Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Традиційний одяг XVIII — XIX ст.





51


 


іа всієї значно ів'язки:енсі й

ія при- гі та в життя що не сульту-:рії.

петрів-яшього і позу-п пан- жками дягали капе-

ідицій-9 давні закри-ускали а голо-ясоким ггового форму валися н укла-іційних ння на яя брів брання шпуни, у спад­ковому

ш часи Іа чис-овання кравих и одне. Вель-озкоші


костюмів. За царювання Катерини II вони стали ще більшими розтратниками, у будень носили золототканий із шитвом одяг, парадні ж кафтани повністю обши­вали діамантами. Це був період макси­мального використання в одязі діамантів і кольорового каміння.

Придворні дами носили складні ви­роби з дорогого жовтого шовку на фіж­мах. Фасони були різноманітні. Зокрема, під впливом французької моди ввійшли до вжитку костюм «а ля Ватто» — з ши­рокою задрапірованою складою по спині, круглі сукні з довгим шлейфом, а також сукні з глазету (різновид парчі) з від­кидними рукавами.

Реформи Петра І викликали певну двоїстість культури Росії та Лівобереж­ної України («Малоросії»), що входила до її складу. Прилучення вищих верств суспільства до західноєвропейських цін­ностей призводило до нівелювання націо­нальних рис. З іншого боку, різкі від­мінності умов життя населення великих міст і глибокої провінції сприяли збере­женню у побуті останньої патріархаль­них звичаїв і традицій. Водночас відбу­вався і неминучий взаємовплив культур різних верств суспільства, міста й села.

Наприкінці XVIII — на початку

XIX ст. побут придворної знаті, найза-
можніших поміщиків, дворянства, ари­
стократії продовжував орієнтуватися на
західноєвропейську моду, законодавцем
якої утвердила себе Франція. У Росій­
ській імперії, як і в усій Європі, після
тривалого панування стилю бароко ді­
став поширення класицизм, після ньо­
го — романтизм, а на рубежі XIX—

XX ст.— модерн. Риси західноєвропей­
ської культури в різних регіонах імперії
набували своєрідного національного за­
барвлення і проникали навіть у селян­
ський побут.


Традиційний український одяг цього періоду рельєфно віддзеркалює соціаль­ну структуру суспільства. В костюмі української знаті, як і раніше, викори­стовувалися дорогі місцеві та імпортні матеріали. Крім того, наявнішими стали західноєвропейські, а також східні впли­ви, переосмислені та пристосовані до міс­цевих умов. Це можна простежити у назвах одягу, його видах, крої, оздоблен­ні. Свої особливості в одязі мало духо­венство; його вбрання зберегло форму давньоруської та візантійської ризи з незрівнянним багатством її золотого ткання, прикрас, культової атрибутики.

Для виготовлення нарядного жіночо­го й чоловічого вбрання заможних меш­канців Лівобережжя вживали багато орнаментовані шовкові тканини — пар­ чу, оксамит, штоф. Характер орнамента­ції відповідав ренесансному та бароко­вому стилям. Тканини прикрашалися до­сить великими елементами стилізованих квітів, листя, плодів, вписаних у різно­манітні медальйони. Окрім привізних, в ужитку були й дорогі місцеві тканини. Ще з XVII ст. в Україні розвивається золототкацьке виробництво у Бродах, Слуцьку та інших містах.

Використання багатокольорових ор­наментованих коштовних тканин було продовженням культурних традицій Ки­ївської Русі, яке підтримувалося постій­ними торговельними стосунками з краї­нами Заходу і Сходу. Такі тканини йшли переважно на верхній чоловічий та жіно­чий одяг: жупани, кунтуші, плащі- накидки тощо.

З однотонних шовкових тканин вико­ристовували атлас і камку. Панська со­рочка шилася з тонкого полотна, виши­валася шовком, сріблом і золотом. За кроєм вона була близька до народної, відрізняючись від неї лише формою комі-


52






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 301 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2280 - | 1986 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.