Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Художні особливості українського костюма





 


Вибійка. Серед узорних тканин особливе місце належало вибійці, яка була поширена в Україні у XVIII — пер­шій чверті XX ст. Вибійчасті тканини виготовляли вдома, на ярмарках чи в се­лах майстри-вибійники. У західних об­ластях їх називали маляр, мальовники, димкарі, друкарі, друкарі полотен. Вибій­ка виконувалася двома техніками: верх­ нього і резервного (кубового) вибиван­ ня; іноді застосовували комбінації обох технік.

Для виготовлення вибійки необхідні були різьблені з обох боків дошки, шкі­ряні подушечки (грибки, холочки), яки­ми наносили фарбу, розтерту на олії, а також валок чи палиця. Дрібні мотиви орнаменту вибивали за допомогою мета­левих пластинок чи цвяшків, які встав­ляли в дошку.

Простішою і більш давньою була тех­ніка верхнього вибивання, при якій різьб­лену дошку, змазану фарбою, наклада­ли на полотно. Зверху її придавлювали іншою дошкою та били довбенькою або качали валиком, аби «взялася» фарба.

Найбільш поширеною була моно­хромна вибійка, виконана чорною чи темно-синьою фарбою. При виготовлен­ні поліхромної вибійки на полотно спо­чатку наносили орнамент темним кольо­ром. Після висихання фарби вибивали інші деталі орнаменту, використовуючи для кожної фарби нову дошку. Майстри вміло поєднували кольори у поліхромній вибійці: коричневий з жовтим, оранже­вим і зеленим; синій з білим, червоним і т. п. Поліхромна вибійка була поши­рена на Середній Наддніпрянщині, част­ково — в західних областях України.

Рідше виготовляли вибійку резерв­ною (кубовою) технікою. При цьому використовували не фарбу, а спеціальну масу (набійку, вапно), яка правила за


резерваж. Нанесена на полотно за допо­могою різьблених дощок, вона оберігала тканину від фарби (місця, покриті вап­ном, залишалися білими). Друга назва цієї техніки виникла тому, що фарбу­вання тканини відбувалося у великих бочках — кубах. Майстрів, які виготовля­ли тканини таким способом, називали синильниками, бо вони користувалися в основному привізним барвником — інди­го — синього кольору. Кубова техніка вимагала більшого виробничого осна­щення, а тому не застосовувалася ман­дрівними майстрами.

Орнамент вибійок був геометричний, рослинний, рідше — анімалістичний. Геометричний орнамент складався з по­здовжніх смуг (рівних, ламаних, хвиля­стих), ромбів, овалів, зубців, коліщат, шестикутних зірок, квадратів і т. п. Ці мотиви мали назви: полосатка, полосатка у дві смужки, зернятка, горошок, бань­ ки, вовчі зуби, клинці з кривулькою.

Рослинний орнамент складався з лис­тя, стебел, квітів. Ці мотиви називалися: квіточки, чічки, галузаня, на пшеничку, на перець, сливки, кружальця, бар-вінканя. Часто рослинний орнамент по­єднувався з геометричним.

Орнаментальні мотиви компонували­ся в лінійному, шаховому чи вільному укладі. Лінійні композиції вибійки були побудовані на ритмічному чергуванні поздовжніх смуг (однакової чи різної ширини) і узорів, які заповнювали простір між ними,— зірочок, кривульок, коліщат, овалів або ж гірлянд із листя та квітів.

При шаховому укладі орнаментальні мотиви (дрібні фігури чи букети квітів) розміщувалися рядами у відповідному порядку. Часто при такій композиційній побудові поле вибійки заповнювали дріб­ними елементами — крапками, штриха-


Естетичні властивості матеріали одягу


147


 


ми і т. п. При вільному розміщенні рослинних мотивів усе поле вибійки вкривали пласким малюнком, який рівно­мірно слався по полотну.

Вибійка мала широке застосування як одягова тканина в усій Україні (за винятком закарпатських бойків та гуцу­лів). Із смугастої та клітчастої вибійки шили штани і верхній полотняний одяг— кабати, полотнянки. Вибійка з рослин­ним орнаментом в основному йшла на пошиття жіночих спідниць — димок, мальованок, друкованиць.

Із розвитком текстильного виробни­цтва ремесло вибійників поступово зане­падає. Дешеві фабричні тканини майже зовсім витіснили вибійку, але ще довгий час у ній зберігалися кращі традиції цього своєрідного народного промислу.

Ви шив к а. Локальні особливості були характерні і для численних технік вишивки, які здавна були поширені в Україні. Одяг оздоблювали головним чи­ном лічильними техніками, які передба­чали точний підрахунок ниток. Такими були занизування, настилування, низин­ ка, набирування, мережка та ін.

Однією з найдавніших технік вишив­ки було занизування (інші назви — на-протяганки, заволікання, заволоканє, підволікання), яке повністю імітувало узорне перебірне ткацтво. Особливість цієї техніки в тому, що узор вишивався справа наліво відразу по всій ширині полотна і був двостороннім (якщо з од­ного боку він виходив червоним, то з другого — білим). Для занизування ха­рактерна графічна чіткість. Нитки вико­ристовували в основному червоного ко­льору, іноді його доповнювали чорний та синій. Узори, вишиті занизуванням, суворо геометричні: ромби, хрести, лама­ні лінії, восьмипелюсткові розетки та ін.


Ареал поширення занизування — Во­линь і Полісся. Ним оздоблювали встав­ки, рукави, коміри і переди жіночих сорочок.

На значній території України було поширене настилування (інші назви — лиштва, стелення, гладя). Це делікатна і точна вишивка, краса якої полягає в без­доганному ритмі рисунка, в чіткості вико­нання. Настилування робили паралель­ними стібками, розділеними однією нит­кою. Оскільки вишивальна нитка була товщою від нитки полотна, виникав опук­лий рельєфний узор. Настилування було найбільш поширене на Полтавщині, Чер­нігівщині, Півдні України, побутувало воно також на Київщині, Поділлі, Воли­ні, в Галичині та на Закарпатті. В різних районах України вишивка настилуван-ням виконувалася нитками різного ко­льору. Найпопулярнішим було вишиван­ня білими лляними нитками (біллю). Часто для більшого контрасту виши­вальну нитку брали сіру, невідбілену або ж підфарбовану в попелясто-синю­ватий колір. На Волині, Київщині, част­ково Поліссі вживали червоні нитки, іно­ді червоні з білими, на Поділлі — жовті, а в Галичині поєднували чорні та білі нитки.

Технікою настилування вишивали жіночі та чоловічі сорочки, дуже часто поєднуючи її з ажурними вишивками — вирізуванням, мережкою і виколюван­ням. Це своєрідні й оригінальні техніки, в яких яскраво виявився тонкий худож­ній смак народу.

При вирізуванні обшивали білими або кольоровими нитками невеличкі квадратики, які після цього прорізували ножем. Узори при цьому були завжди геометричні; вони називалися: вирізуван­ ня косе, вирізування на чотири дірочки, вирізування книшикове, вирізування


148






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 337 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если президенты не могут делать этого со своими женами, они делают это со своими странами © Иосиф Бродский
==> читать все изречения...

2460 - | 2327 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.006 с.