Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Конституційний статус Президента України





Розділ 19

Конституційний статус Президента України

19.1. Загальна характеристика статусу Президента України

Інститут глави держави почав реально складатися за феодалізму. Тоді він виступав як верховний правитель й ототожнювався із самою державою. Глава державице особа або орган, який є конституційним органом влади, здійснює верховне представництво нації на міжнародній арені та у внутрішньополітичному житті.

На сьогодні склалися три основні моделі глави держави: а) глава держави як уособлення державної влади, який у системі поділу влади не входить до жодної гілки влади. Головною його характеристикою є роль глави держави як гаранта конституційного ладу, арбітра між ор­ганами публічної влади; б) глава держави як глава виконавчої влади, що очолює уряд і відповідно до цього спрямовує його діяльність; в) колегіальний орган, за формального заперечення інституту глави держави у країнах, де сприйнято доктрину «вищого органу народного представництва» (КНР, КНДР, Куба).

В Україні пост Президента було введено законом у 1991 p., відповідно до якого його статус визначався як вищої посадової особи у системі державної влади. Запровадження поста Президента України


накладалося на неревізований інститут вищого представницького ор­гану влади — Верховну Раду України. До прийняття Конституції Ук­раїни у 1996 р. Верховна Рада України не була, у власному розумінні, парламентом. Відповідно до радянської концепції народовладдя вла­да народу конституювалася у представницькі ієрархічні інститути — ради народних депутатів, на вершині якої й знаходилася Верховна Рада України. Відповідно до концепції народовладдя всією повнотою влади володіла саме Верховна Рада України, а від імені держави вис­тупав формально колегіальний орган як своєрідний глава держави — Президія Верховної Ради. Таким чином, з 1991 р. і до прийняття Конституції 1996 р. в Україні існувала проблема інституційного характеру — конкуренція повноважень Верховної Ради України і ново­го інституту — Президента України.

Конституційний договір не усунув цієї інституційної проблеми, оскільки він не визначав статусу Президента України як глави держа­ви, а Верховної Ради України — як парламенту, наділеного законодав­чою владою. Було збережено однакові джерело та ступінь легітим-ності цих органів влади — і Президент України, і Верховна Рада України обиралися прямими, загальними виборами. Лише з прийняттям Конституції 1996 р. статус Президента України було визначено як глави держави з одночасною відмовою від концепції суверенітету Верховної Ради України.

Згідно з конституційним законом № 2222-IV змінено статус Пре­зидента України. Президент України був обмежений у формуванні уряду за рахунок розширення повноважень парламенту. Однак він от­римав ширше коло підстав для розпуску парламенту.

Згідно з класичною теорією поділу влади президент — глава вико­навчої влади. Однак більшість сучасних конституцій європейських країн обходять проблему конституційного закріплення статусу прези­дентів та визначення їх місця у системі поділу влади1. Закладена фран­цузькою конституцією П'ятої Республіки модель перерозподілу владних повноважень між главою держави (президентом) та урядом (колегіальним органом, що очолює власне виконавчу владу) було запо­зичено більшістю постсоціалістичних республік, у тому числі Україною.

Відмова від втілення класичної моделі поділу влади засвідчила за­галом неефективність президентської форми правління, яка сьогодні

1 Конституционное право государств Европьі / Отв. ред. Д. А. Ковачев. — М., 2005. — С. 199.


 


388


389


Розділ 19






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 131 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Велико ли, мало ли дело, его надо делать. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2525 - | 2183 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.