указу Президента розділилися: одні вважали, що Указ сприяв реальному забезпеченню конституційності та гарантуванню основних прав жителів м. Мукачевого, а другі — що його положення — не відповідають Конституції, а треті — що існує прогалина у законодавстві у разі невизначеності порядку призначення виконувача обов'язків глави територіальної громади1.
У правовій державі, де поважається принцип верховенства права, реагування глави держави на факти порушення прав людини безпосередньо шляхом видання указів є сумнівним на предмет його легітимності. Встановлення фактів порушення прав людини належить до компетенції органів судової влади. Зокрема, ці питання згідно з п. 2 ст. 150 Конституції належать до юрисдикції Конституційного Суду України, який може дати офіційне тлумачення Конституції і законів щодо визначення належного суду (підсудності цієї справи) та його компетенції (меж судової юрисдикції). Оскільки до повноважень парламенту належить вирішення питання про призначення чергових та позачергових виборів до органів місцевого самоврядування (п. 30 ст. 85 Конституції), то Президент може вжити заходів через свого представника у Верховній Раді щодо розгляду цього питання на її пленарному засіданні.
Повноваження Президента України. Коло повноважень глави держави визначають конкретні сфери суспільного життя, на які в силу конституційних положень Президент вправі впливати своїми правовими актами та управлінськими діями. Як правило, Президент реалізує їх шляхом видання правових актів — указів і розпоряджень. Однак він може реалізувати окремі повноваження за допомогою простих управлінських дій — представництво держави, ведення переговорів, прийняття вірчих і відкличних грамот дипломатичних представників іноземних держав тощо.
На думку О. Фрицького, повноваження Президента можна класифікувати на установчі, номінаційні та процедурні2. В. Погорілко виділяв повноваження Президента щодо: призначення референдумів; парламенту; установчі повноваження; повноваження як гаранта конституційного ладу3. С. Агафонов виділяє такі повноваження Президента: представництво та зовнішня політика; державне управління; військове керівництво; сфера законодавства; судова га-
лузь; сфера громадянства; сфера нагород; надзвичайні повноваження1. Француз Ж.-П. Жакке виділяє власні повноваження президента та повноваження, що потребують контрасигнації.
Арбітражні повноваження. Такі повноваження Президента здійснюються шляхом забезпечення узгодженого функціонування публічних властей, призначення виборів і референдумів та здійснення компенсуючих повноважень.
Забезпечення збалансованого функціонування публічних властей. У світовій практиці прийнято вважати, що арбітражні функції глави держави проявляються за нездатності парламенту сформувати уряд або підтримати його політичний курс, якщо уряд немає у законодавчого органу вотуму довіри або пов'язує це із парламентською підтримкою окремих урядових законодавчих ініціатив. У такому разі глава держави приймає рішення про розпуск парламенту та призначає дострокові парламентські вибори. Аналіз Конституції України у редакції від 8 грудня 2004 р. свідчить, що, з одного боку, встановлюються надмірні підстави для розпуску парламенту у разі його нездатності сформувати уряд, оскільки виключається можливість створення уряду меншості, функціонування якого, до речі, є звичайним явищем для країн Бенілюксу та Північної Європи. З іншого боку, уряд не застрахований від мінливого політичного розкладу у парламенті, оскільки позбавлений можливості ставити питання про довіру.
Забезпечуючи збалансоване функціонування публічної влади, Президент України покликаний гарантувати поділ влади. Це передбачає досягнення принаймні таких цілей: урівноваження органів влади та їхнього відособлення; балансу відносин між органами влади; забезпечення розподілу владних функцій. Для цього Президент України використовує відповідні механізми отримань і противаг, передбачених Конституцією — право вето, дострокове припинення повноважень парламенту, звернення до Конституційного Суду із конституційним поданням, зупинення актів Кабінету Міністрів з одночасним зверненням до Конституційного Суду із конституційним поданням тощо.
Першою спробою використання арбітражних прерогатив глави держави стало видання Указу за № 264/2007, згідно з яким Президент України В. Ющенко прийняв рішення про дострокове припинення
1 Вісник Конституційного Суду України. — 2005. — № 1. — С. 37.
2 Фрицький О. Ф. Конституційне право України. — С. 364.
' Конституційне право України / За ред. В. Ф. Погорілка. — С. 488-491.
408
1 Агафонов С. А. Інститут президента у системі державної влади України: Автореф. дис.... канд. юрид. наук. — К., 2003. — С. 8.
409
Розділ 19