Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Компоненти українського костюма XIX — початку XX СТ.





 


зю (занизуванням) — найдавніший спо­сіб вишивання, близький до ткацтва. При цьому орнамент міг бути тільки гео­метричним. Інші давні техніки вишивки, що побутували на території України,— це різні види лічильної гладі. Особли­вого поширення на всьому Лівобережжі набула техніка прямої гладі (настилу- вання, лиштва). На Полтавщині вона поєднувалася з ажурною технікою вирі­ зування, на Чернігівщині — з виколю­ ванням. До ажурних швів слід віднести й мережку. Нею оздоблювали подоли со­рочок у вигляді так званого прутика, створювали складні розшивки — розме- режування, які з'єднували різні деталі крою та розміщену на них орнаментацію (наприклад, плечову вставку та рукав у чернігівських сорочках) 8.

Вишивання по канві набуло популяр­ності у другій половині XIX ст., що знач­ною мірою пов'язане з поширенням фабричних тканин. Насамперед слід за­значити техніку вишивки хрестиком, яка до початку XX ст. побутувала пара­лельно з різними видами старовинного вишивання, а пізніше почала їх витісня­ти. Ця техніка створювала широкі мож­ливості кольорової розробки і більш реа­лістичного трактування рослинних мо­тивів.

Протягом усієї історії розвитку на­родного одягу вдосконалювались і прин­ципи розміщення орнаментації на сороч­ках. Зважаючи на давність цього виду одягу, розташування її декору часто по­в'язують із ранніми етапами, коли орна­мент відігравав не стільки естетичну, скільки оберегову роль. Згідно з уявлен­нями прикраси розміщували на тих еле­ментах одягу, які відкривали доступ до тіла: горловині, нагрудній частині, подо­лі, низу рукавів. У давньослов'янському одязі особливо виразно прикрашалася


кругла або квадратна горловина (опліч-чя), котра могла одягатись окремо або ж пришивалась до одягу. Розміщення ви­шивки на плечовій частині та перед­пліччі традиційних сорочок сягає тих ча­сів, коли на нижню сорочку з довгими рукавами одягали другу — без рукавів — або накидали плащ з орнаментованими краями, який застібався на плечі фі­булою.

Наприкінці XIX — на початку XX ст. принцип розміщення орнаменту на со­рочках, зберігаючи давні традиції, зво­дився переважно до вирішення практич­них та естетичних завдань. Художнє оформлення диктувалося призначенням сорочки, віком та заможністю населення. Розташування орнаменту залежало без­посередньо від крою сорочки та інших елементів одягу. Прикрашалися ті час­тини сорочки, які не закривались іншими складниками комплексу: таким чином досягалася композиційна цілісність останнього.

У різних районах України розміщен­ня орнаменту мало як спільні, так і спе­цифічні риси. На значній частині терито­рії його розташовували на суцільно-кроєному рукаві або вставці, а також на рукаві біля вставки; у північно-західних районах Українського Полісся — на пле­човій вставці і внизу рукава. На Середній Наддніпрянщині декорували вставку ти передпліччя у вигляді двох широких, співзвучних за малюнком смуг. Якщо ру­кав заповнювався вишивкою, то вона являла собою або окремі елементи орна­менту, розташовані у шаховому порядку, або ж вертикальні композиції 9.

Прикрашали також і поділ сорочок (ляхівка, лиштва, пелена), комір та ман­жети. Верхню частину стану орнаменту» вали залежно від наявності нагрудного одягу. У північних та центральних райо-


Надільний одяг


67


 


тч- о ж ви-

«д-ча-гми

МИ

Фі - ст.

ю- гч-яє

ям

ІЯ.

ИХ

с- т

М

гь

н-е-

іа х

и а


нах Київщини, де не вживали безрукав­ного нагрудного одягу, декор мав вигляд широкої вертикальної смуги на грудях, уздовж пазушки. Іноді до неї додавали по боках ще по одній смузі (так звані погрудки). В цілому на сорочках Право­бережжя орнаментація розміщувалася на рукавах, вставках, грудях, комірі, ман­жетах, подолі. На Лівобережжі орнамент також заповнював рукави та вставки, прикрашав поділ; на комірі ж, манжетах та грудях він був відсутній. На Західному Поліссі поділ сорочки, як правило, не прикрашався.

Локальною різноманітністю визнача­лись мотиви орнаментації сорочок. У другій половині XIX ст. для України майже однаково характерні геометричні та рослинні, рідше зооморфні мотиви орнаменту, які могли утворювати само­стійну композицію або поєднуватися між собою.

На Наддніпрянщині, крім північних районів, як і в середній смузі України взагалі, побутували рослинні, рослин-но-геометризовані мотиви, відомі в усіх слов'янських народів. На півночі України переважали найпростіші геометричні по­будови малюнка, в той час як на Пів-ленно-Західному Поділлі, у передгір'ях і особливо гірських районах Карпат (у гуцулів) вони набували ускладнених форм. Рослинні мотиви, що побутували на Закарпатті (у бойків та лемків), від­різнялись від аналогічних на Середній Наддніпрянщині композиційною будо­вою, технікою виконання, поліхром-ністю. На півночі Київщини та Черні­гівщини збереглися архаїчні геометричні мотиви. На значній частині Лівобережжя переважав геометризований рослинний лекор або хвилястими лініями (хмели­ ками) розміщувались розетки та зірочки. На Правобережжі побутували такі рос-


линні мотиви, як гвоздики, дубові лист­ ки, троянди.

Елементи тваринного світу, часто дуже стилізовані, зберегли свій початко­вий зміст у назвах орнаменту: метелики, рачки, павуки, собаки, півники. На Київ­щині й Полтавщині траплялися стилізо­вані зображення качок, павичів, джмелів.

Колористика орнаментації україн­ських сорочок, як і малюнок, залежали переважно від місцевих традицій. Так, на Чернігівщині, Полтавщині, а також на правобережному Поліссі переважала однотонна орнаментація. Проте моно-хромність Правобережжя й Лівобереж­жя була різною. У першому випадку домінував червоний колір, а орнамента­ція в основному виконувалася технікою ткацтва. На півночі Київщини у черво­ний декор інколи вкраплювався синій колір. На Лівобережжі переважало ви­шивання білими або трохи підфарбова­ними у різні відтінки лляними нитками. Вишивання білими нитками (біллю) бу­ ло характерне для старовинних комплек­сів, ареал його збігається з ареалом поясного одягу типу плахти. На півночі Чернігівщини до білої орнаментації іно­ді додавали червоний колір. Невідбілена сіра або підфарбована у відтінки корич­невого чи синього кольору вишивка характерна для Полтавщини, для Київ­щини та Поділля — двокольорова черво­но-чорна вишивка. В останньому випад­ку переважання одного з кольорів за­лежало від призначення сорочки та віку її власника. На півдні Черкащини до червоного та чорного додавався третій колір — жовтий або зелений. Із Півден-но-Західного Поділля в напрямку Кар­пат поширюється ареал поліхромної ви­шивки.

Аналіз локальних варіантів крою та орнаментації українських жіночих соро-


68






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 285 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2317 - | 2272 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.