Поиск: Рекомендуем: Почему я выбрал профессую экономистаПочему одни успешнее, чем другие Периферийные устройства ЭВМ Нейроглия (или проще глия, глиальные клетки) Категории: АстрономияБиология География Другие языки Интернет Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Механика Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Транспорт Физика Философия Финансы Химия Экология Экономика Электроника
|
Регіональні комплекси традиційного вбрання
|
І К< ТІ
112
поли та поділ. Крім кожухів, побутували короткі білі або вкриті смугастою тканиною кожушанки.
Влітку на свято заможніші жінки взувалися в чоботи з червоного або жовтого сап'яну. Бідніші здебільшого на свято або на зиму запасали чоботи з ялової шкіри, намазуючи їх дьогтем. Носили також чорні та червоні черевики.
Як уже зазначалося, на голову жінки одягали чушку та очіпок, який, коли йшли в гості або до церкви, обов'язково покривали наміткою. Вдома поверх чушки одягали домашньої роботи білу хустку, переткану різнокольоровими нитками, пізніше — набивний мальований платок. Дівчата прикрашали себе вінками з різнокольоровими стрічками. Взагалі одяг дівчат був колоритніший за жіночий: виразніше вишивалася сорочка; спідниця була з ситцю барвистих малюнків; запаска мала червоний або блакитний колір тощо.
Певною своєрідністю визначався жіночий одяг Західної Київщини.
Сорочка тут робилася з конопляного плоскінного полотна з суцільним рукавом, викроєним разом із плічком, пришитим до стану сорочки по основі, зі стоячим коміром і чохлами. Стан сорочки часом складався лише з двох пілок. Вишивалася сорочка по коміру, чохлах, пазушці, плічках, рукавах. Спочатку вишивали вовною, пізніше — заполоччю. В орнаменті переважали червоний та чорний кольори, до яких іноді долучалися зеленавий або жовтий 2.
Безрукавок на Західній Київщині не носили. Поверх сорочки одягали капоту з саморобного матеріалу, пізніше — з краму. Була вона з маленьким виложистим коміром або без нього. Рукав — вузький, зібраний у верхній частині. По подолу, полах, коміру та чохлах капота
прикрашалася чорним оксамитом. На зміну капоті наприкінці XIX ст. приходять вироби жакетного типу — козачка, козакинка, матроска, баска тощо.
Жіночі свити мали кишені, а ззаду — капюшон (ворок). У другій половині XIX ст. побутував такий вид верхнього осінньо-весняного вбрання, як катанка. Вона шилася з тонких крамних матеріалів на ваті, під стан та мала відрізну талію, густо зібрану спинку; довжиною сягала ледь за коліна. Заможніші жінки носили бурное, — святковий одяг із дорогого сукна, розширений донизу, з великим круглим коміром; свитечку — широкий одяг вище колін, із тонкого чорного сукна на ваті. Пізніше їх замінюють жакет, лейбик, бобрик.
Кожухи Західної Київщини були частіше коричневого кольору з червоним відтінком. Оздоблювали їх сімкою — вузенькою смужкою саморобної або крамної тканини. На правій полі розміщували «квітку» з кольорової сімки або виплетених ниток — кіски. Побутував тут критий чорним сукном кожух — хутро. Одягом для негоди були бурка — довгий суконний плащ із каптуром та хлястиком.
Дівчата заплітали волосся у дві коси та викладали їх кубликом, прикрашаючи барвінком, півонією, м'ятою. Старі жінки, ідучи до церкви, поверх очіпка зав'язували дві хустки, однією з яких запиналися, а другу, складену в кілька разів, пропускали під підборіддям та пов'язували на тім'ї. На ноги одягали шкіряні або ликові постоли, чорні чоботи, черевики.
У комплексі вбрання лівобережних Київщини та Черкащини простежується певна довершеність локального комплексу, однорідність крою та оздоблення складових частин. Тут були поширені
Середня Наддніпрянщина
113
сорочки зі вставками або суцільними рукавами, викроєними по всій ширині полотна, що пришивалися до основних пі-лок по основі. Частіше трапляється рукав у півтори пілки. Сорочка стає пишнішою у плечовій частині. Біля вставки рукав збирався в декілька рядів у так звані пухлини. Горловина і рукав викінчувалися вузенькою обшивкою. У першій половині XIX ст. рукави й поділ сорочки прикрашалися тканим малюнком, який згодом остаточно замінився вишивкою. Остання розміщувалася на вставках, рукаві та подолі. В орнаментації присутні рослинні мотиви, а також дуже стилізовані зооморфні елементи. Колорит — червоно-чорний у відносній рівновазі. Трапляється вишивка білою або злегка підфарбованою у світлі кольори лляною ниткою.
На сорочку вдягалася керсетка довжиною нижче середини стегна, з трохи завищеною лінією талії. Робили її частіше з виразним тканим або набивним малюнком. Кількість вусів сягала семи — дев'яти. Шили керсетки на підкладці, але без ватяної простьобки, а носили подекуди на обидва боки.
Верхній осінньо-весняний одяг становили передусім білі суконні юпки трьох — п'яти вусів, довжиною ледь за коліна. Згодом на зміну їм приходять ватяні, з краму різних кольорів і малюнків. Кроєм вони повторювали традиційний нагрудний одяг, але довжиною набагато перевершували його.
Взимку носили кожушанки під стан, до вусів, криті синім фабричним сукном, довжиною нижче колін.
На шию жінки полюбляли одягати багато низок коралевого намиста, чим значною мірою пояснюється, чому груди сорочок не вишивалися. Заможніші носили також срібні ланцюжки з кити-
Жіночі свита й шушун. Середня Наддніпрянщина
цями, хрестики та дукачі, бідніші — лише хрестик, часом один дукач. Окрім характерного для регіону взуття, побутували двокольорові чоботи — чорно бривці.
Особливістю одягу правобережної Черкащини є тенденція до поліхромності в орнаментації сорочок, до зменшення їхньої довжини (так само як і довжини стегнового вбрання), відсутність на значній території безрукавок (а там, де вони побутували,— пов'язування їх поясом), наявність специфічного нагрудного
114
4. РЕГІОНАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ ТРАДИЦІЙНОГО ВБРАННЯ
Чоловіча свита. Середня Наддніпрянщина
вбрання з рукавами — круглих кохточок. Самобутніми були і верхній осінньо-весняний та зимовий одяг, і способи носіння жіночих головних уборів.
В основі комплексу правобережної Черкащини лежить сорочка з суцільним рукавом, пришитим по основі, з невеликим стоячим, виложистим або у вигляді оборки (зонтика, брилика) коміром
та досить широкою чохлою. Колорит вишивки подібний до західнокиївського варіанта, але повсюдною була наявність трьох-чотирьох кольорів. Вишивали, вставки й верхні частини рукавів, комір, чохли, поділ, іноді пазушку, проте вишиті площини були порівняно незначними. Щодо запасок, то їхня кількість доходила тут до чотирьох.
Керсетка, що побутувала лише в північно-східній смузі даного району, підперізувалася барвистим поясом, який зав'язувався так, щоб спереду був великий бант (ключка) і довгі кінці, які звисали додолу. Це надавало особливої своєрідності силуетові. На півдні керсетка зовсім відсутня (в деяких місцевостях носили святкове безрукавне вбрання з плису — бруслик). На сорочку напинали коротеньку круглу кохточку розширеного донизу крою з провисаючою виразно розкльошеною спинкою.
Осінньо-весняний верхній одяг представлений свитою і керейкою з саморобного коричневого сукна. Керейка являла собою святковий розширений донизу довгий одяг, прикрашений аплікацією. У другій половині XIX ст. в ужиток входять круглі ватяні кохти та бурнуси — довгий, розширений донизу одяг із краму темних кольорів на ватяній простьобці. Згодом вони замінюються вбранням піджакового типу.
Взимку носили тулуб'ясті та під стан нагольні кожухи зі стоячим або виложистим круглим коміром, білого або темно-коричневого кольору, прикрашені яскравими нашивками, вишивкою, пізніше машинною строчкою.
Особливістю носіння головних уборів було те, що хустку укладали в дрібненькі збори навколо очіпка так, що різнокольорові тороки спадали вільно на обличчя. Це створювало своєрідний ефект.
І І
Середня Наддніпрянщина
115
Комплекс убрання Південної Черні гівщини вирізняється наявністю такого типу стегнового одягу, як одноплатова обгортка, а також верхнього хутряного, критого сукном одягу — шушуна. Інші елементи характеризуються певною специфікою крою чи оздоблення.
Сорочка робилася з плечовою вставкою, що пришивалася по основі чи по пітканню, або з суцільним рукавом, викроєним разом зі вставкою. Рукави жіночих сорочок часом розширювали за рахунок додаткової півпілки. Вставки пришивали розшивкою — широким розме-реженням із ромбічним кольоровим орнаментом. Траплявся двокольоровий шов (червоно-білий, синьо-білий, чорно-білий) із суцільним зашиванням ромбічної фігури. Вишивка біллю та мережані шви дедалі на південь замінювалися вишивкою червоно-чорною заполоччю. Геометричний орнамент частіше поступається мотивам, узятим з рослинного світу. Розміщували орнамент на вставці та передпліччі широкою смугою, від якої по рукаві йшли поздовжні лінії або окремі невеликі малюнки.
Стегновим одягом у будень були запаски (чорний сіряк, синя попередниця), у свято — клітчасті багатобарвні плахти (клітинки часом вишивалися гарусом чи заповнювалися різнокольоровими клаптиками вовняної матерії — так званою накладкою). Для цих місцевостей, особливо для Ніжинського повіту, була характерна, як уже вказувалося, спочатку саморобна, а потім покупна широка одноплатова обгортка. У другій половині XIX ст. набувають поширення рясні спідниці з кубового ситцю. Стегновий одяг підперізували червоним самоплетеним або тканим поясом, який часом викінчувався широкою орнаментованою смугою.
Керсетки на Південній Чернігівщині шили також переважно з кубового ситцю. Вони були досить короткими й обов'язково мали кишеню на правій полі, оформлену аплікацією. Далі на південь довжина керсетки збільшувалася, лінія талії підвищувалася, що змінювало загальний силует комплексу.
Типовими були короткі свити з темного домашнього сукна, до двох вусів, із ластівками (червоними шматочками сукна, нашитими поверх вусів). Комір, поли, паси й закавраші оздоблювали зеленим і чорним шнуром. Траплялися й білі довгі свити до п'яти—семи вусів. Подекуди старі жінки на свято вдягали стародавній шушун: влітку суконний, а взимку з овчини, критої сукном. Узимку носили також некриті кожушанки (їхні пропорції та крій нагадували юпки) або криті фабричною тканиною хутрянки, що обшивалися смушкою. Довгі, пошиті не до стану кожухи з широким виложистим коміром траплялися досить рідко.
На голову жінки напинали очіпок, який шився з різнокольорового ситцю, іноді з парчі, кумачу і складався з двох частин: причільника та вершка. Причіль-ник ззаду не зшивався, і до нього пришивалися поворозки для зав'язування очіпка. Виходячи з дому, жінка пов'язувала поверх очіпка покупну хустку так, щоб було видно верхню частину очіпка. Намітки з середини XIX ст. вже вдягали як суто обрядове вбрання. Дівчата заплітали волосся в одну косу, вплітаючи в неї стрічку, одягали вінки-теремки та вінкм-матер'янки (квіти з бавовняної матерії). Взувалися в червоні сап'янці на високих підборах.
Основними елементами вбрання чоловічого населення Середньої Наддніпрянщини були сорочка, штани, безру-
116
4. РЕГІОНАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ ТРАДИЦІЙНОГО ВБРАННЯ
Кирея. Середня Наддніпрянщина
кавка, свита, жупан, кожух, кирея, пояс. Сорочки мали тунікоподібний крій або прямокутні вставки на плечах, пришиті по пітканню. На грудях був прямий розріз — пазушна. Святкові, меншою мірою буденні, сорочки по вставках, коміру, пазушці та рукавах оздоблювали вишивкою. Заправлялися сорочки у полотняні штани, які до кінця XIX ст. були досить широкими. Поступово їх замінили більш вузькі штани, холоші яких з'єднувалися між собою клинами. Обов'язковими складовими чоловічого вбрання центральних областей були безрукавка, пізніше — жилет.
Верхній чоловічий одяг шили з саморобного сукна темних кольорів. Свита на спині призбирувалася по талії, іноді по боках; побутували й свити зі вставними вусами. Заможніші влітку носили жупани з фабричних тканин, взимку — овчинні кожухи (під стан та тулуб'ясті) білого чи жовтого кольору, оздоблені вишивкою та аплікацією). У негоду на свиту чи кожух напинали плащоподібну суконну кирею з відлогою. Підперізували верхній одяг тканим або плетеним вовняним, шовковим чи бавовняним поясом.
Улітку чоловіки носили солом'яні брилі, взимку — смушкові або хутряні капелюхи циліндричної форми зі сферичним або пласким дном. Волосся стригли переважно під макітру. За взуття правили личаки та постоли, у заможніших — черевики й чоботи.
Поділля. Характерні риси традиційного одягу Поділля — надзвичайна декоративність та мальовничість — відбивають розвиток у цьому краї народних ремесел, високу культуру місцевого виробництва матеріалів для одягу, різні способи утворення форм убрання та значний досвід використання багатьох видів і технік оздоблення.
Одночасно зі спільними рисами на території Поділля простежуються зональні варіанти як окремих елементів костюма, так і цілих комплексів. З-поміж них можна виділити такі основні, як північно-західний, східний та наддні стрянський.
Специфічними особливостями визначався одяг Північно-Західного Поділля, де особливо тривалим було панування Польщі, яке стримувало розвиток національної культури, у тому числі традиційного вбрання. Тому-то одяг цієї зони по-
Поділля
117
рівняно з іншими районами Поділля більшою мірою й триваліше зберігав архаїчні риси, наближаючись до одягу суміжної Волині.
Чоловічий одяг населення Північно-Західного Поділля складався із сорочки та вузьких штанів-/шргк/в із білого полотна. Сорочка-кошуля була зі вставками, рукави викінчувалися вузькими обшивками — дудицями і зав'язувалися тороками або снурками. Комір застібався мідною шпонкою. Рукави і пазушка не вишивалися. Довжина сорочки була до колін і нижче. Портки робилися з паском та застібалися кістяним або дерев'яним ґудзиком. Сорочку підперізували тканим поясом чи ремінцем. З полотняними портками сорочку носили навипуск, а з суконними холошнями заправляли усередину. Ближче до степової частини Поділля чоловіки носили штани по- козацьки. Вони були широкі, із просторою мотнею, густо призбирані біля очкура.
Верхній одяг шили з саморобного валяного сукна. Виняток становила архаїчна полотнянка — довга, нижче колін, під стан, з перехватами по боках. Якщо такий одяг був прямоспинний (без перехватів), він називався плахтою. Полотнянка застібалася на дерев'яний ґудзик або підперізувалася поясом. її одягали як у будень, так і на свята. Взимку білу полотняну плахту напинали поверх нагольного кожуха.
Верхній одяг із темно-коричневого, рідше білого або сірого сукна на Північ-но-Західному Поділлі називався сіря ком (сермягою, гунькою, сукманом). Він був приталений (на кострецях, на клубах), із стоячим коміром. Опанча відрі знялася від інших типів верхнього вбрання тим, що до стоячого коміра ззаду пришивався капюшон (бородиця,
богородиця). Опанча майже завжди шилася із сірого сукна, була довгою та просторішого крою.
Як сіряки, так і опанчі подоляни дуже вишукано прикрашали вишивкою, шнурами, обшивками. Різнокольорові вовняні нитки — малинові, блакитні, зелені, білі, чорні — були однотонні або перепліталися, утворюючи мальовниче оздоблення. Розміщення й композиція орнаменту, так само як і поєднання кольорів, відповідали давнім місцевим традиціям. Особливістю. оформлення опанчі були, крім того, два плетених шнурки з бовтицями, які звисали біля коміра й могли закидатися назад.
Узимку чоловіки носили білі нагольні довгі приталені кожухи, відрізні в талії, із призбираною по спинці нижньою частиною. Комір у кожухів був частіше стоячий, іноді виложистий, із чорного овечого хутра. Поли кожуха не заходили одна на одну; вони застібалися на грудях дрібними ґудзиками, а біля коміра й на талії зав'язувалися довгими шкіряними шнурками з китицями на кінцях. Прикрашені вишивкою, кольоровими шовковими нитками кожухи вважалися святковим та обрядовим одягом.
Обов'язковий компонент чоловічого костюма — пояси найрізноманітніших видів і кольорів: ткані крайки, а також ремінні пояси різної ширини й оформлення.
Зимові шапки були високі, смушкові, чорні, рідше сірі із суконним верхом. На задній частині робився розріз, який стягувався пришитими стрічками (на за вісах). Улітку чоловіки носили солом'яні брилі з широкими крисами. Волосся підголювали над чолом і на потилиці, залишаючи на маківці чуприну. На ноги вдягали взимку добрі шкапові чоботи, влітку — личаки (ходаки).
118
4. РЕГІОНАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ ТРАДИЦІЙНОГО ВБРАННЯ
Доповненням комплексу чоловічого вбрання була сумка (кошель), яку плели з лика і носили через плече.
Жіночий костюм північно-західних районів Поділля складався з саморобної сорочки, вибійчастої або тканої смугастої полотняної спідниці (димки, шара- фана), запаски, нагрудного одягу (катанки, кабатика) і верхнього сіряка.
Сорочки були зі вставками, пришитими по пітканню, з невеликим стоячим коміром. Пізніше їх стали робити на кокетці з круглою горловиною. Вишивка заповнювала рукави, вставки, розташовувалася широкою смугою на грудях, а в сорочках на кокетці — біля горловини.
Нижня частина сорочки іноді перетворювалася на нижню спідницю — гальку, прикрашену широкою смугою орнаменту. Крім вишивки, подолянки активно використовували таку властивість полотна, як здатність довго зберігати збори. Полотно для спідниць, так само як і для чоловічих штанів, перед пошиттям часто вибивали чорною або темно-синьою фарбою. Побутували тут і стародавні червоні літники, переткані вузькими смугами жовтого, зеленого, білого кольорів.
На початку XX ст. вибійчасті спідниці з саморобного полотна стали замінюваться спідницями з фабричних тканин. Особливого поширення набули так звані шаленівки з натуралістичним рослинним малюнком на чорному, зеленому чи вишневому тлі. Внизу спідниця прикрашалася широкою смугою з іншої тканини та яскравими нашивками.
Особливе значення в комплексі жіночого вбрання Північно-Західного Поділля мали запаски-фартухи. Ткали їх із чесаної, попередньо пофарбованої пряжі чинуватою технікою. Поле запаски заповнювалося поперечними смугами, які
чергувалися з елементами орнаменту. Наймальовничішими були запаски, ткані килимовою технікою з типово килимовим орнаментом. їх ткали подвійної довжини й носили, згортаючи вдвоє (впере-кидку) 3..
Як нагрудний одяг у західних районах Поділля жінки носили стародавню катанку зі смугастого синьо-білого або червоно-білого саморобного полотна. У XX ст. поширилися багато вишиті безрукавки з плису або інших дорогих тканин.
Верхнім жіночим убранням слугували приталений, відрізний у талії сіряк, куртка з саморобного сукна. їх прикрашали нашивками з кручених вовняних шнурів та косичками, китицями, різнобарвними аплікаціями. Оздоблювалися вилоги на грудях, широкий, спадаючий на плечі комір, низи рукавів. Як декоративний прийом використовувалось і рясування нижньої частини одягу.
Жінки покривали голову чепцем (каптуром) із кольорової тканини, з круглим денцем, на який пов'язували намітку. Дівчата розділяли волосся на чотири частини та заплітали його у дрібні косички (дрібушки), які укладали на голові. В коси вплітали червоні й зелені кісники, а на свята затикали квітки або дрібне гусяче пір'я, яке вмочували в розтоплений віск та наліплювали на нього позолоту (шумиху) 4. Найулюбленішими квітами були гвоздики, чорнобривці, настурція, рута, любисток. Узимку виготовляли вінки зі штучних квітів, зроблених із вощеного паперу, фарбованого пір'я, вовни, стрічок. Під час весілля дівчата закріплювали на голові яскраві шовкові стрічки-бинди, які вільно звисали по спині.
Доповнювали комплекс жіночого рання зйомні прикраси: коралеве на-
I
Поділля
119
мисто, а пізніше — різнокольорові скляні буси (перли, кулі, надуванці).
Виразною своєрідністю визначався традиційний одяг східних районів По ділля.
Саме на Вінниччині та Хмельниччині набувають у XIX ст. значного поширення такі селянські промисли, як ткацький, кравецький, шевський, кушнірський, а також килимарський. Майже в кожному селі виготовляли полотно, сукно, декоративні тканини, пояси, запаски. Побутове й ритуальне призначення мало народне вишивання. Особливо славилися вишивальниці Ямпільського повіту. Чудові килими та килимові запаски робили в Немирові, Тульчині. Як у вишивці, так і в декоративному ткацтві популярним був геометричний та рослинний орнамент коричневого, чорного, білого, малинового, сірого кольорів. Ще наприкінці XVIII ст. в Миньківцях Ушицького повіту виникла перша на Хмельниччині суконна мануфактура, а до 20-х років XIX ст. кількість мануфактур у краї зросла до 16.
Тривалий час чинбарство та кушнірство не виходили за межі домашнього ремесла. Лише в ЗО—40-х роках XIX ст. в окремих селах Летичівського, Проску-рівського та Ушицького повітів селяни почали виробляти шкіри, а також шкіряні вироби на продаж.
Значну роль на Східному Поділлі відігравала торгівля. У багатьох містах і містечках зростало число крамниць, проводилися щонедільні торги. Найбільші ярмарки відбувалися у Старокостян-тинові та Ярмолинцях, у Вінниці, Барі та Могилеві Подільському. Поряд з іншими товарами торгували вовною, хутром, шкірою. Могилівська вишивка, гаптування золотом і сріблом продавалися нарівні з кращими турецькими зразками.
У традиційному одязі населення східних районів Поділля існувало чимало давніх елементів. Своєрідні господарські умови сприяли створенню тут дещо відмінного від Центральної України колориту вбрання. Поряд із кольоровою вишивкою тут зберігається вишивка білим по білому лляними й конопляними нитками. Основний матеріал для вишивання — вовняні нитки, які чудово сприймали багату палітру природних фарбників. Переважав у колористичній гамі одягу чорний колір.
Найбільш типовою була жіноча сорочка з суцільнокроєним рукавом, що пришивався паралельно станові, з різнокольоровими розшивками, особливо на рукавах (виноград) та на грудях (мані-жечки). Сорочки шилися додільні або до підтички. Поділ переважно не вишивався, а шви часто оздоблювали кольоровими нитками. Подекуди носили сорочки зі вставками. Комір робили стоячий або виложистий. Під рукавами вшивали ластки. Низи рукавів стягували шнурком або застібали на ґудзик.
Стегновим одягом тривалий час слугувала горботка — довгий прямокутний шматок чорної тканини, оздоблений по краях кількома червоними та зеленими нитками. Носили горботку, піднімаючи її кінці до талії та закріплюючи вузькою барвистою крайкою. У східних районах Вінниччини носили також плахту. Побутувала й спідниця з домотканої вовняної тканини — літник. На початку XX ст. з'являються широкі спідниці з фабричної тканини. Фартухи на Східному Поділлі — явище малопоширене, хоча слід зазначити своєрідні фартухи-нагрудни-ки, характерні для суміжних районів Донбасу.
Нагрудним жіночим одягом були: літник — прямоспинний жакет із чорно-
120
4. РЕГІОНАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ ТРАДИЦІЙНОГО ВБРАННЯ
го сукна без оздоблення, полотняні катанки з вибитими квітами, вовняні каф- таники, згодом — кофттл-польки. Подекуди побутували безрукавки — керсет та камізелька. Керсет був розшитий, з відрізною спинкою та густими зборами, а прямоспинну камізельку з фабричної тканини обшивали на полах тасьмою — самоточкою. Пізніше, як і по всій Україні, набувають поширення різноманітні покупні кофти, переважно з легких тканин.
За верхній жіночий одяг правили свита, гунька, манта та бурка, шиті з саморобного сукна темних кольорів. Свити були з відрізною спинкою та рясними зборами по лінії талії, комір — виложистий, найчастіше шальовий. На відміну від свит гунька, манта й бурка були суцільнокроєними та розширювалися за рахунок великих клинів, вшитих у бокові шви. Довжина свит, гуньок, бурок — нижче колін, манти — вище колін. Усі ці види одягу мали глибокий захід і застібку на лівому боці у вигляді шкіряного кільця та вузла (на бетель- ку). Поли, комір та рукави оздоблювалися кольоровими нитками (косицями) або розшивалися тасьмою. Взимку жінки носили переважно короткі, прикрашені вишивкою кожухи.
Головним убором жінок був невисокий круглий із пласким денцем очіпок, зверху якого пов'язувалася намітка (на-фрама). У східних районах Вінниччини носили очіпок-кмчку. У XX ст. поширюються в'язані головні убори — сіточки, а також різноманітні хустки. Дівчата вдягали вузенькі вінки, що розширювалися ззаду. Волосся вони укладали своєрідно: невеликі кіски заплітали над чолом, а дві великі — на потилиці.
Жіноче взуття Східного Поділля — шкіряні постоли (морщенці), чоботи
(іноді кольоррві), черевики на резинках або з високою шнуровкою.
Роль прикрас відігравали переважно коралі у формі циліндриків чи маленьких барилець, які нанизували на лляні нитки різної довжини. Полюбляли й бісерні прикраси (ґердани, силянки), нанизані так, щоб утворити певний геометричний, а то й рослинний орнамент. У вухах носили ковтки з бовтицями — завуш- ники.
Чоловічі сорочки були тунікоподібними, кроєними вперекидку (типу чумач ки чи лоцманки південніших районів). Рукави викінчувалися вільно або ж манжетою. У деяких районах на плечах робили трикутні вставки. Під рукавами вшивалися ластки, здебільшого квадратні або ромбоподібні. Шви сорочок оздоблювали кольоровою розшивкою. Вишивалися комір, груди та манжети. На заході Вінниччини сорочки носили навипуск, підперізуючи їх тканим, крученим або плетеним поясом — китайкою. Штани шили переважно широкими, із саморобного полотна, з квадратною вставкою між холошами; чимдалі на захід штани вужчали. Пізніші штани з фабричних тканин були ще вужчі за традиційні.
Типовий нагрудний чоловічий одяг — жилетки та безрукавки-нагрудники. У XX ст. поширюються піджаки- бунди, френчі та куртки.
Верхній одяг, окрім відомих свити, гуньки та бурки, побутував у вигляді чугаїни з підрізними та призбираними бочками (з прохідкою), чимерки з відрізним станом по лінії талії (до рясів). Подекуди носили подібний до чугаїни чекмінь. Верхній одяг шився переважно з домашнього сукна довжиною нижче колін, зі стоячим, виложистим або ша-льовим коміром. Комір, поли та низи
Поділля
121
рукавів вишивали різнокольоровими нитками. Особливо пишно оздоблювали чу-гаїни.
Взимку чоловіки носили тулуб'ясті або до стану кожухи зі стоячим або виложистим коміром та розшитими полами й рукавами. Довгі прямоспинні кожухи вдягали лише в сильні морози. У негоду напинали плащоподібний одяг — опанчу, бунду, а також катанку з капюшоном. Один із різновидів опанчі мав великий квадратний комір, яким закривали голову від дощу та снігу. Іноді в негоду вдягали башлик.
Зимовими головними уборами були високі чорні смушкові шапки з суконним денцем і розрізом ззаду. У XX ст. поширилися шапки без денця й розрізу, а також круглі смушкові шапки-кримки. Влітку, як і повсюдно, побутували солом'яні капелюхи, а пізніше з'явилися картузи.
Чоловіче взуття Східного Поділля вирізняється хіба що деякими локальними назвами. Так, личаки тут називали верзунами, солом'яниками, дерев'яни-ками.
Наддністрянський варіант подільського одягу в дечому тяжіє до прикарпатського, зберігаючи при цьому основні риси, характерні для всього регіону. Локальна своєрідність цього вбрання простежується насамперед в особливостях народного ткацтва, конструктивних прийомів, у колориті та композиції декору, техніці вишивки, у способах носіння одягу, нарешті, у його термінології.
Традиційний костюм мешканок Наддністрянщини складався, крім сорочки, з розпашного поясного одягу у вигляді одного широкого (горбатка, опинка) або двох — ширшого та вужчого {за паски) — полотнищ вовняної смугастої тканини, які підперізувалися само-
робним поясом — баярком. Дівчата обгорталися більш тонкою фабричного виробу тканиною (фотою), а замість запаски по боках підтикали під пояс одну або дві складені у декілька разів хустки (турпани, фусти); носили і зшитий поясний одяг — спідницю чи спідницю з нагрудником (ріклю). На сорочку вдягали овчинний безрукавний кептар (місцеві назви — цурканка, мунтян), узимку ж — овчинний одяг з рукавами (кептар рука- вий, або кушина).
Коси жінки не відрізали, а скручували їх та укладали зверху, ховаючи під маленьку шапочку (фес) на жорсткій основі, обтягнуту червоною вовняною тканиною, або під конусоподібну керпу чи м'який чепець; голову й шию обвивали довгим білим рушникоподібним полотнищем — переміткою.
Дівчата заплітали волосся у дві або чотири коси й закладали на потилиці корзинкою або калачиком. Прикрашали голову вінкоподібними уборами з живих та штучних квітів, металевих пластинок, монет та сплетених різнокольорових ниток (чільце) 5. Під час весілля заквітчували всю голову. В будень дівчата зав'язували стрічку (стьонжку) навколо голови, зліва за неї затикали живі квіти (найулюбленішими були айстри), справа — бант зі стрічки (машки).
На Буковинському Поділлі самобутнім святковим і весільним дівочим головним убором була кодина у вигляді високого луб'яного циліндра, обтягнутого яскравою тканиною з нашивками. Кріпилася кодина на тім'ї, зверху випускався жмут трави — ковила, а зі споду циліндра по спині звисали стрічки 6. На ноги жіноцтво вдягало шкіряні постоли (кап ці), черевики на підборах, жовті чоботи.
Доповненням жіночого одягу населення Наддністрянщини були різнома-
122
4. РЕГІОНАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ ТРАДИЦІЙНОГО ВБРАННЯ
нітні прикраси. Тривалий час тут зберігалися такі їхні реліктові види, як скроневі китички (різнокольорові вовняні кульки, скріплені металевими ланцюжками), нагрудні металеві згарди (ланцюжки з хрестиками), салби (дукати, нашиті на фетровій основі). Побутувало й коралеве намисто (пацьорки), але ж найбільше цінувалися привізні різнобарвні скляні буси, інкрустовані смальтою, емаллю, позолотою у вигляді вишуканого рослинного орнаменту. Пізніше носили дуте скляне намисто яскравих кольорів (лус- кавки, бранзульети). Традиційним було місцеве виготовлення бісерних прикрас, які різнилися технікою плетіння, формою, малюнком, колоритом і назвами — згардочки, цятки, басаман тощо.
Чоловіки носили вишиту довгу (до колін) сорочку з домотканого полотна навипуск. Улітку вдягали білі штани з домотканого полотна — портянщі, пор-кениці, взимку — суконні білі або чорні гачі. Сорочка підперізувалась широким вовняним поясом (окравкою) або шкіряним — чересом. Зверху вдягали коротенький овчинний кептар, восени — прямоспинний суконний сердак, а взимку — рукавий кептар або більш довгий відрізний кожух (кушину, спендзар). Поверх кожуха накидали білу, яскраво прикрашену манту — переважно як святковий чи обрядовий одяг. На свято чи на весілля за традицією вдягали весь комплекс вбрання, демонструючи заможність та хазяйновитість. Ноги чоловіки обмотували суконними онучами, на які вдягали шкіряні постоли або чоботи, влітку носили дерев'яні довбанці та солом'янці на дерев'яній підошві. Головними уборами слугували капелюхи із соломи, прикрашені биндами, павиним або качиним пір'ям, ґерданом; взимку — сірі смушкові шапки — кучми.
Полісся та Волинь. Одяг населення цих близьких за історичною долею та рівнем економіки й культури регіонів найстійкіше зберігав архаїчні елементи. Це простежується практично на всіх видах традиційного вбрання.
Жіночі сорочки з саморобного полотна шили зі вставками (поликами) або з суцільними рукавами, пришитими по основі чи по пітканню. Стан сорочок частіше складався з двох широких полотнищ. Такі сорочки мали широкі чохли та досить великий виложистий комір. В оздобленні характерним був монохромний червоний орнамент, який виконувався технікою ткання.
У сорочках Північного Полісся орнамент розміщувався на передній частині, поликах і по всьому полю рукавів — подібно до білоруських сорочок.
Сорочки Західного Полісся орнаментувалися переважно на рукавах. Це були геометричні або геометризовані малюнки, підказані самою технікою перебору. Композиції будувалися на чіткій ритмічності великих і дрібних фігур.
Волинські сорочки оздоблювалися вишивкою занизуванням, яка нагадує візерунчасте човникове ткання. Червоний орнамент ішов справа наліво по всій довжині сорочки. Іноді до нього додавали синю або чорну нитку. На сході Волині декор від долішньої частини вставок широкими або вузькими смугами спадав уздовж верхнього боку рукавів. На Західній Волині орнамент розташовувався на вставках і долішній частині рукава (зарушвчини).
У північних районах Полісся та Волині побутували вовняні саморобні спідниці — літники, андараки (останні — на межі з Білоруссю), які мали яскравий орнамент у вигляді клітин або смуг. За досить обмеженої палітри кольорів та
Полісся та Волинь
123
орнаментальних мотивів тут, проте, спостерігається велике розмаїття надзвичайно цікавих композицій. На андараках багатше орнаментовані клітини чи смуги займали поділ, інші — вужчі та простіші — розмішувалися на решті площини. Щодо літників, то їх використовували переважно як святковий одяг. На щодень вживалися полотняні спідниці — мальо ванки — з вибитим орнаментом. Слід згадати також полотняні або напівполот-няні спідниці-бурки, поділ яких оздоблювався вовняними нитками у вигляді кольорових смуг переважно сірого, червоного, зеленого кольорів. У західних районах Полісся та Волині побутували й спідниці, які ткалися чинуватою технікою в один колір (подібно до спинки).
Поперечні червоні або червоно-чорні смуги спідниць відповідали поперечним візерункам рукавів сорочок. Оздобленням спідниць були також декоративні шви (галузка), вовняні кольорові тасьми, пізніше — нашивки з кольорових стрічок у чотири — шість рядків. Такі спідниці називали нашитими.
До комплексу одягу зі спідницею-літником входили запаски. Вони були або вовняні — в одне полотнище, з тканини чи з вишитим орнаментом, або лляні чи конопляні, ткані в орнаментальні смуги червоного кольору з додаванням синього. На Житомирщині побутували орнаментовані запаски, виконані килимовою технікою.
Як нагрудний одяг вживалися суконні безрукавки — довгі, пошиті на зразок кептаря. Значно коротшими були чорні вельветові безрукавки Західної Волині, оздоблені нашивками й лелітками. Носили також шнуровиці — приталені безрукавки, розширені донизу.
Дівчата заплітали волосся у чотири поплітки (батіжок). При одруженні за
старовинним звичаєм відтинали (рубали) косу.
Заміжні жінки накладали очіпок поверх кибалки, яку виготовляли з конопляного шнурка або скрученого шматка полотна, дерева, лика чи соломи у вигляді кола, на яке накручувалося волосся. Очіпки були ажурні, плетені з білених лляних ниток у різноманітні геометричні та рослинні візерунки, котрі нагадували подібні мотиви на вишивках і килимах. Іноді сітчасто сплетені очіпки носили з переміткою. Твердіші очіпки виготовляли з кольорового ситцю або шовку з декоративним зубчастим виступом на чолі.
Крім очіпків, побутували рушникові головні убори — плат, завивало, серпа нок. Усі вони мали вигляд довгого (до З м) шматка полотна, коротші кінці якого були прикрашені багатим перебірним орнаментом. Такі кінці називали пере-мітковими заборами.
Способи пов'язування наміток були дуже різноманітні. Зокрема, на півночі Волині кінці намітки зв'язували чи сколювали на потилиці та опускали їх по спині майже до самої землі або спереду до колін. На Поліссі намітка укладалася на голові плоско.
Перехідною формою від наміток до фабричних хусток були саморобні головні убори з тонкого вовняного прядива на лляній або бавовняній основі. Вони мали форму трохи видовженого прямокутника й заповнювалися ритмічними різнокольоровими смужками (баточка- ми), а їхні короткі боки прикрашалися багатшими щодо малюнка смугами.
Найбільше поширення як на селі, так і в місті мали хустки (хустини, платки, хустя, ширинки). їх виготовляли спочатку з саморобного лляного полотна, пізніше — з фабричних різнобарвних тканин.
124
4. РЕГІОНАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ ТРАДИЦІЙНОГО ВБРАННЯ
Куточки хусток звичайно вишивали кольоровими, здебільшого червоними, нитками геометричним і рослинним орнаментом, а середину залишали без декору. На Волині весь периметр хустки обрам-лювала декоративна кайма, а центральне поле ритмічно заповнювалося малюнком. Іноді такі хустки на кінцях прикрашали китицями з кольорової заполочі.
Для комплексу чоловічого вбрання Полісся та Волині характерне носіння сорочки навипуск із поясом.
До такого комплексу входила архаїчна тунікоподібна або поликова сорочка із домотканого полотна, оздоблена вишивкою хрестиком або низинкою. Оздоблення розміщувалося на з'єднанні рукава зі станом, на комірі, пазушному розтині, манжетах, подолі.
Чоловіки носили неширокі штани з ромбоподібною вставкою. Полотняні штани мали назви: ногавиці, ногавки, портки, портяниці, поркениці, ряднянки, гаті, а вовняні — гачі, холошні, кра-шениці, волосінки.
Для безрукавок використовувалося саморобне полотно або сукно, пізніше — фабричні матеріали. Безрукавки були короткі, з прямою спинкою і застібкою спереду.
Крім традиційної стрижки під макітру, поширеною була так звана під- ворота, коли волосся втинали довкола голови, а на потилиці залишали дещо довшим.
Найдавнішим типом чоловічих головних уборів була шапка з овечого хутра або суконна з хутряною опушкою. На півдні Волині переважала циліндрична форма смушкових шапок, а на Чернігівському Поліссі та північному заході Волині носили рогаті шапки. Популярними були мазниці — великі чорні смушкові шапки з розрізом збоку, де сяяла
кольорова стрічка. На Поліссі носили кучми з верхом синього або чорного сукна. На Волині були поширені повстяні шапки з чотирикутним верхом.
Невід'ємною частиною як чоловічого, так і жіночого костюма був пояс, яким підперізували поясний та верхній одяг. Жіночі пояси були вужчими, чоловічі — ширшими.
Матеріал для виготовлення поясів становили саморобні вовняні нитки, інколи фарбовані. На Волині, Поліссі, а також на півночі Львівщини робили плетені пояси. Ця техніка є найдавнішою; в ній бере участь лише одна група ниток — нитки основи, поробок відсутній. Сплітаючи між собою закріплені поряд нитки, одержують розтяжну сітчасту плетінку з поздовжніми смугами. Крім сітчастоплетених, вживалися пояси, виконані косичастою технікою плетіння. Суть її така: нитки (поплітки) на-силяли на шнурок і прикріпляли до лави або столу, вільні ж кінці звивали на короткій палиці. Залежно від кількості по-пліток одержували плетінку рідку або густу.
Як жіночий, так і чоловічий верхній одяг шили переважно з саморобного полотна й сукна. Подекуди вживали тканину з конопляною основою та вовняним поробком (попорцюк). Бідніші селяни використовували для виготовлення сукна валові нитки (порт) для основи, а вовняні — для поробку. Таке сукно називали портяне, а зшитий з нього одяг — пор тянкою. Для виготовлення верхнього одягу служило сукно, основа й поробок якого були вовняними,— посуконнє.
У жіночих і чоловічих свитах переважали сірий та білий кольори. Сірі свити були поширені на Чернігівському, Київському та Волинському Поліссі, білі — на північ від Житомира.
Слобожанщина й Полтавщина
125
Темно-коричневий колір природної вовни характерний, зокрема, для свит середньої смуги Волині.
Треба зауважити, що верхній одяг на Волині визначався особливою різноманітністю, що зумовлене певною мірою її географічним розташуванням. З одного боку Волинь прилягає до Поділля, а з другого — до Підляшшя й Полісся — саме тих районів, де досить чітко виражені етнолокальні особливості вбрання.
У південних районах Волині був поширений верхній одяг із відрізною спинкою і горизонтальним швом, а також пошитий у талію, з фігурною спинкою та зборами. На півночі Волині чоловіки й жінки носили сермяги прямоспинного крою, з двома вусами, оздобленими червоними суконними нашивками. Серед чоловіків побутувала й суконна курта, яка була коротша за сермягу і без коміра. Цей тип робочого одягу носила переважно сільська біднота.
На півдні Волині та Полісся подекуди шили верхній одяг із доморобного полотна (полотнянки). За кроєм вони були: прямоспинні однобортні; розклешені одно- та двобортні; прямоспинні з відрізною спинкою й густими зборами. Такий одяг оздоблювався дуже скромно або зовсім не оздоблювався. Полотнянки накидали поверх кожуха або свити, підперізуючи поясом чи ременем.
Поліські та волинські кожухи були прикорочені, різноманітного крою, білі або фарбовані у жовтогарячий колір. Порівняно з іншими регіонами їхнє оздоблення досить стримане.
Найпопулярнішим селянським взуттям були плетені постоли, надзвичайно зручні в існуючих природних умовах. Робили їх із липового, вербового чи в'язового лика технікою прямого плетін-
ня (на Чернігівському Поліссі — косого плетіння). Прив'язували постоли до ноги волоками, сплетеними з кінського воло-сіння.
В цілому слід зазначити, що для поліського костюма характерний білий колорит із переважанням червоного тону в оздобленні. Щодо одягу Волині, то він визначався різноманітними декоративно-технічними засобами оздоблення: заволікання, хрестик, перетик, настилування, ажурна різь тощо.
Слобожанщина й Полтавщина. Традиційне вбрання населення цих суміжних регіонів значною мірою наближається одне до одного, хоча в характері їхнього господарства існували відмінності. У промислово розвинених районах Слобожанщини (Харківщина, Луганщи-на) формування капіталістичних відносин відбувалося швидше, ніж, скажімо, на Поліссі чи Поділлі, що призвело до ліквідації дрібного селянського господарства і в тому числі домашнього виробництва сировини та одягу. Раніше, ніж в інших районах, тут з'являються на селі фабричні вироби, зокрема тканини, які народ пристосовував до традиційних форм убрання.
Щодо Полтавщини, то землеробська спрямованість її господарства значною мірою сприяла тривалішому, порівняно зі Слобожанщиною, збереженню тут деяких елементів традиційного вбрання в їхньому, так би мовити, класичному вигляді — попри досить потужні культурні впливи Росії, характерні для обох регіонів.
Насамперед це стосується так званого полтавського типу сорочок. їхні ознаки настільки поширені, що з повним правом можуть претендувати на загальноукраїнський тип.
126
|
|
|
|
Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 766 | Нарушение авторских прав
Лучшие изречения:
Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...