Отож жіночий різновид полтавських сорочок складався з двох пілок — передньої та задньої, що з'єднувалися на плечах поликами прямокутної форми. У місці з'єднання полика й рукава робилися численні складки — пухлини. Під рукавами вшивалися квадратні ластки. Рукави викінчувалися чохлами. Станок із пришитими до нього вставками збирався біля горловини на нитку і вшивався до коміра. Комір звичайно був невеликий, вузенький. Іноді замість коміра робили обшивку —• стежку, переткану візерунком. Подекуди комір робили зуб цями, а під ним вишивали так званий вистіг, або ретязьок, — вузенький узор хрестиком або іншою технікою. Широкі рукави орнаментувалися досить рясно. Вишивали сорочки переважно лляними нитками — білими або підфарбованими. Сорочки кроїлися додільними або до підтички.
Чоловічі полтавські сорочки мали декілька варіантів. Найдавніший з них — тунікоподібного крою, з бочками, стоячим коміром, із розрізом посередині або збоку пазухи. Груди таких сорочок вишивалися, а по скату рукавів іноді робилися збори. Так звана сорочка з уставкою була зі стоячим або виложистим коміром, із рясними зборами біля нього та з прямим розрізом пазухи. Стрілкові сорочки також призбирувалися біля коміра, але замість вставок тут був трикутний клин, розширений до коміра і вкритий вишивкою.
На Слобожанщині побутували жіночі сорочки переважно полтавського типу, які тут називали українками або мало росками. Наприкінці XIX ст. на Харківщині та Луганщині на відміну від Полтавщини з'являються сорочки з високими стоячими вишитими комірами, накладною нашивкою на пазусі та виши-
тими манжетами, а ще пізніше — сорочки на кокетці (до талійки), з великим викотом горловини та рукавами, пришитими безпосередньо до кокетки. Іноді за російським зразком на рукави жіночих сорочок нашивали червоні стрічки, робили кумачеві вставки та ластки.
Крім описаних варіантів крою полтавських чоловічих сорочок, на Слобожанщині парубки почали впроваджувати широкі кумачеві сорочки навипуск, підперізуючи їх шовковим поясом.
Наприкінці XIX ст. натомість традиційних плахт, дерг і кольорових запасок на Слобожанщині поширюються спідниці з фабричних кубових тканин — ша- рафани, поділ яких звичайно обшивався у декілька рядів позументом. Підперізували шарафан широким червоним поясом. У східних районах Харківщини побутували також спідниці-саянм на лямках, шиті переважно з синьої китайки.
Нагрудний безрукавний одяг — кор сетки — були до трьох — дев'яти вусів, довжиною трохи нижче стегон, обшиті кольоровою тасьмою — висічкою. Під впливом міста на селі з'являється нагрудний одяг з рукавами — кофти- круглопілки, черкасинові кофти, куфай ки, баски, холодайки, стяжки, гусарки, козачки, матроски та ін. Шився такий одяг із фабричних тканин, мав різноманітний крій, довжину та оздоблення.
Верхній осінньо-весняний одяг слобожанок представляли куртки до трьох — семи вусів, куртини, куцини. Низи рукавів обшивали червоним сап'яном. Носили також довгі кофти з талією. Свити та юпки шили з пояркового сукна або тонкого сукна поліпшеної обробки. На початку XX ст. їх починають робити з фабричних тканин, інколи на ваті. Побутував тут і халатоподібний
Слобожанщина й Полтавщина
127
верхній одяг із виложистим коміром, розширений від талії кількома зборами (бурнус, парместон). Поширюються також кірасирські халати, широкополі кохти-пальта, оздоблені плисом та стеклярусом у вигляді квітів. Носили також ватянки з вусами, шушени, з великим коміром, що прикривав плечі, мов пелерина, і застібався на один ґудзик. Узимку жінки носили криті кожушанки, а у сильні морози — великі нагольні кожухи, розшиті кольоровим гарусом.
Головні убори жінок Слобожанщини — парчеві очіпки циліндричної форми з вушками, а також капори. У XIX ст. пов'язували вузеньку й довгу білу хустку — нахраму. Носили й так звані в'язані ковпаки, що за формою нагадували панчоху. Особливо ж були поширені різноманітні барвисті хустки та підшаль- ники з торочками чи бахромою. Дівчата носили вінки та кісники. Волосся заплітали переважно в одну косу, вплітаючи стрічку. Подекуди одягали набрівник, зроблений з картону й обшитий плисом.
Жіноче взуття, типове як для Слобожанщини, так і для Полтавщини,— кольорові чоботи — чорнобривці, пізніше — високі шнуровані черевики. Бідніші носили шкіряні постоли — коти.
Майже до кінця XIX ст. на Слобожанщині чоловіки носили широкі полотняні штани до очкура. Зимові штани подекуди шилися з овечих шкур хутром усередину (єршанки). Пізніші штани з фабричної тканини здебільшого зберігали традиційний крій.
Чоловічим нагрудним одягом були жилетки прямого крою, верхнім — свити до трьох—п'яти вусів, куртки з відрізною спинкою і рясними зборами по лінії талії. Носили також каптанки, оздоблені червоним або білим шнуром, піддьовки, широкі халати з густими зборами та пли-
совим коміром. Усі вони шилися з нанки, сукна, черкасину, казинету та інших фабричних тканин. Поширені були й довгі, відрізні в талії чинарки, а також значно коротші чинарочки. На сході Слобожанщини носили подібні до чинарок зипуни; іноді їх називали чуйками. У XX ст. на Харківщині з'являється дежурка прямого крою, що нагадує сучасне пальто.
У негоду чоловіче населення обох регіонів одягало свиту з відлогою або кирею з капюшоном, подібні до аналогічного одягу інших областей України. Взимку носили нагольні або криті фабричною тканиною кожухи (тулупи).
Верхній одяг Слобожанщини визначається багатством оздоблення, що виконувалося техніками вишивки та аплікації. Особливо пишно прикрашалися ох-тирські та богодухівські кожухи, розшиті барвистим гарусом на полах, спині та комірі.
Головні убори слобожан та полтавчан — малахаї з суконним верхом, навушниками та потиличником. На сході Харківщини носили так звані пиріжкові шапки. Були поширені й високі каракулеві шапки. Влітку носили картузи або традиційні брилі.
Чоловічим взуттям слугували виво рітні чоботи, підошва яких пришивалася або густо (просом), або рідко (вівсом). Взували також постоли-вмтяжкм (на Полтавщині подекуди личаки та дерев'яні довбанки), взимку — валянки. Пізніше парубки починають носити чоботи з високими вистроченими халявами, а чоловіки — чоботи з низькими халявами (чирики).
Як ми вже знаємо, одяг Полтавщини в цілому був традиційний. Так, жінки тривалий час користувалися запасками або плахтами, які разом із вишитим подолом сорочки закривали ноги
128
4. РЕГІОНАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ ТРАДИЦІЙНОГО ВБРАННЯ
аж до кісточок. Такої ж довжини згодом почали носити спідниці. Плахти та спідниці підперізували червоним поясом або барвистою крайкою. Кінці пояса з китицями чи помпонами зав'язували звичайно ззаду на талії.
На початку XX ст. на Полтавщині поширюються кофти під усики з відрізною талією. Шилися вони переважно з фабричної тканини чорного кольору, а стоячий комір був світліший. Кінці рукавів та піл, лінія відрізу на талії обшивалися тасьмою. Застібка розташовувалася на лівому боці вздовж плечового шва й охоплювала пройму рукава.
Верхнім осінньо-весняним убранням полтавчанок були білі світи — також під усики, побутували тут і байові юпки, прикрашені вовняними китичками. Оздоблення юпок та свит робили у вигляді обшивок і аплікації (левадки), виконаних із плису, тасьми або ж технікою вишивки. Ідучи в гості або до церкви, поверх юпки одягали довгий широкий халат з великим коміром із синьої китайки, комір та рукави якого обшивалися червоною стрічкою. Довгополим верхнім одягом була також стародавня біла суконна юпка — жупа, скромно прикрашена чорною аплікацією або шнуром. На свята носили юпку з зеленої байки (фризу) з червоними мушками (або червону з чорними).
Своєрідністю та художньою майстерністю визначалося дівоче святкове головне вбрання, особливо популярне на Полтавщині. Наприклад, старовинний убір під назвою лопатушка був у вигляді досить високої картонної основи циліндричної форми, на якій у багато рядків кріпилися закладені у дрібні збори вузенькі смужки шовкової тканини яскравого кольору. Хустки тут пов'язували теж своєрідно — так, щоб з-під них зви-
сала коса. Маківку ж, як і повсюдно в Україні, дівчата залишали відкритою.
До вже згадуваних сорочок чоловіки на Полтавщині носили традиційні широкі полотняні штани, але вставка між холошами була чотирикутною. Щодо верхнього одягу полтавчан і слобожан, то особливих розбіжностей тут не зафіксовано.
Карпати. Традиційна культура українського населення цього надзвичайно самобутнього регіону розвивалася у загальноукраїнському руслі, незважаючи на те, що його територія протягом довгого часу переходила з рук в руки загарбників. Існує й генетичний зв'язок культури місцевого населення з давньоруською культурою, що простежується не тільки по історико-археологічних джерелах, а й -у пізніших музейних експонатах і польових матеріалах 7.
Народний одяг Карпат являє собою своєрідний феномен. Специфічні історичні умови, замкненість натурального селянського господарства, обмеженість ринку збуту — все це уповільнювало розвиток традиційної культури, зокрема культури вбрання, прийоми створення якого майже без змін передавалися від покоління до покоління. Триваліше, порівняно з іншими районами України, побутування в Карпатах традиційних народних промислів та ремесел забезпечило величезне розмаїття неповторного етнографічного матеріалу, на жаль, недостатньо вивченого й досьогодні.
В окремий комплекс можна виділити одяг населення гірських районів Карпат. Своєрідністю визначався костюм гуцулів, в якому зберігалося багато архаїчних рис. Чоловіча сорочка була тунікоподібною, з характерною вишивкою на з'єднанні рукавів зі станом. Носили її
Карпати
129
навипуск, підперізуючи широким шкіряним поясом (чересом) із металевими прикрасами та орнаментальним тисненням. Штани шилися з білого полотна (покрениці), кольорового сукна (краше- ниці) або білого сукна (гачі). Холоші знизу іноді закочувались і вишивались. Найвідоміші елементи костюма гуцулів — кептар і сердак (прямоспинний короткий піджак із домашнього сукна темного кольору, з бічними клинами або без них). Зверху вдягалася прямоспинна довга манта з пелериною. Плечовий та верхній одяг у гуцулів густо оздоблювався вишивкою, аплікаціями. Чоловіки пов'язували шию хусткою, а волосся підрізали спереду. З головних уборів поширені були облямована хутром шапка й хутряна вушанка. Влітку в багатьох місцевостях чоловіки вдягали пояркові брялі-кресані, оздоблені півнячим пір'ям. Характерним взуттям були постоли, що вдягались на онучі або панчохи з домотканого сукна (капці). Молодь носила й чоботи.
Не розлучалися гуцули зі шкіряною, прикрашеною тисненням та мідними бляшками торбинкою, яку вішали через плече (тобівка, бесаги), порохівницею (перехресниця) й топірцем.
Чоловіки, як і жінки, прикрашали себе намистом із плодів, у яке іноді вплітали мідні ґудзики, а також браслетами, мідними ланцюжками-регязялш. Ретязі з хрестиками одягали на шию, ними скріплювали поли сердака, коли його накидали на плечі, на них підвішували до пояса люльку. Носили також персні з пірамідальними горбками.
Сорочка гуцулок була з прямим поликом і вузенькою обшивкою при шиї. Заміжні жінки одягали одну або дві смугасті запаски, дівчата — спідниці. Жіночі кептар і сердак не відрізнялися від
чоловічих. Крім того, жінки носили також сердак на хутрі й короткий кожушок. Святковим жіночим одягом була гугля — плащоподібна накидка з вовняної тканини.
У гуцулів заплітали коси не тільки дівчата, а й заміжні жінки. Дівчата вплітали у волосся також штучні коси з конопель або гарусу. Дівоче вбрання голови було, як правило, вінкоподібне; зокрема, тут носили старовинне чільце — нанизані на дротик або ремінець мідні пластинки у формі маленьких стручків чи пелюсток. У заміжніх жінок побутувала намітка, поверх якої голову інколи обвивали складеною в смугу хусткою. На свята одягали багато шийних, вушних і ручних прикрас: згарди — нанизані на шнурок хрестики, а між них трубочки з латуні або закручені спіраллю мідні дротики; гердан — плаский ланцюжок, подібний до ажурного коміра; ковтки — низані з різнобарвного бісеру грушоподібні сережки, а також сережки з підвісками з намистин або металевих пластин; ретязі, нараквиці (щось на зразок браслетів, сплетених із різнокольорової вовни), персні. За взуття для всього жіноцтва правили постоли, які в свята вдягали з панчохами (капчурами), а для дівчат — ще й чоботи. Жінки носили ногавиці — доколінниці.
Особливостями лемківського чоловічого комплексу були сорочка з розрізом на спині, яка заправлялася в штани, та чуганя — суконний плащоподібний одяг із довгою пелериною та імітацією рукавів, що одягався наопашки.
Сорочка бойків також мала розріз на спині. їхній сердак, як і лемківський, нагадував свиту. У бойків ще на початку XX ст. траплялася хутряна безрукавка — бунда, один бік якої був незашитий і зав'язувався ремінцями. Чоловіки-бой-
130
4. РЕГІОНАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ ТРАДИЦІЙНОГО ВБРАННЯ
ки подекуди заплітали волосся у дві коси.
Взагалі в одязі бойків та лемків чимало спільного з гуцулами. Чоловіки всіх зазначених груп носили короткий верхній одяг типу сердака або піджака, подібні до кептаря безрукавки з тканини — лейбики, катанки. Поширений був також одяг типу опанчі, в якому замість відлоги пришивалася пелерина (сірманя у лемків, сіряк у бойків).
Для бойківчанок характерною була сорочка з відокремленим станком, густо зібраним подолом та з розрізом на спині або на плечі. Сорочки вишивалися на грудях півколом на зразок намиста. Спідниці шили з білого полотна або вибійки, рясно призбирували й вишивали. З-під очіпка заміжні жінки випускали по боках кучерики, які іноді згортали у скрутні. На свята волосся розпускали, а на голову одягали білу хустку.
Лемківчанки носили також додільну зі зборами сорочку з розрізом на плечі, кольорові спідниці, а як верхній одяг — шубу, пошиту в талію й покриту фабричним сукном (манту). Заміжні жінки розділяли волосся на дві половини, а потім, згорнувши кожну з них у скрутень, намотували на луб'яний або мотузяний обруч, що накривався очіпком, зверху накидався обрус (тип рушника).
Традиційне вбрання населення При карпаття — буковинців і покутян — багато в чому подібне до вже розглянутого нами наддністрянського варіанта поділь ського одягу й тому не потребує детального опису. Доцільніше зупинитися на найбільш характерних особливостях тутешнього народного ткацтва, крою деяких видів убрання, його декоративного оформлення тощо.
Оригінальним був жіночий поясний одяг Прикарпаття — опинки, горботки
(горбатки), фоти, запаски. Тканину для опинки робили чорного кольору з рідко розташованими вертикальними вузькими червоно-зеленими смугами. Центральна частина (на спинці) була суцільно чорною, а верхня й нижня закінчувалися широкою червоною смугою. Запаскою в деяких районах називався аналогічний опинці поясний одяг, але рівномірно затканий вертикальними кольоровими смугами. Запаску носили і жінки, і дівчата, але на весілля молода обов'язково одягала опинку. Носили її, підтикаючи один бік під пояс, причому жінки закочували один бік, а дівчата — інший. Широко побутували майже до нашого часу святкові горботки, чорне тло яких було щільно заткане багатокольоровим орнаментом, а по низу йшла широка червона смуга. Горботкою обгортали фігуру (впе різувались) у півтора обхвати, верхній лівий кут підіймали і підтикали під пояс. Малюнок одного краю горботки ткався на лице, а другого — навиворіт (аналогічно центральноукраїнській плахті), аби при закочуванні малюнок був однаковий. Якщо на свята закочували один бік горботки, то в будень — обидва. Щодо фоти. то для неї характерне не чорне, а червоне тло, заткане дрібними вертикальними смугами чорного, зеленого і жовтого кольорів; по низу йшла широка горизонтальна орнаментована смуга. Складне скісне ткацтво, гра вертикальних та горизонтальних смуг фоти й запаски, які носили разом,— усе це надавало неповторності одягу покутянок.
Локальна своєрідність притаманна й кроєві сорочок. Саме на Прикарпатті широко побутувала реліктова тунікоподібна жіноча сорочка, яка у кожній місцевості мала свою композиційну побудову. Тільки на Покутті набув поширення унікальний крій сорочок із крученим
Карпати
131
Комплекси традиційного одягу. Буковина
рукавом. Крім того, значний розвиток тут отримала сорочка зі плечовими вставками і рукавами, вшитими по основі стана. Вміння створювати за рахунок крою потрібні форми демонструє високу майстерність народного конструювання. Щедро оздоблювали традиційне вбрання на Буковині. Вишивка, аплікація, опорядження крученим шнуром, рельєфними обшивками та інші прийоми займали провідне місце в оформленні костюма. Характер вишивки, її композиція, вибір технічних засобів шитва, кольорове забарвлення завжди залежали від крою одягу, його призначення, місцевої традиції. Найбільш яскраво прикрашали жіночі святкові сорочки, хутряні
кептарі-цурканки, суконні сердаки, весільні манти.
Головна увага в сорочці надавалася оздобленню рукавів. Вишивали низзю, настилуванням, хрестиком, мережкою (циркою) різнокольоровими вовняними нитками, заполоччю, для урочистості додавали шовк, золоту й срібну нитку, металеві пластинки (лелітки). Композиція рукава мала тридільну побудову: полик (опліччя), зморшка й нижня частина рукава. В одних випадках полики були суцільні, без пробілів; основу їхньої орнаментації складали дрібні геометричні мотиви у поєднанні з геометризо-ваними рослинними формами малинових, блакитних, жовтих, зелених тонів.
132
4. РЕГІОНАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ ТРАДИЦІЙНОГО ВБРАННЯ
Буденне вбрання буковинців
Зморшка, яка є переходом від насиченого за кольором та орнаментом полика до нижньої частини рукава, виконувалася завжди одним кольором — або жовтим, або світло-зеленим, іноді чорним — у техніці метилування. її орнаментація — поєднання різноманітних ромбів. Нижня частина рукава декорувалася вертикальними смугами, центральна з яких мала форму розгалуженої гілки зі стилізованим листям та квітами. В інших випадках композиція поликів складалася з великих букетів троянд або рож; іноді траплялися мотиви птахів.
У 30-х роках нашого століття в багатьох районах Буковини поширюється
сорочка на кокетці, вишита у техніці хрестика на плечах, грудях, під кокеткою, на манжетах. Вижницький район, особливо село Виженка, славиться своїми вишивками сорочок-рукав'янок, які щедро прикрашені скісними лініями орнаментальних узорів. Найчастіше це поєднання широких і вузьких смуг геометричного орнаменту. Цю традицію продовжує у своїй творчості Параска Клим, заслужений майстер народної творчості України. Найулюбленіша гама її вишивок — сполучення жовтого й коричневого або вишневого й зеленого кольорів. Подібним чином декорувались і кептарі. Вони невеликі за розміром, оздоблені чорним смушком і вишиті синьою, червоною, зеленою вовняною ниткою поверхневою гладдю. Чудовий орнамент із досить простих елементів квіток, листочків, гілочок утворює мальовничу смугу, що розміщується по краях кептаря.
В останні десятиліття орнаментація буковинських сорочок розвивається в напрямку дальшої розробки рослинних мотивів, посилення декоративності загального строю вишивки. Починаючи з 50-х років поширилася вишивка бісером, котра тяжіє до натуралістичного передання квіткових мотивів. Якщо у 60—70-х роках переважали композиції килимового характеру з тенденцією до відтворення невеликих за розміром квіток — переважно темно-вишневих, синіх, темко-зелених,— то 80-ті роки демонструють інтерес до яскраво-червоних, фіолетових, смарагдових відтінків із значним укрупненням рослинних мотивів, які набувають об'ємності. Так, сорочки народної майстрині Єлизавети Ступарик із села Ошихліби Кіцманського району мають одну особливість, яка стала помітною тенденцією в оздобленні сучасних соро-
Карпати
133
чок, вишитих бісером. їхні чохли обов'язково прикрашені широкими смугами цирок — ажурних мережок складного рослинного орнаменту, виконаних білим шовком. Блиск шовку ефектно контрастує з барвистою вишивкою бісером.
Найбільш характерними сорочками Покуття є чорнєнки, які носили заміжні жінки, і червоненки, що їх вдягали дівчата. Самі їхні назви свідчать про колорит вишивки. Вони мали здебільшого геометричні орнаменти, які укладалися у скісні ламані вертикальні смуги або ж розташовувалися в шаховому порядку, суцільно вкриваючи все поле рукава нижче плічка і зморшки. Останні мали підкреслено горизонтальне спрямування і складалися з трьох-чотирьох рядків, утворених із ромбів, квадратів чи зигзагів.
Цікаво, що варіанти червоного кольору в різних селах Покуття мали свої відтінки — від оранжевого до бурякового. Одною з улюблених схем узору була композиція з чотирикутників, уся площина яких заповнювалася нитками в різних напрямках, завдяки чому створювалася багата палітра вишневого кольору від світлого аж до темно-фіолетового.
Подекуди чорнєнки вишивали дрібними чорними купочками в техніці під назвою кучерявий стег, що викликало враження високого рельєфу. До цього слід додати і те, що на Покутті існував звичай рясити жіночі сорочки й чоловічі портяниці, тобто закладати їх у дрібні збори. Це також створювало додатковий ефект глибини поверхні полотна.
Найпримітнішою особливістю народного вбрання Покуття є вишивка білим по білому (Снятинський район). Це переважно узори геометричного характеру — восьмипроменеві розетки, ламані
Весільний одяг. Буковина
лінії, ромби тощо. Завдяки застосуванню різноманітних наскрізних технік виконання біла нитка створює неповторну світлотіньову гру від блискучо-білого до темно-сірого. Крім геометричних, снятинські вишивки демонструють інші мотиви: зображення птахів, вазонних квітів із двома птахами, птахів у вигляді грифонів та ін.8
Своєрідним чином прикрашався й безрукавний одяг Прикарпаття. Так, місцеві кептарі — цурканки — оздоблювалися тхорячим хутром, яскравою аплікацією із сап'яну й вишивкою. В композиції розміщення узору відчувається тон-
134
4. РЕГІОНАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ ТРАДИЦІЙНОГО ВБРАННЯ
ке розуміння особливостей різних матеріалів: біле гладке тло цурканки контрастувало з пухнастим теракотово-чорним хутром; барвиста сап'янова аплікація підкреслювалася вишивкою козликом. В оздобленні цурканок завжди присутнє гармонійне співвідношення декору, утвореного орнаментом із кучерів, і загальної площини білого тла. Смуги оздоблення розміщуються відповідно до конструкції виробу, візуально видовжуючи шви. Інший різновид безрукавок — мун- тяни — в художньо-стильовому плані подібний до цурканок і близький до молдавського вбрання.
Третьою історико-етнографічною зоною розглядуваного регіону є Закар паття. Комплекс убрання українського населення і тут мав певну специфіку.
Жіночі сорочки Закарпаття представлені кількома варіантами. Сорочки- опліччя побутували у північних гірських районах. Вони були двох видів: довгі та короткі. Довгі носили до полотняної спідниці — фартуха (плата), а короткі, що мали пазушний розтин на плечах чи збоку,— до кольорової сукні.
Короткі сорочки з суцільним рукавом, особливо характерні для Закарпаття, вживалися в комплексі з полотняною спідницею (спідником, подолком), одноплатовою обгорткою та двоплато-вою запаскою. Пазушний розтин — із правого боку, в місці з'єднання полотнища з рукавом чи боковим полотнищем. Такого типу сорочки трапляються у поляків, болгар і словаків. Верхня частина сорочки збиралася довкола шиї та викінчувалася коміром — обшивкою.
Побутували також сорочки з підтич кою, суцільні з розрізом на плечах і зібрані при шиї, сорочки-волошки на кокетці, сорочки з брижами, подібні до бойківських.
Обгортка (опинка) Східного Закарпаття аналогічна буковинській, покутській та наддністрянській. Це виткане з вовни чинуватим переплетенням тонке видовжене прямокутне полотнище. Запаски ткали також чинуватим переплетенням (ромби, смерічки), укладали глибокими поздовжніми зборами або* густо рясували. Із трьох боків вони викінчувалися кольоровою волічкою (косицею), а до верхніх кінців прикріплювалися тороки. Розмір запасок звичайно 80X X 60 см. Основа робилася з тонкого щільного прядива одного кольору (чорного, червоного), а поробок— із різнокольорових ниток, іноді металевих. Святкові запаски ткалися сухозлоттю — металевою ниткою сріблястого або золотавого кольору.
Для південно-західних районів характерний комплекс жіночого одягу з платом, який закривав сорочку лише спереду. Сорочку і плат підперізували вовняним тканим поясом. Плати переважно були з чорного або темно-вишневого сатину, що приємно контрастувало з білим кольором сорочки.
Кептарі Закарпаття визначалися різноманітністю. Найдовші, майже до колін, називалися гуцуляки або, як і у Прикарпатті, цурканки. їх облямовували хутром, оздоблювали цяточками й вишивкою. Кептарі були насичених кольорів, декорувалися рослинним орнаментом із волічки, аплікаціями, нашивками, плетінкою з кольорового сап'яну. Колорит такого декору здебільшого поліхромний: нитки вживалися зелені, синьо-червоні, жовті.
Жіночий верхній одяг — сіряки та кожушки — не відрізнявся від чоловічого. Оригінальним убранням була г^ня з ворсистого сірого чи білого сукна з імітацією рукавів.
Південь
135
Святкове чоловіче вбрання. Буковина
Комплекс жіночого вбрання доповнювався в'язаними нарукавниками — нараквицями. їх носили поверх рукавів сорочок або під ними. Крім в'язаних нарукавників, узимку вживалися шкіряні. Обов'язковим атрибутом були й торбинки — тайстри.
Дівчата заплітали волосся у дві коси (плетіна) або у дрібні косички (дрібуш ки). На голову вдягали луб'яні обручі з нашитими монетами, вінки й жмутки штучних квітів (косиці).
Широко побутували різноманітні прикраси, навіть чоловіки носили в одному вусі сережку- ковтку. Пальці прикрашали перснями (рукавинами), обручками.
Чоловічий костюм закарпатців складали довгі поликові сорочки, вузькі полотняні або суконні штани без з'єднуючої холоші вставки, а також широкі штани типу словацьких та угорських. Верхнім одягом, як знаємо, слугували піджакоподібний сіряк та короткий кожушок. Оригінальним видом убрання був довгий прямоспинний безрукавний кожух — губа.
Південь. Костюм населення південної частини України — наслідок взаємодії культур українського, російського, молдавського та інших народів, що заселяли край. Крім того, на ньому відчутніше позначився вплив міста. Поряд із традиційним убранням чоловіки тут досить рано почали носити верхні сорочки, косоворотки, пальта, піджаки, картузи, черевики; жінки — фабричні спідниці, кофточки, блузки, шалі, капелюшки. Дівчата зачісували волосся найчастіше по-міському.
Виходячи з локальних особливостей традиційного вбрання у цьому регіоні можна виділити декілька зон, основні з яких ми й розглянемо. По-перше, це Донбас із суміжними територіями Запоріжжя та Приазов'я (загально назвемо цю зону Донеччиною); по-друге, це місцевості обабіч середньої та нижньої течії Дніпра (нинішні Дніпропетровщина й частково Кіровоградщина) — типовий
І
136
4. РЕГІОНАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ ТРАДИЦІЙНОГО ВБРАННЯ
український Степ; і, по-третє, це така своєрідна зона, як Крим.
Традиційні жіночі сорочки Донеччини — з прямими вставками, пришитими по основі (з лиштовочками), з підтичкою або додільні. Низи рукавів збиралися на нитку, іноді пришивали оборки — чохли. Вишивка сорочок — біла або червоно-чорна; вишивалися рукави, вставки, іноді поділ та комір. Наприкінці XIX ст. поширюються сорочки до гестки, до та лійки (на кокетці) — переважно з фабричного полотна.
Поясним одягом слугували обгортка та дерга чорного кольору з вузькою кольоровою смужкою. Плахти носили лише в деяких селах. Пізніше на зміну цим видам убрання приходять вовняні (кашемірові) або з кубового ситцю рясні спідниці (кількість пілок сягала дев'яти), а також спідниці з оборкою, пришитою до подолу. Фартухи, які називалися тут попередницями чи запонами, були двох видів: із грудинкою та на паску; перший здебільшого правив за робочий одяг, другий був святковим. Фартухи з грудинкою шили з темної дешевої фабричної тканини, іноді зі скромною обшивкою тасьмою. Фартухи на паску робили з білого полотна й обов'язково прикрашали вишивкою, мережкою або мереживом.
Нагрудним жіночим одягом були короткі безрукавки з фабричної тканини, прямого крою або в талію; корсетки до вусів із невідрізною спинкою; карасики, аналогічні за кроєм корсеткам, але значно коротші, і їхні поли не заходили одна за одну.
На початку XX ст. з'являються короткі кофти-бебешкм, подібні до харківських матросок чи полтавських підро- манців. Бебешки шили з фабричних тканин із кокеткою. На грудях та спинці
біля кокетки робили численні збори. Застібка розміщувалася по лінії плечового шва уздовж пройми рукава. Носили й легкі бавовняні кофти, а подекуди — так звану парочку: кофту й спідницю з однієї тканини.
Утепленим нагрудним одягом були сачки в талію, прямоспинні баски, козакини на ваті — прямоспинні або до ву сів. Із початку XX ст. поширюються короткі москвички на ваті, пошиті в талію.
Верхнє жіноче вбрання — білі, а пізніше сірі свити з саморобного сукна до вусів. Коротка свита звалася куциною. Носили також юпки в талію з фабричної тканини, на ваті, з розширеним клинами подолом. На початку XX ст. набули поширення довгі широкополі холодайки на ваті та аналогічні за кроєм прикорочені ватянки. Взимку одягали кожухи з фан- дами, або до вусів. Згодом почали носити короткі полушубки прямого крою. Функцію плаща виконував бурнус — довгий широкополий одяг із грубої фабричної тканини.
Очіпок на Донеччині повсюдно вдягали під намітку. Наприкінці XIX ст. замість неї голову почали пов'язувати хусткою. В холодну пору року носили вовняні або напіввовняні хустки, в теплу погоду — з легких фабричних матеріалів, барвисті або білі. Очіпки шили переважно з парчі у вигляді круглої шапочки з вушками (подібні до харківських). Пізніше поширюються очіпки з ситцю — на мотузках. Носили також капери, аналогічні капорам Харківщини.
Дівчата заплітали волосся в одну, іноді у дві коси зі стрічками, на свята вдягали вінки з живих або штучних квітів. Пов'язувались яскравими хустками. Взуттям слугували чоботи (переважно чорні, в деяких районах — кольорові).
Південь
137
постоли-чарухи, черевики, а також високі гетри та черевики на резинках.
Чоловічий одяг — тунікоподібні сорочки або на кокетці, зі стоячим або виложистим коміром, рукави викінчувалися манжетами чи вільно. Розріз пазухи був по центру або збоку. Вишивалися груди, манжети, комір, іноді поділ. Подекуди вдягали косоворотки. У більшості районів сорочку носили навипуск і підперізували плетеним чи звитим паском червоного або синього кольору з китицями. Штани у XIX ст. були широкі, з вибій-частого полотна, з ромбовидною вставкою між холошами. Пізніше їх починають шити з фабричних тканин (сукна, пестряді) і значно вужчими.
Обов'язковою в чоловічому костюмі Донеччини була жилетка, що вдягалася на сорочку. У XX ст. в деяких селах з'являються костюми-трійки.
Традиційний верхній чоловічий одяг — свита до вусів (до фандів). Побутувала також чинарка з фабричної тканини, відрізна по лінії талії, з густими зборами й стоячим коміром. Носили й куцини, подібні за кроєм до чинарки, але значно коротші, а також венгерки довжиною до колін.
Чоловічі кожухи були здебільшого відрізними по лінії талії, зі зборами. У сильний холод одягали довгі широкі тулупи з великим коміром, що закривав плечі. В негоду напинали сіряк із ковкою чи кобеняк-кирею з відлогою.
Головні убори чоловіків — хутряні шапки конусоподібної заокругленої форми, влітку — брилі. У XX ст. з'являються шапки-вушанки, картузи. Стриглися чоловіки нетрадиційно — під бобика, під польку.
Взуттям були чоботи-вмгяжкм, по-столи-чарухм, подекуди — личаки прямого плетіння, дерев'яники (підошва де-
рев'яна, верх шкіряний). На початку XX ст. поширюються чоботи-бугмлки та галоші.
За характером убрання центральні степові райони виділяються в окремий комплекс, який, утім, не є однорідним: скажімо, костюм території сучасної Дніпропетровщини тяжіє до Донеччини, Полтавщини, Харківщини, а сучасної Кіровоградщини — до Черкащини та Поділля.
Комплекс жіночого одягу включав сорочку зі вставками або до талійки (до гестки, до плечок) — додільну або до підтички. На сорочках зі вставками у місці зшиву вставки зі станом та коміром, а в сорочках до талійки в місці пришиву стану до кокетки робилися численні дрібні складки (пухлики, занизки). Сорочки до талійки мали квадратний, рідше — овальний виріз горловини. Пазуху прорізали посередині чи збоку. Якщо каре було великим, застібки не робили. Під рукавами вставлялися ластки. Призбирані низи рукавів називали чохлами (рясна оборка) або манкетами (вузька обшивка). Вишивалися вставки, комір, кокетка, рукави, поділ. Колорит вишивки — червоно-чорний, із початку XX ст.— частіше поліхромний. Носили сорочку з напуском, підперізуючи поя- сом-окравкою — червоним у дівчат та зеленим у жінок.
Традиційний жіночий поясний одяг — дергу, плахту, запаску — наприкінці XIX ст. поступово витісняють широкі спідниці з фабричних тканин. Шилися вони у складку або призбирувалися біля пояса, застібалися на ґудзик або зав'язувалися поворозками. Довжина спідниць — до кісточок. У західніших районах (колишня Єлисаветград-щина) на поділ спідниць нашивали смуги іншої тканини (найчастіше плису) —
II
138
4. РЕГІОНАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ ТРАДИЦІЙНОГО ВБРАННЯ
бійо або прострочували складочки (за лу жки); низ подола підшивали (підбій ка, лиштва), іноді вздовж нього нашивали так звану щіточку. Подекуди жінки вдягали декілька спідниць, щоб надати фігурі пишності. Фартухи шили переважно з білого полотна, особливо святкові. Вони були коротші за спідницю на 20—ЗО см. Знизу робилася оборка (шлярка). Оздоблювалися фартухи вишивкою, мережкою, мереживом. Особлиг вістю цього виду вбрання у степових районах були вишиті різнокольоровими нитками китиці, які пришивалися до поворозок.
Нагрудним жіночим одягом були кор сетки, безрукавки-карась, різні кофти. Корсетки шили з атласу, парчі, ситцю, до вусів, із чотирикутним викотом. Ка рась являв собою корсетку з дуже широкими полами (на Донеччині карасик, навпаки, був досить короткий). Подекуди траплялися сарафани. На початку XX ст. поширюються безрукавки з прямою або приталеною спинкою, а також безрукавки-ваннмкм, що виконували роль білизни (ліфа). У той же час починають носити кофти-бебешки, оздоблені оборочками, особливо на грудях. Кофта типу підмостону шилась зі складками в талії, на кокетці. На відміну від інших кофт вона була з глибоким заходом. Такі види одягу, як бурмоси, сачки, бас ки, шили також переважно з фабричних тканин. Бурмоси були прямоспинні, з маленьким стоячим комірцем, по лінії талії робилося декілька поперечних рядків вишивки. Розширений донизу сачок мав виложистий комір та косі кишені. У бас ки на спині від лінії талії робилися три складки. У 20-х роках з'являються парочки (кофта і спідниця). Утепленим нагрудним одягом на ваті, який шився з купованих тканин, були юпки (юпанки,
юпаночки). Всі вони мали подібний крій, але вирізнялися довжиною. Найкорот-шими були юпаночки — ледь нижче стегон, подібні до куцин Донеччини. Носили також прямоспинні короткі ватянки, що нагадують сучасні фуфайки.
Верхній жіночий одяг — свити та юпки з домашнього сукна темного кольору, з невідрізною спинкою і кількома зустрічними складками, що спадали від талії у вигляді фалд. Ззаду на талії подекуди нашивали кольорові трикутники — червоні очі. Поли, комір, низи рукавів обшивали тасьмою. Свита-полька була розклешеною донизу за рахунок клинів, зі стоячим коміром і накладними кишенями. Так звану пальтисанку шили з фабричної тканини, на ваті, з розширеними полами. Взимку носили кожушанки з ватяним станом, криті фабричною тканиною, відрізні по лінії талії та з рясними зборами. Вище від них пришивали пасок та обтягнуті червоною шкірою ґудзики. Комір був стоячий, із хутра. Поли й рукави обшивали смушком — обложкою.
Жіночі головні убори цієї зони нам уже відомі. Це насамперед ситцевий очі- пок-збірник, що вдягався під хустку. Літні жінки носили ватяний очіпок з одним рогом — горботку. Хустки були вовняні або напіввовняні, барвисті, з бахромою, влітку з більш легких і світлих тканин. Характерним для колишньої Катеринославщини був звужений з боків капор червоного кольору, оздоблений темним плисом із квіткою. Під капором жінки закручували волосся в коронку. Пізніше жінки й дівчата починають носити куповані шарфи.
Комплекс чоловічого вбрання Центрального Степу в цілому збігається з одягом Донеччини, відрізняючись лише деякими деталями. Серед них зазначимо
Південь
139
так звану підоплічку, що вшивалася на спині сорочки, верхній одяг типу пальта — дежурку (як і на Слобожанщині), чоловічі юпки на ваті. Побутували й своєрідні зачіски — під гребінець, з чу бом та бриликом.
Одяг більшості сільського населення Криму створювався на основі народного вбрання переселенців — переважно з України та Росії, частково з Білорусії.
Спочатку частина переселенців, особливо жінки, носили здебільшого традиційний костюм або окремі його частини. Поступово цей одяг зношувався. У деяких родинах традиційне вбрання ховали у скриню для урочистих випадків або «на смерть», іноді його зберігали просто на згадку про рідні місця. Подекуди дівчата, виходячи заміж, одягали це вбрання як весільне.
У Криму ніколи не вирощували такі традиційні для України культури, як льон та коноплі, котрі були сировиною для виготовлення саморобного полотна. Це значною мірою сприяло тому, що кримчани шили одяг із фабричних тканин. Такий одяг значно відрізняється від традиційного, хоча жіноче вбрання, особливо українок, майже втративши традиційний декор, за кроєм та силуетом має з ним багато спільного.
Українки, як правило, носять кофти у фігуру (в талію). Комір звичайно вузенький; іноді, як у традиційній сорочці, у місці вшивання станка в комір роблять дрібні збори. Подекуди кофти шиють зі зборами від лінії талії. За кроєм вони нагадують корсетку, тільки з рукавами.
Спідниці звичайно побутують широкі (раніше шилися у сім пілок, тепер переважно у три), на шворочках (шнурках). Тканина — як для кофт, так і для спідниць — використовується здебільшого
яскрава, квітчаста. Спідниця спереду обов'язково прикривається фартухом зі шляркою (оборкою), інколи з нагрудником. У деяких випадках сорочки й кофти вишивають на рукавах поліхромною вишивкою (копійками). Комір і па-зушка, як правило, не вишиваються.
Головний убір жінок — здебільшого хустка, влітку біла, зимою вовняна або напіввовняна, темних тонів. Святкові хустини переважно барвисті. Способи пов'язування хусток різноманітні, але чоло обов'язково закрите.
За взуття правлять чуреки, схожі на капці або постоли. їх шиють із тканини, зі шкіряною чи гумовою підошвою. Носять також різноманітні туфлі. Чоботи, як правило, не використовують — через теплий клімат.
Дівчата й молодиці у кримських селах одягаються по-міському: короткі спідниці, різноманітні кофти, жакети, блузки, сукні, шапочки, берети тощо. Подекуди сільчанки шиють самі або купують у магазинах, а затим підганяють на свій смак ватяні безрукавки, різноманітні кофти тощо. Взимку й восени жінки, переважно старшого покоління, носять довгі пальта; навіть збереглися бурнуси на ваті, з облямованими тасьмою полами, коміром та кишенями. У північній частині Криму старші жінки інколи носять взимку кожушанки, покриті тканиною, а також нагольні або криті сукном кожухи.
Щодо чоловічого одягу, то в ньому майже немає традиційних рис, але й тут помітні деякі особливості вбрання і манери його носіння. Так, старше покоління надає перевагу широким штаням типу галіфе, які носять, заправляючи у чоботи. Колір сорочки звичайно білий, іноді з вишитими грудьми та коміром. Хутряна шапка зі смушку також характерна
140
4. РЕГІОНАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ ТРАДИЦІЙНОГО ВБРАННЯ
більше для українців, так само як звичка виставляти з-під шапки чуба. Восени й взимку серед чоловіцтва побутують короткі напівпальта з косими кишенями.
Цікаво, що незважаючи на сумісне проживання у кримських селах українців і росіян їхній одяг багато в чому різний. Росіянки старшого покоління полюбляють вузькі спідниці, сукні, сарафани. На
відміну від українок, які шиють нижні сорочки за традицією з рукавами, росіянки роблять їх на бретельках. Тканини для верхнього одягу російські жінки використовують здебільшого однотонні, темних кольорів, українки ж надають перевагу яскравим. Окрім того, якщо українки носять кофти й безрукавки, то часто шиють їх самі, тоді як росіянки вибирають переважно куповані.
5 ХУДОЖНІ ОСОБЛИВОСТІ
УКРАЇНСЬКОГО
КОСТЮМА
Художня своєрідність, естетична і функціональна довершеність традиційного костюма українців можуть бути розкриті лише за умови комплексного дослідження художніх особливостей та засобів, видів, способів і технік декорування одягу, а також композиційних прийомів об'єднання елементів убрання в цілісний комплекс. Отож поняття «художні особливості традиційного костюма» включає в себе такі складові:
1. Естетичні властивості матеріалів
одягу:
колір та його художньо-емоційне сприйняття; барвники; народні прийоми фарбування;
поєднання різнохарактерних та різ- нофактурних матеріалів як художній засіб;
народні способи орнаментації тка нин: декоративне ткання, вибійка, ви шивка.
2. Прийоми формоутворення основ
них компонентів убрання; крій, про
порції.
3. Способи нанесення декору безпо
середньо на одяг (нашивні прикраси).
4. Орнаментальні мотиви та колорит
оздоблення.
5. Розміщення декору.
6. Народні композиційні прийоми
створення комплексів, одягу; способи
поєднання та носіння компонентів
убрання.
Аналіз перелічених складових в їхньому тісному взаємозв'язку дає змогу простежити динаміку розвитку народних художніх прийомів, хід творчих пошуків народних майстрів, викликані змінами у традиційній культурі, пов'язаними з конкретними історичними подіями, соціально-економічними перетвореннями в суспільстві, які не могли не позначитися на зміні естетичних уявлень. Розглянемо ці складові детальніше.
142
5. ХУДОЖНІ ОСОБЛИВОСТІ УКРАЇНСЬКОГО КОСТЮМА
Естетичні властивості матеріалів одя гу. Кол і р та його художньо- емоційне сприйняття; барвники; народні прийоми фарбування. Важливою етнічною, соціальною, естетичною ознакою був колір матеріалів, котрі використовувалися для народного одягу. Виконуючи декоративну функцію, колір, як і орнамент, виступав засобом вираження народного світогляду, психології, смаку, підкреслював буденність або святковість одягу, виділяв обрядовий одяг, передавав статевовікові градації. Колір був своєрідною образною мовою, втілюючи поняття чистоти, благородства, сили, довголіття, родючості, символізував людські почуття: радість, сум, кохання тощо. Колір народного одягу перебував у гармонії з навколишньою природою, відбиваючи такі усталені уявлення, пов'язані з нею, як білий світ, червоне сонце, чорна ніч і т. ін.
Колористика в одязі зберігається найбільш стійко; тому-то колір матеріалів має важливе значення для висвітлення питань етногенезу, етнічної історії, етнокультурних взаємовпливів. У дав-ньослов'янському одязі найпоширенішими були білий колір і різні відтінки червоного — червлений, багряний. Саме білий і червоний кольори переважали у традиційних однотонних та орнаментованих тканинах східних слов'ян до кінця XIX — початку XX ст.
Основне тло у традиційному костюмі українців — натуральні кольори саморобних матеріалів. Кольорову тканину та прядиво селяни одержували або самі, фарбуючи їх у домашніх умовах, або ж. віддаючи ремісникам (красильникам, си- нильникам, вибійникам, дубильникам). Із домотканого валяного сукна натуральних білого, сірого або чорного кольорів
шили верхній одяг. Колір сукна, як ми вже знаємо, визначався місцевими традиціями, залежав від призначення одягу, добробуту хазяїна та певною мірою зумовлювався породою овець. Найціннішим вважалося сукно з білої спеціально митої вовни. З такого сукна шили нарядні жіночі свити на всій території Середньої Наддніпрянщини, юпки на Лівобережжі, куцини і латухи на Поліссі, гуглі в західних областях. Чорний колір навіть зовсім нового пояркового сукна мав коричневий відтінок, а після недовгого носіння поступово прибирав більш світлі тони. Таке сукно використовувалося для чоловічого верхнього одягу типу свити, гуньки, манти, чуги. Сукно, пофарбоване у червоний колір, збереглося у гуцульських сердаках та штанях- крашеницях.
Спільним для всіх східнослов'янських народів був білий колір овчини для зимового одягу. Натуральний білий колір овчини для нагальних кожухів характерний для всієї України. Разом із тим широко побутували кожухи, пофарбовані шляхом дублення (обробка корою дуба) у різні відтінки коричневого.
Основними кольорами хутра були чорний та коричневий. Сіре хутро використовували для прикрашення кожухів переважно на території Київщини. Це пояснюється не тільки практичними міркуваннями, а й естетичними уподобаннями місцевого населення. В інших народів (наприклад, у румунів) сіре хутро. навпаки, було повсякденним, а чорне вважалося ошатнішим і дорожчим.
На Центральній Київщині, Чернігівщині та Полтавщині вживали фарбовану шкіру. З червоної та жовтої шкіри — сап'яну — шили жіночі чоботи, нею прикрашали (обшивали, використовували для аплікації) кожухи.
І І
4-
Естетичні властивості матеріалів одягу
143
Пофарбоване у різні кольори саморобне прядиво застосовували для багатоколірних орнаментованих тканин, поясів, а також для оздоблення (вишивальні нитки, шнури, тасьма, китиці). Фарбники були місцеві, натуральні, рідше куповані, привізні. За природні фарбники правили комахи (кошениль, червець), настої кори, листя, квітів, трав, плодів із додаванням хлібного квасу та деяких доступних хімікатів — мідного купоросу, квасців тощо. Червець, який водився в Україні і давав червону фарбу — кар мін, слугував не тільки для місцевих потреб, а й був важливим експортним товаром, конкуруючи на зовнішньому ринку до кінця XVIII ст. з американською кошениллю. Для одержання червоної фарби здавна використовували і коріння морени.
У народних майстрів існувало багато методів і рецептів фарбування, завдяки чому їхні тканини мали широку гаму кольорів та відтінків. Особлива роль належала червоному кольору. Слово «красний» було синонімом понять «красивий», «кращий», «нарядний», «цінний», «дорогий». Червоний колір часто виступав основним тлом в узорних тканинах, переважав у вишивках, був обов'язковим у таких деталях, як пояс, дівочі стрічки, вінки, намиста тощо. Багато червоного мав молодіжний святковий та весільний костюм: «Молодиця іде у червоному очіпку, як маківка цвіте». Про дівчину ж, яка вийшла на вулицю у синіх та зелених стрічках, навпаки, казали: пісна дівчина. Плахту, в якій був відсутній червоний колір, також називали пісною. Червоний пунцовий колір одержували з товченої на борошно кошенилі, з'єднаної з цинком, нашатирем, селітрою. Для здобуття темно-малинового кольору висушували і подрібнювали листя дикої яблуні (кис-
лиці) навпіл із коноплями (материнкою), додаючи квасці (галун) та хлібний квас.
В особливий спосіб фарбували май-стрині-синильниці жіночий поясний одяг — чорно-сині вовняні запаски. Чорний колір отримували за допомогою іржі, замочуючи стружки заліза та сталі у настої дубової або вільхової кори з додатком хлібного квасу. Аби одержати звичайний синій колір, використовували настій сірки з немитої овечої вовни, лазур (калію) та галун. Синій кубовий колір одержували шляхом поєднання настою сірки, лугу та покупної синьої фарби (індиго, синього сандалу, бен галки).
Для плахт спеціально обробляли красиве прядиво. Його спочатку протравлювали квасцями, завдяки чому досягалася необхідна міцність фарбування. Жовтий та охристий кольори одержували з кінського щавлю, пелюсток соняшника, ромашки, лушпиння цибулі. У зелений колір прядиво фарбували відваром із кори модрини, трави, листя кавуна. Для одержання тілесного кольору використовували відвар коріння терену та глоду з квасцями.
Починаючи з другої половини XIX ст. натуральні природні фарбники поступово замінюються аніліновими, що суттєво вплинуло на кольори однотонних та узорних тканин і вишивок. Проте з переходом на фабричні матеріали колір залишається важливою етнолокальною ознакою; і досьогодні селяни використовують в одязі матеріали, що зберегли традиційний місцевий колорит.
Поєднання різнохарак терних та різнофактурних матеріалів як художній з а - с і б. Наприкінці XIX — на початку
144
5. ХУДОЖНІ ОСОБЛИВОСТІ УКРАЇНСЬКОГО КОСТЮМА
XX ст. в українському народному одязі поєднувалися різні за структурою, кольором та малюнком матеріали — як саморобні, так і промислового виробництва,— що створювало неповторний зоровий ефект.
Структурно-художні особливості саморобних матеріалів залежали від обробки сировини, від фарбників, а також способів прядіння, в'язання, плетіння, ткання. Поряд із саморобними особливе місце в народному одязі займали матеріали, що завозилися з інших країн, або ж місцевого виробництва. Дорогі привізні тканини майже до другої половини XIX ст. слугували для оздоблення селянського одягу або використовувалися для окремих елементів святкового комплексу (керсеток, запасок, очіпків). Назви цих тканин, як ми вже довідались із попередніх розділів, яскраво засвідчують широкі етнокультурні зв'язки українського народу. З розвитком промислового виробництва цей оригінальний художній засіб набув більшого поширення і зберігся до нашого часу.
Народні способи орна ментації тканин. Колір і фактура саморобних матеріалів були виразним тлом для різних видів, технік і прийомів народного декорування. Однотонні тканини органічно сполучалися з орнаментованими. Матеріали, мотиви, колористика, техніка виконання, розміщення орнаменту нерозривно пов'язані з елементами одягу, що прикрашався, його функціональним призначенням тощо.
Український одяг декорувався різноманітними способами: тканням, вибій кою, вишивкою, нашивками. Три перших способи пов'язані з нанесенням орнаменту на тканину, тому-то насамперед розглянемо саме їх. Щодо нашивок, то
вони розташовуються безпосередньо на готовому одязі і будуть висвітлені окремо.
Декоративне ткання. Важливе місце в декоруванні вбрання належало узорним тканинам. Особливою красою візерунку, багатством колориту визначалися плахти, які слугували святковим поясним одягом жінок Середньої Наддніпрянщини протягом кількох століть, їх ткали з тонкого саморобного вовняного прядива, яке йшло на основу й піткання. Для складніших узорів уживали покупні гарус, шовк і бавовняні фабричні нитки — біль.
Клітчастий узор плахти виходив унаслідок переплетення поздовжніх смуг основи і поперечних — утка. Клітини (карти) відділялися одна від одної кількома рядами вузьких смуг. Як правило, основу плахти робили на 8—10 поздовжніх смугах.
Плахти ткали двома основними способами: човниковою технікою (Чернігівщина) і перебором (Київщина та Полтавщина). Орнаментування клітин плахти виконувалося під дошку за допомогою додаткового різнокольорового перебору. Орнаментальні мотиви завжди були геометричні: ромб (часто з чотирма вписаними в нього маленькими ромбиками), восьмипелюсткова зірка, трикутники, геометризована восьмипелюсткова розетка і т. п. За формою орнаментального мотиву плахти називалися: мудра, коропова луска, в дамку, зіркова, хре-щатка, крижева, рогатка, копитаха, реп'яхівка, слив'янка, мотилівка, рожева, кривуляста, стовпата, тричі рябенька, картата, леліткова тощо. У плахтах з крилами орнаментальні мотиви станка і крил часто були різними, чим досягалася ще більша декоративність одягу.
Лиі
тер
гар
го
біл
чаї
фа
на
виї
кш
нял
ЇЩ
по^ тал (чс
ПЛІ ВОІ
Виї
ПЛІ
лір в і
доі гуп бо|
ПОІ
Паї
ноі реї чиї міз шг дрі аб< біл ня
ЇХІ
сні
ля
В 1
па чи
Естетичні властивості матеріалів одягу
145
В художньому вирішенні плахт важливе місце належало кольору. Характерна особливість плахтових тканин — гармонійне поєднання кольорів: червоного з білим, жовтим, синім, синього з білим, жовтим і т. д. У плахтах для дівчат та молодиць переважав яскравий фон (червоний, малиновий, бордовий), на якому в клітинах виділявся узор, виконаний білим, зеленим, жовтим, синім кольором. Такі плахти називалися черво-нятки. Жінки похилого віку віддавали перевагу плахтам стриманих тонів. їхнє поле було синє або чорне, а орнаментальні мотиви — жовтими чи білими (чорнятки, синятки). Іноді основне тло плахти становило прядиво синього і червоного кольорів, а орнаментальні мотиви виконувались яскравим гарусом. Такі плахти мали назву напільних. Якщо колір орнаментального мотиву переходив в іншу клітину, плахта називалася не-догони. Часто орнаментовані карти чергувалися з однотонними. Іноді в переборних плахтах орнаментальний мотив повторювався в сусідній клітині, виступаючи там фоном.
Найбільш поширеною технікою узорного ткацтва в Україні була підніжково- ремізкова, якою виготовлялися тканини чинуватого переплетення на 3—4—6 ре-мізках. Внаслідок ритмічного чергування ниток основи і поробку утворювався дрібнорапортний малюнок із похилих або ламаних ліній, малих квадратів, ромбів, стовпчиків. Краса однотонних тканин чинуватого переплетення полягала в їхній фактурі, яка творила своєрідні світлотіньові ефекти.
Ще більшою привабливістю визначалися тканини з кольорового прядива, в яких декоративну функцію виконувало певне чергування різнокольорових смуг чи клітин. Зразки використання смугас-
тих тканин — гуцульські запаски та обгортки, подністровські опинки, горботки, фоти, волинські спідниці-літники. Крім поясного одягу, смугастий орнамент присутній на так званих старовіцьких хустках, які виготовлялися на Волині та Покутті.
Орнамент гуцульських запасок становили вузькі горизонтальні смуги, виконані різнокольоровою вовною, які ритмічно повторювалися. Смуги основного кольору запаски (темно-вишневого, яскраво-червоного, чорного) облямовувалися вузенькими смужками зелених і жовтих тонів. Заможні гуцулки при тканні запасок додавали ще й металеву нитку — сухозлоть, яка створювала м'яку мерехтливість. На обгортках поздовжні смуги вкривали все поле або лише крайні його частини.
Красою та майстерністю виконання вирізнялися напіввовняні та вовняні спідниці (бурки, літники, шорци), поширені на Волині та Львівщині. їхнє поле було суцільно вкрите вертикальними кольоровими смугами різної ширини, які ритмічно групувалися в певні комплекси. Виготовляли такі тканини складною технікою — саржового чи кожушкового переплетення. В деяких місцевостях побутували картаті літники, орнаментовані у вигляді сітки або прямокутників.
Для ткання шорців застосовували нитки червоного, білого, зеленого, жовтого кольорів. Серед технік художнього ткання виділялися човникове ткання «під дошку» і ручний перебір. Виконаний цими техніками з товстого прядива орнаментальний мотив виступав над основним полем тканини. Подібним чином оздоблювали й краї вже названих старовіцьких хусток, а також переміток і спідниць-андараків на Волині, Поліссі та Подністров'ї.
И
146