Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Множення матриці на число




По визначенню добутком матриці А на число a (на відміну від матриць і векторів, числа часто називають скалярами) є матриця С = a А, елементи якої виходять множенням відповідних елементів матриці А на це число а, тобто приклад :

 

2 *     -1 =     -2  
             
 

 

Очевидно, справедливі наступні співвідношення: a (А +В)= aA+aB; (ab)A=a(bA) де А и В матриці однакового розміру; a і b — числа (скаляри). Загальний множник елементів можна виносити за знак матриці, вважаючи його скалярним множником.

Різниця двох матриць однакових розмірів зводиться до вже розглянутих операцій співвідношенням А — В =А+(-1)В,. тобто С = А — В, якщо .

2.1.5. МНОЖЕННЯ МАТРИЦЬ.

По багатьом розумінням доцільно визначити цю операцію в такий спосіб: добутком матриці А розміру на матрицю В розміру є матриця С = АВ розміру , елемент якої, розташований у -клітці, дорівнює сумі добутків елементів i-й рядка матриці А на відповідні елементи j-го стовпця матриці В, тобто

cij = ai1b1j + ai2b2j + … + ainbnj =

Множення А на В припустимо (добуток АВ існує), якщо число стовпців A дорівнює числу рядків B (у таких випадках говорять, що ці дві матриці погодяться за формою). Приклад:

              = 2*1+0*2+3*4+1*3 2*3+0*1+3*0+1*5 =  
 
     
        5*1+1*2+2*4+0*3 5*3+1*1+2*0+0*5  
     
 
0*1+0*2+4*4+1*3 0*3+0*1+4*0+1*5  
             

 

=    
   
   

Для матриць А и В існує як добуток АВ розміру , так і добуток ВА розміру . Ясно, що при ці добутки не можуть бути рівними вже внаслідок різних розмірів результуючих матриць. Але навіть при , тобто у випадку квадратних матриць однакового порядку, добутку АВ і ВА не обов'язково рівні між собою. Наприклад, для матриць

 

А= -1   ; В=     ;
       

 

маємо

 

АВ=     ; ВА= - 3   ;
    -2  

 

Звідси випливає, що взагалі операція множення матриць не підкоряється комутативному закону (АВ ВА). Якщо ж виконується співвідношення АВ = ВА, то матриці А и В називають комутірующими чи перестановчими. Асоціативний і дистрибутивний закони для матричного множення виконуються у всіх випадках, коли розміри матриць допускають відповідні операції: (АВ)С = А(ВС) = АВС (асоціативність), А+(В+С) = АВ+АС і (А — В)С = АС - ВС (дистрибутивність множення ліворуч і праворуч щодо додавання).

Множення - матриці А на одиничну матрицю т-го порядку ліворуч і на одиничну матрицю n-го порядку праворуч не змінює цієї матриці, тобто . Якщо хоча б одна з матриць добутку АВ є нульовий, то в результаті одержимо нульову матрицю.

Відзначимо, що з не обов'язково випливає, що чи . У цьому можна переконатися на наступному прикладі:

 

      ´     =    
  0,5     -4      
   




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-02-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 599 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2437 - | 2357 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.