Не даремно кажуть: криза – найкращий час для інвестицій у власний професійний, фізичний та духовний розвиток. Кожного дня у Києві відкриваються і знаходять своїх клієнтів нові тренінгові компанії, спортивні клуби, SPA-салони, школи танців та йога-студії. Природне бажання гарно виглядати, прагнення відволіктися від щоденних проблем, уповільнити ритм життя у великому мегаполісі разом із пропагандою здорового способу життя і тотальним захопленням східною культурою створили сприятливі можливості для розвитку Wellness-індустрії. За останні роки термін Wellness набув більш широкого змісту. Це не лише відсутність хвороб та фізично сильне тіло, але й баланс тіла та розуму, душі та інтелекту, психічна та соціальна рівновага. Wellness – це нова філософія життя та колосальне джерело прибутку в усьому світі. Україна не є винятком, здобутки індустрії краси та здоров’я стали доступні для більшості наших співвітчизників. Зростаючий попит та ентузіазм власників наприкінці 2008 р. зробили можливим відкриття клубу персонального розвитку Evoclub. Клуб розташований в одному зі спальних районів Києва біля станції метро «Святошин», має три великі зали для проведення групових та індивідуальних занять, комфортні роздягальні, салон краси та міні-бар. Лаконічне звернення до відвідувачів на головній сторінці сайту клубу має розставити всі крапки над «і»: «Evoclub» пропонує Вам відволіктися від буденних справ та приділити увагу собі, надавши можливість нам якнайповніше розкрити Ваші таланти та здібності. В «Evoclu»b можна робити все!». На підтвердження сміливого слогану клуб пропонує своїм клієнтам такі види послуг:
§ Evodance: східний танок, стріп-пластика, сальса, латина, джаз- модерн та хіп-хоп;
§ Evoyoga: універсальна йога, йога для вагітних, парна йога, дівья йога;
§ Evosport: шейпінг, аеробіка, карате, художня гімнастика;
§ Evobeauty: перукарські послуги, нарощування волосся, манікюр/педікюр, косметологія та SPA-процедури, татуаж, пірсинг.
У перспективі – відкриття школи акторської майстерності Evostudio та студії засмаги. Крім тренувань на регулярній основі на території клубу проводяться короткострокові тренінги та семінари, які органічно поєднуються із основними напрямами роботи Evoclub і дозволяють залучати нових клієнтів: йогатерапія, тайський масаж, дихальні техніки. Вартість відвідання одного заняття відповідно до стандартного розкладу становить 40 грн. Для більшої зручності та з метою заощадження коштів клієнта передбачена можливість придбання абонементу на відвідання певної кількості занять або абонементу на визначений календарний термін із загальною знижкою до 40%. Завдяки вдалому позиціонуванню, широкому спектру послуг та лояльній ціновій політиці вже за півроку свого існування «Evoclub» здобув постійних клієнтів і досяг позитивних фінансових результатів. Але запорукою успіху сучасного бізнесу є постійний розвиток, який вимагає залучення інвестицій і, відповідно, нових клієнтів. Отже, хто готовий інвестувати у власний розвиток?
Питання:
1.Визначити цільову аудиторію клубу.
2.Розробити програму просування клубу, спрямовану на залучення нових клієнтів.
3.Враховуючи необхідність мінімізації витрат, підготувати бюджет і календарний план заходів, передбачених програмою просування.
Завдання (для роботи в мини-групах)
Уявіть, що ви проводите маркетингове пошукове дослідження, пов’язане з вивченням ставлення людей до реклами на радіо. Виконайте такі операції з підготовки дослідження: а) сформулюйте основні завдання дослідження; б) визначте, яка інформація необхідна для вирішення цих завдань; в) самостійно складіть невеличку анкету із закритими питаннями (підготуйте основні питання, що розкривають завдання дослідження; визначте зміст і форму відповідей на кожне питання; визначте послідовність питань в опитувальному листі); г) протестуйте опитувальний лист серед п’ятьох студентів групи і проаналізуйте результати цього пілотного дослідження.
Питання для обговорення
1. З точки зору історії виробники послуг завжди були в більшій мірі орієнтовані на маркетинг, ніж виробники товарів. Прокоментуйте це твердження.
2. Поясніть, в чому полягає основна мета особи, якій доручено проведення маркетингу організації.
3. Ефективний маркетинг можливий тільки щодо місць, де людям подобається бувати. Прокоментуйте це твердження.
4. Поясніть різницю між маркетингом та Public Relations.
5.Розгляньте п’ять рекламних об’яв за участю відомих акторів чи спортсменів. Що привернуло увагу рекламодавця до знаменитості – компетентність, достовірність чи привабливість? Як Ви вважаєте наскільки ця реклама ефективна, чи вражає вона? Як Ви відноситись до кожної знаменитості? Чи спрямована особисто на Вас ця реклама?
6. Цільова аудиторія скептично сприймає продукцію Вашої компанії (дорогі жіночі парфуми). Які особисті якості повинні бути у людини, що рекламує вашу продукцію? Кому б Ви запропонували її рекламувати?
Тестові завдання
1. Основні рішення щодо реклами – це:
a) формування бюджету;
б) сегментування;
в) рішення щодо купівлі.
2. Фірма, що випускає легкові автомобілі, діє на ринку у період його скорочення. Просуваючи товар на ринок, вона повинна головний акцент робити на:
a) низькі ціни;
б) стиль своїх автомобілів;
в) цінність для споживача та практичність автомобілів;
г) престижність придбання цього автомобіля;
д) різноманітність кольорів та оздоблення.
3. Маркетингова політика комунікацій містить:
a) систему загальних установок, критеріїв, орієнтирів, що прийняті організацією щодо дій та прийняття рішень у сфері комунікацій;
б) заходи щодо стимулювання збуту;
в) середні та довготривалі програми прийняття управлінських рішень.
4. Комплекс маркетингу включає в себе:
a) продукт, персонал, стратегію, Public Relations;
б) упаковку, сервіс, ціну, товар;
в) продукт, ціну, збут, просування;
г) рекламу, збут, Public Relations, собівартість.
5. Основні засоби впливу маркетингової політики комунікацій:
a) реклама, стимулювання збуту, пропаганда, особистий продаж;
б) планування, ціноутворення, реклама;
в) телебачення, радіо, засоби масової інформації, ризик.
6. Яка з реклами належить до найбільш дорогої?
a) через газету;
б) радіо;
в) телебачення;
г) журнали;
д) зовнішня реклама.
7. Якщо компанія виготовляє продукцію, яку реалізує за високими цінами, а її споживачі мешкають в одному районі, який метод просування вона буде використовувати?
a) рекламу;
б) особистий продаж;
в) Public Relations.
8. Головні недоліки особистого продажу:
a) контакти у процесі особистого продажу не так добре запам’ятовуються споживачами, як рекламні повідомлення;
б) агент, який здійснює особистий продаж, не в змозі дати всю необхідну інформацію щодо товару та фірми;
в) персональний продаж – дуже дорогий спосіб просування товару з точки зору витрат на один контакт;
г) персональний продаж не забезпечує негайного зворотного зв’язку;
д) персональний продаж несумісний з іншими видами діяльності щодо просування товару на ринок.
9. Public Relations – це:
а) реклама;
б) стимулювання продажу;
в) індивідуальний продаж;
г) робота з громадськістю.
10. Види збутової реклами:
а) інформаційна;
б) політична;
в) соціальна.
11. Стимулювання збуту – використання різноманітних засобів впливу, з метою:
а) досліджувати погляди потенційних споживачів на конкретній стадії життєвого циклу товару;
б) прискорити або посилити відповідну реакцію ринку;
в) прискорити або посилити звернення до покупців.
12. Якості привабливості та інформативності, спонуканню до здійснення купівлі, запрошенню до здійснення купівлі характерні:
a) для персонального продажу;
б) для засобів стимулювання збуту;
в) для маркетингової комунікації.
Тема 7. Управління маркетинговою діяльністю
План вивчення теми
1.Система планування маркетингу, складові плану маркетингу.