Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Екскурси в історію українського костюма





 


нути стан. Зовнішнє оздоблення з різно­манітних металевих накладок нагадувало черкеські пояси.

Як бачимо, запорізький костюм не був вільний від багатьох іноземних запо­зичень, проте мав тривку етнічну основу, що й зробило його одним із найяскра­віших виявів національної самобутності.

Традиційний одяг XVIII—XIX ст. у контексті загальноєвропейської куль­тури. Відмінності в костюмі Ліво- й Пра­вобережжя. Розвиток українського кос­тюма цього періоду відбувався у своє­рідних соціально-культурних і політич­них умовах. З одного боку, Україна продовжувала зміцнювати зв'язки з за­рубіжною Європою, а з іншого — вона перебувала в залежності від Росії. Що­правда, остання в особі Петра І прагнула увійти до загальноєвропейського куль­турного процесу, посиливши орієнтацію на Захід. На відміну від Росії Україна впліталась у цей процес більш органічно, поскільки була й залишалася важливим осередком духовної культури, що притя­гав до себе іноземців як Заходу, так і Сходу.

Московія ж тільки-но «прорубала вік­но в Європу», цілеспрямовано форсуючи зближення з нею, що нерідко досягалося впровадженням суто зовнішніх атрибу­тів. Зокрема, у костюмі штучно порушу­валися традиційні елементи та силоміць насаджувалися нові, європейські. Так, згідно з указом Петра І заборонялося з'являтися при дворі в «російському» вбранні; за словами сучасниці, «іноземна манера спостерігалася і в етикетах, і в хатніх лаштунках, і в уборах, і в столах». Усе це стосувалося насамперед вищих верств суспільства. Селянам, як і ра­ніше, дозволялося носити «образ і подо-біє Божіє» — бороду.


Загалом петрівські реформи за всієї своєї позитивної спрямованості значно послабили усталені культурні зв'язки між поколіннями, а у певному сенсі й міжсоціальні зв'язки.

Дедалі посилювалися прагнення при­дворної знаті до розкоші у побуті та в одязі, спроби наслідувати спосіб життя Західної Європи. Одначе це поки що не відповідало об'єктивному станові культу­ри та економічного розвитку імперії.

Костюм «благородних мужів» петрів-ської епохи складався з дорожнього кафтана, поли якого обшивалися позу­ментом, довгого камзола, коротких пан- талонів, черевиків із багатьма пряжками та довгих панчіх. На голову вдягали завиту перуку та прямокутного капе­люха.

Найбільше віддалився від традицій­ного вбрання жіночий одяг. Якщо давні моральні норми наказували жінці закри­вати волосся, то нові, навпаки, допускали глибоке декольте, відкриті руки та голо­ву. Талія затягувалася вузьким і високим корсетом, спеціальні каркаси з китового вуса — фіжми — підтримували форму широченних суконь, які викінчувалися довгими шлейфами. Волосся жінки укла­дали у складну зачіску. Із традиційних звичаїв збереглися лише накладання на обличчя рум'ян і білил, підведення брів та очей. Нові види верхнього вбрання знаті — дорогі, шиті золотом зипуни, жупани, літники — передавалися у спад­щину і використовувались у святковому костюмі, доки не зношувались.

Розквітом придворної моди були часи імператриць Анни та Єлизавети. На чис­ленні бали, парадні виїзди, полювання придворні мали з'являтися в яскравих багатих нарядах, причому вдягати одне вбрання двічі суворо заборонялося. Вель­можі змагалися між собою у розкоші


костюма вони спи у будень одяг, пар вали діаі мальнопд і кольорі Прил роби з щ мах. Фас піл війт до вжмп рокою з^ круглі с] сукні з і

КИЛТТИШІ

Рефі

ДВОЇСТІС1

ної Укрі

до її ои суспільс ностеям нальякх

М1ННОСТІ МІСТ І ГІ

женню; них зшт вався і, різних і Нац XIX ст.

МОЖВШІ

стокрггі

якої уч

ськїй щ тривала став па го — ра XX ст.-

СЬКОІ К]






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 250 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лучшая месть – огромный успех. © Фрэнк Синатра
==> читать все изречения...

2205 - | 2091 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.