1. Ідея української державності в суспільно-політичному житті України в кін. XVIII - поч. XX ст. Політичне становище українських земель та їх територіально-адміністративний поділ. Соціальні відносини. Закріпачення селян Півдня України. Рекрутські набори. Аракчеєвщина. Військові поселення. Здійснення інвентарної реформи. Участь українців у війні 1812 р.
Таємні товариства дворянських революціонерів. «Південне товариство». «Товариство об’єднаних слов’ян». Проблема незалежності України в програмних документах декабристів. Масонство. Малоросійське товариство. Автономіські прагнення українського дворянства та його контакти з декабристами. Повстання Чернігівського полку.
Зв’язки прогресивних сил України і Польщі. Польське патріотичне товариство та його діяльність. Поширення польського визвольного повстання 1830-1839рр. на Правобережній Україні.
Кирило-Мефодіївське товариство (1846-1847 рр.) – склад, програмні документи, діяльність. Громадсько-політична діяльність Т.Шевченка. Суспільно-політичній рух на західноукраїнських землях. Національний рух “Руська трійця”. М.Шашкевич. Я.Головацький, “Русалка Дністрова”. Активізація визвольного руху в 1848-1849 рр. “Головна руська рада”. “Руський собор”. Революційні події на Закарпатті, Галичині, Північній Буковині.
Територія, населення та адміністративний устрій західноукраїнських земель. Соціально-економічний розвиток краю. Скасування кріпосного права. Соціальна політика Австрійської монархії. Посилення соціального і національного гноблення народних мас.
Розвиток капіталістичних відносин і криза феодальної системи господарювання. Товарне виробництво. Технічний переворот. Мануфактурне виробництво. Розширення ринку вільнонайманої праці.
Скасування кріпосного права. Особисте звільнення селян. Організація селянського управління. Вирішення земельного питання. Викупна операція. Особливості здійснення реформ 1861 р. На Лівобережжі, Слобожанщині, Правобережній Україні. Реформи 60-70-х рр.: судова, земська, військова, міська, цензурна, фінансова та їх наслідки. Соціально-економічний розвиток України у пореформений період. Особливості промислового перевороту.
Головні течії в суспільно-політичному русі. Робітничий та селянський рух. Земський, ліберально-опозиційний рух, виступи студентської та учнівської молоді. Розвиток національного руху. Участь українців у польському повстанні 1863-1864 рр. громадівський рух. В.Антонович, М.Драгоманов, О.Русов, М.Чубинський.
Народництво: його течії та напрямки. Початковий етап. “Ходіння в народ”. Другий етап діяльності революційно-народного підпілля. Зародження політичного напрямку в революційному народництві. Осередки “Народної волі” в Україні.
Особливості економічного розвитку Східної України, що знаходилася у складі царської Росії, а також Західної України, що знаходилася під владою Австро-Угорської імперії. Форми соціального гноблення трудящих, робітників і селян. Аграрна політика Столипіна та її наслідки.
Суспільно-політичне життя на Україні. Поява політичних партій та організацій на Україні (східний регіон): Революційної партії (РУП), Народної Української партії (НУП), Української соціал-демократичної робітничої партії (УСДРП); на Західній Україні – Української Радикальної партії, Націонал-Демократичної партії, української Соціал-демократичної партії. Лідери політичних партій та їх діяльність.
Революція 1905-1907 рр. на Україні. Її особливості, етапи розвитку, форми боротьби та причини поразки. Значення революції. Українське питання в Думі.
Причини і характер І-ї світової війни. Доля Галичини. Трагічна доля західних та східних українців. Діяльність Союзу визволення України. Ставлення політичних партій до війни.
2. Національно-демократична революція в Україні. становлення української державності (1917-1921 рр.). Причини, характер і особливості Лютневої буржуазно-демократичної революції на Україні. Політичний характер двовладдя на Україні. Утворення Центральної Ради, її внутрішня та зовнішня політика. Боротьба з Тимчасовим буржуазним урядом. Проголошення УНР. Боротьба з більшовиками Москви. Чотири Універсали Центральної Ради. Діяльність М.С.Грушевського та В.К.Винниченка. Причини краху Центральної Ради.
Державний переворот і становлення гетьманського режиму на Україні. Внутрішня і зовнішня політика П.Скоропадського. Причини краху Гетьманату.
Утворення Директорії. Внутрішня і зовнішня політика УНР на чолі з В.Винниченком та С.Петлюрою. Боротьба проти більшовицького режиму на Україні. Декларація про возз’єднання земель в Україні в єдиній державі 2 січня 1919 р.
3. Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР). Високий національний дух галичан на початку ХХ століття. Створення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Внутрішня і зовнішня політика урядів К.Левицького та С.Голубовича. Взаємовідносини між політичними лідерами УНР та ЗУНР. Акт Злуки 22 січня 1919 року. Причини краху союзу між УНР та ЗУНР. Справедливий правопорядок, розумний гуманізм і поступове утвердження демократичних засад у суспільстві, на єдності всіх політичних сил. Національна політика ЗУНР. Розробка проекту Конституції ЗУНР (С.Дністровський); опозиція проти ЗУНР. Надання УН Радою 9 червня 1919 р. Є.Петрушевичу диктаторських повноважень. Діяльність уряду ЗУНР в Наддніпрянській Україні. Приєднання Галичини до Польщі.
Лекція 4. Україна в радянський період (1921-1991 рр.)
1. Україна в умовах комуністичного тоталітаризму (кін. 20-х – 30-ті рр.). Збройний переворот у Петрограді 25 жовтня 1917 р. та його відлуння на Україні. Утворення Рад робітничих і солдатських депутатів під керівництвом більшовиків України. Боротьба між більшовицькими Радами та національними Радами України. Скликання 1-го Всеукраїнського з’їзду Рад у Харкові 24 грудня 1917 р. Проголошення Радянської України.
Державне і господарське будівництво України в умовах громадянської війни. Націоналізація провідних галузей господарства України. Прийняття Конституції УСРР (березень 1919 р.). Політика “військового комунізму”. Збройні виступи селян (Махно, Палій, Орлик). Військово-політичний союз радянських республік і участь в ньому УСРР. Боротьба радянських військ проти Денікіна, Врангеля, австро-німецьких, англо-французьких та польських інтервентів на території України. Ризький мирний договір і доля західноукраїнських земель.
Національна політика більшовиків на Україні. Проблеми національно-державного будівництва. Утворення СРСР і доля України в багатонаціональній радянській інтеграції.
Відбудова народного господарства. Голод 1921-1922 рр. НЕП на Україні. Причини згортання НЕПу. Сталінський план індустріалізації і його несумісність з ленінським планом електрифікації. Політика суб’єктивізму у плануванні промислового виробництва. Командно-адміністративний метод господарювання. Україна у планах перших п’ятирічок. Наслідки промислового розвитку України. Соціальне становище робітничого класу України.
Колективізація та її несумісність з ленінським кооперативним планом, адміністративно-командні методи колективізації сільського господарства на Україні. Колгоспний лад як форма радянського закріпачення селян України, шляхи інтенсифікації колгоспного виробництва. Розкуркулення. Депортація селян України. Командна політика хлібозаготівлі. Штучний голод 1932-1933 рр. Трагічні наслідки голодомору на Україні.
Опозиція сталінському курсу на Україні, згортання внутріпартійної демократії. Принципи централізму і командні методи управління господарським та суспільно-політичним життям України.
Масові репресії 30-х рр. Трагічна загибель партійних і державних діячів, воєначальників, культурно-освітніх працівників України. Конституція УРСР 1937 р. Несумісність проголошення суспільно-демократичних принципів життя зі сталінським диктатом. Боротьба проти так званого українського буржуазного націоналізму, обмеження політичних прав національних меншин на Україні. Деформації національної політики та її наслідки.
2. Західноукраїнські землі у міжвоєнний період. Соціально-економічне та національно-політичне становище Західної України під владою Польщі, Румунії та Чехословаччини в 20-30 рр. Діяльність національно-патріотичних організацій Західної України. Сутність націоналізму Д.Донцова. Створення УВО під керівництвом Є.Коновальця. Діяльність ОУН. Відкриття у Празі Українського Вільного Університету. Молодіжні організації “Сокіл”, “Луг”, “Пласт”. Діяльність греко-католицької церкви на чолі з митрополитом А.Шептицьким. Пакт від 23 серпня 1939 р. між СРСР і Німеччиною. Розчленування Західної України між Німеччиною, СРСР і Угорщиною. Соціально-економічні перетворення на західноукраїнських землях. Розкол ОУН. Тактика боротьби А.Мельника і С.Бандери.
3. Україна в роки Другої світової війни (1939-1945 рр.) Напад Німеччини на Польщу – початок ІІ-ї світової війни. Похід Червоної Армії на Західну Україну. Напад фашистської Німеччини на СРСР. Причини та характер війни. Відступ з боями Червоної Армії. Причини невдач. Окупація України. Фашистський терор проти мирного населення. Розгортання партизанського і підпільного руху на Україні.
Формування загонів УПА. Боротьба на два фронти. Стратегія і тактика ОУН. Платформа Української головної визвольної Ради (УГВР).
Корінний перелом у ході війни. Вигнання гітлерівців з окупованої території. Звільнення Лівобережжя і Правобережжя. Головні битви.