Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Козацько-гетьманської держави українського народу




ТЕЗИ ЛЕКЦІЙ З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

Лекція 1. Історія давньоруської держави. Утворення Галицько-Волинської

Держави.

1. Вступ. Предмет та завдання курсу. Історія як наука. Предмет і завдання курсу історії України, його місце в системі вузівського навчання. Місце історії України в європейській і світовій історії. Наукова основа періодизації історії України. Концепції історії України в українській історіографії. Поняття “історія”, “історіографія”, “історіософія”, “джерелознавство” та допоміжні історичні дисципліни. Періоди історії України, характеристика основних етапів. Характеристика вітчизняної та зарубіжної історіографії історії України. Історична наука на сучасному етапі. Характеристика основних джерел, літератури з історії України і методи роботи над ними під час вивчення курсу.

2. Докняжий період. Час появи людини на території України. Виникнення родового ладу. Матріархат. Виникнення скотарства і землеробства. Трипільська культура. Патріархально-родові відносини, їх розклад. Виникнення рабства. Кіммерійці, скіфи, сармати. Грецька колонізація Північного Причорномор’я. Готи, гуни, анти. Розселення стародавніх східних слов’ян. Розвиток землеробства, скотарства, ремесла, торгівлі, розклад первіснообщинного ладу у слов’ян, їх боротьба с готами і гунами. Формування українського етносу.

3. Київська Русь. Феодальна роздробленість Київської Русі. Передумови утворення феодальної держави на Русі і її територія. “Норманська теорія” походження Київської Русі та її оцінка в сучасній історіографії. Соціально-економічний і політичний лад. Боротьба з печенігами. Походи на Візантію. Святослав. Внутрішня і зовнішня політика Володимира. Історичне значення прийняття християнства. “Руська правда”. Ярослав Мудрий. Боротьба проти половців. Володимир Мономах.

Початок формування українського народу. Його територія, своєрідність культури, побуту, мови. Перші згадки етнотопоніму “Україна”. Походження національної символіки.

Причини роздробленості Русі. Феодальні усобиці. Князівства Середнього Подніпров’я: Київське, Чернігово-Сіверське і Переяславське. Їх політичний лад.

Перші завойовницькі походи монголо-татар. Битва на р. Калці. Навала Батия. Влада монголо-татар на Подніпров’ї. Залежність від Золотої Орди. Галицько-Волинське князівство. Боротьба Русі проти монголо-татарських орд та її світове значення.

4. Галицько-Волинська держава. Економічне і політичне зміцнення Галицького, Волинського князівств. Внутрішня і зовнішня політика Романа Мстиславовича і Данила Галицького. Розвиток культури. Захоплення Литовським князівством Волині, Чернігово-Сіверщини, Поділля, Київщини з Переяславщиною. Боротьба Польщі, Угорщини і Литви за Галичину і Волинь. Включення Буковини до складу Молдавського князівства. Закарпаття під владою Угорщини.

Лекція 2. Литовсько-польська доба української історії.

Виникнення українського козацтва (хiv – пер. пол. хvii ст.) Національно-визвольна війна і становлення

козацько-гетьманської держави українського народу

(др. пол. хvii-хviii ст.)

1. Литовсько-польська доба. Литовсько-Руське князівство – феодальна, політична литовсько-українсько-білоруська держава з елементом федеративного устрою і певною автономією українських та білоруських земель. Політика Гедиміна та Ольгерда. Становище руської мови і православної релігії. Кревська унія (1385 р.), посилення влади литовських феодалів. Битва на Синіх Водах, Ворсклі. Грюнвальдська битва. Загарбання Польщею Західного Поділля. Боротьба проти литовських і польських феодалів.

2. Національно-визвольна війна українського народу кін. XVIІ ст. Зростання феодально-кріпосницького гноблення. Загарбання шляхетською Польщею Київщини, Волині, Брацлавщини, Підляшшя. Люблінська унія 1569 р. Юридичне оформлення кріпосного права. Литовський статут 1588 року. Національно-релігійний гніт в Україні.

Братства та їх роль у боротьбі проти польсько-католицького наступу. Брестська церковна унія 1569 р. Наступ польсько-шляхетської влади на православну віру. Ліквідація православної ієрархії і боротьба за її відродження. Діяльність Іова Борецького і Петра Могили.

Виступ К.Косинського. повстання С.Наливайка. народні рухи 20-30 рр. XVII ст. “Ординація” 1638 року.

Причини війни. Посилення кріпосницького гніту в 1639-1648 рр. Становище селянства, козацтва, міщанства. Антифеодальний і національно-визвольний характер війни. Рушійні сили: козацтво, селянство, міщанство, козацька старшина і українська православна шляхта.

Початок війни, перші перемоги. Розгром польсько-шляхетних військ в урочищі Жовті Води. Перемога під Корсунем, під Пилявцями. Облога Львова і Замостя. Зборівський договір.

Відродження української держави. Територія української держави. Її полково-сотенний устрій, організація центральної та місцевої влади. Зміцнення Б.Хмельницьким в 1653 р. козацької адміністрації. Організація державного апарату, фінансів, оподаткування, охорони, торгівлі, суду. Запорізьке військо, міста, православна церква. Виконання старшиною Запорізького війська адміністративних функцій управління: судочинства, земельні справи, фінанси і т.д. Роль загальної ради Запорізького війська, гетьмана у вирішенні адміністративної, господарської, військової та зовнішньополітичної справи.

Воєнна організація, устрій і функції. Оснащення та озброєння Запорізького війська.

Військова кампанія 1649-1657 рр. Зборівський мир 1649 р. “Реєстр Війська Запорізького” 1649-1650 рр. Молдавський похід 1650 р. Кампанія 1651 р. Битва під Берестечком. Бої під Білою Церквою. Білоцерківський мир 1651 р. Батозька битва. Оборона Монастирища 1653 р. Молдавський похід Хмельницького. Жванецька битва 1653 р. Переяславська Рада 1654 р. Українсько-російський договір 1654 р.

Визвольна війна середини XVII ст. – найяскравіша сторінка історії українського народу. Прояв суспільної енергії і творчих сил українського народу. Здобуття українським народом видатних перемог над польсько-шляхетними військами, визволення частини України і підтвердження свого права на незалежність. Значення Собору 1653 р. і Переяславська Рада 1654 р. Державотворча і військова діяльність Б.Хмельницького.

3. Україна у другій половині XVII-XVIIІ ст. Політична обстановка в України після смерті Б.Хмельницького. І.Виговський і його пропольська орієнтація. Гадяцький трактат. Боротьба з Москвою. Битва під Конотопом. Ю.Хмельницький. Переяславська угода 1659 р. Боротьба за владу в Україні у 60-70 рр. XVII ст. Договори з Москвою, їх суть. Андрусівський мир 1667 р. Закріплення поділу України. П.Дорошенко і союз з Туреччиною. Об’єднавча політика І.Самойловича. Особливості адміністративно-територіального та військового устрою Гетьманщини в складі Московської держави. Соціальне становище українського суспільства в XVII-XVIII ст..

Політичне становище Правобережної України та західноукраїнських земель у др. пол. XVII-XVIII ст. Оформлення кріпосного права. Посилення польсько-шляхетського гноблення у Східній Галичині. Правобережні козацькі полки. Відновлення після Прутського договору 1711 р. влади шляхетської Польщі на Правобережжі і ліквідація козацького устрою.

Основні форми протесту селянства та рядових козаків. Антифеодальні виступи селян і козаків Сумського та Переяславського полків. Вплив селянських воєн під проводом К.Булавіна і О.Пугачова на зростання антифеодальної боротьби в Україні. Повстання 1707-1708 рр. Визвольне повстання 1702-1704 рр. на Правобережній Україні. С.Палій.

Початок гайдамацького руху. Його характер та рушійні сили. Виступи 1734 і 1750 рр. Коліївщина 1768 р. М.Залізняк. І.Гонта. Посилення руху опришків в західноукраїнських землях. О.Довбуш.

Політика Петра І та Катерини ІІ щодо України.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 498 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2216 - | 2044 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.