Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Універсальна множина




Як ми бачили, роль нуля в алгебрі множин грає порожня множина. Запитується, чи існуємножина I, що буде відігравати роль одиниці, тобто задовольняти умові

аналогічній умові а´1=а в звичайній алгебрі.

Співвідношення означає, що перетинання або “загальна частина” множини I і множини Х для будь-якої множини Х збігається із самою цією множиною. Але це можливо лише в тому випадку, якщо множина I містить всі елементи, із яких може складатися множина X, так що будь-яка множина Х цілком міститься в множині I. Множина I, що задовольняє цій умові, називається повною, або універсальною, або одиничною.

Виходячи зі сказаного, можна дати наступне визначення універсальної множини. Якщо в деякому розгляді беруть участь тільки підмножини деякої фіксованої множини І, то ця найбільша множина I називається універсальною множиною.

Слід зазначити, що в різних конкретних розглядах роль універсальної множині можуть грати різні множині. Так, при розгляді множин студентів у групі (відмінники; студенти, студенти, що отримають стипендію, що проживають у гуртожитку, і т.п.) роль універсальної множини грає множина студентів у групі.

Універсальну множину зручно зображувати графічно у вигляді множини точок прямокутника. Окремі області всередині цього прямокутника будуть означати різні підмножини універсальної множині. Зображення множин в вигляді областей у прямокутнику, що уявляє собою універсальну множину, називається діаграмою Ейлера-Венна.

Універсальна множина має цікаву властивість, що не має аналогії в звичайній алгебрі, а саме, для будь-якої множині Х справедливо співвідношення

ХÈ I=I.

Дійсно, об'єднання Х È I являє собою множину, у яку входять як всі елементи множини X, так і всі елементи множини I. Але множина I уже містить у собі всі елементи множині X, так що Х È I буде утворюватися з тих же елементів, що і I, тобто являє собою саму універсальну множину I.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-02-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 583 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2781 - | 2343 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.006 с.