Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Регіональні комплекси трдцицшного вбрання





Середня Наддніпрянщина. Складові частини народного костюма — натіль­ний, поясний, нагрудний та верхній одяг разом із поясами, головними уборами, взуттям і прикрасами — у певних поєд­наннях утворювали традиційні комплек­си вбрання, які залежно від місцевості відрізнялися багатьма локальними особ­ливостями.

Як відомо, Середня Наддніпрянщи­на була тереном формування україн­ської народності та нації, що відбилося й на розвиткові народного костюма цього регіону: в основному він базувався на єдності рис, властивих культурі україн­ського етносу в цілому. Разом із тим у межах регіону спостерігається різнома­нітність місцевих варіантів, що дає змогу виділити самостійні комплекси, прита­манні конкретним районам Середньої Наддніпрянщини. Найяскравіше це про­стежується на прикладі жіночого одягу.

Так, найбільшої виразності на се­редину XIX ст. набуває комплекс Цент­ ральної Київщини, яка протягом віків була центром економічного та культур­ного життя не лише Середньої Наддні­прянщини, а й усієї України. Саме для цієї території характерні відносно швид­ка зміна та співіснування на єдиній осно­ві різноманітних форм одягу, котрі дося­гають тут високого рівня розвитку.

Отож жіночий одяг Центральної Київщини складався з сорочки, двох за­пасок (у свято — плахти), літника з по­передницею із саморобної тканини, піз­ніше — крамної спідниці з фартухом, котрі пов'язувалися поясом. З другої по­ловини XIX ст. обов'язковим елементом комплексу була керсетка. У холодніші пори року вдягали свиту, байову юпку, згодом — юпку з краму. Взимку носили кожухи. На ноги напинали чоботи або черевики. Волосся дівчата заплітали в одну чи дві коси. Жінки одягали на голову м'яку чушку та твердий очіпок і


 


Середня Наддніпрянщина


111


 


пов язувалися хусткою, а в урочистих випадках — наміткою.

Натільний одяг — сорочка — була з суцільним рукавом або з плічками та зібраними біля них рукавами, приши­тими по пітканню стану. Сорочка мала стоячий або виложистий комір, а також досить широкі чохли. Орнаментація за­повнювала комір, чохли, широку смугу пазухи та поділ. Вишивка робилася чер­воною та синьою, пізніше чорною запо­лоччю, часом у поєднанні з білою або підфарбованою у сірий колір лляною ниткою. Часто в одній сорочці трапля­лося одночасне; застосування різнома­нітних технік: вирізування, гладі, на-бирування, хрестика, мережки тощо '. Орнамент — геометричний та геометри­зований рослинний. Як сорочки, так і запаски іноді були досить короткими — ледве прикривали коліна.

Керсетки Центральної Київщини були простьобаними на ваті чи без про-стьобки (холості), щільно затягнутими по лінії грудей, а донизу розширеними за допомогою вусів. їхня довжина — до середини стегна; матеріали — вовна, шовк, бавовна. Частіше київські керсет­ки однотонні. Відповідно до віку жінки вони могли бути яскравих або темних кольорів і виразно прикрашалися плисо­вими обшивками, аплікацією, вишивкою, пізніше — машинною строчкою. Оздоб­лення розташовувалося по правій полі з акцентом у нижньому куті, а також на спинці, по лінії талії та по низу керсетки.

Жіноча свита була білого кольору, під стан, невідрізною по лінії талії, роз­ширеною донизу або ж із підрізною чи відрізною спинкою. Комір — виложи­стий, іноді шальовий, оздоблення — чор­ним вовняним саморобним шнуром або тканиною. Байові юпки, прикрашені вовняними китицями — перчиками


Комплекс дівочого одягу з керсеткою. Середня Наддніпрянщина

контрастних кольорів, шили до трьох ву­сів, з великим виложистим коміром. Крамні юпки повторювали пропорції керсетки, але були довшими, з рукавами й обов'язково на ватяній простьобці. Наприкінці XIX ст. на селі з'являються нові види одягу — сачки, кохти на ваті тощо.

Тулуб'ясті нагольні кожухи білого кольору на Київщині виразно прикра­шалися різнокольоровою аплікацією з сап'яну, вишивкою, тасьмою. Як і в кер­сетках, оздоблення розташовувалося на правій полі з акцентом у нижньому куті. Кожухи мали великий виложистий комір із сірого смушку, яким обшивали також






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 361 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лучшая месть – огромный успех. © Фрэнк Синатра
==> читать все изречения...

2205 - | 2091 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.