Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Екскурси в історію українського костюма





 


     
 



ра, гатунком тканини, оздобленням то­що. Сорочка заправлялася у досить ши­рокі суконні, шовкові або оксамитові шаровари яскравих кольорів. На сорочку вдягався дорогий жупан, підперізувався золототканим перським або «слуцьким» поясом. Зверху напинався кунтуш або опанча, під час урочистих церемоній — шуба чи ферезея, прикрашена коштов­ною запоною, Парчові шуби підбивалися цінним хутром, оздоблювалися горно­стаєм, золотим шнуром, галуном, кош­товним камінням. На ноги взували кольо­рові сап'янові чоботи. Шапки були пере­важно оксамитові, оздоблені хутром со­боля, рисі або лисиці. їх прикрашали коштовностями, страусячим пір'ям.

Не дуже наслідували західноєвропей­ську моду купчихи та міщанки. Навіть найзаможніші з них продовжували но­сити традиційне вбрання міського ти­пу — спідниці, шнурований ліф, бурнус, а голову покривали твердими уборами типу очіпка чи кораблика, на яких, утім, коштовного каміння інколи було більше, ніж на цілому наряді придворної дами.

Ще консервативнішим був селян­ський одяг. Як і раніше, він виготов­лявся з саморобних матеріалів і збері­гав різноманіття місцевих варіантів крою, пропорцій, художнього оздоблен­ня, способів носіння тощо. Разом із тим у селянському костюмі накопичувались і більш пізні форми, пов'язані з побутую­чим у даний період міським убранням та його стильовим напрямом. Щодо меш­канців заможних сіл, розташованих по­близу торговельних центрів, то вони по можливості активно використовували для оздоблення дорогі привізні тканини, а також ювелірні прикраси, особливо коралі.

Для Правобережжя України період XVIII—XIX ст. характеризувався відхо-


дом від польського національного й куль­турного впливу та частковим возз'єднан­ням з Лівобережжям, що прискорило процес консолідації українського етносу та національної культури. У відповідності з такою ситуацією розвивався і костюм жителів цього регіону.

Протягом тривалого часу носіння того чи іншого одягу регламентувалося спеціальними законами, що їх видавав польський уряд. Гордовита польська й місцева шляхта всіляко намагалася від­окремитися від інших, хай навіть замож­них, верств. Так, «ясновельможні» могли носити яскраво-червоні кунтуші й жупа­ни, дрібна шляхта — сірого кольору. Міщанству ж узагалі заборонялося носи­ти кунтуші та інше цінне вбрання. Ось витяг з одного закону XVII ст.: «чтобьі никакой мещанин, ни плебей не дерзнул употреблять шелкового платья и шелко-вого подбоя, шапки драгоценньїх мехов, кроме лисьих и других низких, а также, чтобьі никто не ходил в сафьянах...» 15 На «дерзнувших» накладався досить значний грошовий штраф.

Незважаючи на такі суворі заходи, міщани намагалися хизуватися своїм одягом, його матеріалом та кроєм. Я. Головацький, описуючи одяг бучаць-кої міщанки, зазначав, що він був часом значно багатший за костюм польської графині: спідниця зі старовинної шовко­вої тканини, на шиї — велике коралеве намисто та дукач, прикрашений рубі­нами й сапфірами, зверху — дорога бла- мова шуба, покрита шовком.

Ще наприкінці XVIII ст. поляки ста­новили більшість у поміщицько-магнат­ській верхівці Правобережжя. Безумов­но, це стримувало національний розви­ток регіону. Водночас безпосереднє спіл­кування двох народів на одній території сприяло взаємовпливові їхніх культур,


Сфери


Традиційний одяг XVIII—XIX ст.


53


 


     
 



і куль-ущан-орило:тносу цності >стюм

>сіння алося [давав ька й я від-імож-могли купа-іьору. носи-. Ось ітобьі ззнул елко-

[ЄХОВ, ЇКЖЄ,

:...» |5 зсить

хода,:воїм роєм, іаць-асом ської

)ВКО-

шеве рубі-

бла-


що яскраво відбилося і в одязі, особливо заможного населення.

Щодо одягу селянства Правобереж­ної України, то він розвивався на тра­диційній основі. Поряд із численними спільними рисами з народним убранням Середньої Наддніпрянщини тут чітко простежуються місцеві варіанти комп­лексів традиційного костюма, котрі поде­куди включають суто архаїчні елементи.

У своїх найбільш виразних фор­мах український традиційний костюм сформувався у докапіталістичний період. У другій половині XIX ст. нові суспільні відносини поступово проникають в усі сфери життя українців. Ліквідація кріпо­сництва та феодальних бар'єрів створює


сприятливі умови і для вдосконалення процесу виготовлення народного одягу. На рубежі XIX—XX ст. упроваджують­ся фабричні прядки та нитки, які значно збагачують тканини та вишивки, різно­маніття їхньої кольорової гами. Фабрич­ні матеріали витісняють трудомісткі у виготовленні саморобні, що у свою чергу прискорює розвиток народного крою. Машинна техніка, котра замінює ручне шитво, дає поштовх розвиткові нових художньо-технологічних прийомів. І на­решті, готові елементи одягу (пояси, хустки, взуття) замінюють саморобні, а з розвитком швейної промисловості селя­ни дедалі частіше користуються одягом фабричного виробництва.


ста-"нат-мов-ізви-:піл-горії,тур,



З   КОМПОНЕНТИ

УКРАЇНСЬКОГО

КОСТЮМА

XIX —початку XX ст.


Матеріал та його роль у формуванні одягу. Як ми вже добре знаємо з попе­редніх розділів, для виготовлення народ­ного вбрання використовувалися мате­ріали як домашнього, так і фабричного виробництва.

Сировиною для матеріалів традицій­ного одягу українців, як і всіх східно­слов'янських народів, майже до XX ст. були рослинне волокно, вовна, шкури тварин (з хутром і без нього), у незнач­ній кількості — стеблини та кора рослин, дерево, метали. Вирішальну роль у виборі сировини, особливо в докапіталістичний період, відігравали природне середовище та пов'язаний з ним характер виробни­чої діяльності.

В районах, де вирощувались луб'яні культури (коноплі, льон), для ткацтва використовували рослинне волокно. Льон культивували переважно на Україн­ському Поліссі та в західних областях, коноплі — на Полтавщині та Чернігів­щині. Ці культури збирали майже на кожному селянському городі. Сировиною тваринного походження була вовна, в основному овеча. Із рослинного волокна та з вовни одержували прядиво, з якого або відразу ж ткали (рідше в'язали чи плели) окремі елементи одягу, або ж спочатку виготовляли тканину, з якої потім шили одяг. Спеціально оброблене овече хутро використовували для зимо­вого одягу та чоловічих шапок, а шкуру свійських тварин — для взуття. Дерево, лико, повсть уживалися значно менше. З лика плели взуття. Зі стеблин рослин та повсті робили чоловічі головні убори. В окремих районах Закарпаття з дерева майстрували взуття. У Прикарпатті та Карпатах метали використовували для різноманітних прикрас.

Особливо поширеною технікою виго­товлення матеріалів для одягу було до­машнє ткацтво. Саморобні тканини — основний матеріал селянського вбрання






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 364 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2183 - | 2133 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.