Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Економічні, політичні, соціальні та духовно-культурні




                   засади конституційного ладу

Конституційні засади економічних відносин; політична та ідеологічна багатоманітність; конституційні засади соціальних відносин; конституційні засади духовно-культурних відносин.

Економічні, політичні та духовні відносини, як зазначалося вище, значною мірою становлять сферу громадянського суспіль­ства, яке базується на засадах свободи і саморегуляції. Правова держава, з огляду на це, не може встановлювати економічний лад суспільства та політичну систему - вони формуються переважно вільною ініціативою громадян. Утім, це не відкидає можливості, навіть необхідності державного регулювання економічної, полі­тичної та духовно-культурної діяльності. Метою такого регулю­вання є закріплення найсуттєвіших рис і ознак громадянського суспільства, охорона базових, визначальних відносин, які склада­ються в цих сферах життєдіяльності суспільства.

Норми конституційно-правового інституту «Загальні засади конституційного ладу України» визначають засади економічних, соціальних і духовно-культурних відносин, закріплюють політичну, економічну та ідеологічну багатоманітність.

Конституційні засади економічних відносин. Економічні відносини становлять економічний базис громадянського су­спільства і визначають передумови повновладдя народу України та свободи людини. Вони охоплюють: відносини власності, ви­робництва, обміну, розподілу та споживання матеріальних і ду­ховних благ.

Відносини власності є найважливішим елементом економічної системи. Термін «власність» уживається в законодавчих актах і юридичній літературі у двох значеннях: в юридичному - для по­значення права особи на певну річ, тобто правочинність володіти, користуватись і розпоряджатися цією річчю; в економічному - для позначення сукупності економічних відносин, пов'язаних із пев­ним майновим комплексом і відповідним суб'єктом економічної діяльності.

Аналіз статей 13, 14 Конституції України свідчить про те, що в них термін «власність» використовується в його другому - еконо­мічному - значенні. У громадянському суспільстві існують дві ос­новні форми власності (всі інші походять від них) - публічна і при­ватна. Ці форми різняться суб'єктами та режимом користування. Так, по-перше, суб'єктами приватної власності можуть бути будь-які фізичні або юридичні особи, а публічна власність має колектив­ний характер; по-друге, публічна власність, на відміну від приват­ної, є неподільною.

Здійснюючи регулювання відносин власності, Конституція України:

1.Встановлює однаковий загальний правовий режим для всіх форм господарювання - всі суб'єкти права власності проголошу­ються рівними перед законом (ч. З ст. 13).

2.Закріплює принцип гарантованості прав усіх суб'єктів влас­ності й господарювання (ч. З ст. 13).

3.Встановлює перелік природних об'єктів власності Українсь­кого народу - земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші
природні ресурси, що перебувають у межах території України,
природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морсь­кої) економічної зони (ч. 1 ст. 13).

4.Визначає коло суб'єктів права розпоряджатися власністю
Українського народу
- органи державної влади та органи місцево­го самоврядування (ч. 1 ст. 13).

5.Визначає коло суб'єктів права користування природними об'єк -
тами права власності народу
- громадяни України (ч. 2 ст. 13).

 

6. Передбачає можливість набуття і реалізації права влас­ності на землю громадянами, юридичними особами і державою (ч. 2 ст. 14).

7. Встановлює обмеження щодо використання власності - вона не повинна використовуватися на шкоду людині і суспіль­ству (ч. З ст. 13), використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам су­спільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі (ч. 8 ст. 41).

Важливими принципами ринкової економіки є: свобода еконо­мічної діяльності та свобода конкуренції. Конституція України надає кожному право на підприємницьку діяльність, не заборонену законом (ч. 1 ст. 42) та зобов'язує державу забезпечити захист конкуренції у підприємницькій діяльності (ч. З ст. 42).

В умовах формування ринкової економіки кардинально зміню­ється роль держави в економічних відносинах. Сьогодні, коли від­мирає всеосяжне централізоване планування, примусове встанов­лення господарських зв'язків, роль держави зводиться до вико­нання таких функцій:

- здійснення законодавчого регулювання основ економічної,
господарської діяльності;

- контроль за дотриманням установлених законом правил еко­номічної, господарської діяльності, захист відносин, що виника­ють за цими правилами, та прав їхніх учасників;

- забезпечення соціальної спрямованості економіки.

 

                                      

                                      * * *

Політична та ідеологічна багатоманітність. Громадянське суспільство може існувати лише за умови реального політичного та ідеологічного плюралізму, що випливає з права кожної людини на свободу переконань і на вільне їх виявлення 1.

Закріплений ст. 14 Конституції України принцип політичної багатоманітності означає багатопартійність, себто можливість створення будь-якої політичної партії чи громадської організації, які вільно провадять свою діяльність відповідно до вимог закону. Принцип політичної багатоманітності отримав закріплення в бага­тьох міжнародно-правових документах універсального характеру, серед яких - Загальна декларація прав людини, Європейська кон­венція про захист прав та основних свобод, Міжнародний пакт про громадянські та політичні права. Реалізація цього принципу забез­печує прояв різних політичних переконань, що базуються на різ­них ідеологіях, та є необхідною передумовою формування полі­тичної і партійної систем в демократичному суспільстві.

В демократичному суспільстві роль політичних партій надзви­чайно велика, вони суттєво впливають на процеси формування і діяльності органів державної влади та органів місцевого самовря­дування, на розвиток політичної і економічної систем.

Мета діяльності політичних партій формулюється в ч. 2 ст. 36 Конституції України: сприяння формуванню і вираженню полі­тичної волі громадян. Основними завданнями, що їх звичайно став­лять перед собою партії, є участь у формуванні органів державної влади і органів місцевого самоврядування та участь у здійсненні влади через своїх представників, обраних до парламенту та інших представницьких органів. Вони, зокрема, розробляють і подають на розсуд виборцям програми, де пропонуються способи розв'я­зання проблем суспільного розвитку, висувають кандидатів на ви­борах, ведуть передвиборну агітацію, формують партійні фракції в представницьких органах тощо.

Конституція України закріплює не лише можливість діяльності різних партій та інших об'єднань громадян, а й їхню рівність пе­ред законом (ч. 5 ст. 36). Рівність об'єднань громадян перед зако­ном виявляється в рівності їхніх прав у політичній та господарсь­кій діяльності, закріплених у ст. 20 Закону України «Про об'єднан­ня

 

1Це право закріплено, зокрема, у ст. 19 Загальної декларації прав люди­ни, проголошеної Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 р.

громадян» від 16 червня 1992 р. Закон, зокрема, надає об'єднан­ням громадян право:

- виступати учасниками цивільно-правових відносин, набувати майнових і немайнових прав;

- брати участь у політичній діяльності, проводити масові за­ходи;

- створювати установи та організації;

- поширювати інформацію і пропагувати свої ідеї та цілі;

- засновувати засоби масової інформації тощо.

Це конституційне положення повністю узгоджується з норма­ми міжнародного права і відповідає стандартам, що містяться в Загальній декларації прав людини, Міжнародному пакті про гро­мадянські і політичні права та в інших міжнародно-правових до­кументах.

Гарантії діяльності політичних партій деталізуються в Законі України «Про політичні партії в Україні» від 5 квітня 2001 р.:

«Політичні партії є рівними перед законом.

Органам державної влади, органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам заборонено виокремлювати у своєму став­ленні певні політичні партії чи надавати їм привілеї, а також спри­яти політичним партіям, якщо інше не передбачено законом, у провадженні їх діяльності.

Втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх місцевих осередків забороня­ється, за винятком випадків, передбачених цим Законом».

Нормативне визначення поняття політичної партії сфор­мульоване в ст. 2 Закону України «Про політичні партії в Украї­ні» - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуван­ню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах. У цьому Законі також визначаю­ться:

- умови членства в політичних партіях та його обмеження;

- вимоги до змісту програми, структури статуту, назви і сим­воліки політичної партії;

- порядок створення та реєстрації політичних партій;

- права політичних партій;

- вимоги щодо фінансування політичних партій та форми і порядок державного фінансування їх статутної діяльності;

- організація державного контролю за діяльністю політичних
партій та їх відповідальність у разі порушення вимог чинного за­конодавства.

Політична партія розпочинає свою діяльність після її реєстрації Міністерством юстиції України, яке щороку оприлюднює список зареєстрованих партій та їх юридичні адреси. Так, за станом на 15 серпня 2005 р. в реєстрі політичних партій значилося 127 партій

 

(за станом на 7 січня 2006 року - 125 партій). При цьому за період 2002-2005 рр. з цього реєстру були виключені 34 партії1.

У ст. 37 Конституції України та в ст. 5 Закону України «Про політичні партії в Україні» визначено перелік підстав, за наявності яких забороняються утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій. Подібна заборона стосується лише тих політичних партій і громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну кон­ституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверені­тету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насиль­ства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожне­чі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення. При цьому політична партія може бути заборонена за поданням Мініс­терства юстиції України чи Генерального прокурора України лише в судовому порядку.

Конституційні підстави щодо заборони діяльності політичних партій та громадських організацій в Україні також повністю узго­джуються з нормами міжнародного права. Так, ст. 20 Міжнародно­го пакту про громадянські та політичні права прямо вказує на те, що будь-яка пропаганда війни, будь-який виступ на користь націо­нальної, расової чи релігійної ненависті, що являє собою підбурю­вання до дискримінації, ворожнечі або насильства, повинні бути заборонені законом.

Закріплений Конституцією України принцип ідеологічної ба­гатоманітності передбачає:

1.Правокожної окремої людини, соціальних груп, політичних
партій і громадськихорганізацій безперешкодно розробляти тео­рії, ідеї щодоекономічного, політичного, правового та іншого уст­рою України; пропагувати свої погляди через засоби масової інфо­рмації; здійснювати діяльність із втілення своїх ідеологічних кон­цепцій у практичну сферу; за  допомогою правових засобів захищати право на ідеологічну багатоманітність.

2.Заборону надавати будь-якій ідеології загальнообов'язковий
характер, визнання рівноправності всіх ідеологій.

3.Заборону цензури (ч. З ст. 15 Конституції України). При
цьому під цензурою розуміють перегляд відповідною державною
посадовою особою творів, призначених для друку, прокату та ін­ших форм поширення, за наслідками якого надається офіційний дозвіл чи накладається заборона на їх поширення.

1Див.: Політичні партії в Україні: Інформ.-довід, вид. (друге, доповне­не)/ Редкол.: Я. В. Давидович (голова ред. кол.), В. О. Завалевська, О. С. Вишневська та ін.- К.: Атіка, 2005. С. 426-427.

                                    * * *

Конституційні засади соціальних відносин. Регулятивний вплив конституційної держави на соціальну сферу життєдіяльності суспільства передбачає законодавче регулювання найважливіших трудових і міжнаціональних відносин, а також питань сім'ї та шлюбу, охорони довкілля, життя і здоров'я людини, захисту прав споживача. Засади соціальних відносин отримали досить широке відображення в статтях Конституції України, яка:

1. У повній відповідності із загальновизнаними нормами
міжнародного права зафіксувала соціально-економічні права і
свободи людини
- право власності (ст. 41); право на свободу
підприємницької діяльності; на захист прав споживачів (ст. 42);
право на працю (ст. 43); право на страйк (ст. 44); право на від­починок (ст. 45); право на соціальний захист (ст. 46); право на житло (ст. 47); право на достатній життєвий рівень (ст. 48); пра­во на охорону здоров'я (ст. 49); право на безпечне для життя довкілля (ст. 50).

2. Визначила засади міжнаціональних відносин, закріпивши:

- принцип рівності всіх громадян незалежно від раси, кольору
шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі тощо
(ч. 2 ст. 24);

- основні напрями державної політики у сфері міжнаціональ­них відносин. Так, згідно зі ст. 11 держава сприяє консолідації та
розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і
культури, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної та
релігійної самобутності всіх корінних народів і національних мен­шин України.

3. Встановила обов'язки держави щодо забезпечення екологіч­ної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи (ст. 16).

 

                                    * * *

Конституційні засади духовно - культурних відносин. Право­ва держава, не втручаючись у внутрішній світ людини, забезпечує дотримання конституційних принципів, які дають можливість кож­ній людині користуватися духовно-культурними благами.

Так, закріплюючи статус української мови як державної, Кон­ституція України (ст. 10) одночасно гарантує вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.

Україна дбає про задоволення національно-культурних і мов­них потреб українців, які проживають за межами держави (ст. 12), з метою забезпечення виконання цього обов'язку держави 4 берез­ня 2004 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про правовий статус закордонних українців», в якому передбаче­но, що Україна з метою задоволення національно-культурних і мов­них потреб закордонного українця:

1)під час укладення міжнародних договорів передбачає забез­печення прав українських меншин за кордоном, створення опти­мальних умов та можливостей для задоволення їхніх соціальних,
культурно-освітніх, інформаційних та інших потреб;

2)сприяє укладенню міжнародних договорів про співробітниц­тво в галузях культури, освіти, соціального захисту, інформацій­ного забезпечення з урахуванням інтересів організацій закордон­них українців;

3)надає українським культурно-інформаційним центрам орга­нізаційну, методичну, технічну та іншу допомогу в місцях компакт­ного проживання українців за кордоном;

4)створює умови для радіомовлення та телевізійної трансляції
програм з України на територію компактного проживання україн­ців за кордоном на підставі міжнародних угод, зокрема через супутниковий зв'язок та інші засоби комунікацій.

Важливим елементом духовно-культурної сфери, основою розвитку всієї системи духовно-культурних відносин є освіта. Освіта - це передумова розвитку всього суспільства: рівень осві­ченості населення значною мірою визначає економічні, політичні й соціальні відносини в суспільстві. Стаття 53 Конституції України гарантує кожній людині право на освіту. Доступність освіти забезпечується її фінансуванням із державного та місцевих бюджетів.

У сучасномудемократичному суспільстві функціонує такий важливий інститутдуховно-культурної сфери, як релігія. Згідно з Конституцією України(ст. 35) кожна людина має право на сво­боду світогляду і віросповідання. Конституційна держава будує свої відносини з церквою на основі проголошення відокремлення церкви і релігійних організацій від держави, а школи - від церкви. Не втручаючись у справи церкви, держава водночас гарантує рів­ність усіх релігійних конфесій - жодна релігія не може бути ви­знана державою як обов'язкова (ч. З ст. 35). Згідно зі ст. 5 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23 квіт­ня 1991 р. держава захищає права і законні інтереси релігійних організацій.

Важливе значення для розвитку духовно-культурних відносин відіграють наука, культура та мистецтво. Держава сприяє роз­виткові культури, гарантує громадянам свободу літературної, художньої, наукової і технічної творчості (ст. 54).

 

 

        





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 313 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2474 - | 2397 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.