Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Компоненти українського костюма XIX — початку XX СТ.





 


У XVIII ст. серед багатих верств українського населення, в тому числі серед козацької старшини, набули поши­рення пояси з дорогих тканин. Шовкові, заткані золотом і сріблом пояси приво­зили в Україну з Китаю, Туреччини та Персії. Особливо цінувалися перські поя­си з тонкого кашеміру, з однобічним орнаментом, вишуканих кольорів і ма­люнків 18.

У середині XVIII ст. на території Білорусі, у м. Слуцьку, була заснована одна з найбільших мануфактур із вироб­ництва поясів. Попит на слуцькі золото­ткані пояси був великим по всій імпе­рії. Характерною особливістю слуцьких поясів була двобічність: кожен із боків мав свій колір і візерунок. Багаті шовкові з рослинним малюнком слуцькі пояси були прикрасою святкового одягу запо­різьких козаків. Наприкінці XVIII ст. слуцька мануфактура поступово почала занепадати через відсутність сировини, яку необхідно було довозити з-за кордо­ну. Проте традиція носіння широких тканих поясів, у колориті й малюнку яких відчутні східні мотиви, зберігалася в Україні до кінця XIX ст.

У народному костюмі кінця XIX — початку XX ст. пояси виконували різно­манітні функції. За їхньою допомогою закріплювався поясний та охоплювався розпашний верхній одяг; вони захищали та стягували м'язи живота під час тяж­кої фізичної праці; на них тримали різні предмети повсякденного вжитку; нареш­ті, вони були своєрідними талісманами та прикрасами. Як витвори народного мистецтва, пояси часто були художньо неповторними.

У слов'янських народів здавна існу­вала традиція зображати на поясі знаки-обереги, символи, емблеми, а в XIX ст. в орнаментацію пояса іноді вписували


ініціали або ім'я власника, дату та місце його народження, а також ім'я коханого чи коханої. Пояси пов'язані і зі сферами народної етики та обрядовості. За зви­чаєм, показатися на людях без пояса означало скомпрометувати себе. Білий пояс-рушник був обов'язковим для наре­ченої під час весільного обряду. На По­ліссі жінка дарувала чоловікові червоний пояс, який мав оберігати його від не­щастя. На Полтавщині молода підпері­зувала свого обранця вишитим поясом, котрий, за народними повір'ями, збіль­шував чоловічу силу. Пояс підкреслював святковість одягу, був показником за­можності.

Локальну своєрідність традиційних поясів створювали матеріал, розмір, тех­ніка виготовлення, орнаментація і коло­рит, а також способи пов'язування. Поя­си робили з вовни, льону, конопель, тканини, шкіри. Заможне населення ви­користовувало шовк-сирець різних ко­льорів, срібну та золоту нитки.

Наприкінці XIX ст. найпоширені­шими були вовняні саморобні пояси, по­фарбовані домашнім способом у яскраві червоний, зелений та інші кольори. Бід­ніше населення носило нефарбовані білі пояси або ж просто лико чи мотуззя.

Крім саморобних, поширені були й пояси, зроблені міськими ремісниками. Починаючи з другої половини XIX ст. саморобні пояси поступово замінюються фабричними.

За розміром (особливо шириною) і призначенням можна виділити дві групи жіночих поясів. По-перше, це досить вузькі пояси — крайки (окрайки, по­ пружки), за допомогою яких тримався на стані стегновий незшитий, а пізніше і зшитий одяг. Ширина їхня дорівню­вала 3—15 см, довжина — до 3 м. По-друге, це пояси широкі (до ЗО см), якими


Прикраси


105


 


здебільшого підперізували різні види верхнього вбрання, а в деяких випадках керсетки.

За технікою виготовлення пояси були ткані та плетеш. Пояси, ткані без допо­моги ткацького верстата — на дощечках, на нитку, на бердечці, — могли бути однотонними, без малюнка, або ж по­фарбованими в червоний чи зелений колір, а також поліхромними, з вираз­ним орнаментальним малюнком геомет­ричного або рослинного характеру. Ви­кінчувалися пояси різнокольоровими торочками або великими кулястими ки­тицями — кутасами. Одночасно побуту­вали пояси, плетені особливим спосо­бом — по стіні. Іноді у плетених поясах чергувалися різні техніки плетіння з елементами в'язання, що створювало цікавий зоровий ефект.

Можна навести приклади різних спо­собів пов'язування поясів, які надають певну локальну специфіку комплексам народного одягу. На більшій частині України пояси пов'язували поверх со­рочки та розпашного, а потім і зшитого стегнового одягу, зав'язуючи на вузол ззаду. На правобережній Черкащині їх часто пов'язували і поверх керсетки, зав'язуючи спереду великим бантом. Під­перізуючи верхній одяг, пояси часом закладали в такий спосіб, що їхні кінці підтикалися по боках і вільно звисали додолу.

Пояси відігравали велику роль у за­гальному композиційному вирішенні кос­тюма, істотно впливали на силует усього комплексу. Завдяки різним способам пов'язування поясів убрання набувало різних візуальних акцентів, а кольорова гама пояса була одним з вирішальних моментів у загальній колористиці комп­лексу вбрання.


Прикраси. Яскравим та художньо виразним доповненням до українського народного одягу виступали зйомні при­краси. Це здавна відомі діадеми, під­ віски, браслети, сережки тощо — привіз­ні та місцевого виробництва. їх охоче використовували як жінки, так і чоло­віки, хоча з часом прикраси стали при­вілеєм жіночого костюма.

Зйомні прикраси протягом віків вико­нували захисну функцію — амулетів, та­лісманів, оберегів. Ця традиція виявила­ся настільки стійкою, що навіть у XIX ст. в ювелірних виробах поруч з естетич­ними втілювались і релігійні уявлення, а такі прикраси, як хрест, панагія, обра­ зок, узагалі були символами християн­ської віри. Разом із тим благородні мате­ріали дорівнювалися до засобів грошо­вого обігу, і прикраси з них виступали показниками майнового статусу. Бажан­ня надати прикрасам більшу матеріаль­ну вартість часом порушувало їхню ху­дожню цілісність; створення дешевих копій дорогих прикрас також губило їхні естетичні якості.

Та все ж основне призначення тради­ційних ювелірних виробів зводиться го­ловним чином до прикрашання костюма. Звідси й їхня високоемоційна художня виразність, багатство форм і технічних прийомів, які відшліфовувалися народ­ними майстрами протягом століть.

Наприкінці XIX — на початку XX ст. серед українського селянства побутували вушні прикраси (сережки, каблучки) та велика група шийних та нагрудних виро­бів. Останні, що складалися з багатьох компонентів, гармонійно пов'язаних між собою, були обов'язковими в оформлен­ні всього комплексу вбрання, надавали йому локальну специфіку, композиційну рівновагу та довершеність. Зйомні при­краси були продукцією місцевих реміс-


106






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 347 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Что разум человека может постигнуть и во что он может поверить, того он способен достичь © Наполеон Хилл
==> читать все изречения...

2456 - | 2270 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.