Україна – традиційний виробник сільськогосподарської продукції, яка за часів СРСР була однією з основних продовольчих баз країни. Однак головна проблема, яка залишилася нашій країні з тих часів, – збереження вирощеного врожаю, доведення його до вигляду, який би задовольняв потреби сучасних споживачів. Одним із варіантів розв’язання даної проблеми є збереження сільськогосподарської продукції за допомогою глибокої (шокової) заморозки за так званою технологією deep frozen. Специфіка цієї технології полягає у швидкому заморожуванні продуктів до дуже низьких температур. За рахунок цього зберігається форма продукції, її структура та споживчі властивості, забезпечується довготривалий термін зберігання. Глибоке замороження дає змогу також забезпечити збереження у продукції цінних вітамінів та мікроелементів, які руйнуються під час використання традиційних засобів зберігання, таких як, наприклад, консервування за рахунок впливу високих температур. Під час же зберігання продукції у домашніх умовах (наприклад, у погребах) уміст вітамінів значно зменшується. Тому за показниками збереження вітамінів у натуральній продукції технологія deep frozen не має аналогів. З метою виробництва та продажу свіжозамороженої продукції в Україні у 1993 р. було створено спільне українсько-німецьке підприємство Ортекс (назву підприємства змінено). Підприємство створено у формі товариства з обмеженою відповідальністю з правом займатися зовнішньоекономічною діяльністю. Частину продукції фірма виробляє в Україні, частину (передусім, екзотичні складові, такі як, наприклад, парость бамбуку) – імпортує до нашої країни.
До основних законів, що безпосередньо регулюють діяльність підприємств на ринку свіжозаморожених продуктів, можна віднести закони «Про зовнішньоекономічну діяльність», «Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі товари», «Про захист прав споживачів», «Про безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини». Основною діяльністю підприємства є виробництво та торгівля свіжозамороженими продуктами рослинництва, а саме: овочами, грибами, фруктами, ягодами та картоплею. Підприємство продає продукцію у вигляді сумішей для супів та салатів або у чистому вигляді (овочі чи фрукти). Продукція випускається в упаковці по 0,3, 0,5 та 1 кг. Основними конкурентами компанії Ортекс, що продають свою продукцію на українському ринку, є AgroPolska, Tumador, Zgoda. Асортиментна політика цих компаній багато у чому подібна до асортименту ТОВ Ортекс. Проте за обсягами реалізації продукції Ортекс на сьогодні є одним з лідерів на ринку. Згідно з проведеними компанією оцінками місткість ринку свіжозаморожених продуктів на рік дорівнює 450 тис. кг. Обсяг продажу продукції ТОВ Ортекс у 2000 р. склав 90 тис. кг, з них 10-15 % припадає на м. Київ. З початку діяльності на українському ринку підприємство мало повільне зростання обсягів збуту. Однак у 2000–2001 рр. почався повільний спад обсягів збуту, що спонукало керівництво підприємства до пошуку шляхів збільшення обсягів продажів на ринку, визначення подальших напрямів розвитку підприємства.
Питання:
1.Запропонувати рекомендації щодо цінової стратегії підприємства.
2. Які методи ціноутворення може використовувати фірма Ортекс?
3.Визначити основні причини, що спричинили падіння обсягів збуту. Чи можна виправити ситуацію за рахунок зменшення ціни?
4.Перерахувати мотиви споживачів на ринку свіжоморожених продуктів та описати моделі їхньої поведінки.
6. Запропонувати власну гіпотезу позиціонування торгової марки на ринку.
Питання для обговорення
1.Чим відрізняється цінова конкуренція від нецінової?
2. У чому полягає різниця стратегій цінової політики для товарів, що пропонуються державним підприємствам, посередникам, кінцевим споживачам?
3. Як взаємопов'язані завдання фірми з її ціновою політикою?
4. Наведіть приклади, коли метод середніх витрат плюс прибуток можна вважати недоцільним?
5. Чи повинна маркетингова політика підприємства враховувати державне регулювання цін?
Тестові завдання
1. До яких ринків переважно входить фірма, продукція якої поступається аналогічній продукції конкурентів за якістю, ступенем наукомісткості, за умовами обслуговування?
a) ринків із високою еластичністю попиту;
б) ринків із низькою еластичністю попиту.
2. Ринок, що відповідає становищу, коли пропозиція перевищує попит, це:
a) ринок продавця;
б) ринок покупця.
3. Залежність обсягу продажу від рівня цін за умови високої еластичності попиту:
a) ціни знижують незначним чином – обсяг продажу зростає;
б) ціни знижують значно – обсяг продажу суттєво не зростає;
в) ціни знижуються – обсяг продажу не змінюється.
4. Укажіть правильне твердження:
a) ціна – дуже важливий, але не вирішальний фактор у маркетинговій стратегії та для успіху на ринку;
б) ціна – найважливіший елемент маркетингу;
в) у 1980-ті роки споживач цікавився переважно ціною, приймаючи рішення щодо купівлі;
г) споживач рідко пов’язує ціну зі споживчою вартістю продукту.
5. Електрична зубна щітка – це:
a) товар пасивного попиту;
б) товар особливого попиту;
в) товар повсякденного попиту;
г) товар попереднього попиту.
6. Постачальник ПК продає комп’ютери лише для застосування в бізнесі. Він приймає рішення щодо початку продажу комп’ютерів також індивідуальним споживачам. Як можна назвати цю стратегію?
a) проникнення на ринок;
б) розвиток ринку;
в) розвиток продукту;
г) диверсифікація.
7. Формула використовується у методі:
a) метод середніх витрат плюс прибуток;
б) метод, орієнтований на аналіз беззбитковості;
в) метод, орієнтований на очікувану цінність товару;