Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Компоненти українського костюма XIX — початку XX СТ.





 


рюють зі станом, як і в тунікоподіб­них, прямий кут. На Середній Наддні­прянщині носили головним чином сороч­ки зі вставкою, пришитою по основі. Коли вставки кроїли по всій ширині по­лотна, рукав відповідно робили у півтора полотнища, призбируючи його біля вставки, що створювало характерну об'ємність верхньої частини сорочки (Центральна Київщина, Вінниччина, Жи­томирщина). На Поділлі вставка (в по­ловину ширини полотна) була досить довгою; вузький (в одне полотнище) ру­кав пришивався до неї непризбираним, що робило сорочку менш об'ємною у пле­чах, із заниженою лінією пришиву рука­ва. Форма цих сорочок визначалася дов­жиною і шириною вставки та шириною рукава.

Сорочки з суцільнокроепим рукавом на території України побутували у двох варіантах. У першому верхня частина рукава мала форму вставки; рукав при­шивався або по основі, або по пітканню. Райони поширення цього типу збігалися з районами побутування сорочок зі вставками, пришитими відповідно по основі або по пітканню.

У другому варіанті рукав призбиру­вався по всій ширині разом із горлови­ною та пілками стану і пришивався тіль­ки по основі. Він міг бути вужчим або ширшим — залежно від того, чи викрою­вався він з одного шматка полотна, чи до нього додавалося ще півполотнища. Рукав у півтора полотнища завширшки побутував на Лівобережжі (в основному на Полтавщині) і був найширшим в усій Україні. Об'ємність верхньої частини со­рочки регулювалася і розміром ласток. Чим ширшим робився рукав, тим мен­шою була ластка. На ластку та додат­кову півпілку часто йшло полотно гіршої якості.


Відомі й інші варіанти суцільнокроє-ного рукава, які суттєво впливали на форму сорочки. Зокрема, у сорочках лем­ків та бойків ластка підрізалася на само­му рукаві та пришивалася разом із ним по основі стану, що робило рукав у пле­човій частині менш об'ємним; зверху стан сорочки закладався у дрібні збори, що також зменшувало об'єм. Такий спо­сіб не визначався практичністю, однак він цікавий як конструктивно-художній прийом.

Сорочка на кокетці — пізнє явище для України — набула поширення у чо­ловічому та жіночому одязі спочатку у південних районах, а наприкінці XIX — на початку XX ст. і в. центральних. Цей тип ніби продовжує розвиток народного крою сорочок зі плечовими вставками, пришитими по пітканню.

Конструктивне вирішення стану та­кої сорочки порівняно з плечовою части­ною було простішим і визначалося кіль­кістю полотнищ. Залежно від ширини полотна їх могло бути від трьох до шести, і розташовувалися вони симетрично або асиметрично відносно центру фігури. Стан зшивався з трьох асиметрично роз­ташованих полотнищ; в об'ємі сорочка дорівнювала 140—145 см, а довжину мала таку, що поділ обов'язково «вигля­дав» з-під іншого одягу. Найдовші сороч­ки носили на півночі Чернігівщини. Стан сорочки міг бути суцільним (додільна сорочка) або відрізним (сорочка до під­тички). Сорочка з відрізним станом скла­далася з двох зшитих частин: верхньої (станка, чохлика), виконаної з тонкого саморобного або фабричного матеріалу, та нижньої (підтички) з грубого домаш­нього полотна, оскільки остання швидше зношувалася. Іноді краще полотно йшло лише на рукави або плечові вставки. Полотно на підтичку бралося у довжину,


Типи крою чоловічих сорочок різних регіонів України


64






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 281 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2410 - | 2330 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.