Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Західноукраїнські землі та українська еміграція у 20-ті роки XX століття




Культура. Наука.

Головним осередком української науки залишалося Наукове товари­ство ім. Т.Г.Шевченка (НТШ) у Львові. Його членами у 20-х - 30-х роках було понад 200 науковців. Серед них літературознавець В.Гнатюк, історик І.Крип'якевич, археолог Я.Пастернак, музикознавець Ф.Колесса, математик В.Левицький. Радянськими членами НТШ обрані ака­деміки ВУАН Агатангел Кримський, Дмитро Яворницький та ін.

Для літературного процесу була характерна політизація. Прихиль­ники «пролетарського», соціалістичного напряму, з орієнтацією на СРСР групувалися навколо журналів «Вікна» та «Нові шляхи»: Я.Галан, П.Козланюк, А.Крушельницький та ін.

Письменники націоналістичних поглядів згуртувалися навколо журналу «Вісник», редагованого Д.Донцовим. До цієї групи належали автор роману «Волинь» Влас Самчук, Ю.Клен, поети «квадриги» -Є.Маланюк, О.Ольжич, О.Теліга, Л.Мосендз. Найбільшим був табір літераторів ліберальних поглядів. їх дотримувалися П.Карманський, Ю.Шкрумеляк, БЛепкий, І.Вільде, Н.Королева та ін.

Широке визнання здобули західноукраїнські художники і скульп­тори О.Новаківський, О.Кульчицька, П.Холодний, М.Паращук, ком­позитори С.Людкевич, Н.Нижанківський, піаністка Л.Колесса та ін.

У Західній Україні, а найбільше в Галичині, існували також сильні польські та єврейські культурні осередки. Світової слави зажила львівсько-варшавська філософська школа.


Політична історія

 

Політика коренізації

З 1923 р. в Україні розпочалася політика коренізації, спрямована на підготовку, виховання й висування кадрів корінної національності, врахування національних чин­ників при формуванні державного апарату, організації мережі шкіл, закладів культури, видання газет, журна­лів та книг мовами корінних національностей.

Коренізація була зумовлена прагненням більшовиків заручитися підтримкою місцевого (корінного) населення для розширення та зміцнення своєї соціальної бази, на­маганням спрямувати національне відродження в соціа­лістичне русло. Нова національна політика мала на меті продемонструвати переваги соціалізму ук раїнцям v Польщі та в інших країнах, подати приклад вирішення національного питання колоніальним народам.

У середині 20-х років 80% населення республіки ста­новили українці, решту — представники інших національностей. Політика коренізації передбачала одночасно активізацію урбанізаційних процесів та створення необ­хідних політичних, соціальних, економічних умов для культурного розвитку національних меншин. На той час із3702 відповідальних працівників губернського, окруж­ного та районного масштабів українською мовою володіли лише 797 осіб. Ще менше було українців серед відпо­відальних працівників республіканського рівня. Прак­тичними кроками щодо українізації стали директиви ВУЦВК від 27 липня і 1 серпня 1923 p., які проголошу­вали рівність мов й у зв'язку з цим необхідність надання допомоги для розвитку української мови, піднесення її до рівня російської.

Значна увага приділялась вивченню української мови студентами. Одними з перших перейшли на викладання українською мовою Київський медичний інститут, хіміч­ний, механічний та інженерно-будівельний факультети Київського політехнічного інституту. Українізація вищої школи ускладнювалася нестачею підручників, нерозви­неністю української наукової термінології, особливо з природничих дисциплін.

Найбільші зрушення відбулися у видавничій справі. Якщо 1 лютого 1923 р. в Україні з 65 газет українською мовою виходило 13, то на 1 жовтня 1924 р. — 23; 70% загального тиражу книг були україномовними. У 1924 р. 3,5 млн. підручників українською мовою було видано 4 млн., що дало змогу перевести 12 тис. шкіл на навчан­ня українською мовою. У 1927 р. україномовних шкіл було 78%, технікумів — 39%. Майже 75% місцевих дер­жавних установ і організацій, в тому числі від ЗО до 60% республіканських наркоматів і відомств, розпочали діло­водство українською мовою. Однак українізація партій­ного, профспілкового й комсомольського апаратів відбу­валася повільно.

Для практичного керівництва політикою українізації була створена спеціальна комісія на чолі з В. Затонським, до якої ввійшли також Влас Чубар, Микола Скрип­ник, Олександр Шумський та ін.

Українізація не означала примусової денаціоналізації меншин. Для забезпечення потреб представників інших національностей, які проживали компактно, під керів­ництвом Комісії у справах меншостей ВУЦВК (1924— 1930) відбулося національне районування території рес­публіки. Було організовано 12 національних районів (ні­мецьких, болгарських, російських і польських), 167 ро­сійських, 153 німецьких, 115 польських, 86 єврейських, 27 грецьких, 24 болгарських національних сільрад. У 1924 р. утворилась Молдавська Автономна СРР у складі УСРР. На той час у республіці працювало 566 шкіл з ні­мецькою мовою навчання, 342 — єврейською, 31 — та­тарською та ін. Усе це створювало умови для національ­но-культурного відродження народів України.

Наприкінці 20-х років політика українізації почала гальмуватися, що, згідно з поясненнями офіційної влади, було зумовлено загрозою «націонал-ухильництва» і на­ціоналізму.


Семененко





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 632 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2172 - | 2117 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.