Якщо ці заходи не дають змоги належним чином забезпечити основні права і свободи, Президент може вжити заходів у рамках режиму воєнного або надзвичайного стану, що потребує додаткового схвалення упродовж двох діб парламентом (частина третя ст. 83 Конституції України). При цьому вжиття цих екстраординарних заходів повинно бути пропорційним і не накладати надмірних обмежень у сфері основних прав і свобод.
Предмет відання Президента України. Конституція України у ст. 106 визначає предмет відання Президента. При цьому положення ст. 106 потрібно тлумачити системно у взаємозв'язку із статтями 6, 19 та 102 Конституції. Згідно із Конституцією у системі публічної влади Президент наділяється самостійними функціями та предметом відан ня. У розумінні ст. 6 Конституції глава держави є самостійним цент ром влади, який володіє певною повнотою повноважень, які збалансовані із повноваженнями парламенту, уряду. Оскільки між главою держави, парламентом і урядом існують тісні взаємозв'язки, то розме жування владних функцій між цими органами не є жорсткими, вони переплітаються.
Водночас згідно з частиною другою ст. 19 Конституції Президент зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Діяльність глави держави, таким чином, визначається переліком повноважень, які визначені позитивно у законі. Однак ст. 102 Конституції визначає статус глави держави так, що його функції сформульовані у загальному вигляді. Ці функції не повною мірою конкретизовані у конституційному переліку повноважень Президента (ст. 106).
Як свідчить зарубіжний досвід, не виключним є виникнення в Україні концепції «прихованих повноважень» Президента. Про це і свідчить практика Конституційного Суду, який вже визнає за Президентом деякі прерогативи з окремих питань конституційного регулювання. У справах про Національне бюро розслідування, про управління нафтовою галуззю Конституційний Суд загалом визнав за Президентом повноваження регулювати певні суспільні відносини, однак таке регулювання не повинно посягати на повноваження інших конституційних органів влади. Отже, у майбутньому не уникнути спірних ситуацій щодо реалізації Президентом власних «прихованих» повноважень, які мають дискреційний характер.
Проблема використання Президентом України своїх дискреційних повноважень стала предметом розгляду в Конституційному Суді.
Згідно з Указом Президента від 24 квітня 1997 р. за № 371 було утворено Національне бюро розслідувань, на яке покладалися функції зміцнення національної безпеки, забезпечення належного захисту основних прав і свобод, посилення боротьби із злочинністю, зокрема її організованими формами. Парламентарії піддали сумніву такі повноваження глави держави, оскільки вони не передбачені Конституцією України. Визнавши деякі положення загаданого указу неконституційними, орган конституційної юрисдикції у принципі визнав наявність у Президента дискреційних повноважень. Суд зазначив, що конституційне повноваження Президента України утворювати центральні органи виконавчої влади не пов'язується з наявністю законів стосовно організації і діяльності таких органів влади. Таким чином зроблено крок до доктрини, яка у США відома як доктрина «прихованих повноважень»1.
Роль Президента як гаранта додержання основних прав і свобод є ще малодослідженою у вітчизняній літературі. У конституційній державі захист основних прав і свобод покладається на органи правосуддя, які компетентні встановлювати факти порушення основних прав і на основі закону застосовувати відповідні санкції.
У цьому відношенні роль Президента України полягає в оперативному реагуванні на ці факти шляхом звернення до органів прокуратури та судової влади. Зокрема, видання Президентом України Указу від 25 грудня 2003 р. за № I4862 мотивувалося «необхідністю вжиття заходів щодо забезпечення конституційних прав жителів міста Мукачевого». З цього указу не чітко видно, якими міркуваннями керувався глава держави при здійсненні своїх арбітражних функцій, хоча на повторних виборах міського голови Мукачевого у липні 2003 р. мали місце численні порушення права на рівне і вільне виборче право, що зафіксували ряд національних та міжнародних неурядових організацій, а також рішення судів, які за своїм змістом виключали одне одного. Конституційний Суд відмовив у розгляді конституційного звернення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та 52 народних депутатів, оскільки на момент звернення цей указ втратив чинність. Думки спеціалістів з приводу конституційності цього
1 Рішення КСУ від 6 липня 1998 року № 10-рп/98 // КСУ РВ. — 1:247.
2 Указ Президента України «Про заходи щодо забезпечення конституційних прав
громадян та нормалізації життєдіяльності м. Мукачевого Закарпатської області» //
Урядовий кур'єр. — 2003. — ЗО грудня.
406
407
Розділ 19