Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Республіканська форма правління




Поняття форми правління, класифікація держав за фор­мою правління; особливості республіканської форми правління в Україні та проблеми її вдосконалення в ході конституційної ре­форми.

Форма правління - це певний спосіб організації верховної влади в державі, який характеризується структурою, порядком фор­мування, компетенцією вищих органів державної влади, встанов­леним порядком взаємовідносин між ними, ступенем участі насе­лення в їх формуванні. Форма правління є найважливішим елемен­том форми держави.

Головною, визначальною ознакою форми правління є консти­туційно-правовий статус глави держави. Залежно від статусу глави держави сучасні держави за формою правління поділяються на дві групи - монархії та республіки.

Монархія - форма правління, за якої найвища державна влада повністю або частково зосереджена в руках монарха - одноосібно­го глави держави, який здійснює владу за власним правом, а не на підставі делегування. Найчастіше, влада монарха є довічною і пе­редається в спадщину.

Республіка - форма правління, за якої всі вищі органи держав­ної влади чи обираються громадянами на певний строк, чи фор­муються представницькими установами. Переважна більшість держав світу сьогодні мають республіканську форму правління (більш як 140). Конституція України (ч. 1 ст. 5) також закріплює республіканську форму правління України.

Загальними ознаками республіканської форми правління є:

- виборність глави держави та інших верховних органів дер­жавної влади на певний строк;

- здійснення державної влади не за власним правом, а за дору­ченням народу;

- юридична відповідальність глави держави у випадках, перед­бачених законом;

- обов'язковість рішень верховної державної влади для всіх інших органів державної влади;

- переважний захист інтересів громадян держави, взаємна від­повідальність людини і держави.

Конституційній теорії та сучасній практиці державного будів­ництва відомі три основні види республік: парламентарна, прези­дентська та квазіпрезидентська (напівпрезидентська, або зміша­на). Вони розрізняються порядком обрання президента, статусом і порядком формування уряду, характером відповідальності уряду тощо.

Парламентарна (парламентська) республіка характеризу­ється тим, що парламент є повновладним органом, який формує уряд, що несе перед ним політичну відповідальність, і обирає главу держави (президента або колегіальний орган, що здійснює функції глави держави)1, який фактично виконує лише представницькі функції (модель «гнучкого поділу влади»). Головними рисами пар­ламентарної республіки є: реальне формування уряду парламен­том при номінальній участі глави держави;зосередження вико­навчої влади в руках уряду; політична відповідальність (колек­тивна та індивідуальна) уряду перед парламентом; можливість розпуску парламенту главою держави

Президентська (дуалістична) республіка характеризується тим, що:

1)глава держави - президент - обирається позапарламент­ським шляхом (на загальних виборах) і водночас є главою вико­навчої влади;

2)уряд формується президентом при номінальній участі пар­ламенту;

3)уряд несе політичну відповідальність перед президентом;

4) виконавча влада зосереджується в руках президента, який
формально чи фактично очолює уряд.

У президентській республіці найбільш послідовно проводиться в життя принцип поділу влади (модель «жорсткого поділу влади»: президент не може достроково припиняти повноваження парламен­ту, останній не має права усувати з посади міністрів шляхом вотуму недовіри), а відносини між законодавчою та виконавчою гілками влади будуються відповідно до принципу стримувань і противаг.

У класичній президентській республіці уряд, як колегіальний орган з власним конституційно-правовим статусом, здебільшого відсутній (наприклад, США). Виконавчу владу одноосібно здійс­нює президент, якому підпорядковані, кожний окремо, міністри.

Змішана (квазіпрезидентська або напівпрезидентська) рес­публіка характеризується рисами як парламентської, так і прези­дентської республіки. Практика державного будівництва різних країн світу знає різні приклади такого поєднання. Найбільш поши­реними є два варіанти:

1) президент, як і в президентській республіці, обирається гро­мадянами, він поєднує функції глави держави і глави виконавчої
влади, але виконавчу владу здійснює не одноосібно, а спільно

 

 

1У деяких парламентарних республіках президент обирається особли­вою колегією, до складу якої входять депутати парламенту і делегати, обрані представницькими органами суб'єктів федерації або регіонів, наприклад, Індія, Італія, Німеччина.

 

з урядом, який має самостійний конституційно-правовий ста­тус і повинен отримати довіру парламенту. Подібна форма прав­ління, зокрема, була характерна для України в період від 5 люто­го 1991 р. до підписання 8 червня 1995 р. Конституційного дого­вору між Президентом України і Верховною Радою України про організацію державної влади та місцевого самоврядування на пе­ріод до прийняття нової Конституції України;

2) всенародно обраний президент формує (за певної участі парламенту) уряд, що відповідальний перед ним, але безпосеред­ньо не входить до законодавчої, виконавчої та судової гілок вла­ди і займає в системі поділу влади окреме, особливе місце. Уряд за такої моделі наділяється статусом вищого органу в системі ор­ганів виконавчої влади та підзвітний і підконтрольний парламен­ту. Такий варіант був запроваджений Конституцією України 1996 року і проіснував у нашій державі до 1 січня 2006 року, ко­ли набули чинності зміни, внесені до Конституції України Зако­ном від 8 грудня 2004 року. Подібна модель організації влади ха­рактеризувалася зверхнім становищем Президента України в сис­темі поділу влади - він, хоча  формально і не входив дозаконодавчої, виконавчої та судової гілок влади, наділявся Кон­ституцією України досить широкими прерогативами в усіх гілках
влади, що, з одного боку, мало б забезпечити керованість держа­ви в умовах політичної чи економічної кризи, а з іншого - призве­ло до надмірної централізації управління, обумовило «непрозо­рість» виконавчої влади, створило організаційні можливості до надмірного втручання Президента України у вирішення питань виконавчої влади і, як наслідок, об'єктивно постійно спричиняло до виникнення протистояння і конфліктних ситуацій у відноси­нах між гілками влади.

Закріплений Конституцією України 1996 р. статус Президента України значною мірою обумовив проведення широкомасштабної конституційної реформи, мета якої - зміна системи організації влади, перехід від президентсько-парламентарної до парламентарно-президентської форми правління;

3) президент обирається на загальних виборах, але уряд форму­ється парламентом, несе політичну відповідальність перед парла­ментом. При цьому участь президента у формуванні уряду носить формальний характер (вносить до парламенту пропозиції щодо кандидатури голову уряду). Тим же часом президент відіграє ва­гому роль у забезпеченні балансу влад, він наділяється відповід­ними контрольними повноваженнями у сфері законодавчої та ви­конавчої влади.

Зазначене вище дозволяє зробити висновок, що для першого та другого варіантів змішаної республіки характерним є превалю­вання ознак президентської республіки, що дає підстави іменувати подібні форми правління як «президентсько-парламентарна рес­публіка». Для третього варіанту більшою мірою притаманні ознаки парламентарної республіки, і він отримав назву «парламентарно-президентська республіка».

З практики державного будівництва інших країн відомі також вестмінстерські (Індія, Пакистан) та спотворені республіки: супер-президентські, теократичні, президентсько-моністичні, прези­дентсько-мілітаристські тощо республіки.

                                     * * *

Стаття 5 Конституції України закріплює республіканську фор­му правління, не конкретизуючи її. Аналіз розділів Конституції, в яких визначається статус вищих органів державної влади, дає мож­ливість зробити висновок, що в Україні після внесення змін до Конституції України Законом від 8 грудня 2004 року реалізовано змішану форму правління в її третьому варіанті - парламентар­но-президентська республіка. Підставами для такого висновку є такі конституційні положення:

1)обрання Президента України на загальних виборах (ст. 103);

2)призначення членів Кабінету Міністрів України парламен­том (ст. 114);

3)відповідальність уряду перед парламентом та Президентом
України, підконтрольність і підзвітність уряду перед парламентом
(статті 113, 115);

4)участь Президента України у формуванні уряду (так, він за
пропозицією парламентської більшості вносить до Верховної Ради
України кандидатуру для призначення на посаду Прем'єр-міністра
України та вносить кандидатури для призначення на посади Міністра
оборони України і Міністра закордонних справ України - ст. 114);

5)право Президента України достроково припинити повно­важення Верховної Ради України, якщо:

- протягом одного місяця у Верховній Раді України не сфор­мовано коаліцію депутатських фракцій;

- протягом шістдесяти днів після відставки Кабінету Міністрів
України не сформовано персональний склад Кабінету Міністрів
України;

- протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засі­дання не можуть розпочатися;

 

6)наявність у Президента України права законодавчої ініціати­ви у Верховній Раді України (ст. 93);

7)право Президента України накладати вето на закони, при­йняті Верховною Радою України (ст. 94).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 168 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Велико ли, мало ли дело, его надо делать. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2555 - | 2199 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.