Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Прийоми формоутворення основних компонентів убрання; крій, пропорції.




Структура тканин та їхнє забарвлення тісно пов'язані з формою народного вбрання. Формоутворення окремих еле­ментів одягу поруч із виконанням суто утилітарних функцій було й важливим художнім засобом.

Нагадаємо, що в українському тради­ційному одязі поєднувалися різні спосо-


би формоутворення вбрання — за допо­могою незшитих, а також зшитих кроє­них форм. Майже на всій території Ук­раїни збереглися давні види незшитого або частково зшитого поясного вбрання у вигляді прямокутних шматків само­робної тканини, що трималися на стані за допомогою зав'язок, поясів. Зшивання прямокутних шматків тканини та їх при­збирування для утворення форми харак­терні для спідниць із домотканої, а пізні­ше фабричної тканини. Крій традицій­них українських сорочок розвивався за рахунок різних способів з'єднання по­лотнищ тканини в плечах, через що виді­ляються чотири основних типи сорочок: тунікоподібна, з плечовою вставкою, з суцільним рукавом і на кокетці. Сороч­ка з плечовою вставкою мала ще підтипи: зі вставкою, пришитою по основі або по пітканню стану. Остання побутувала на Поліссі, перша — на півдні Чернігівщини та на Полтавщині. Сорочка з суціль­ним рукавом була поширена на Черка­щині, Поділлі та в Карпатах, тунікопо­дібна — на Буковині, сорочка на кокет­ці — на Півдні України.

Загально кажучи, еволюція різних видів нагрудного і верхнього традицій­ ного вбрання відбувалася паралельно з опануванням техніки крою, Ті розвитком та ускладненням.

Важливого значення в народному костюмі надавалося і знаходженню про­порцій. Традиційні співвідношення за­гальної довжини, форми та пропорцій окремих елементів одягу пов'язані з особливостями природно-кліматичних умов, господарською діяльністю місце­вого населення, з призначенням одягу. Водночас вони були виразною локальною і художньою ознакою історико-етногра-фічних комплексів народного вбрання.

Прикладом багатства форм і пропор-


Способи нанесення декору на одяг


151


 


цій може бути безрукавний нагрудний одяг. Укорочені прямоспинні форми збе­рігалися навіть у XX ст. в хутряних без­рукавках західних областей України (кептарях, камізолях, бундах). В корот­ких суконних безрукавках передгір'я Карпат — брусликах, лейбиках — поряд із прямоспинними побутували приталені укорочені (до талії або відрізні в талії) форми. На Наддніпрянщині з другої по­ловини XIX ст. значного поширення на­була безрукавка з фабричної тканини — керсетка, яка в різних місцевостях мала свою довжину, пропорції, оздоблення. Так, керсетки Центральної Київщини були довжиною до середини стегна; вони щільно затягувалися по лінії грудей, від якої виразно розширювалися клинами — вусами. На Чернігівщині керсетка була коротша і розширювалася від лінії талії, що зорово ділило її на дві рівні частини. На Полтавщині вона була максимальної довжини (до колін і нижче), розширен­ня починалося трохи нижче лінії грудей. Різноманітність довжини і пропорцій була характерна і для верхнього зимо­вого та осінньо-весняного традиційного одягу.

Неабияке художнє навантаження несли і такі конструктивні деталі, як ки­шені, чохли, коміри, клини, викінчення країв тощо, котрі мали місцеві особли­вості щодо композиції та художньо-технологічного виконання. Те ж саме стосується швів (наприклад, з'єднання плечових вставок сорочок із рукавами, зшивання пілок плахти тощо), способів закріплення найбільш складних в оброб­ці вузлів (верхніх кутів вусів, ласток у свитах чи кожухах).

Способи нанесення декору безпосе­ редньо на одяг (нашивні прикраси). Ве­лике значення мали різні види оздоб-


лення, що наносилися на окремі елемен­ти вже зшитого одягу. Це орнаментальні нашивки (аплікація), обшивки, нашивні збори, ручні та машинні шви тощо. Ха­рактер оздоблення залежав від виду одя­гу (натільний, поясний, нагрудний, верх­ній), його призначення (повсякденний, святковий, обрядовий), віку, сімейного, майнового, соціального становища влас­ника. Нашивні прикраси гармонійно по­в'язувалися з фактурою, кольором і орнаментом тканини, котра становила фон; оздоблення підкреслювало форму і пропорції одягу, виділяло окремі деталі або компоненти вбрання. Часто оздо­блення ставало центром композиції, зрівноважуючи та об'єднуючи компо­ненти комплексу.

Багатовіковий досвід, художній смак народних майстрів позначався на підборі матеріалу і техніки виконання оздоблен­ня, на його розміщенні, композиційній побудові, колористичному вирішенні. Як матеріал для оздоблення використо­вувалися нитки, тасьма, оксамит, мере­живо, шнурки, стрічки, шкіра, хутро. Лляними, конопляними, шовковими і вовняними нитками вишивали, а з часом обстрочували різні компоненти костюма. Із вовняних ниток робили китиці для оздоблення верхнього одягу, а також ки­тиці, які пришивали до поясів. Малень­кими китицями також декорували ласто-виці під рукавами кожухів, «баєві юпки» на Київщині.

Різноманітна за якістю, шириною, формою, малюнком тасьма (обшивка) вживалася для завершення країв нагруд­ного верхнього або зшитого поясного одягу. Вузенька тасьма, а пізніше фаб­ричний в'юнчик (кіска, косник, сімка) були яскравого кольору і створювали не тільки лінійну, а й складнішу орнамен­тальну композицію, оздоблюючи керсет-


152






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 269 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Чтобы получился студенческий борщ, его нужно варить также как и домашний, только без мяса и развести водой 1:10 © Неизвестно
==> читать все изречения...

2405 - | 2285 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.