Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Відношення еквівалентності




Деякі елементи множини можна розглядати як еквівалентні в тому випадку, коли будь-який із цих елементів при деякому розгляді може бути замінений іншим. В цьому випадку говорять, що дані елементи знаходяться у відношенні еквівалентності.

Прикладами відношень еквівалентності є:

- відношення «бути на однім курсі» на множини студентів факультету;

- відношення «мати однаковий залишок при діленні на 3» на множини натуральних чисел;

- відношення паралельності на множини прямих площини;

- відношення подоби на множини трикутників і т.п.

Для того щоб дати чітке формулювання відношенню еквівалентності, будемо вважати, що термін «відношення еквівалентності» застосовується тільки у випадку, якщо виконуються наступні три умови:

1) кожний елемент еквівалентний самому собі;

2) висловлення, що два елементи є еквівалентними, не вимагає уточнення, який з елементів розглядається першим і який другим;

3) два елементи, еквівалентні третьому, еквівалентні між собою.

Приймемо для позначення еквівалентності символ . Тоді загальне визначення еквівалентності одержимо, записавши три вищенаведених умови у вигляді наступних співвідношень:
1) (рефлексивність);
2) (симетричність);
3) і (транзитивність).

Відношення А називається відношенням еквівалентності, якщо воно рефлексивне, симетричне і транзитивне.

Відношення еквівалентності знаходиться в тісному зв'язку з розбивкою множини. Нехай X- множина, на якій визначене відношення еквівалентності. Наприклад, Х - множина студентів курсу, а відношенням еквівалентності є відношення «бути в одній групі». Підмножину елементів, еквівалентних деякому елементу , будемо називати класом еквівалентності. Так, група, у якій навчається студент Іванов, буде класом еквівалентності, еквівалентним студенту Іванову.

Нехай J — деяка множину індексів. Позначимо через множину класів еквівалентності для множини X. Очевидно, що всі елементи одного класу еквівалентності еквівалентні між собою (властивість транзитивності) і всякий елемент може знаходитися в одному і тільки в одному класі. Але в такому випадку Х є об'єднанням множин Аj, що не перетинаються, так що повна система класів є розбивкою множини Х. Таким чином, кожному відношенню еквівалентності на множини Х відповідає деяка розбивка множини Х на класи Аj.

Відношення еквівалентності на множині Х і розбивка цієї множини на класи називаються сполученими, якщо для будь-яких х та у з Х відношення виконується тоді і тільки тоді, коли х і у належать до того самого класу А цієї розбивки. Більш чіткому з'ясуванню зв'язку відношення еквівалентності з розбивкою множини допоможе порівняння прикладів даного розділу з прикладами з теми про операції над множинами.

У якості загального символу відношення еквівалентності використовується символ (іноді ~). Однак для окремих часткових відношень еквівалентності використовуються інші символи: = — для позначення рівності, çç - для позначення паралельності, Û — для позначення логічної еквівалентності.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-02-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1188 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2274 - | 2125 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.