55
на значній території України XIX — початку XX ст., яскравий показник рівня матеріальної культури населення. Розвиток ткацтва зумовлювався багатьма соціально-економічними чинниками, побутовими, господарськими потребами, а також наявністю необхідної сировини.
Ткацтво існувало на східнослов'янських землях із найдавніших часів. Уже пам'ятки трипільської культури, археологічні знахідки скіфо-сарматського періоду (керамічні та свинцеві пряслиця, грузила для ткацького верстата, кістяні, бронзові й залізні голки, шила, мідні в'язальні гачки, а також відбитки тканинного плетива) свідчать про володіння основними видами техніки ткання, про багатий асортимент текстильної сировини. Це знайшло продовження та розвиток і в наступні епохи.
У давньоруській державі ткацтво було одним із найпоширеніших традиційних занять. Лляне, конопляне, а також вовняне прядиво наші предки використовували для виготовлення тканин дуже активно. «Полотно», «сукно», «шерсть», «ткань» — усе це давні загальнослов'янські терміни.
Високого рівня досягло ткацтво і в пізніші часи. Це стало можливим завдяки розподілу праці та спеціалізації, що заклало основу виникнення ремесел, цехів, мануфактур (XVII—XVIII ст.), а згодом і фабричного виробництва (друга половина XIX ст.). Такий шлях був прогресивним: ткацтво спрямовувалося на виготовлення масової продукції, проте воно ще не могло повністю задовольнити існуючий попит. До середини XIX ст. в економіці як усієї держави, так і кожного господарства тканини домашнього виробу посідали провідне місце. їх виготовленням займалися переважно жінки у вільний від сільськогоспо-
дарських робіт час. Майже в кожній селянській сім'ї були саморобний ткацький верстат та інше необхідне знаряддя.
Серед продукції саморобного народного ткацтва в Україні відомі не тільки тканини, а й довершені компоненти костюма — запаски, плахти, пояси, хустки та ін. Полотно для натільного чи поясного одягу, тканини для запасок, плахт, спідниць, поясів, сукно для верхнього одягу ткали насамперед для своєї родини, а лише потім на продаж. Щодо районів, розташованих близько від шляхів сполучення, торговельних центрів, то ткацький промисел тут дедалі виразніше орієнтувався на збут. Звідси й більша різноманітність ткацьких виробів, технік, прийомів художнього оформлення тканин.
Саморобні тканини виготовляли з однорідної та неоднорідної нитки, вони були різної товщини, щільності, фактури, кольору й малюнка, що залежало від способу ткання. Матеріал або зберігав природний колір сировини, або фарбувався. Важливою ознакою була ширина тканини, яка впливала на крій одягу.
У лляній, конопляній та вовняній сировині закладені чималі можливості, котрі успішно використовувалися народними майстрами. Від якості волокна, первинної його обробки, способів скручування у процесі прядіння, від вибору характеру переплетення і від кінцевої обробки готової тканини залежали всі її показники. З високоякісного волокна, старанно обробленого, одержували тканини з гладкою блискучою фактурою. Найтон-ше прядиво використовувалось у першій половині XIX ст. для так званого серпанкового полотна святкових головних уборів, для рукавів святкових жіночих сорочок. Із ніжного конопляного волокна (плоскіні) виробляли тонке плос-
56
3. КОМПОНЕНТИ УКРАЇНСЬКОГО КОСТЮМА XIX — ПОЧАТКУ XX ст.
кінне прядиво, із грубішого (матірки) — матірчате. Костриця від лляної та конопляної куделі (вал) ішла на виготовлення грубої тканини '.
Полотно могло бути чисто лляним, із лляного прядива наполовину з конопляним, пізніше — з конопляного та бавовняного і, нарешті,. із самої бавовни. Знаходження вдалих пропорцій поєднання льону та конопель створювало своєрідний колорит: світлі м'які волокна льону відтіняли сіруваті твердіші волокна конопель 2.
З вовняного прядива в домашніх умовах виробляли сукно для жіночого та чоловічого верхнього одягу, тканини для поясного жіночого вбрання, зимових чоловічих штанів, а також поясів.
Кожного року близько середини травня стригли овець та ягнят, які на цей час обростали шерстю — обрунюва- лися. Заможне населення використовувало вовну ягнят або однорічних овець. Незагрубіла вовна молодих овець першої стрижки — поярок — збиралася окремо. Так само називалась і м'яка високоякісна вовна ягнят. Щоб одержати довгу вовну — волосінь, вівцю цілий рік не стригли. Таку вовну вживали для виготовлення тонкого сукна, тканин для поясного одягу, поясів, а також для вишивальних та оздоблювальних ниток, тасьм, шнурів, китиць. Сукно з тонкої вовни було однотонним і цінувалося дорожче. Сукно з вовни старих овець виходило грубішим, рівномірність його кольору досягалася вмілим перемішуванням у процесі биття вовни, про що йтиметься далі.
Бідняки збирали вовну кілька років, змішували вовну овець різного віку, іноді стригли старих овець двічі на рік, одержуючи грубу вовну низької якості — перестриг. Використовували й вовну, яку
одержували шляхом вичісування овець, а також відокремлену від вичинених шкур. Часто-густо ткали дешеве сукно, поєднуючи вовну з прядивом рослинного походження. Його використовували для зимових штанів, онучів тощо. У заможніших родинах дбали про те, щоб у господарстві було сукно різної якості — залежно від призначення.
У другій половині XIX ст., раніше, ніж в інших районах, у народному ткацтві Центральної України починають застосовувати бавовняне полотно — спочатку привізне, а згодом і місцевого виготовлення. До селянського вжитку активніше входять шовкові нитки та спеціальне вовняне прядиво — гарус, якими прикрашався святковий жіночий поясний одяг. Поєднання різних видів сировини дало змогу набагато розширити асортимент тканин, які не тільки відповідали звичним утилітарним та естетичним вимогам, а й створювали нові структури. Використання фабричних ниток у прядиві домашнього виготовлення зробило саморобні матеріали, тоншими, еластичнішими, а їхнє колористичне вирішення — різноманітнішим.
Найбільш прості й поширені тканини виготовляли на ткацьких верстатах із двома підніжками, які забезпечували перпендикулярне переплетення основи й піткання. Це так зване просте полот няне переплетення, типове для лляного та конопляного полотна. Залежно від призначення полотно робили тоншим або грубішим, м'яким або цупким, рідким або густим. Народним майстрам були відомі близько 20 видів полотна. Кількість пасом, використаних для основи, визначала товщину полотна і давала йому назву, засвідчуючи його якість: дев'ятка — найтовстіше полотно, далі ж ідуть гатунки більш тонкі — десятка,
Матеріал та його роль у формуванні одягу
57
дванадцята, тринадцятка і, нарешті, чотирнадцятім.. Селянами вироблялися перших три типи полотна, з яких десятку та дванадцятку використовували для сорочок, а дванадцятку — для наміток.
Полотно домашнього виробництва звичайно було 45—53 см завширшки. Разом із тим на Волині воно досягало • 75 см, а у південно-західних районах — близько 60.
Сукно ткали так само, як і полотно, ширина його залежала від можливостей ткацького верстата. Неваляне сукно у вигляді звичайної вовняної тканини полотняного переплетення йшло на виготовлення жіночого буденного поясного одягу.
Для ущільнення, пом'якшення сукна його спеціально обробляли (били, валяли) у ступі. З битого сукна шили верхній та поясний чоловічий одяг. Закарпатські бойки, зокрема, виготовляли своєрідне кошлате сукно для верхнього одягу — гуні. З цією метою вовну випарювали в гарячій воді 3—5 годин, потім промивали в холодній (найчастіше на річці). Висушену вовну скубли і чесали (гремплювали) залізними щітками. У процесі такої обробки одержували вовну двох гатунків — кращу й гіршу. Із першої пряли тонкі нитки, потім їх скручували удвоє і розрізали на шматочки довжиною ЗО—35 см, які протягували човником на верстаті через три нитки так, щоб правий бік сукна був кошлатий, а лівий — гладкий. Із тако} тканини шили так звані коцьовані гуні.
Колір виробів із сукна залежав від породи овець, яких розводили в тій чи іншій місцевості. З білої вовни виготовляли біле сукно, яке використовували для чоловічого й жіночого верхнього одягу. Сукна сірих відтінків уживали переважно бідніші верстви населення.
Сукно природного чорного кольору виготовляли з найкращої сировини — вовни молодих овець. У західних районах його називали мицьковим і цінували понад усі інші сукна, використовуючи головним чином на сердаки та баибараки для жінок. Чорне сукно гіршої якості, що виготовлялося з вовни старих овець, ішло на пошиття чоловічого поясного одягу, а також убрання для негоди.
В Україні, крім простого полотняного переплетення, відомі різні види багато- ремізного переплетення, а також пере вірного ткацтва, за допомогою яких створювалися високохудожні орнаментовані тканини.
Простота крою українського народного одягу була сприятливою для розвитку поліхромного візерунчастого ху дожнього ткацтва, яке виконувалося різними техніками.
Високий художній рівень, локальна своєрідність притаманні святковим орнаментованим запаскам Середньої Наддніпрянщини та Поділля, виконаним килимарською технікою. Одним із осередків текстильного виробництва в XIX ст. стало село Дігтяри на Чернігівщині, де поряд із килимами ткали запаски, прикрашені поперечносмугастими візерунками.
Особливою майстерністю, різноманітністю ткацької техніки, багатством колористичного вирішення визначалися плахтові тканини, які починаючи з XV— XVI ст. набули значного поширення у Середньому Подніпров'ї як святковий поясний жіночий одяг. За характером художнього оформлення їх можна виділити в окрему групу орнаментованих тканин.
Для складних візерунків плахт використовували гарус, шовк, бавовну фабричного виробництва — біль. Малюнок
58