства, ремесел, промислів фольклору, звичаїв, обрядів, казок, приказок.
Важливий регіональний центр народознавства склався в Одесі. Тут відкриваються різні заклади, товариства, в роботі яких важливе місце займали народознавчі студії. Серед них— ліцей (1817) та інститут східних мов при ньому (1828), міський музей старожитностей (1825). Особливо пожвавилась українознавча робота місцевих аматорі» і науковців після створення Товариства сільського господарства Південної Росії (І823) та Одеського товариства історії і старожитностей (1839).
Даючи дозвіл на відкриття товариств, царський уряд переслідував мету з їхньою допомогою науково обґрунтувати права Росії на південні українські землі й Крим. Але це не завжди виконувалося. Поряд з історичними й археологічними дослідженнями Одеське товариство історії і старожитностей розгорнуло широке вивчення звичаїв, обрядів, занять, побуту та фольклору місцевого населення. З 30-х років результати досліджень регулярно публікувались а «Одесском альманахе» і «Одесском вестнике», а з 1844 p.— в «Записках» товариства, пропагуючи й зберігаючи для нащадків досягнення багатонаціональної культури Півдня України.
Найпомітнішою фігурою Одеського товариства історії і старожитностей був історик, статистик, економіст, етнограф, публіцист Аполлон Срезневський. Йому належить велика заслуга в збиранні й публікації історичних та етнографічних матеріалів. Він написав тритомну «Историю Новой Сечи, или последнего Коша Запорожского» (1842, 1846), інші історичні праці, а також розвідки про некрасовців у Бессарабії, болгарські колонії, життя вірмен у Новоросії тощо. Підтримуючи колонізаторську політику російського царизму, вчений трактував гайдамацький рух як відверте розбійництво, за що зазнавав критики з боку Максимовича й Шевченка.
Після відкриття університету значним науковим центром українознавства став Київ. Значну роль у цьому відіграв Максимович, навколо якого гуртувалися вчені й аматори старовини. Українознавча робота в Києві активізувалася після створення у 1843 р. при канцелярії київського, подільського й волинського генерал-губернатора Тимчасової комісії для розгляду давніх актів. Вона мала розшукувати в Україні та за її межами документальні матеріали й друкувати їх. Дещо подібне запланував собі й Тарас Шевченко ще в петербурзький період свого життя. У 1843 р. він здійснив етнографічну поїздку по Київщині, Чернігівщині, Полтавщині, змальовуючи з натури народне житло й одяг та записуючи народні звичаї, пам'ятки усної народної творчості. У Петербурзі Шевченко організував видання «Живописна Україна», але з усього зібраного матеріалу зміг опублікувати тільки шість офортів, У 1845 р. Шевченко приїздить до Києва з наміром оселитися тут назавжди й починає працювати в Археографічній (Тимчасовій) комісії. Під час історико-археологічних експедицій по Україні він зібрав значну кількість матеріалів про культуру українців, записав ряд пісень і дум, зробив замальовки народного житла. Велику увагу приділив Шевченко родинному й громадському побуту українців. У творчості генія поезія й українознавство органічно поєднувалися, що зробило її близькою і зрозумілою для народу.
У 40-х роках у Києві жив уже тоді відомий своїми народознавчими працями Пантелеймон Куліш. З 1846 р. на кафедрі російської історії Київського університету почав працювати Костомаров. Він підготував, а наступного року видав курс лекцій «Славянская мифология», де розкривалися вірування слов'ян. Українознавством займалися Микола Гулак, Іван Посяда та ін. Шевченко й
Костомаров виношували ідею створення українського журналу, Професори університету почали більше уваги приділяти етнографічній підготовці студентів, пробуджуючи у них інтерес до національної культури.
У 20-х роках започатковується планомірне археологічне дослідження Києва, Археолог Кіндрат Лохвицький відкрив руїни і фундаменти Десятинної церкви, Золотих воріт, церкви Святої Ірини та інших давніх споруд, зібрав цінну колекцію стародавніх монет. Археологічні відкриття стимулювали розвиток археології в інших українських містах, Глибоким патріотизмом позначені праці київського історика й археолога Максима Берлінського. Його перу належать «Краткое описание Киева» (1820), «Историческое обозрение Малороссии и Киева» (частково опубліковане в альманасі «Молодик», 1844). Активна народознавча діяльність київських учених захопила й окремих місцевих чиновників. Серед них особливо виділявся київський губернатор Іван Фундуклей. Він підтримував наукові й творчі починання інтелігенції, зокрема Шевченка і Костомарова. Сам написав декілька книг, серед них «Обозрение Киева в отношении древностей» (1847), «Обозрение могил, валов и городищ Киевской губернии» (1848).
Багато зробила для становлення українознавства як науки Комісія для опису губерній Київського учбового округу (1851—1864). Ініціатива створення комісії належала чиновникові для особливих доручень при київському губернаторі Дмитру Журавському. Поряд зі статистично-економічними він писав праці з народознавства, які, на жаль, цензура не дозволила друкувати. Навколо вченого секретаря комісії Журавського й професора кафедри російської історії університету Платона Павлова згрупувалися прогресивні вчені Микола Іванишев, Микола Маркевич, Михайло Максимович, Амвросій Метлинський, викладачі навчальних закладів Зенович, Кітенко, Росковшенко та ін. Вони протистояли монархістсько-охоронному курсу, який проводили помічник попечителя Київського учбового округу Михайло Юзефович та його прибічники.
Вперше в народознавстві у складі комісії було створено відділення етнографії, це започаткувало її відокремлення від географії й становлення як окремої науки. Комісія розробила науково-інструктивні матеріали — інструкції, анкети, програми — і розіслала їх на місця. Таким чином до збору етнографічного матеріалу підключалися сотні людей, які діяли за науково розробленими планами. Дві невеликі інструкції Метлинського були надруковані 1853 р. у «Черниговских губернских ведомостях» і стосувалися збирання, систематизації та підготовки до видання народних пісень та інших творів фольклору. Була розроблена й розіслана в губернії Київського учбового округу програма для етнографічного опису місцевого краю. У ній вперше об'єднувались усі головні компоненти анкетного способу збирання наукових даних. Протягом 1856—1857 pp. до комісії надійшли складені за цією програмою «Описание г. Мглина и его уезда, составленное учителем исторических наук Мглинско-го уездного училища Карпачевым», «Описание о Переяславе, сочиненное законоучителем Переяславского уездного училища Бутковским», «Медико-топографическое описание государственных имуществ Киевского учебного округа» Д. Деляфлиза та ін.
Вперше в історії українознавства комісія організувала й провела ряд спеціальних експедицій з етнографічного вивчення населення у Правобережній і Лівобережній Україні. У 50-х роках цією проблемою займались Опанас Афанасьєв-Чужбинський, Метлинський, Маркевич та інші члени комісії. Зібрані й опубліковані ними матеріали не втратили свого значення й сьогодні. З метою розширення народознавчих досліджень у 1853 р. виникла ідея об'єднання комісії з Російським географічним товариством. Але з різних причин найближчими роками вона не реалізувалась. В цілому комісія стала науково-організаційним центром народознавства в Україні, а Київ перетворився на загальноукраїнський науковий народознавчий центр.
Українознавчі центри існували й поза межами України, насамперед у Петербурзі, що став на той час, за словами поета Євгена Гребінки, «колонією освічених українців. Всі громадські місця, всі академії, всі університети переповнені земляками».
Прогресивні кола столиці проявляли велику зацікавленість усім українським. Перебуваючи в Петербурзі, Микола Гоголь просив рідних з с. Василівки на Полтавщині надсилати йому фольклорно-етнографічні матеріали, які використовувалися ним при створенні прозаїчних творів. Письменник друкував українознавчі дослідження в «Отечественных записках», мав намір написати історію України, а видатний російський поет Олександр Пушкін у 1829 р. навіть приступив до її створення. У різний час у Петербурзі жили й творили Шевченко, Костомаров, Куліш та багато інших українців, котрі популяризували національну культуру. У 30-х роках у ньому навіть діяв гурток любителів української культури й науки, в роботі якого брали участь як українські, так і російські діячі культури, в тому числі Гребінка, Маркевич, Григорович, Сошенко, Якубович, Даль, Панаев, Кукольник та ін. Відвідував його вечори й Шевченко.
У Москві сформувалося багато українських народознавців, тут відбулося становлення одного з основоположників вітчизняного слов'янознавства, фольклориста й етнографа випускника полтавської семінарії Осипа Бодянського. Ставши професором Московського університету, а потім і секретарем Товариства історії та старожитностей російських, він багато зробив для публікацій в московських виданнях матеріалів про історію та етнографію України. Завдяки йому протягом 1846—1848 pp. видано «Летопись Самовидца», «Историю Руссов» та багато інших праць української тематики.
Популяризація минулого України у творах російських і українсько-російських літераторів. Відродженню й поглибленню національної самосвідомості народу сприяла українська тематика в творчості російських і українсько-російських письменників та поетів. Багато з них захоплювалися героїкою й славою козацької України, подвигами її славних синів. Не стояв осторонь цієї теми й Олександр Пушкін, законодавець моди у вітчизняній поезії. Полюбилася читачам образами Івана Мазепи, Василя Кочубея, Івана Іскри поема «Полтава». І хоч історія відтворювалась з великоімперських позицій, але геніальність митця зробила привабливими як ворогів, так і прихильників царя Петра І з числа української старшини.
Героїка української минувшини була співзвучна настроям прогресивної російської громадськості, яка прагнула до зміни існуючих у країні порядків. Саме визвольні настрої українського народу в минулому вдало накладались на російську дійсність і тим самим підштовхували інтелігенцію до рішучих дій. Особливо чітко цей напрям художніх творів простежувався в творчості декабристів-літераторів або близьких до них письменників і поетів. Вже в першій книзі журналу «Соревнователь просвещения и благотворения» (1819), друкованого органу «Союзу благоденства», був надрукований роман Федора Глінки «Зиновий Богдан Хмельницкий...». Його основна ідея закономірності повалення іноземного панування і ліквідації соціального «рабства» в Україні періоду Хмельниччини тісно перепліталася З головним стратегічним завданням декабристів — поваленням самодержавства й кріпацтва в Російській імперії. Л заклик у романі до українців: «Повстаньте і пильнуйте: час свободи настав!»,— сприймався багатьма як сигнал до боротьби за свободу Росії.
Найяскравіше героїчне минуле України відображено в творчості поета-декабриста Кіндрата Рилєєва. Його дума «Богдан Хмельницький», поеми «Войнаровский» і «Наливайко» пронизані романтичною героїкою і політичним підтекстом, на них жваво реагувала революційно настроєна молодь. Знамениту «Сповідь Наливайка» вона сприйняла як своєрідний гімн самопожертви в ім'я свободи Батьківщини. Твори Рилєєва знайшли широкий відгук і серед української інтелігенції. До нього надходила безліч листів з щирою вдячністю за те, що в тих умовах поет зумів піднести український народ і опоетизував його героїчне минуле. Такі дії літераторів-декабристів дещо нейтралізовували шовіністичну політику царизму, сприяли поглибленню взаєморозуміння й взаємоповаги між російським та українським народами.
Особливе місце у відтворенні історії України належало літераторам-українцям, котрі поділяли погляди безпосередніх учасників декабристського руху. З «петербурзьких українців» цього кола найпомітнішою фігурою був поет і перекладач Микола Гнідич. Він спілкувався з багатьма декабристами, поділяв їхні окремі погляди, але членом таємного товариства так і не став. Зате в розмовах з ними і у своїх записах Гнідич відстоював історичну справедливість боротьби українського народу за своє визволення в середині XVII ст. Одночасно поет доводив особливу ментальність українського народу, яка, на його думку, полягала в щирій любові до незалежності й була найтиповішою рисою «історії малоросійської».
Геніальним популяризатором історії України став письменник Микола Гоголь. У книзі «Вечори на хуторі біля Диканьки» (1831—1832) він створив поетичний образ України, близький розумінню і українця, і білоруса, і росіянина. У ньому поєднувались реальність з вигадкою і фантастикою, гумор із сарказмом, нестримні веселощі з тихим смутком. По-новому постала Україна перед читачем у повісті «Тарас Бульба». Фактично — це опоетизована героїка українського козацтва, вірного сина і надійного захисника багатостраждальної України. У зображенні письменника запорожець постає в усій красі — мужнім, відважним до самопожертви й люблячим до самозабуття. Образ степової вольниці з її відчайдушністю, лицарством і досмертним побратимством викликав у читача почуття симпатії й бажання наслідувати ці риси.
Особливості розвитку освіти і культури. Значні зміни відбувались у розвитку освіти й культури. Царський уряд через школи намагався задовольнити потреби країни в освічених кадрах і одночасно витравити в українського народу національну свідомість, нав'язати йому почуття меншовартості, створити уяву месіанської ролі російської нації у житті слов'янства. Цій меті підпорядковувалась і реорганізація системи освіти. У першій половині XIX ст. царизм покінчив з національною школою в Україні, яка вивела її свого часу на один рівень з найосвіченішими державами Європи. Почалось насаджування нових типів навчальних закладів.
Освіті надавався чітко виражений становий характері для нижчих верств населення — парафіяльні двокласні школи; для дітей дворян, купців, службовців і заможних міщан — повітові училища, гімназії, ліцеї; переважно для дітей дворян — гімназії, ліцеї та університети. Держава монополізувала шкільну справу. Створене в 1802 р. Міністерство освіти взяло шкільництво під найпильніший контроль. На місцях його здійснювала адміністрація створених протягом півстоліття Харківського, Київського та Одеського учбових округів.
Матеріальне забезпечення нижчої ланки освіти було вкрай незадовільним. Коштів, які виділялися на утримання парафіяльних шкіл і повітових училищ, катастрофічно не вистачало. Часто ці заклади тулились у непристосованих приміщеннях, не мали необхідних навчальних приладь і посібників. Учителі ледве зводили кінці з кінцями. Дещо краще матеріальне забезпечення мали навчальні заклади військового, морського, духовного, гірничого, державних маєтностей та інших відомств. Але їх було обмаль, і вони не могли задовольнити масових потреб у знаннях. Всього ж на 1856 р. одна школа припадала на 9,5 тис, а один учень — на 188 жителів. Це було значно менше, ніж у попередньому столітті.
Відбувається становлення мережі закладів професійної освіти. У 1807 р. почало працювати землемірне училище у Кременці, у 1823 р.— школа чистописців у Полтаві, у 1828 р.— єдина в Росії у с Пальчики Конотопського повіту на Чернігівщині школа бджільництва, у 1834 р.— училище торговельного мореплавства у Херсоні. Діяли училища виноробства й садівництва в Криму, Катеринославі, Полтаві. Існували й інші професійні школи.
Крім державних, діяли приватні навчальні заклади. У Харкові, Києві, Одесі та деяких містах для дітей дворян відкриваються приватні пансіонати й школи, які готували учнів для вступу до середніх та вищих навчальних закладів.
Середню освіту надавали гімназії. Протягом півстоліття в Україні було відкрито 19 таких навчальних закладів, в тому числі в Києві, Одесі, Катеринославі, Чернігові, Сімферополі, Житомирі, Кам'янці-Подільському, Вінниці та Луцьку. В Одесі з 1804 р. почала функціонувати перша в Україні комерційна гімназія. Загальна кількість гімназистів не перевищувала 4 тис.
Під тиском громадськості створювалися вищі освітні заклади. У 1805 р. з ініціативи Василя Каразіна відкрився Харківський університет. Натомість уряд у 1817 р. закрив Києво-Могилянську академію, напрям діяльності якої не влаштовував властей. У Києві в 1834 р. почав працювати Університет св. Володимира. Спочатку в ньому функціонували філософський і юридичний факультети з чотирирічним навчальним курсом. Першим ректором університету став професор Михайло Максимович.
Інший тип вищих навчальних закладів становили ліцеї. Вони об'єднували в собі гімназичні та університетські курси. Одним з них став Волинський ліцей, створений на базі Кременецької гімназії. В свою чергу, на його базі згодом було засновано Київський університет. Відкритий в Одесі у 1817 р. Рішельєвський ліцей став центром вищої освіти Півдня України. Пізніше при ньому почав працювати Інститут східних мов. Непересічне значення у розвитку освіти мала відкрита в 1820 р. у Ніжині коштом Іллі Безбородька Гімназія вищих наук. У 1832 р. вона була перетворена на Ніжинський ліцей, де здобули освіту Микола Гоголь, Євген Гребінка та чимало інших світочів національної культури.
Велика заслуга в піднесенні освітнього руху в Україні належала попечителю Одеського (1856—1858) та Київського (1858—1861) учбових округів Миколі Пирогову. За підтримку прогресивних методів навчання й виховання молоді царський уряд звільнив Пирогова з посади і відлучив його від педагогічної роботи.
Багато в чому відмінною від царської була освітня політика уряду Австрійської імперії на західноукраїнських землях. У 1802 р. замість місцевих шкільних управлінь запроваджено шкільні округи на чолі з директорами. З 1805 р. народні школи перейшли у відання церковних консисторій, що супроводжувалося дальшим посиленням контролю за навчальним процесом і збільшенням кількості теологічних дисциплін. У початкових трикласних школах Східної Галичини у 1841 р. навчалось лише 14 % дітей шкільного віку. Українська мова у школах поступово витіснялася німецькою та польською мовами.
Певні зміни в початковій освіті сталися після революції 1848 р. Міністерство освіти й віросповідань Австрійської імперії зосередило шкільну справу в своїх руках. Булостворено самостійну нижчу реальну школу, навчальний курс трикласних шкіл збільшувався на один рік. Почалося вивчення основ садівництва, бджільництва та шовківництва.
Відкриваються такі навчальні заклади, як недільні школи для дорослих. Протягом 1848—1849 pp. їх налічувалось у Галичині 60 і на Закарпатті — 9.
Середню ланку освіти репрезентували гімназії. їхня кількість була незначною й не могла задовольнити потреби місцевого населення у знаннях. До того ж у них інтенсивніше як у початкових школах відбувалось онімечення та покатоличення учнів. Цей процес особливо активізувався після урядового указу 1856 р. про скасування в гімназіях обов'язкового вивчення української мови.
Вищу освіту давали Львівський університет (1661), Реальна (1817), Технічна (1844) академії у Львові та Чернівецький ліцей (1820).
Значних успіхів в Україні досягли природничі й точні науки. «Курс математики» професора Харківського університету Т. Осиповського кілька десятиліть був основним підручником з математики в усій Російській імперії. Велися плідні дослідження в галузі астрономії, географії, фізики, хімії, гідрології, метеорології, ботаніки та інших наук. Значного розвитку набула медична наука. Більшість наукових розробок належали професорам університетів і ліцеїв.
Крім народознавчих, розвивалися й інші суспільні науки. Філософська думка першої половини XIX ст. зазнавала відчутного впливу філософських ідей Західної Європи. Це було помітним у працях першого ректора Харківського університету професора Івана Рижського, професора того ж самого університету А. Стойковича, професора Львівського, її потім Петербурзького університетів П. Лодія та ін. Помітним явищем в економічній науці став вихід тритомної праці професора Харківського університету Т. Степанова «Записки з політичної економії» (1837, 1844—1848). Досліджувалися також питання статистики.
Розширювалася мережа друкарень і розвивалась книговидавнича справа. У 1807 р. з'явилися друкарні при губернських правліннях у Харкові, Чернігові, Полтаві, Києві, Катеринославі, Херсоні, Сімферополі, Кам'янці-Подільському. В Одесі діяло чотири друкарні — міська й три приватні, у Києві протягом півстоліття — п'ять, з них дві приватні. Гірше було з організацією друкарства на західноукраїнських землях. Тільки у Львові та Чернівцях діяли друкарні, але вони видавали переважно церковну літературу. Лише під час революції 1848 р. книговидання у цьому регіоні дістало поштовх для розвитку. Але й надалі вірі відбувався досить повільно.
Реальна дійсність першої половини XIX ст. істотно вплинула на тематику усної народної творчості та фольклору. У думах і піснях народ жваво відгукнувся на події Вітчизняної війни 1812 p., посилення кріпацтва, рекрутчину, сваволю панства і чиновництва, власне безправ'я і злиденність. Прославлялися Устим Кармелюк, Лук'ян Кобилиця та інші керівники народних повстань. Велика заслуга в поширенні усної народної творчості належала кобзарям. З їх багаточисленного середовища виділялися Остап Вересай, Федір Гриценко (Холодний), Іван Крюковський, Ардрій Шут. Багатий фольклор, частково опублікований у «Русалці Дністровій» та в інших працях, мало західноукраїнське населення.
Значний вплив справили усна народна творчість і фольклор на становлення нової художньої літератури. У першій половині XIX ст. у ній відбуваються ті процеси, що і в другій половині XVI ст., коли народний говір дедалі більше входить у літературу. «Батьком» нової української літератури по праву вважається Іван Котляревський, заслуга якого полягає в тому, що він сміливо ввів у літературу усну народну мову й створив на її базі неперевершені на той час за художніми якостями твори. Першим з них стала поема «Енеїда» (частково вийшла 1798 p., повністю— 1842 p.). Ця поема, а також «Наталка Полтавка» (1838), «Москаль-чарівник» (1841) тривалий час залишалися зразком для наслідування іншими письменниками і поетами.
Поряд з Котляревським розкрився талант інших літераторів. Байкар Петро Гулак-Артемовський (1790—1865) різко таврував такі вади суспільства, як самодурство, аморальність, свавілля та деспотизм панів. Езоповою мовою він критикував реакційні порядки в країні й разом з тим вболівав за долю селян. Різкій сатирі піддав недоліки тогочасного суспільства Григорій Квітка-Основ'яненко (1778—1843) у повістях «Пан Халявський», «Українські дипломати», п'єсах «Дворянські вибори», «Сватання на Гончарівці» та в інших творах, якими захоплювалась публіка. З творчістю Гулака-Артемовського багато в чому перегукувались байки Євгена Гребінки (1812—1848). Чудові зразки романтичної поезії дав Левко Боровиковський. його перу належить багато балад, ліричних поезій, а також байок на побутові теми. Формування нової української літератури завершилось у творчості Тараса Шевченка (1814—1861). Він як ніхто інший синтезував основні українські діалекти, міські та сільські говірки, надав їм загальноукраїнської форми й став трибуном українського народу. Вже в першій поетичній збірці «Кобзар» (1840) поет постав як неперевершений майстер народної поезії, здатний силою українського слова блискуче передати почуття, думи, прагнення й сподівання свого народу. В його творчості знайшли відображення найболючіші проблеми життя українців і України. Причому геніальність Шевченка проявлялася також і в універсальності поетичних закликів до справедливості та волі незалежно від часу й місця події. Це найяскравіше відбилось в рядках знаменитого «Заповіту»:
Поховайте та вставайте,
Кайдани порвіте
ї вражою злою кров'ю
Волю окропіте!
І мене в сім'ї великій, сім'ї вольній, новій
Не забудьте пом'янути
Незлим тихим словом.
Боротьба проти соціальної несправедливості тісно перепліталась у творчості Шевченка з боротьбою проти національного гноблення українського народу. Цим він різко виділявся не лише серед попередників, а й серед сучасників. Але націоналізм Шевченка не був шовіністичним, він органічно вписувався в природне прагнення інших народів до свободи й незалежності, враховував національні особливості людей різних національностей і віросповідань.
Розвивалось і театральне мистецтво. Центрами театрального життя в першій половині XIX ст. стали Харків та Полтава, де започаткувався національний український професійний театр. У багатьох містах діяли аматорські гуртки. Поряд з ними функціонували поміщицькі театри, оркестри, хори й капели. Їх забезпечували коштами меценати з різних верств населення. Широко відомим серед них був театр із селян-кріпаків с. Качанівки на Чернігівщині, Музикантів навчав грати видатний композитор Михайло Глинка. Розвивались також інші види мистецтва — архітектура, образотворче мистецтво, традиційно-побутова культура й звичаї народу.
Національно-духовне піднесення на західноукраїнських землях. Національне відродження захопило й Східну Галичину. Але проявлялося воно менш помітно, ніж на тих землях, що перебували у складі Росії. Найчисленніша за кількістю інтелігенція в особі сільських священиків у своїй масі не наважувалась не тільки на масовий протест проти австрійського і польського засилля, а й навіть виявляти відверту любов до національної мови та культури. Престижність німецької і польської мов була настільки високою, що з ініціативи студентства власті у 1809 р. закрили єдиний україномовний факультет Львівського університету. Однак під впливом нац