Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Художні особливості українського костюма





 


хрещове, вирізування з хмеликом, вирі­ зування орлове та ін. Ажур вирізування підкреслював пластику білого настилу-вання і тим самим підсилював вираз­ність орнаменту.

Ареал найбільшого поширення вирі­зування припадав на Полтавщину. Цією технікою оздоблювали сорочки також на Київщині, Поділлі, Чернігівщині, Во­лині, Покутті, частково в Закарпатті.

По всій Україні застосовувалася тех­ніка мережки (митниця, цирка, решіт­ка), яка, крім декоративної, виконувала утилітарну функцію — зшивання швів.

Для мережки у певній частині одягу висмикували горизонтальні нитки залеж­но від ширини узору. Найпростішою формою мережки був прутик, який одно­часно підшивав рубець і утворював ряд дірочок. Мережки вишивали в основному нитками білого чи сірого кольору, а на Буковині та Поділлі — ще й жовтого.

Для зшивання окремих частин одягу в чоловічих та жіночих сорочках, у плах­тах вживали техніку змережування. Деякі різновиди змережування, крім практичного, мали й декоративне зна­чення. Такими були розшивка і шабак, поширені на Поділлі та Чернігівщині. Розшивка — це широка смуга з ромбіч­ним узором, виконана білими і червони­ми нитками. Шабак вишивали різно­кольоровими нитками, які ритмічно чер­гувалися.

Близькою до вирізування за декора­тивним ефектом і способом виконання була техніка виколювання (колення), поширена в основному на Чернігівщині, Покутті, а спорадично — по всій Україні. Внаслідок проколювання в полотні діро­чок і обметания їх по колу відповідним швом утворювалася легка ажурна вишив­ка. Часто виколювання поєднували з хрестиком, вирізуванням та настилуван-


ням. Узори, виконані виколюванням, як і вирізуванням,— геометричні. Виколю­ванням оздоблювали чоловічі та жіночі сорочки, а на заході Закарпаття — та­кож спідниці-фартухи.

Однією з давніх і розповсюджених технік вишивання була низинка (низь, низя), яка побутувала на Поділлі, в Га­личині та на Закарпатті. Нею вишивали узор із виворітного боку, при цьому ви­шивальна нитка лягала паралельно осно­ві полотна. Внаслідок виходив двосто­ронній узор, як і при занизуванні. За характером вишивання низь поділялася на декілька типів: кругла низя; лиса низя; страпата низя; низя, з лиця шита; сліпа низя та ін.

Вишивка низинкою вирізнялася чіт­кістю плаского узору і бездоганністю виконання. Нитки для неї вживали ба­вовняні (Поділля, Галичина) та вовняні (Закарпаття). На Поділлі переважала низинка, виконана червоними і чорними нитками. В карпатських селах була по­ширена поліхромна низь: червоні, зелені, жовті тони на чорному тлі або чорні, сині, зелені, жовті — на червоному. По­декуди на Закарпатті побутувала моно­хромна (червона або чорна) низь. Цією технікою оздоблювали жіночі та чоловічі сорочки — вставки, рукави, коміри, ман­жети і пазушки.

До лічильних вишивок належало на-бирування, поширене на Київщині та Чернігівщині. Шилося набирування зліва направо дрібними стібками, які стели­лися паралельно горизонтальним ниткам тканини. На голку набирали парну кіль­кість ниток, кожен наступний стібок кла­ли правіше на віддалі, яка дорівнювала половині довжини стібка.

На Чернігівщині набирування вико­нувалося біллю — лише білими лляними нитками, а на Київщині — чорними, чер-


Естетичні властивості матеріалів одягу


149


 


воними, жовтими й білими. Цією техні­кою оздоблювали чоловічі та жіночі со­рочки. В жіночих сорочках набирування часто поєднувалося з настилуванням. Набирування суцільно покривало певну частину одягу, не залишаючи чистого полотна. Узори завжди геометричні: різноманітні модифікації ромба, ламані лінії, трикутники тощо.

Наприкінці XIX ст. по всій Україні поширилася вишивка хрестиком, яка ви­тіснила трудомісткі вишивальні техніки. Хрестиком оздоблювали жіночі й чолові­чі сорочки, запаски та білі полотняні спідниці-фартухи (на Бойківщині), го­ловні убори — хустки та чепці. Орнамен­тальні мотиви, виконані хрестиком, були геометричні та рослинні (натуралістичні й стилізовані).

У селах Західного Поділля трап­лялася вишивка півхрестом, якою при­крашали рукави і вставки жіночих соро­чок. Нитки використовували вовняні, узори — завжди геометричні.

В Галичині була поширена техніка під назвою городоцький шов — від міс­течка Городок поблизу Львова. Це поєд­нання техніки двобічного петельчастого шва, яким виконані орнаментальні моти­ви (вужики), і гладі, котрою вишивали круглі чи напівкруглі місяці та півмісяці. Композиція узору, вишитого ґородоць-ким швом, лінійна. Колорит вишивки — червоний та білий, іноді з незначним вкрапленням чорного кольору.

У бойків була поширена вишивка по брижах, тобто на дрібних густих зборах. В основному вона вживалася для оздоб­лення чоловічих та жіночих сорочок, а також спідниць-фартухів. У сорочках ви­шивка розміщувалася на рукавах (біля вставок і чохлів), а іноді на грудях. Багатством вишивки по брижах визна­чалися чоловічі сорочки Сколівщини (на


грудях і спині, а також біля манжетів і на плечах). У спідницях такою вишив­кою оздоблювали верхню частину — коло пояса.

Вишивка по брижах мала подвійну функцію: закріплювати дрібні збори і прикрашати одяг. Узори тут легкі, про­зорі, завжди геометричні. Нитки вжива­лися вовняні, натурального (коричневого або чорного) кольору, а також бавов­няні — червоні та сині. В сорочках За­карпаття узор щільно застилав поверхню брижів.

Вільна гладь (гаптування) застосо­вувалася по всій Україні переважно для декорування суконного, полотняного та хутряного одягу (сорочок, хусток, свит, кабатів, бунд, кожухів, дівочих стрічок). На відміну від лічильної гладі гапту­вання не було пов'язане з певною кіль­кістю ниток. Унаслідок цього воно дава­ло криволінійні форми рослинного орна­менту: квітів, пуп'янків, пагінців, листя, стебел. Поверхню узору густо зашивали паралельними стібками вовняними чи бавовняними нитками, в результаті чого він виходив дещо опуклим.

В арсеналі народної вишивки було багато додаткових технік, які виступали поряд з основними й слугували для об'єднання всієї композиції. Такими були стебнівка, позаголковий стіб, ланцюжок, косичка, решітка та ін.

Деякі з додаткових технік у певних місцевостях несли головне декоративне навантаження. Так, позаголковий стіб на Покутті, виконаний одноколірними нит­ками, суцільно заповнював певну частину одягу. Стібки клали в різних напрямках, і внаслідок світлового заломлення на повністю зашитому фоні виступав ромбо­подібний узор. Цією технікою вишивали також невеликі «коліщата», які розмі­щувалися вертикальними смугами на


150






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 385 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2354 - | 2220 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.