Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Становище у сфері культури в 30-х роках




У кінці 20-х років разом із початком форсування індустріалі­зації, насильницької колективізації розпочався масовий штурм у галузі культури: за негайну ліквідацію неписьменності і впровад­ження загальнообов'язкового початкового навчання, різке збільшення кількості студентів і поповнення студентства вихід­цями з робітничого середовища, сталінізацію сфери літературно-художнього життя і її уніфікацію.

Значні зусилля докладалися для завершення ліквідації непись­менності. У 1929 р. була введена адміністративна відповідальність кожного неграмотного за ліквідацію своєї неписьменності. За парти сіли мільйони селян і робітників. На кінець 30-х років освіченість населення УРСР у віці до 50 років складала майже 95%.

У 1930 р. в радянській Україні почали впроваджувати загально­обов'язкову початкову освіту. Збільшувалися асигнування на шкільну справу, розширювалась підготовка вчителів. У 1932/33 навчальному році в Україні працювало близько 21,7 тис. шкіл, у яких навчалося майже 4,5 млн. учнів. Переважна більшість навчалася в українських школах, а близько 400 тис. - у російських, єврейсь­ких, німецьких, польських, болгарських, чеських, грецьких та ін. Наслідком голоду 1932-1933 pp. було те, що у 1933/34 навчальному році за парти сіло на 170 тис. дітей менше, ніж у попередньому.

У 1934 р. були встановлені три типи загальноосвітніх шкіл: по­чаткова (4 p.), неповна середня (7 р.) та середня (10 p.). Протягом другої п'ятирічки завершився перехід до загальнообов'язкової по­чаткової освіти, а в містах - до загальної семирічної.

Відбулися зрушення і в галузі вищої освіти. Значно зросла кількість вищих навчальних закладів. До вузів приймали в основному через робітфаки - підготовчі відділення, що комплектували­ся партійними і профспілковими організаціями за класовим прин­ципом. Ці процеси отримали на партійних з'їздах гучну назву "культурна революція". Але в її підвалинах була закладена супе­речність: розрив між величезним кількісним зростанням спеці­алістів, грамотних людей та дуже низьким якісним рівнем освіти.

Нестача вчителів, кваліфікованих викладачів, невлаштований по­бут, дуже слабка матеріально-технічна база навчальних закладів не могли не позначитись на рівні підготовки випускників.

Посилювалась ідеологізація навчального процесу. Учні та сту­денти все більше вивчали "науки", що насаджувались сталінським режимом. Адміністративна система культивувала неприязнь і во­роже ставлення до інтелігенції. Належність до інтелігенції вважа­лася чимось непристойним. Інтелігенцію не тільки принижували, а масово знищували. У вересні 1929 р. відбулися арешти визнач­них діячів української науки, культури й УАПЦ як членів вигада­ної ОДПУ "Спілки визволення України". У 1930 р. відбувся про­цес над 45 "керівниками" СВУ. Під лещата репресій потрапили най-відоміші представники української національної інтелігенції -академік С. О. Єфремов, професори Й. Ю. Гермайзе, О. Т. Черняхів-ський, Г. М. Іваниця, М. Є. Слабченко, наукові співробітники Акаде­мії наук Г. К. Голоскевич, Г. Г. Холодний, письменники М. Є. Івчен-ко, Л.М. Старицька-Черняхівська та ін. В 1931 р. відбувся ще один процес - Українського національного центру (УНЦ), за яким були репресовані 50 представників української інтелігенції, в тому числі академік М. С. Грушевський та його брат О. С. Грушевський, відомий історик-марксист М. І. Яворський та ін. Всесвітньо відомого вченого М. С. Грушевського вислали до Москви, де він перебував під домашнім арештом, решта опинилась в ув'язненні на Соловках.

У 30-х роках репресовані вчені-історики Ф. М. Гавриленко, В. О. Пархоменко, М. В. Горбань, В. О. Рожанський та ін. У сталінських застінках загинули українські академіки геолог Н. І. Сві-тальський, генетик І.І. Агол, філософ С. Ю. Семківський. Десятки інших науковців академії було заарештовано і засуджено. Чимало з них загинуло в концтаборах ГУЛАГу.

Умови наукової діяльності були жахливими. Однак і тоді вчені працювали над розв'язанням актуальних наукових проблем, важливих результатів досягли Український фізико-технічний інсти­тут. Інститут фізичної хімії. Визнання одержали наукові досліджен­ня О. В. Палладіна, М. Д. Стражеска, О. М. Динника, М. М. Підо­плічка, М. В. Луговцева, М. М. Доброхотова, Ю. В. Кондратюка та ін.

Розширилася мережа культурно-освітніх установ - клубів, музеїв, бібліотек. У 30-х роках ця сфера була остаточно ідеологізована і підпорядкована адміністративно-командній системі, яка всемірно використовувала її для зміцнення своїх позицій і нав'язування суспільству фальшивих цінностей та пропагандист­ських догм.

Наступ на українську культуру особливо посилився з прихо­дом у 1933 р. на посаду секретаря ЦК КП(б)У П. П. Постишева, який одержав фактично диктаторські повноваження. Одразу ж була припинена "українізація". В УСРР розпочалася неприкрита русифікація усіх сфер українського життя. На знак протесту про­ти антиукраїнської політики наклали на себе руки М. Хвильовий (13 травня 1933 p.), М. Скрипник (7 липня 1933 p.). Більшовиць­кий режим твердив про існування цілої серії змов, "розкривались" одна за одною "націоналістичні" та інші таємні організації - "Блок українських націоналістичних партій", "Терористичний соціаліс­тичний центр", "терористичний блок троцькістів-націоналістів".

Після вбивства у 1934 p. C. Кірова в УСРР було засуджено до розстрілу, за фальшивими звинуваченнями у прилежності до "білогвардійської організації", діячів української культури Г. Ко­синку, К. Буревія, Д. Фальківського, О. Близька, І. Крушельниць-кого та ін. Загалом із 240 українських письменників було ре­пресовано 200. Всі створені у 20-х роках літературно-художні об'єднання ліквідовувались. Натомість у 1932 р. створена єдина Спілка радянських письменників України, яка стала, по суті, но­вим наркоматом.

Репресії не обминули і український театр. У 1933 р. було за­арештовано видатного режисера Л. Курбаса, а організований ним театр "Березіль" закрито. Така ж доля спіткала багатьох українсь­ких художників, у тому числі М. Бойчука і створену ним майстер­ню монументального живопису. Він і його найближчі сподвижни­ки, художники В. Седляр та І. Падалка, загинули. Всі художні об'єд­нання також були ліквідовані, а замість них у 1938 р. створено Спілку художників України.

У складних умовах перебувало кіномистецтво Радянської Ук­раїни. Матеріальні труднощі, важка суспільно-політична атмосфера стримували його розвиток. І все ж новими творами збагачували вітчизняне кіномистецтво О. Довженко, І. Кавалерідзе, І. Савчен­ко, І. Пир'єв, Л. Луков та ін. На початку 30-х років з'явилося зву­кове кіно. За 1929-1937 pp. В УРСР було знято близько 180 фільмів різних жанрів. О. Довженко створив такі відомі фільми, як "Арсе­нал", "Земля", заявивши про себе як про кінорежисера світового рівня. У 30-х роках О. Довженко змушений був залишити Україну і переїхати до Москви.

Отже, культурне життя України, досягнувши значних успіхів у 20-х роках завдяки політиці "українізації" на рубежі 30-х років потрапило під прес сталінського режиму і зазнало непоправних итрат. У результаті репресій була знищена значна частина україн­ської інтелігенції, а ті, хто залишився в живих, мусили пристосо-иуватися до нав'язаних режимом ідеологічних та творчих обме­жень. Література і мистецтво розглядалися владою як додаток до ідеології, як інструмент в руках більшовицької партії.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 685 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2418 - | 2130 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.018 с.