Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Компоненти українського костюма XIX — початку XX СТ.





 


ників або завозилися з інших країн, продавалися на сільських ярмарках та у спеціальних торгових рядах у великих містах. Селянські «коштовності» — ко­ ралі, бурштин, дукач, сережки тощо — збирали протягом поколінь, передавали від покоління до покоління як сімейні реліквії 19.

Сережки-ковгки — один із найдавні­ших видів жіночих вушних прикрас, який широко побутує й дотепер. Майже з дво­річного віку українським дівчаткам про­колювали вуха. Діти носили мідні, а дів­чата й молодиці — срібні, позолочені, зрідка золоті сережки, форми яких були дуже різноманітні. Найбільше поширен­ня мали невеликі дуті каблучки або пло­щинні у формі напівмісяця калачики з нескладною різьбленою орнаментацією. На Полтавщині вдягали так звані п'я­ вочки (у вигляді кільця), уточки (кільце з зображенням качки), метелики, ягідки (з тонкого обідка з великим червоним камінцем — вічком), маківки — у вигля­ді квітки з блакитним або червоним ка­мінцем посередині. До сережок часом кріпили привіски — бовти, теліпони 20. На Харківщині сережки виробляли у ви­гляді розширеного спереду кільця з при­кріпленою до нього пластинкою з трьома вузькими й довгими підвісками, що імі­тували намистини. На Чернігівщині осе­редками виготовлення металевих ювелір­них виробів були Ніжин, Батурин, Глу-хів, Березна. Навіть у 20-х роках нашого століття тут виробляли рифи (пугвиці), якими перенизували коралі, а також персні й сережки. Останні мали такі на­зви: бовтуни, жолудки, реп'яшечки з не­ забудкою, змійки, книшики тощо. На Гу-цульщині широко побутували сережки грушоподібної форми.

На давнє походження сережок вказує значна кількість повір'їв, пов'язаних з


ними: сережки могли знімати головний біль; загубити ж їх вважалося нещас­тям. За традицією, на піст або під час трауру вдягали найпростіші сережки у вигляді кільця, а в першу шлюбну ніч молода обов'язково мусила зняти се­режки.

Як уже зазначалося, особливим ху­дожнім явищем були шийні та нагрудні прикраси, які мали локальні риси щодо властивостей матеріалів, техніки виго­товлення окремих елементів, характеру їх поєднання.

Так, у Центральній Україні носили багато разків різнокольорового або чер­воного намиста, монети-дукачі, ланцюж­ки з хрестиком або так званими бовтун- цями чи дармовисами. На Лівобережжі шию та груди прикрашали одним вели­ким дукачем із багато оздобленим мета­левим бантом. На Правобережжі частіше носили три — п'ять невеликих з'єднаних між собою монет. На Гуцульщині зберег­лися такі давні металеві прикраси, як згарди у вигляді нанизаних мідних хрес­тиків. Крім того, гуцули широко викори­стовували намисто з рівнобарвного вене­ціанського скла, а також прикраси, пле­тені з бісеру (силянки, гердани).

Найдавнішою складовою жіночих на­грудних прикрас, поширеною по всій Україні, було намисто. Воно різнилося як матеріалом, кольором, формою, так і способами носіння. Найбільше цінувало­ся намисто з дорогих природних мате­ріалів — коралів, бурштину, перлів, гра­натів, скла, смальти. У деяких районах Західної України зберігалась архаїчна традиція прикрашатися намистом із плодів — клокічкою.

Коралеве намисто мало в Україні найширше розповсюдження, хоча й було малодоступне для біднішого населення. Ставлення до нього відбилося в таких


Прикраси


107


 


назвах: добре намисто, справжнє намис­то, щирі коралі, мудре намисто. Коралі були різними за якістю, розміром, оброб­кою, кольоровими відтінками. Більш де­шеві коралі — це нарізані у формі трубо­чок маленькі циліндрики — так зване колюче намисто. Дорогі червоні коралі оброблялись у вигляді овалів чи бари­лець; високо цінувалися разки з велики­ми намистинами у центрі. На Право­бережжі такі намистини стягували сріб­ною обручкою, на Лівобережжі між ко­ралями нанизували срібні бусини (рифи, пугвиці). Кількість разків коралевого намиста (до 25) та характер обробки свідчили про добробут жінки. Крім того, кількість разків була пов'язана і з пев­ними особливостями вбрання. Так, на території, де була поширена вишивка на комірі та грудях сорочки (Київщина), кількість разків менша, ніж там, де ви­шивки не було (Лівобережжя). На Пол­тавщині навіть верхній одяг робили з глибокою горловиною, щоб було видно прикраси.

Кінці кількох разків коралевого на­миста зв'язували докупи. Часом до них кріпили плетені з різнокольорової вовни саморобні шнури, які закінчувалися ве­ликими китицями (Правобережжя), або прив'язували одну — три кольорові стріч­ки (Лівобережжя), котрі зав'язувалися на шиї та звисали по спині.

Коралевому намисту народ припису­вав особливі лікувальні властивості. У траур та піст замість червоного на­миста одягали скляне — молочне або прозоре. ПІД час весілля — від вінця до обряду вдягання очіпка — на молодій не було ніякого намиста. Після ЗО років жінки частіше відмовлялися від носіння намиста, в деяких випадках носили й до 40 років (Як якій добре жити, то й довше носить намисто). Жінки похилого віку


якщо й носили намисто, то у незначній кількості й темне. Дівчата ж полюбляли яскраві кольори, серед яких перевагу віддавали червоному. У будень, особливо під час польових робіт, дівчата вдягали небагато намиста, боючись його розірва­ти; на свята, ідучи до церкви або «на музики», всі груди завішували різноко­льоровим намистом. Добре коралеве на­мисто було в заможніших; бідні купляли намисто з різнокольорового скла.

Крім коралів, на Наддніпрянщині було поширене намисто з «щирого» бурштину, який добували в околицях Києва й шліфували у вигляді пласких намистин. За стародавніми повір'ями, бурштин приносив здоров'я та щастя. На Чернігівському Поліссі частіше носи­ли одну довгу й масивну низку буршти­ну, іноді у поєднанні з коралевим намис­том.

У XIX ст. серед заможніших верств населення побутувало привізне намисто з гранатів та кольорової смальти. За­лежно від кольору воно мало різні назви: кровавниці, блискавки, перли. Дорого ці­нувалося й відоме нам гуцульське намис­то з різнокольорового скла, яке спеці­ально завозилося з Венеції.

Із середини XIX ст. серед сільського населення поширилося різнокольорове скляне (не дуте) або камінне намисто фабричного вироблення. Воно було біло­го, блакитного, зеленого, жовтого, черво­ного, вишневого, чорного кольорів. У різ­них місцевостях спостерігалися різні кольорові поєднання; іноді на одну нитку нанизували різнокольорові намистини. Наприкінці XIX — на початку XX ст. у центральних областях з'являються різнокольорові скляні, іноді типу ялинко­вих, буси, які органічно доповнювали декоративні особливості вбрання цього періоду.


108






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 382 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2305 - | 2068 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.