Щоб визволення від денікінців не виглядало в очах українського народу черговою окупацією, керівництво РКП(б) у листопаді 1919 р. прийняло документ "Про радянську владу на Україні", затверджений як резолюція VIIIВсеросійської партконференції. У ньому містився пункт, з якого пізніше почалася політика українізації: "Члени РКП на території України повинні на ділі проводити право трудящих мас учитися і розмовляти в усіх радянських установах рідною мовою".
Проте керівний склад КП(б)У не виявляв бажання торувати дорогу українізації. Адже вона змушувала б прикладати й особисті зусилля в оволодінні українською мовою. За даними 1923 p., тільки 797 з 11826 відповідальних працівників партійно-державного апарату республіки заявили, що знають її.
Д. Лебідь зробив спробу обґрунтувати відразу комуністичної еліти до української культури і мови теоретично і заявив про неминучість "боротьби двох культур". Мовляв, російська культура і мова в Україні пов'язані з містом і "найпрогресивнішим" у суспільстві робітничим класом, а українська культура та мова — з селом і "відсталим" селянством. Звідси обов'язком комуністів, на думку Лебедя, було сприяння "природному процесу" перемоги російської культури та мови.
Раковський піддав ці відверто шовіністичні висловлювання нищівній критиці. Однак, тишком-нишком російськомовна більшість у ЦК КП(б)У і губкомах партії гнула свою лінію. Для цього досить було не виявляти спеціальної уваги до української культури. Пригнічувана століттями, вона занепадала без державної підтримки.
Національний склад апарату республіки теж був переважно неукраїнським. У 1923 р.питома вага українців не перевищувала у ньому 35%. Особливо незначною вона виявилася у керівних структурах державного апарату. Так, у колегіях наркоматів налічувалося 47% росіян, 26% євреїв і 12% українців.
У квітні 1923 р. відбувся XIII з'їзд РКП(б), у порядок денний якого було включено розгляд національного питання. З'їзд проголосив політику коренізації, український різновид якої дістав назву українізації. Декларувалося, що основною метою цієї політики є сприяння розвиткові культур і мов національностей. Та на першому плані у державної партії були інші завдання: укоренитися в національних республіках (звідси й назва політичного курсу — коренізація). Щоб зміцнити свій вплив у республіках, партія повинна була розмовляти з населенням його мовою і створити власних апаратників з місцевих кадрів. Безсумнівно, що коренізація мала побічний ефект у вигляді стрімкого розвитку пригнічених до того національних культур.
З квітня 1925 по липень 1928 р. генеральним секретарем ЦК КП(б)У працював один з найближчих співробітників Сталіна Л. Каганович, який пізніше відіграв в історії радянської України особливо зловісну роль. Якраз при ньому політика українізації набула найбільшого розмаху. Каганович по-чиновницькому ретельно втілював у життя офіційний курс. Він навіть вивчив українську мову і намагався розмовляти нею.
Результати українізації 20-х pp. були вагомі. Кількість українців серед службовців державного апарату в 1923 — 1927 pp. зросла з 35 до 54%. На українську мову перейшло понад чверть інститутів і більше половини технікумів. Більша частина книжок, журналів і газет стала видаватися українською мовою. З ініціативи М. Скрипника, який видавлював усе можливе з курсу на українізацію, національна мова впроваджувалася навіть у школах командного складу і в деяких червоноармійських частинах. На Кубані відкрилися українські школи, видавалися українські газети, працювало українське радіомовлення.
З 1924 р. почалися масові набори у державну партію, які докорінно змінили її обличчя, остаточно розколовши партійні лави на еліту (апаратних працівників) і рядових. Членська маса і — неспівставно меншою мірою — еліта почали швидко поповнюватися за рахунок місцевих національностей, передусім українців. За перереєстрацією, проведеною наприкінці 1920 р., в Україні налічувалося 37958 членів партії, у тому числі 61,1% росіян, 20,1% українців, 11,4% євреїв, 2,6% поляків. У 1927 р. питома вага українців серед членів і кандидатів у члени КП(б)У вже дійшла до 52%. Однак в ЦК КП(б)У представництво українців не перевищувало чверті. Першими (у 1925 — 1934 pp. — генеральними) секретарями ЦК КП(б)У обиралися з санкції центрального партійного керівництва тільки неукраїнці — німець Е. Квірінг, єврей Л. Каганович, а після відкликання останнього у Москву — поляк С. Косіор.
Культурне будівництво
Політика українізації найбільш ефективно позначилася на сфері культурного будівництва. Це — не випадково. Культура безпосередньо не була пов'язана з політичним режимом. За винятком ідеології, вона була здатна розвиватися в рамках будь-якого ладу. Тому державна партія без ризику для своєї диктатури могла дозволити більш-менш вільний розвиток національної культури радянських республік. Зрештою, підтримка культурницьких форм національного руху під час нещадної боротьби з його державницькими формами була найбільш природним курсом для тих політичних режимів у багатонаціональних країнах, які залежали від підтримки населення. Тільки самодержавство могло собі дозволити гноблення, що поширювалося на культуру і мову українського народу, саме існування якого заперечувалося царськими властями.
Накреслювані більшовиками плани настільки перевищували висхідний культурний рівень населення, що дістали назву культурної революції. Щоправда, основний наголос у роботі щодо піднесення культури ставився на ідеологію. Вимагалося виховувати маси в дусі комуністичних ідей і при цьому нещадно придушувати ідеологічний вплив на них з боку некомуністичних, а тим більше антикомуністичних сил.
Отже, найпершим завданням культурної революції було формування у суспільній свідомості певних стереотипів, які робили б поведінку населення прогнозованою. Головне призначення діячів культури В.Ленін вбачав у служінні інтересам боротьби пролетаріату "за успішне здійснення цілей його диктатури". Здатність більшовиків обходитися переважно пропагандою, а не насильством пояснювалася насамперед підвищеною увагою до сфери ідеології.
Підхід партії до культурних надбань був утилітарним. Культура цікавила партійну номенклатуру не сама по собі, а тільки під кутом зору зміцнення будованого ладу.
У сфері культури більшою мірою, ніж в інших, партія залежала від чужого їй прошарку людей з дореволюційними дипломами — так званих "буржуазних спеціалістів ". Деякі гарячі голови, особливо в лавах створеного партійними функціонерами Пролеткульту, мали намір ослабити цю залежність відмовою від культурних надбань минулого. Ленін різко виступив проти подібних планів. Він підкреслював, що партія повинна скористатися всією культурою, яку нагромадило людство, і з цією метою поставити "буржуазних спеціалістів" собі на службу.
Важливим напрямом культурного будівництва в роки непу була ліквідація неписьменності населення. В грудні 1919 р. в Росії з'явився декрет про ліквідацію неписьменності, в якому підкреслювалося, що все населення віком від 8 до 50 років, яке не вміє читати і писати, зобов'язане навчатися грамоті російською або рідною мовою — за бажанням. У травні 1921 р. аналогічну постанову ухвалив Рад-нарком УС PP.
В галузі народної освіти у 1924 р. було поставлено завдання розпочати підготовку до запровадження чотирирічного обов'язкового початкового навчання дітей. У містах це завдання було виконане, в основному, за кілька років. Проте в цілому по Україні у 1927/28 навчальному році поза школою ще залишалося близько 35% дітей шкільного віку.
Шкільний перепис, проведений у грудні 1927 p., показав, що серед учителів 22,9% мали вищу або середню спеціальну освіту. Решта закінчила тільки середню або навіть початкову школу. Отже, проблема вчительських кадрів була найгострішою. Вона розв'язувалася шляхом істотного збільшення кількості педагогічних інститутів і технікумів, скорочення строків навчання в них, зростання системи курсового навчання.
Радянська держава, як і кожна інша, потребувала мільйонів спеціалістів. Будучи класовою за своєю природою, вона з підозрою ставилася до "буржуазних спеціалістів", але мирилася з ними в силу необхідності. Разом з тим, своїм найголовнішим у сфері культури завданням державна партія ставила прискорену підготовку спеціалістів робітничого походження.
Для вихідців з робітничого класу було відкрито "зелену вулицю" при вступі до вищих навчальних закладів. Від абітурієнтів відповідного соціального походження не вимагалося ні свідоцтва про закінчення середньої школи, ні вступних іспитів. Але полегшені правила прийому не розв'язували проблему оробітничення вищої школи: від студентів вимагалися знання. Тому при вузах стали виникати робітничі факультети. На робітфаки відряджалися комсомольці і комуністи, члени комнезамів, червоноармійці. Робітфаківці забезпечувалися гуртожитками, їм виплачувалися стипендії.
Після ліквідації (з 1920 р.) університетів наукові дослідження в УСРР зосередилися переважно в установах Української Академії наук. Установчі збори УАН відбулися у листопаді 1918 р. Очолив Українську Академію наук великий вчений, основоположник геохімії, біогеохімії та радіогеології В.Вернадський.
У зв'язку з відмовою у квітні 1921 р. В.Вернадського від своїх обов'язків президентом УАН було обрано колишнього міністра науки і культури в уряді гетьмана П.Скоропадського, одного з провідних організаторів української академічної науки М.Василенка. У червні 1921 р. уряд УСРР схвалив положення, згідно з яким Академія визнавалася найвищою науковою державною установою республіки. Після укладення Ризького миру з Польщею стало ясно, що Україну, як і до революції 1917 — 1918 pp., перетинатиме державний кордон. Тому УАН назвали Всеукраїнською Академією наук. Такою назвою декларувався намір об'єднати в рамках однієї організації наукову інтелігенцію всієї України.
Відносини ВУАН з керівництвом радянської України були напруженими, оскільки вчені не бажали коритися диктату. Зв'язки зі західноукраїнськими вченими швидко зійшли нанівець, тому що СРСР відгородився від оточуючого світу "залізною завісою". Власті не визнали повноважень М.Василенка, і в березні 1922 р. вченим довелося провести перевибори. Президентом обрали найстаршого серед академіків О.Левицького. Незабаром, однак, його смерть знову поставила академіків перед необхідністю виборів. У травні 1922 р. президентом став В.Липський. На цій посаді він залишався до 1928 р.
20-і pp. характеризувалися бурхливим розвитком української літератури та мистецтва. Великою популярністю користувалися
твори прозаїків І.Микитеика, М.Хвильового, А.Шияна, Ю.Яновського, поетів М.Бажана, В.Сосюри, М.Рильського, П.Тичини, драматургів І.Кочерги, М.Куліша та ін. У галузі образотворчого мистецтва плідно працювали М.Бойчук, Ф.Кричевський, М.Нарбут, А.Петрицький, М.Самокиш, в музичному мистецтві — Г.Верьовка, М.Вериківський, П.Козицький, Б.Лятошинський, Л.Ревуцький. Здобули визнання театральні колективи "Березіль" на чолі з О.Курбасом, ім. І.Франка під керівництвом Г.Юри тощо. Творчість українських митців мала великий вплив на піднесення національної самосвідомості народу.
У середині 20-х pp. інтелігенція республіки приблизно на третину складалася з нових людей. Інтелектуальний і навіть освітній рівень нового поповнення істотно поступався дорадянській інтелігенції. Серед нових кадрів було багато так званих "висуванців" пролетарського походження без спеціальної підготовки. В своїй управлінській діяльності вони змушені були спиратися на консультації дипломованих спеціалістів.
Росіяни переважали серед висококваліфікованої технічної, наукової і викладацької інтелігенції, а євреї — у медицині та мистецтві. Ці співвідношення були властиві національній структурі інтелігенції і в попередній період. Разом з тим завдяки політиці українізації відбулися істотні зрушення в бік підвищення питомої ваги українців у складі керівного персоналу, особливо в сільській місцевості. Перевага українців у складі представників культури й освіти пояснювалася великим їх відсотком серед найбільш масової категорії спеціалістів цієї галузі — вчителів, особливо сільських. По групі технічних спеціалістів українці переважали серед агрономів, лісничих, у нижчих технічних спеціальностях. В цілому питома вага українців ще не відповідала їх частці у складі всього населення.
Грицак
РАДЯНСЬКА УКРАЇНА У 1920-х: ДОБА «УКРАЇНІЗАЦІЇ»
Здобувши перемогу в революції, більшовики опинилися сам на сам з суспільством, яке, з точки зору марксистської теорії, являло собою не найкращий матеріал для побудови комунізму. Після поразки лівацьких заколотів у Німеччині й Угорщині у 1919 р. російським комуністам довелося розпрощатися з надіями на швидку соціалістичну революцію в Західній Європі. Замість великої західної промисловості, яка мала б підвести матеріально-технічну базу під державну комуністичну надбудову, вони отримали у спадок економічно відсталу і переважно аграрну країну. До того ж, у національному відношенні це суспільство було дуже різнорідним, і після хвилі національних революцій на окраїнах Російської імперії втримувати його як одне ціле стало дуже важко. На X з'їзді партії (березень, 1921) Ленін зробив сумний висновок, що радянський режим прямує до загибелі.
Становище в Україні у перші післяреволюційні роки добре ілюструвало цю тезу. Ставлення українського населення до російських більшовиків і до революційної Росії було вкрай негативним. Російські селяни, які під час голоду 1921-1923 років тікали у пошуках хліба з Поволжя до України, розповідали, що українці скрізь ставилися до них вороже. «Ви зробили революцію, - говорили українські селяни росіянам, - йдіть і живіть з нею і не приходьте до нас»1. Вороже ставлення українського населення створювало особливі труднощі для функціонування більшовицького режиму в Україні. Так, український комуністичний уряд у Харкові не зумів на початку 1920-х років зібрати точні дані про величину врожаю, оскільки харківські статистики не могли черпати інформацію безпосередньо на місці. Вони були євреями, а для євреїв, а особливо євреїв-комуністів, не було цілком безпечно виїжджати у село2.
Загалом, за визнанням більшовицьких лідерів, українське селянство дивилося на них як на касту нових експлуататорів, які хочуть правити й гнобити не гірше старих привілейованих класів. Якщо селянам траплялося розмовляти з більшовиками, вони воліли робити це крізь приціл рушниці. До серпня 1921 р. армія Махно кількістю до 15 тис. чол. контролювала окремі регіони у центрі та на півдні України. Крім того, у 1921 р. в Україні та Криму діяло 464 партизанських загони, які нараховували від 20 до 500 чол. в кожному. Деякі із них проіснували аж до кінця 1920-х років.
Невдоволення українського селянства передавалося на інші верстви населення. Одним із чинників вибуху Кронштадтського повстання у березні 1921 р. був великий (бл. 10 тис. чол.) приток новобранців із України, Кубані й Дону до Балтійського флоту. Більшість скарг, що надходили у політвідділ від рядових матросів напередодні повстання, стосувалася тяжкого становища їхніх родичів у селі. Лідерами кронштадтських повстанців стали українці Петриченко, Яковенко, Ярчук, які відверто симпатизували махновському рухові. Степан Петриченко став симпатиком Махновщини, повернувшись у 1920 р. з відпустки на рідну Полтавщину. Махно відповідав повстанцям взаємністю, пророкуючи наближення часу об'єднання вільних козаків з кронштадтськими героями проти ненависного уряду тиранів3.
Більшовики могли утриматися при владі, надалі застосовуючи терор проти місцевого населення. І дійсно, з першого року існування радянської влади репресії не припинялися. Вони мали цілеспрямований характер, вели до ліквідації будь-яких виявів інакомислення і до насадження монопольної влади партії над суспільством. Наприкінці 1920 р. при Наркоматі освіти УРСР було створене спеціальне управління, яке провадило цензуру друку. У 1920-1921 pp. у Києві відбулися показові процеси над меншовиками та українськими есерами - двома основними партіями, які за своїм впливом серед російськомовних робітників й українських селян перевершували ВКП(б)-КП(б)У. Після саморозпуску Української комуністичної партії у березні 1925 р. КП(б)У залишилася єдиною легальною політичною силою в Україні. Восени 1922 р. з України за кордон та на Північ вислано 70 викладачів вищих навчальних закладів і професорів, упертих ідеологів буржуазії. Весною 1924 р. 18 чолових представників київської інтелігенції предстали перед судом, звинувачені у приналежності до т. зв. Центру дій - організації, яка існувала хіба що в уяві чекістів4. Список потенційних жертв терору був надзвичайно великим: у секретному циркулярі Державного політичного управління (ДПУ, нової назви «чрезвичайки» з 1922 р.)5 до переліку «ворожих» груп і організацій в Україні увійшло бл. 20 категорій населення - «націоналісти всіх мастей і відтінків», колишні білогвардійці, заможні селяни, торговці, священослужителі, науковці та інші6, одним словом, усі, хто піднімався вище пролетарського рівня. Але репресії мали свої межі. Можна було ліквідувати нечисленні партії і залякати інтелігенцію. Однак що робити з багатомільйонним з глибоко вкоріненим приватновласницьким почуттям селянством, політично неблагонадійним робітництвом, одним словом, з дрібнобуржуазною стихією, якій більшовики не довіряли, боялися і яку вважали своїм головним ворогом? У 1920-х роках тоталітарна система була далека від завершення, і її потужностей явно не вистачало, щоб перепустити цю стихію крізь жорна революційного терору.
Ситуація вимагала від більшовиків готовності йти на певні компроміси з суспільством. З точки зору революційної етики, така поведінка була рівнозначна зраді. Однак найбільш далекоглядна частина більшовицького керівництва і насамперед Ленін заговорили про потребу «передишки», стратегічного відступу, який у найближчому майбутньому міг би забезпечити ширший фронт наступу.
Одним із найперших і найдалекосяжніших компромісів було скасування вкрай непопулярного «воєнного комунізму» з властивим йому примусом, експропріаціями майна та тотальною централізацією виробництва. Проголошена у березні 1921 р. нова економічна політика (неп) покращила загальне господарське становище, частково відновивши вільний ринок та звільнивши приватну ініціативу від жорстких державних обмежень7. Найбільше ж скористалося з нього селянство, яке після ліквідації примусової «продрозкладки» могло продавати продукти своєї праці на ринку. Результати не забарилися: до середини 1920-х років були відновлені довоєнні рівні виробництва зерна і промислового виробництва.
Наступним кроком стало утворення у грудні 1922 р. Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Проголошений у Харкові український радянський уряд був фікцією. Як визнавав пізніше його голова Християн Раковський, більшість членів партії сприймала харківський уряд як тактичну, дипломатичну гру. Радянська Україна не мала своєї власної армії, валюти, бюджету тощо - тобто більшості ознак незалежної держави. Влітку 1919 р. проголошено воєнно-політичний союз між РСФРР й УСРР. За його умовами, п'ять наркоматів - військових справ, народного господарства, залізничного управління, фінансів та праці - проголошувалися спільними, а фактично керувалися з Москви. Нова угода про воєнний і господарський союз між двома республіками (грудень, 1920 р.) збільшила число спільних наркоматів ще на два (зовнішньої торгівлі, пошт і телеграфу). По суті, Україною управляли російські наркомати, а сама республіка перетворилася на автономну область РСФРР. Так, московське керівництво не турбувалося тим, щоб укласти рівноправні торговельні договори з Україною: українське продовольство просто конфіскувалося військом у потрібних кількостях і відправлялося до Росії.
Найкраще залежний статус України проілюстрували події, пов'язані з голодом 1921-1923 років. Голод був спричинений посухою, післявоєнною розрухою та більшовицькою політикою реквізицій зерна у селянства. Найбільше постраждало населення Поволжя і центральних районів Росії. Ті самі чинники діяли в Україні, проте, з суттєвою різницею - місцеве селянство мало більші запаси хліба. Це дозволило б уникнути голоду в південних українських губерніях, якби не розпорядження Москви відправляти український хліб в Росію. Представники Американської адміністрації допомоги (American Releif Administration), яка надавала допомогу голодуючим, дивувалися, чому поїзди з продовольством з Києва і Полтави відправляють за сотні миль у Поволжя, замість того, щоб відправити їх у сусідні Одесу чи Миколаїв, де також лютував голод. Більшовики не зупинялися перед тим, щоб реквізувати хліб в охоплених голодом українських губерніях. Московське керівництво прагнуло загасити вогнища голоду передовсім у Росії, не дбаючи, що відбувається в Україні. Голод в Україні приховувався від загальноросійської і світової громадськості. Американській адміністрації допомоги дозволили діяти в Україні лише у квітні 1922 р., аж у самий розпал голоду. Голод 1921-1923 pp. коштував Україні, за приблизними оцінками, до 1,5-2 млн. жертв8 - ціна, яку сплатила УСРР за те, що не стала самостійною державою.
Перетворення України та інших радянських республік на автономні області Росії було реальною перспективою, якби подальші події розвивалися за сценарієм, підготовленим центральним партійним керівництвом. X з'їзд РКП(б) поховав право націй на самовизначення, ствердивши небажаність існування окремих радянських республік за умов ворожого оточення. Противником ідеї суверенізації України та інших неросійських республік був головний партійний теоретик з національного питання Йосип Сталін. У серпні 1922 р. він розробив проект резолюції ЦК РКП(б) «Про взаємовідносини РСФРР з незалежними республіками», за яким усі неросійські республіки мали ввійти до складу Росії.
Позиції московських централістів противилися керівництва республік. У Грузії під час дискусій між представниками центру і місцевими комуністами дійшло навіть до рукоприкладства. Позиція України як найбільшої неросійської республіки відіграла особливу роль. Серед українських комуністів існувала сильна самостійницька течія. До того ж, навіть та частина партійного керівництва, яка в роки революції стояла на антиукраїнських позиціях, під загрозою втрати своєї влади пережила карколомну метаморфозу і стала захисником республіканських прав. Християн Раковський, який у 1918 р. твердив, що український націоналізм є химерою кількох інтелігентів, у 1922 р. одним з перших зняв тривогу у зв'язку з випаровуванням суверенітету України. На захист національних інтересів виступив і його заступник та уповноважений Реввійськради Росії в Україні Михайло Фрунзе, якого аж ніяк не можна було назвати українським патріотом. Володимир Затонський закликав російських колег по партії витруїти зі своєї голови уявлення про радянську федерацію як неодмінно «російську»7. Українські комуністи були особливо чутливими при виборі назви нового міждержавного об'єднання. Вони відкидали не лише формулу «Російська Радянська Федеративна Соціалістична Республіка», але навіть «Федерація Європи і Азії» -ану ж бо до неї захочуть вступити народи Америки, Австралії і Африки. Один із українських комуністів зайшов аж так далеко, що пропонував своїм товаришам по партії уявити собі час, коли столицею радянських республік буде не Москва, а Лондон9! Під впливом подібних настроїв ЦК КП(б)У відкинув сталінський проект.
Спротив партійного керівництва неросійських республік плану автономізації змусив Леніна втрутитися у цю справу. Він добре розумів, що без досягнення певного компромісу з національними рухами на окраїнах Російської імперії більшовицький режим приречений на загибель. Ленін вимагав, щоб РСФРР вступила у державний союз на рівних правах з Україною та іншими республіками. Його план був прийнятий ЦК РКП(б) восени 1922 р. Але під час його реалізації конституційна комісія на чолі зі Сталіним все-таки протягла багато положень з автономізаційного проекту. Було утворено п'ять злитих (загальносоюзних) й п'ять об'єднаних (республікансько-союзних) наркоматів, які теж підпорядковувалися Москві. З Москви здійснювалося керівництво ОДПУ, Держбанком і Верховним судом. Республікам надавалася самостійність лише у справах юстиції, внутрішніх справ, землеробства, освіти, охорони здоров'я і соцзабезпечення. Ознайомившись зі змістом союзного договору, Ленін пропонував ще раз повернутися до цього питання і залишити у всесоюзній компетенції лише військову і дипломатичну діяльність.
Пропозиції Леніна надійшли надто пізно. ЗО грудня, коли, вже будучи тяжко хворим, він продиктував відповідного листа до партійного керівництва, у Москві І з'їзд Рад СРСР проголосив утворення Союзу РСР. Формула об'єднання РСФРР, України, Білорусії і Закавказької федерації відповідала рекомендаціям, виробленим комісією Сталіна. Але навіть якщо можна було б припустити можливість перемоги лінії Леніна й самостійницьких течій всередині партійного керівництва неросійських республік, Радянський Союз як об'єднання незалежних держав за умови існування єдиної унітарної правлячої партії був фікцією. Реальний статус республіканських компартій залишився на рівні обласних організацій РКП(б). Будь-яке рішення, прийняте московським ЦК, мало зобов'язуючий характер для кожної республіки. Більшовицький режим як до революції, так і після неї ніколи не погоджувався на існування окремих і самостійних національних компартій.
Та все ж таки збереження за Україною статусу хай навіть формальної, але окремої державної одиниці мало великий позитивний вплив на дальший розвиток української національної самобутності. Українці дістали те, чого їх довгі роки позбавляла Російська імперія: окрему адміністрацію, територію, державні і громадські структури - основи для майбутнього територіального усамостійнення України. Утворення СРСР найкраще можна зрозуміти як досягнення компромісу між російським більшовизмом й українським національним рухом. Цей компроміс не мав характеру формального договору, а швидше був результатом рівноваги двох антагоністичних сил, жодна з яких не відчувала себе достатньо спроможною контролювати територію України10. Без існування у період революції Української Народної Республіки більшовики навряд чи згодилися б на утворення УСРР. Готовність йти на поступки неросійським націоналістам стала вирішальним чинником перемоги більшовиків над своїми російськими суперниками й утвердження власної системи урядування на абсолютній більшості просторів колишньої Російської імперії. Ясна річ, цей компроміс мав тактичний характер. З обох сторін були сили, які противилися йому або сприймали лише як тимчасове явище і при першій же нагоді відмовилися б від нього.
Утворення Радянського Союзу не применшило гостроти національного питання. Українці відігравали у СРСР особливу роль. У 1926 р. з 69 млн. неросіян, які проживали у СРСР, українське населення становило 31 млн. (44%). За своєю чисельністю вони перевершували всі інші національності, включно з радянськими мусульманами і наступною (після росіян і українців) найбільшою національністю - білорусами. У 1931 р. в УРСР мешкало 31,4 млн. чол., тимчасом як у всіх інших неросійських республіках - лише 18,7 млн. чол.
Такі демографічні показники вказують на політичне значення України у Радянському Союзі. Проте ці цифри перебували у різкій невідповідності до частки українців у партійно-державному апараті. Наприкінці 1920 р. у Комуністичній партії (більшовиків) України українці складали лише 19,0%, а у квітні 1922 р. -23,3%, частка росіян й євреїв дорівнювала відповідно 53,6% і 13,6% (для порівняння - українці становили бл. 80% населення УРСР)11. Партія була політичною структурою «самою у собі» - міським військово-бюрократичним неукраїнським апаратом, що мав дуже мало спільного з самим суспільством. Майже половина (48%) її
членів були офіцерами й солдатами Червоної армії, 51% -робітниками (а насправді майже поголовно партійними, державними, профспілковими функціонерами «пролетарського походження»), а 1%, що залишився, мав представляти селянство, найчисельнішу верству українського населення. Тільки 11% особового складу КП(б)У вважали рідною мовою українську, а розмовляли нею і того менше - всього 2%12.
Москва мала намір виправити цю невідповідність, залучивши до управління в республіках представників неросійських національностей. Таким чином вона хотіла розширити соціальну базу свого режиму. До радикальної зміни національної політики закликали партійні та державні керівники України - Фрунзе, Попов та ін. Затонський, тодішній нарком освіти України, звинувачував всю партію в тому, що вона проґавила пробудження національного руху революцією, і тепер керівництво в ньому перехопили дрібнобуржуазна інтелігенція і куркульство13. Комуністи повинні були виправити цю помилку і спрямувати рух у потрібному для них напрямі.
Як і у випадку з утворенням Радянського Союзу, голоси партійного і державного керівництва найбільшої неросійської республіки відіграли велику роль у виробленні нового партійного курсу у національній політиці. У 1923 р. XII з'їзд Російської комуністичної партії (більшовиків) проголосив політику «коренізації» партійно-державного апарату у неросійських республіках. В Україні ця політика набрала форми «українізації».
Першим кроком для ЇЇ здійснення було усунення від влади відвертих російських шовіністів. Перший секретар КП(б)У Еммануїл Квірінг (з 1921 по 1925 р.) та другий секретар Дмитро Лебедь не приховували свого ворожого ставлення до політики «українізації». Дмитро Лебедь весною 1923 р. проголосив теорію боротьби двох культур. На його думку, російська культура була революційною, прогресивною і міською, тимчасом як українська - контрреволюційною, відсталою і сільською. У їхньому протистоянні українській культурі належало відступити і загинути.
Цю теорію засудило центральне керівництво як прояв російського шовінізму. Лебедя разом з іншими вороже настроєними до «українізації» високопоставленими партійними чиновниками відкликали з України у 1924 р. Його заступив виходець з української селянської сім'ї на Сумщині Іван Клименко. У квітні 1925 р. на посаду першого секретаря КП(б)У призначили Лазаря Кагановича. Єврей за походженням, він, на відміну від народженого й вихованого в Росії Квірінга, походив з Київщини і був одним із небагатьох партійних лідерів, хто вільно розмовляв по-українському. Як дисциплінований виконавець розпоряджень Сталіна, Каганович твердо повів лінію на «українізацію» партійно-державного апарату. Інші важливі зміни відбулися з призначенням у 1924 р. головою Ради народних комісарів Власа Чубаря (він замінив на цій посаді Християна Раковського) та комісаром народної освіти у 1925 р. Олександра Шумського.
Одним з головних напрямів «українізації» стало розширення сфери вживання української мови у державному житті. З серпня 1923 р. для державних чиновників і партійних функціонерів почали організовуватися курси української мови; той, хто не пройшов їх і не склав відповідного іспиту, ризикував втратити свою посаду. У 1925 р. було введене обов'язкове вживання української мови в державному діловодстві, а у 1927 р. Каганович оголосив, що вся партійна документація вестиметься українською мовою. Якщо у 1922 р. українською велося лише 20% усього діловодства, то у 1927 р. цей показник досяг 70%. Паралельно зростала кількість українців у партійно-державному апараті. У 1923 р. їхня частка становила 25-35%, у 1926-1927 р. - уже 52-54%14. За кількісним ростом стояли важливі структурні зміни. Одним із найголовніших наслідків «українізації» було витворення нових українських державно-партійних, господарських та культурних еліт. їхній кістяк складали т.зв. національні комуністи. Це середовище формувалось самостійницькою течією, яка існувала всередині КП(б)У ще за часів революції, та колишніми українськими лівими есерами та лівими соціал-демократами - боротьбистами та укапістами, що влилися у більшовицьку партію відповідно у 1920 і 1925 pp. Наплив у державні і партійні органи укапістів й боротьбистів позначився на політиці «українізації» двояким чином: зросло число партійних і державних робітників, які, по-перше, вміли розмовляти українською мовою, по-друге, мали безпосередній зв'язок з українським селянством. Хоча в результаті партійних чисток їхній відсоток у особистому складі КП(б)У був порівняно невеликим (бл. 15-20%), але через свою близьку і природну пов'язаність з україномовним середовищем вони вибивалися на високі партійні і державні посади. Подібне явище просування по партійній драбині вихідців із дрібнобуржуазних партій мало місце на той час і в Росії - досить згадати прізвище генерального прокурора СРСР А.Вишинського, колишнього меншовика. Проте в Українській РСР у 1920-х роках список таких перебіжчиків на центральних постах був значно довшим. До нього належали Василь Блакитний, Григорій Гринько, Андрій Хвиля, Олександр Шумський, Панас Любченко, Матвій Яворський - люди, які були не просто виконавцями партійної волі, але й - в умовах «українізації» - творили її.
Якщо національні комуністи виступали керівними кадрами політики «українізації», то армія виконавців рекрутувалася переважно з української інтелігенції. Значна частина її брала участь у національно-визвольних змаганнях і відзначалася антибільшовицькими настроями. Але вона компенсувала свою поразку в революції активною культурницькою діяльністю. Окрему групу серед них становили українські емігранти з Берліна, Відня, Праги і Парижа, які також повірили у серйозність курсу на «українізацію». У 1921 р. група російської кадетської інтелігенції в Празі проголосила потребу політичної переорієнтації - зміни віх емігрантського середовища: відмовитися від боротьби з радянською владою і перейти до співпраці з нею, не жертвуючи при цьому своїми ідеологічними настановами. Український варіант «зміновіхівства» передбачав визнання Української СРР як єдиної державної організації українського народу та повернення на батьківщину для практичної діяльності на культурній і господарській ниві. У 1923 р. Юрій Тютюнник, герой Зимового походу, повернувся в Радянську Україну і надрукував відкритого листа, закликаючи своїх співвітчизників в еміграції наслідувати його приклад. У 1924 р. до УРСР повернувся Михайло Грушевський. Слідом за Грушевським в Україну вирушила значна кількість емігрантів, насамперед представників українських лівих партій. Іншою групою, яка зробила великий внесок у розгортання «українізації», були галицькі українці. Для них, як і для лівих емігрантів, доля України вирішувалась в УРСР.
Найбільший вплив «українізація» справила на розвиток національної освіти. Вона збігалася в часі з розгортанням більшовиками т. зв. культурної революції, одним із головних напрямів якої була ліквідація неписьменності. У 1925 р. було запроваджене для дітей обов'язкове чотирикласне, а у 1931 р. -семикласне навчання. Якщо до революції 1917 р. в Україні взагалі не було українських шкіл, то наприкінці 1920-х років 97% українських дітей навчалися рідною мовою. Цей показник так і не був перевершений за роки радянської влади (у 1990/91 навчальному році він становив лише 47,9%15, тобто був вдвічі меншим за показник кінця 1920-х років!). Частка вищих навчальних закладів з українською мовою викладання зросла з 19,5% у 1923 р. до 69% у 1929 р.16
Зростання мережі україномовних навчальних закладів йшло паралельно з безпрецедентним розвитком наукових досліджень у різних галузях українознавства. Центром наукової діяльності стала створена ще за часів Скоропадського Всеукраїнська академія наук (ВУАН). На посаду її президента у 1926 р. планувався Михайло Грушевський. Цей план не був здійснений, але Грушевський став головою секції історії України Історично-філологічного відділу ВУАН. Як і в львівський період, його діяльність як голови академічного осередку привела до появи цілого потоку наукових українознавчих публікацій.
Різко збільшилась кількість української преси. У 1933 р. вона становила 89% всього тиражу газет у республіці. Виникли україномовні стаціонарні театри. У 1931 р. вони складали три чверті всіх театрів в Україні. На українській сцені йшли п'єси не лише з національного репертуару, а й світова класика у перекладі на українську мову. Українською мовою стало можливо описувати найскладніші наукові поняття. Так, у 1924 р. у Харківській публічній бібліотеці відбулась лекція українською мовою про теорію відносності Ейнштейна - мовою, яку ще 5-Ю років тому вважали «селянською говіркою»! Розвиток української культури у 1920-х роках продовжував і той період її модернізації, який вона пережила наприкінці XIX - на початку XX ст. у Галичині завдяки спільним зусиллям наддніпрянців і галичан. Ця співпраця тривала у 1920-х роках і відбилася на опрацюванні спільних стандартів української літературної мови (граматика, словникарство, технічна термінологія, правопис).
Але «українізація» йшла значно дальше, охопивши галузі, невідомі наприкінці XIX ст. Коли з'явилося радіо, воно теж стало засобом «українізації». У 1928 р. радіомовлення по-українському велося у 11 великих містах України. У цьому ж році розпочалася державна програма поширення радіомережі. У 1927-1929 р. у Києві збудовано найбільшу в Європі кіностудію. У 1928 р. в Україні діяло 6 тис. кінотеатрів, в яких глядачі могли дивитися фільми української тематики -«Тарас Шевченко», «Борислав сміється», «Микола Джеря», «Черевички» за мотивами творів Гоголя, кінокартини, присвячені історії козацтва і гайдамаччини.
Природно, що прискорені темпи «українізації» часто позначалися на якості виробленої нею продукції. Українські газети рясніли орфографічними помилками та русизмами. Багато поезій, прозових та літературно-критичних творів, що появилися того часу, були графоманською макулатурою. Під прапором «українізації» провадилися заходи, які мали нудно-солодкий присмак шароварництва і хуторянщини. Кампанійський характер «українізації» породив чимало антиукраїнських глузувань, серед яких одним із найвідоміших було питання: «Це Ви говорите серйозно, чи по-українськи»?
Період «українізації» був часом розквіту різних літературних угруповань, до них входили відомі літератори Василь Еллан-Блакитний, Микола Хвильовий, Павло Тичина, Володимир Сосюра, Микола Бажан, Микола Куліш, Юрій Яновський, особливо високою майстерністю видрізнялася більш традиційна, але надзвичайно освічена і талановита група неокласиків - Микола Зеров, Михайло Драй-Хмара, Максим Рильський, Юрій Клен (Бурггардт), Павло Филипович. Творчість режисера Леся Курбаса та його театру «Березіль» порівнюють з діяльністю найбільших авангардистів-реформаторів тогочасного театрального мистецтва в Європі - швейцарця Адольфа Аппіа, француза Жака Купо, росіянина Всеволода Мейерхольда та ін. Поставлені Курбасом п'єси молодого драматурга Миколи Куліша «Комуна в степах», «Народний Малахій», «Мина Мазайло» були так само яскравим явищем українського мистецтва, як драми Володимира Маяковського у Росії та Бертольда Брехта у Німеччині. Фільми Олександра Довженка створили йому славу «першого поета кінематографа», а його кінокартину «Земля» (1930) у 1968 р. міжнародне журі включило до списку 12 найкращих фільмів світового кіно17. Український науковець Юрій Кондратюк у 1920-х роках запропонував наукові й інженерні розв'язки, які разом з працями російського винахідника Костянтина Ціолковського заклали основи теорії ракетно-космічної техніки. Його концептуальні підходи згодом знайшли використання під час підготовки космічних польотів у США, зокрема висадки американських астронавтів на Місяць.
Наслідки «українізації» виходили за межі виключно культурної і наукової сфери. Вона викликала серйозні зміни в соціальній і національній структурі суспільства. Наявність розвинутої україномовної інфраструктури (школи, інститути, преса, театри) спинила процес русифікації населення у великих містах Сходу і Півдня України. Процеси індустріалізації і примусової колективізації сільського господарства у другій половині XIX -на початку XX ст. вигнали із села до міста величезні маси українського селянства. У результаті масової міграції сільського населення частка українців зросла між 1923 і 1933 роками з 38 до 50% у Харкові, з 7 до 31% у Луганську, з 16 до 48% у Дніпропетровську, з 28 до 56% у Запоріжжі. Вперше в українській історії українці становили більше половини (55% у 1926 р.) робітничого класу. Причому чим нижчою була вікова група, тим вищим був відсоток українців. Більшість робітників-українців у побуті розмовляла українською мовою18.
Місто почало втрачати позиції цитаделі російської ідентичності. Натомість активно формувалася українська міська ідентичність. Ставлення новоприбулих селян до міського середовища зазнавало сильної еволюції: від початкового уявлення, що «місто, душне й нудне, це страшенна помилка історії» аж до ствердного: «Не ненавидіти треба місто, а здобути»19. Новою українською свідомістю найбільше перейнялось молоде покоління, що виховувалося в інтелектуальному кліматі 1920-х.
«Ми, - згадував Григорій Костюк, - з пошаною ставилися до минулої просвітянсько-народницької доби відродження України, бо й самі підлітками та юнаками брали в ній участь. А тепер ми були свідомі, що та чарівна доба навіки відійшла в минуле. За наші студентські роки у нас виробилося певне відразливе ставлення до українського етнографізму й провінціалізму. Ми були не проти етнографії, як науки. Ми були проти етнографізму, як психологічної категорії українсько-культурного й національно-політичного думання. Ніхто з нас тоді ніколи не носив вишитих сорочок... Ми вважали, що всі ці національні атрибути минулого, що колись так гарно і романтично пахли нам, тепер мусять бути згромаджені в музеях. Модерну індустріальну Велику Україну ми вбачали й любили в чисто українськомовній масі студентів політехніки, медиків, математиків, фізиків, металургів, що виходять з життя, заповнюють керівні господарчі та індустріальні центри й установи. Виховані в українських технічних ВИШах, вони в усіх закутках України, ми вірили, надаватимуть їй свого модерно-українського стилю й характеру»20.
Хоча «українізація» мала характер офіційної лінії, вона проходила не зовсім гладко. Центральне партійне керівництво намагалося звести її до напівзаходів. Його ставлення було двоїстим: формально воно підтримувало розширення сфери вживання української мови, але боротьба з виявами щирого українського почуття, особливо з тими, які вели до політизації українського питання, не припинялася. Українців не поспішали допускати до найвищих урядових ланок. Наприкінці 1920-х років їхня частка серед членів Центрального комітету КП(б)У не перевищувала 25%. Окрім короткотривалого (з грудня 1921 по квітень 1923 р.) перебування на посаді першого секретаря КП(б)У Дмитра Мануїльського, українці не призначалися на найвищу посаду у республіканській партійній ієрархії. Партійне керівництво особливо недовіряло українській інтелігенції, побоюючись, що під виглядом лояльності до радянської влади вона намагатиметься міцно укорінитися у державному апараті і провадитиме свою «буржузно-націоналістичну» політику. «Українізація» мала скромні успіхи серед працівників вищої освіти, робітників Донбасу, чиновників всесоюзних наркоматів та комсомольської номенклатури. У державних організаціях, де «українізація», згідно з статистикою, провадилася успішніше, високі показники впровадження української мови часто були фіктивними. Обов'язкові реченці складання іспитів для державних чиновників раз по раз переносилися - з 1 січня 1924 р. на 1 січня 1925 p., а далі на 1 січня 1926 p., 1 січня 1927 р. і, врешті-решт, на 1 січня 1929 р.21 Але, навіть склавши іспит зі знання української мови, значна частина чиновників продовжувала користуватися у важливіших справах російською.
«Українізація» спричинила сильний опір з боку російських і російськомовних партійних та державних бюрократів, військових керівників, технічної інтелігенції, священиків Російської православної церкви й просто міщанства. Вони сприймали її як тимчасове явище. Багато хто з росіян переживав болісний шок при втраті їхнього політичного і культурного домінування в Україні22. До того ж, російська шовіністично настроєна інтелігенція вважала принизливим для своєї гідності вивчати «просту селянську говірку». Показовою з цього боку була заява проф. Толстого, який на засіданні Одеського інституту народного господарства назвав «українізацію» порушенням громадянських прав, а своїх колег, які перейшли на українську мову викладання, - ренегатами23. Такі настрої знаходили підтримку у Москві. На всесоюзних з'їздах і конференціях українські національні комуністи нерідко ставали об'єктами атак з боку російських більшовиків за їх нібито «насильну» українізацію російського пролетаріату в УРСР. Проголошений партією курс так і залишився б «напівукраїнізацією», якби стимули до нього надходили лише від державно-партійного апарату. Тому було б великим спрощенням й помилкою вважати «українізацію» результатом цілеспрямованих зусиль більшовицької партії. Вона була насамперед далеким відгомоном української революції. Показово, що найбільших успіхів «українізація» досягла у тих інституціях, родовід яких виводився ще з революційних часів і в яких партійний контроль відчувався найслабше - у «Просвіті», кооперативних організаціях, Українській автокефальній православній церкві. З другого боку, бурхливий розвиток «українізації» уможливлювала та обставина, що московське керівництво після смерті Леніна (січень 1924 р.) було зайняте внутрішньою партійною боротьбою і тому не могло ефективно втручатися в українські справи. Українська інтелігенція вороже поставилася до антисталінської опозиції 1925-1926 pp., добре пам'ятаючи роль її лідера, Троцького, у розгромі української революції, його антиселянську позицію та ворожі висловлювання про «українізацію». Натомість частина російськомовної інтелігенції підтримувала опозицію, пропагувала її літературу й очікувала повалення Сталіна24. Більшість партійного керівництва України у конфлікті між Сталіним і Троцьким виступила на боці першого. Антитроцькіст-ській позиції республіканського керівництва сприяла та обставина, що на чолі української партії й уряду стояли безпосередні висуванці Сталіна, Каганович і Чубар. У той час Сталін схвально відізвався про «українізацію», висловлюючи впевненість, що українські міста, незважаючи на перевагу в них російського елементу, будуть неминуче українізовані, як це сталося з Прагою, котра до 1880-х років в основному розмовляла німецькою, а згодом - чеською мовою25.
В Україні опозиційна боротьба всередині партії набрала національного виміру. Як заявив Затонський на партійній конференції у Харкові 1928 р., в Україні будь-який партійний ухил є серйозним, оскільки в українських умовах кожен такий ухил може бути пов'язаний з національним питанням. У 1926-1928 pp. КП(б)У сама стала джерелом трьох великих ухилів - «шумськізму», «хвильовізму» та «волобуєвщини». На початку 1926 р. колишній «боротьбист» Олександр Шумський у листі до Сталіна вимагав заміни Кагановича на посаді першого секретаря КП(б)У українцем Власом Чубарем, а на посаду голови українського уряду пропонував іншого «боротьбиста», Григорія Гринька. В умовах національного відродження, стверджував Шумський, центральні посади у партійному й державному апараті повинні займати українці. Позицію Шумського засудили як «національне ухильництво», і на кару він разом з Гриньком був змушений покинути Україну і переїхати до Москви.
Найбільшого розголосу набрала справа українського письменника Миколи Хвильового. Хвильовий та його товариші - молоді й талановиті українські інтелектуали, об'єднані навколо Вільної академії пролетарської літератури (ВАПЛІТЕ), - прийняли виклик, кинутий їм лебедівською теорією «боротьби двох культур». У середині 1920-х років вони започаткували літературну дискусію про майбутній розвиток української культури. В якому напрямі їй належить розвиватися? Що може служити моделлю для ЇЇ розвитку? Якою повинна бути ця культура? - ці питання виводили дискутантів з чисто літературних рамок у царину політики26.
Пропоновані Хвильовим відповіді відзначалися простотою і безкомпромісністю: українська культура має відповідати високим європейським стандартам. Він різко виступав проти провінціоналізму і просвітянства в українській літературі. Але ще настійніше Хвильовий вимагав визволитися з-під згубного впливу російської культури та переорієнтуватися на психологічну Європу як на справжнє джерело світових мистецьких вартостей. Він був комуністом і учасником революційних подій 1917-1920 років, але вважав, що партійне керівництво зрадило високі революційні ідеали. Ця зрада відбилася і на сучасному становищі України. Письменник щиро бажав незалежності своїй батьківщині і мріяв про той час, коли Україна стане провідною силою в «азіатському ренесансі» - визволенні колоніальних народів під комуністичними гаслами від імперського гніту.
Гасла Хвильового «Геть від Москви! Дайош Європу!» викликали стурбованість російських більшовиків. Поета гостро критикували Сталін і Каганович і, врешті, разом з лідерами ВАПЛІТЕ його змусили писати лист розкаяння. Літературна дискусія 1925-1928 pp. завершилася аж ніяк не по-літературному: «хвильовізм» був розбитий, а ВАПЛІТЕ розпущено.
Незважаючи на те, що «шумськізм» і «хвильовізм» були розгромлені як шкідливі «націоналістичні ухили», ідеї Шумського і Хвильового продовжували жити серед українських комуністів. Провідну роль у розгромі «опозиції Шумського-Хвильового» відігравав Микола Скрипник. Правдоподібно, піднесення Скрипника наприкінці 1920-х років стало своєрідною платою за підтримку українськими комуністами Сталіна у боротьбі проти Бухаріна. У липні 1928 р. Кагановича відкликали до Москви. У розмові з Каменевим Бухарін стверджував, що Сталін «підкупив українців, прибравши Кагановича з республіки». Але заступивши Шумського на місці комісара народної освіти, Скрипник ще глибше і послідовніше повів курс на «українізацю» політичного, громадського і культурного життя в УРСР. Саме час його перебування на цій посаді (1927-1933) визначається як період найвищого піднесення політики «українізації». Однак навіть після піднесення Скрипника випадки «національного ухильництва» не припинилися. У 1928 р. молодий економіст Михайло Волобуєв опублікував у центральному теоретичному органі КП(б)У «Більшовик України» статтю, в якій доводив, що Українська РСР, як і Україна перед революцією, продовжує залишатись російською колонією.
Хоча кожний з «національних» ухилів пов'язувався з конкретною особою, насправді за цим ухильництвом стояли цілі групи діячів з політичного, економічного та культурного життя. Можна говорити про існування окремої націонал-комуністичної течії у верхніх ешелонах більшовицької влади в УРСР. У чистоті їхньої віри в комуністичні ідеали немає підстав сумніватися. Але, зберігаючи вірність ідеології марксизму і ленінізму, вони почали усвідомлювати себе українцями. Багато у чому вони були попередниками «єврокомунізму» і «тітоїзму» повоєнних років, а також тих керівників країн так званої «народної демократії» (Польщі, Румунії, Чехо-Словаччини, Угорщини), які, зовні залишаючись лояльними до Кремля, намагались провадити власну незалежну політику. Американський історик Джеймс Мейс стверджує, що за часів Скрипника Радянська Україна почала відігравати у радянській політиці роль, подібну до тої, яку відігравала Польща у ранні роки правління Гомулки: УРСР, залишаючись частиною цілого, була свідома своєї окремішності, ревниво стерегла власні прерогативи і найменше хотіла наслідувати московське керівництво при вирішенні своїх внутрішніх справ27.
Наслідки «українізації» не обмежувалися лише УРСР. Зокрема, Скрипник як голова Народного комісаріату освіти надав значну допомогу українському населенню поза межами України -на Далекому Сході, у Казахстані, Середній Азії, Сибіру, Поволжі, Центральних областях, на Кубані і Дону, задовольняючи його національно-культурні потреби. За спогадами українського історика-емігранта Ілька Борщака, Скрипник мав намір будувати Україну і на Кубані, і в Криму28.
Не тільки українці користали з політики «коренізації». До 1930 р. в УРСР було 25 національних районів, на розвиток яких держава виділяла значні кошти. У 1924 р. у складі України утворилася Молдавська Автономона Радянська Соціалістична Республіка. Національним меншинам в УРСР у місцях їхнього компактного проживання також було гарантовано право на освіту рідною мовою. Початковий всеобуч на території республіки здійснювався понад 20-ма мовами. У 1930 р. в УРСР працювали Польський інститут народної освіти і Ново-Полтавський єврейський сільськогосподарський інститут, низка національних відділів при інших вузах, 24 індустріальних, 27 сільськогосподарських і 9 педагогічних технікумів. Мовами національних меншин виходило 35 газет і журналів. У Криму, який з 1920 р. був частиною РРФСР, провадилася політика «татаризації». Під проводом кримсько-татарського націонал-комуніста Велі Ібрагімова тут у 1923-1928 pp. розвинулася мережа татарських культурно-освітніх установ29.
Проведення політики «коренізації» призводила до виникнення нових зон національного конфлікту. Так, у 1920-х роках радянський уряд заохочував євреїв осідати на землях України і створювати там сільськогосподарські колонії та кооперативи. Ця акція викликала настороженість з боку українських селян, які вважали, що в них забирають їхні землі30. Багато хто з російськомовних євреїв виступив проти «українізації», оскільки вона здержувала їхнє просування вгору по службовій драбині. Але разом з тим «українізація» створила нові можливості для розвитку єврейської неросійськомовної ідентичності. Національні комуністи свідомо розширювали сферу вживання ідишу: з 1924 по 1930 р. кількість єврейських шкіл зросла майже вдвічі, з 42 до 83 тис. Тому національно свідомі єврейські кола підтримували українських лідерів у їхньому протистоянні як проти російських комуністів, так і зрусифікованих євреїв31.
Існує думка, що ліберальне ставлення українських комуністів до національних меншин і особливо до євреїв являло собою свідоме продовження політики, започаткованої у 1917 р. Центральною Радою32. З другого боку, неросіяни були більш піддатливі на українізацію офіційного життя, аніж росіяни: у 1929 р. менш ніж четверта частина росіян в УРСР могли читати українською мовою, тимчасом як серед поляків і євреїв цей показник сягав 60%33. Можна припустити, що під кінець 1920-х років накреслився певний національний консенсус: українські політичні лідери надавали широкі національні права меншинам, натомість національні меншини (це в меншій мірі стосувалося російського населення) готові були визнати домінуючі позиції українців у республіці. Національні антагонізми не зникли, але політика «коренізації» сприяла пригасанню старих вогнищ національної ворожнечі.
Все це створювало умови переростання українською політичною нацією рамок української етнічної спільноти. Адже захищати українські інтереси бралися не лише етнічні українці, а й представники інших національностей, що проживали на території України. Показовим є той момент, що два головні представники «національного ухильництва», Хвильовий (справжнє прізвище - Фітільов) і Волобуєв, були етнічними росіянами. Цілком ймовірно, що вони виражали погляди не лише української частини партійного, державного і профспілкового апарату. З критикою шовіністичної позиції московського керівництва і на захист позицій українських націонал-комуністів виступила також група українських діячів - євреїв за походженням (Кулик, Ліфшиць, Гуревич, Равич-Черкаський). Історія національного відродження 1920-х років знає приклади, коли навіть окремі чиновники-«русотяпи» захищали інтереси УРСР перед московським центром у справі розподілу державних фондів, розміщення підприємств тощо. Вони також мали свою користь від «українізації» у тій мірі, в якій вона підвищувала їхню роль в управлінні республікою та послабляла контроль Москви, їх становище було б набагато приємнішим, якби не вказівка зверху вчити українську мову. Ця частина чиновників виступала проти вузького, етнічного розуміння поняття української нації (тобто визначення приналежності до нації «за кров'ю»). На їхню думку, бути українцем означало ототожнювати себе з інтересами Радянської України, її господарством і культурою, і все більше російськомовного населення, твердили вони, чинить власне так. Сильна прив'язаність місцевого апарату до інтересів свого регіону і республіки проявлялася у так званому «місництві», яке було схарактеризоване центральним партійним керівництвом як ще один «націоналістичний ухил»34. Жодна з республіканських версій «коренізації» у СРСР не зайшла так далеко, як українська. За десять років «українізації» (1923-1933) українці перетворилися на структурно повноцінну, зурбанізовану і сконсолідовану націю - тобто набрали всіх тих характеристик, яких їм так бракувало під час революції 1917-1920 років. Вони вступали у XX століття як модерна нація. Можна було відчувати себе сучасною людиною, робити партійну, державну, наукову та іншу кар'єру, не боячись втратити національної ідентичності. Відповідаючи на стару дилему, яка гризла попередні покоління українців - провінція чи імперія? - молоде покоління 1920-х років, услід за Хвильовим, могло повторити: Україна і Європа.
Король-старий
СТАНОВИЩЕ У СФЕРІ КУЛЬТУРИ В 20-і — 30-і РОКИ. Для культурного будівництва в Україні у цей період було характерне з одного боку певне українське відродження в 20-ті роки і крайня ідеологізація культурного життя в 30-х роках.
Держава турбувалася про розвиток масової культури, підвищення рівня освіти. У 1920 р. було створено Всеукраїнську надзвичайну комісію по боротьбі з неписьменністю. У травні 1921 р. РНК УСРР прийняв декрет, за яким усе неписьменне населення від 8 до 50 років зобов'язувалося навчатися грамоти. Уже в 1927 р. могли читати і писати 2 млн. чоловік. У 1928/29 навчальному році чисельність учнів зросла до 2,6 млн. чол. Тоді ж в Україні діяли 351 польська школа, 592 німецьких, 480 єврейських.
Цей процес здійснювався паралельно з політикою коренізації, яку проводила держава з квітня 1923 р. з метою забезпечення підтримки з боку населення республіки і неросійських народів, В результаті на кінець 1927 р. в республіці, 80% якої становили українці, майже всі школи, більше половини технікумів і понад чверть інститутів використовували українську мову навчання. Проте в цілому справжнє вирішення національного питання не відповідало інтересам Сталіна. Це дало про себе знати під час перебування при владі в Україні генерального секретаря ЦК КПб)У з 1925 по 1928 pp. Л. Кагановича. Він організував цькування наркома освіти О. Шумського, звинувативши його в націоналізмі. В цьому ж був звинувачений і його наступник М. Скрипник. Зрозуміло, що такі дії вкрай негативно позначилися на стані культури й освіти в Україні. На початку 30-х років було припинено політику коренізації. Однак, незважаючи на це, ліквідація неписьменності продовжувалася. Перепис населення 1939 р. (замість знищеного перепису 1937 р. у зв'язку з небажаними статистичними підрахунками голодом 1932— 1933 pp.— В. К.) показав, що в Україні вже було 85,3% письменних у віці від 9 до 50 років, хоча голодомор призвів до зменшення кількості учнів. Кадри нової інтелігенції готувалися через систему середніх і вищих професійних шкіл. Якщо в 1921 р. було відкрито 10 робітничих факультетів, то в 1927 р. діяло 17 робітфаків, на яких навчалося близько 3,7 тис. чоловік, а в 1928 — вже 34 робітфаки, на яких навчалося 7,5 тис. чол.
В цілому на кінець 30-х років у мережі вищих і середніх спеціальних закладів було підготовлено близько 400 тисяч дипломованих спеціалістів.
20-і роки — це процес творчого злету української науки. Розгорнули свою діяльність відомі наукові колективи, зокрема математична школа Д. Граве. Праці М. Крилова та М. Боголюбова заклали основу нелінійної механіки. Л. Ландау став ініціатором досліджень з термоядерного синтезу. Значний вклад у теорію освоєння космосу вніс Ю. Кондратюк (О. Шаргея). Видатним конструктором став І. Сікорський, який потім виїхав до США.
Вагомих здобутків у боротьбі з епідеміями досягли М. Гамалея і Д. Заболотний. Плідно працювали в галузі медицини та біології О. Богомолець, О. Палладій, видатні вчені Ф, Яновський, М. Стражеско, в галузі генетики й селекції рослин і тварин — М. Холодний, А. Сапєгін, В. Юр'єв.
Активно працювали на терені суспільних наук історики Д. Баталій, Д. Яворницький, М. Яворський, М. Грушевський, який повернувся з еміграції, літературознавці С. Єфремов, О. Білецький, економіст К. Воблий.
У 1928 р. в науково-дослідних установах працювало 37 тис. науковців. Але уже в кінці 20-х років почалося переслідування вчених. Головним звинувачуваним під час процесу над міфічною «Спілкою Визволення України» (СВУ) (1930 р.) вважався С. Єфремов. Серед 45 засуджених було 2 академіки, 11 професорів, 2 письменники та інші.
Потім взялися за «Український національний центр» (УНЦ) та його підрозділ — «Українську військову організацію» (УВО), керівником якої оголосили М. Грушевського. До самогубства було доведено М. Скрипника. Репресіям піддавалися вчені-історики М. Слабченко, Ф. Гавриленко, М. Горбань та ін., філософи П. Демчук, І. Агол, геолог Н. Світальський та ін. Був заарештований Л. Ландау, якого пізніше врятував П. Капиця. В листопаді 1937 р. розстріляли М. Яворського. Діячі інтелігенції «проходили» і в так званій «шахтинській справі» (1928 p.), коли звинуватили групу інженерів з Донбасу.
В українській літературі 20-х — 30-х років характерним було поєднання демократичних традицій дореволюційних часів і нового досвіду творчих сил.
Революційно-романтичну течію, яка сформувалася в Україні у 20-і роки, уособлювали В. Еллан-Блакитний (Елланський), В. Чумак, В. Сосюра, П. Тичина, М. Бажан.
Вагомо заявили про себе представники інших напрямків у літературі — М. Рильський, П. Филипович, М. Драй-Хмара, а також митці старшого віку М. Вороний, А. Кримський, П. Капельгородський та ін.
Визначальним для літературного процесу було виникнення в 20-х роках багатьох літературних організацій («Гарт», «Плуг», «Авангард», «Молодняк», «Урбіно», ВУСПП (Всеукраїнська спілка пролетарських письменників) та ін.
У 1925 р. була створена «Вільна академія пролетарської літератури» (ВАПЛІТЕ), яка об'єднувала 22 письменників і поетів (М. Бажана, О. Довженка, В. Сосюру, 17. Тичину, Леся Курбаса, М. Куліша, Ю. Яновського та ін.). Ідейним керівником цього об'єднання був М. Хвильовий, а першим президентом — прозаїк, поет і драматург В. Яловий. Ця організація прагнула протистояти втручанню бюрократичного апарату в культурне життя.
У тому ж році вихідці із Західної України об'єднались у Спілку революційних письменників «Західна Україна» (М. Ірчан, І. Ткачук, Д. Загул та ін.).
У центрі боротьби літературних течій опинився М. Хвильовий, який утворах «Я романтика», «Дві сили», «Вальдшнепи» та ін. відтворив об'єктивну історичну картину тих часів. Сформульоване ним гасло «Геть від Москви!», яке закликало не копіювати здобутки інших народів, було розцінено як політичний злочин і націоналізм, в якому регулярно звинувачували М. Рильського, М. Драй-Хмару, М. Семенка, Є. Плужника, М. Зерова та ін.
Пошуки націоналізму продовжувались і після організаційного оформлення на І з'їзді письменників України в 1934 р.. Спілки радянських письменників, яка тоді складалася із 120 членів і 73 кандидатів-стажистів.
На середину 30-х років, після припинення українізації, почалася хвиля репресій проти майстрів слова. Її жертвою стали О. Вишня (П. Губенко), В. Яловий. М. Хвильовий (доведений до самогубства), М. Ірчан. За приналежність до згаданої УВО був заарештований М. Ірчан. У 1934 р. загинули в катівнях Г. Косинка, Д. Вальківський, К. Буревій,; О. Близько. У в'язниці опинилися В. Підмогильний, Є. Плужник. В 1935 р. заарештували групу неокласиків: М.