Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Компоненти українського костюма XIX — початку XX СТ.





 





 


 


Жіночі черевики

таке, що захищає і ступню, й гомілку. За матеріалом воно розподіляється на взуття з рослинних стебел або дерев'я­ної кори (лика), на шкіряне й повстяне (останнє для України — явище більш пізнє). Матеріали зумовлювали й техні­ку виготовлення взуття, яке було плете­ ним, стягнутим і зшитим. Улітку жінки, особливо бідні, ходили переважно босо­ніж.

До плетеного взуття належать личаки та постоли з лика. Із двох способів плетіння цього типу взуття — скісного і прямого — в Україні був поширений прямий, особливо типовий для лісових районів. На виготовлення личаків йшло лико лози, липи, в'яза. Це взуття склада­лося з плетеної підошви та петель обабіч ступні. На нозі личаки трималися за до­помогою мотузки з лика або конопель, яка протягувалася крізь петлі. Личаки були недовговічні, і тому в кожній хаті завжди був запас матеріалу для їх виго­товлення.

Чимдалі на південь України на зміну плетеному взуттю приходить стягнуте шкіряне, що являло собою дуже давню і зручну загальнослов'янську форму.


Жіночі черевики

Постоли (моршні, ходаки) — типові види стягнутого взуття. Виготовляли їх з одного шматка товстої, але по можли­вості м'якої коров'ячої або свинячої сиром'ятної шкіри. Залежно від конфігу­рації носової частини і способу її стягу­вання таке взуття ділиться на тупондсе й гостроносе. Ці форми часто ускладню­валися різними видами додаткового шну­рування та шкіряного плетіння. Способи кріплення постолів до ноги, а також характер їх декоративного оформлення мали локальні особливості. На значній території України постоли носили пере­важно влітку, а у деяких місцевостях (наприклад, на Чернігівщині) — в усі пори року.

Зшите взуття у генетичному плані є наступним етапом розвитку його форм. Конструкція такого взуття складнішає, разом із цим воно стає більш зручним та різноманітним. Зшите взуття складаєть­ся з окремих кроєних деталей, основною з яких є підошва; до неї згодом дода­ються підбори.

Зшите взуття ділиться на кілька під­типів. Найпростіший, так званий баш- мачний, підтип закривав ступню спереду,


Пояси


103


 


ззаду та з боків і тримався на нозі за допомогою коротеньких зав'язок, пря­жок або й без них. Ботинковий підтип (ботинки, черевики), що поширився в XIX ст., закривав ступню та нижню час­тину литки і стягувався на нозі зав'яз­ками, застібками, шнуровкою, резинка­ми. Нарешті, чобітковий підтип закривав і ступню, і литку.


Жіночий черевик


Зшите шкіряне взуття — чоботи — було відоме на території України вже з часів Київської Русі. Однак до широ­кого вжитку вони ввійшли набагато пізні­ше, лише наприкінці XVIII — у XIX ст., та й то головним чином серед заможного населення. Жіночі чоботи Середньої Наддніпрянщини мали зшиті між собою халявки й переди. До середини XIX ст. робочі чоботи були виворотні, тобто спершу з вивороту зшивалися халява, переди й підошва, а вже тоді до них при­шивалися закаблуки (задники) та при­бивалися підбори. Святкові жіночі чобо­ти — сап'янці (чорнобривці) шили із сап'яну червоного, зеленого, жовтого кольорів, із трохи задертими вгору носа-


Личаки, дерев'яники та постоли

ми, невисокими халявками і вищими, ніж у чоловічих чоботях, підборами. Такі чоботи вже були рантовані й ши­лися, як правило, на праву та ліву колод­ку, виразно оформлялися орнаментом. Щодо біднішої людності, то якщо в неї і були які чоботи, то нерідко одна пара на всю родину, і вдягали її лише на свято.

Пояси. Ці вироби здавна слугували обов'язковими елементами і водночас прикрасами одягу. В XIII—XV ст. доро­гоцінні пояси були важливою соціаль­ною ознакою, символом феодальної гід­ності можновладців. Золоті та золочені, прикрашені перлами, сердоліком пояси передавали у спадок як особливо цінну частку майна. У XVI—XVII ст. зміни в костюмі знаті зменшили соціальну функ­цію поясів, однак їхня декоративна роль зберігалася.


104






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 407 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Ваше время ограничено, не тратьте его, живя чужой жизнью © Стив Джобс
==> читать все изречения...

2195 - | 2137 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.