Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Жіночі щитоподібні головні убори





сям, Поділлям і Галичиною; національ­ні ж його риси стали складатися в XIV— XV ст. головним чином у селянському і козацькому середовищі.

До комплексу одягу XV ст. входила насамперед сорочка переважно із грубо­го саморобного полотна. У чоловіків вона була короткою, глухою, тунікопо­дібною, з прямокутною горловиною. Жі­ноча сорочка була довгою, різноманіт­ного крою: тунікоподібна, з плечовими вставками (пришитими по основі й по пітканню стану), з суцільнокроєними ру­кавами 9.

Як поясний чоловічий одяг відомі вузькі штани — гачі (ногавиці) з білого або темного сукна, а також широкі шаро­ вари.

Жіночий поясний одяг на значній території України був незшитий або частково зшитий у вигляді одного широ­кого чи двох вузьких прямокутних шмат­ків саморобної вовняної візерунчастої


або однотонної тканини. Це — дві за­ паски, одноплатова обгортка (опинка, дерга), святкова плахта, що побутувала виключно на Середній Наддніпрянщині. Незшитий поясний одяг із домотканої вовни мав чимале локальне розмаїття за рахунок різного орнаментально-колори­стичного вирішення.

Так, на території Середньої Наддні­прянщини в будень носили дві вузькі — чорну й синю — запаски, а на свята — багатокольорову клітчасту плахту з ошатною орнаментованою запаскою — попередницею. На Поділлі побутувала обгортка у вигляді широкого горизон­тального полотнища чорної саморобної вовняної тканини, прикрашеної складни­ми ритмічними композиціями орнамен­тальних різнокольорових смуг. У райо­нах Подністров'я та Карпат носили як дві вузькі запаски, заткані різнокольоро­вими смугами з додаванням металевої нитки, так і поясний одяг у вигляді ши-


Український одяг XIV — XVIII ст.


39


 





 


Жіночі шапкоподібні головні убори


2-

а, ш іі.

ої іа

и -

[ І -


рокого горизонтального полотнища з місцевими варіантами колориту й оформ­лення.

Поряд із незшитим поясним одягом в Україні розвиваються і зшиті форми. На Поліссі, наприклад, широко відомими були літник та андарак. Літник — це вертикальносмугаста вовняна спідниця (на червоному тлі різнокольорові смуж­ки: зелена, чорна, жовта, синя, біла). Андарак — червона однотонна спідни­ця із закладеними по спинці зборами й широкою орнаментальною смугою по низу.

Спідниця шорц, яка побутувала на Львівщині, виконувалася з вовняної тка­нини, затканої багатокольоровими верти­кальними смугами, розташованими у складному ритмічному чергуванні на бі­лому тлі. По низу вона обшивалася чер­воним саморобним шнуром.

Димка, мальованка, друкованиця — так називалися полотняні спідниці з на­бивним малюнком, нанесеним ручним способом.


Кожна місцевість, навіть кожне село відрізнялися самобутністю малюнка, орнаменту і крою спідниць. Особливе місце серед цих показників посідав орна­мент — найбільш різноманітний засіб прикрашання жіночого одягу. Орнамен­тація виконувалася техніками ткацтва, набійки, вишивки, аплікації, художнього шва і відповідала звичним стереотипам, які склалися на конкретній території.

Виразним елементом одягу був і го­ловний убір — своєрідний символ сімей­ного статусу жінки. У дівчат — це ві­ нець, обруч, перев'язка, які завжди одя­галися так, щоб була відкритою маків­ка. На свята напинали вінок із квітів, який особливо багато прикрашали під час весілля. Як відомо, на другий день весілля голову дівчини покривали рушни­ковим головним убором — наміткрю, а потім одягали жорсткий очіпок, який у різних місцевостях мав значну різно­манітність форм (трапецієподібний, овальний, серпоподібний, сідлоподібний і т. д.). Очіпок, за звичаєм, жінка на


Типи жіночих шапкоподібних головних уборів. XVII—XVIII ст.


Типи взуття різних верств населення. XI—XV ст.


42


2. ЕКСКУРСИ В ІСТОРІЮ УКРАЇНСЬКОГО КОСТЮМА


 


Чоловічі сап'янові чоботи

людях не знімала, а, йдучи до церкви чи в гості, поверх нього обов'язково вдягала ще й намітку у вигляді довгого рушникоподібного навою. Якість ткани­ни, а також способи пов'язування на­мітки також мали регіональне роз­маїття. На Середній Наддніпрянщині намітки робили з найтонших сортів само­робного лляного або конопляного полот­на (серпанку), а в західних областях — із більш цупкого полотна (нафрами) 10. Як і за часів Київської Русі, селяни у XIV—XVII ст. взували шкіряні посто­ли або плетені личаки. Заможніші но-


сили чоботи й черевики. Святкові чобо­ти робили з двокольорового сап'яну, завдяки чому вони мали назву чорно­ бривці.

Верхній одяг селян виготовлявся з саморобного валяного сукна. Розвиток цього одягу йшов від прямоспинного до приталеного крою. Пряма форма викори­стовувалася в довгих плащах типу ман- ти, гуглі, чуги, а також у короткій довго-ворсій гуні. Широко побутував і одяг типу свити. її крій поступово ускладню­вався за рахунок вставки по боках кли­нів — вусів — або за рахунок додатко­вих полотнищ, вшитих по лінії талії. Заможні селяни носили верхній одяг із покупних мануфактурних тканин — жу­пан. Узимку основним одягом був овчин­ний кожух, не критий тканиною. Крій та пропорції кожухів у різних місцево­стях мали свою специфіку.

Своєрідно розвивався у цей період одяг міського населення, що зумовлюва­лося поступовим поділом праці, зокрема виділенням ткацтва в окреме ремесло. Цехове, а потім мануфактурне виробни­цтво викликало певну уніфікацію одягу, значну його відмінність від домашньо­го — і в техніці ткацтва, і у способах пошиття, і у структурі всього комплек­су ". Формування національного ринку забезпечувало великий асортимент тка­нин, у тому числі імпортних.

Тільки останні мали значну кількість видів: камка, тафта, китайка, атлас, паво­ лока, бязь, миткаль, киндяк, кумач тощо. Шовкові й бавовняні тканини в основно­му завозили зі Сходу: з Китаю, Індії, Персії, Туреччини, Закавказзя, Серед­ньої Азії, а також із Криму; вовняні — із країн Західної Європи: Англії, Фран­ції, Італії, Фландрії, німецьких князівств. Одного лише імпортного сукна існувало понад ЗО сортів.


Сс

ф

А


Український одяг XIV — XVIII ст.


43


 


Разом із тим розвивалось і місцеве виробництво лляних, шовкових та вовня­них тканин високої якості. Недарма серед міських ремісників виділялись такі фахівці, як холщовники, суконники, шов­ковики. Урізноманітнювалася й палітра кольорів: до тих, що здавна вживалися, додалися лазуровий, гвоздичний, сірий та ін.


Чоловічі сап'янові чоботи на підборах


На торгових площах великих міст у спеціальних рядах можна було придбати не тільки вітчизняні, а й різноманітні привізні матеріали для одягу — оксамит, парчу, прошву, стрічки, шнури, нитки тощо 12. Імпортні речі коштували дуже дорого, тому їх використовували лише


Жіночі черевики. XVII—XVIII ст.

для святкових очіпків чи запасок, оздоблювали ними верхній одяг або деякі елементи орнаменту творчо перероблю­вали на вишивку чи набійку.

Міський одяг, як і раніше, відбивав соціальне розшарування населення. Ря­дові городяни — ремісники, дрібні тор­гівці, обслуга — звичайно були вихідця­ми із сільської місцевості, а тому й про­довжували носити одяг, близький до сільського. Зрозуміло, в місті він дедалі більше нівелювався, втрачаючи локальну специфіку. Як і в селі, комплекс одягу городян включав сорочку і штани або сорочку і спідницю, але сорочка стає нижнім одягом. Щодо форм та крою одягу, то вони змінювалися повільніше. Розрив у крої між селянським і міським костюмом відбувався через те, що місь­кий одяг середніх верств поступово починає розвиватися за загальноєвро­пейськими законами, підлягаючи впли­вам моди.

Соціальна диференціація міського одягу насамперед позначалася на вико­ристанні тих чи інших матеріалів. Якщо бідні городяни вживали, як і селяни, саморобні тканини із льону та вовни, а покупні — тільки для оздоблення, то за­можні верстви — переважно шовкові тканини, парчу, оксамит, високоякісне сукно, дорогі хутра.

У міському костюмі порівняно з сіль­ським налічувалася велика кількість предметів. На відміну від полотняної со-


44






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 595 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если президенты не могут делать этого со своими женами, они делают это со своими странами © Иосиф Бродский
==> читать все изречения...

2457 - | 2326 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.