Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Операції над множинами. Попередні зауваження




Над множинами можливо здійснювати дії, які багато чим нагадують складення або множення в елементарній алгебрі.

Нехай a та b – деякі числа, a + b їх сума, а a*b – їх добуток. Сума та добуток чисел мають наступні властивості, що називаються законами алгебри:

1. - комутативний закон, або закон переміщення;

2. - асоціативний або сполучувальний закон;

3. - дистрибутивний або розподільчий закон.

Зауважимо, що в асоціативному та комутативному законах можна замінити складення перемноженням а перемноження складанням. Але в дистрибутивному законі подібної симетрії немає. Якщо в цьому законі замінити складення множенням, а множення то прийдемо до абсурду: Питається. Чи завжди це так? Чи не існує алгебри, в якій дистрибутивний закон був би також симетричним відносно складення і множення, як комутативний та асоціативний закони?

Виявляється, що існує алгебра, а точніше алгебра множин, в якій всі три закони симетричні відносно дій складення і множення.

Збіжність між діями складання і множення проявляється також в існуванні двох чудових чисел 0 та 1, що додавання першого та множення на друге не змінюють жодного числа:

Зауважимо, що друге співвідношення отримується із першого заміною (+) на (*) та 0+1.

Але і тут збіжність між діями складання та множення не полягає особливо далеко. Так, число 0 грає декілька особливу роль по відношенню з усіма іншими числами в тому числі і одиницею. Ця особлива роль числа 0 витікає із співвідношення Якщо ми в цьому виразі замінимо (*) на (+) та 0 на 1, то приходимо до співвідношення, яке не буде вірним. Як ми побачимо далі, збіжність між нулем і одиницею в алгебрі множин буде значно більшою, ніж в звичайній алгебрі.

1.1.5. ОБ’ЄДНАННЯ МНОЖИН.

Об’єднанням множин Х та Y називається множина, яка складається із всіх тих і тільки тих елементів, що належать хоч би одній із множин Х,Y, тобто належить Х або Y. Об’єднання множин Х та Y визначається через.

Формальне визначення:

Об’єднання множин іноді називають сумою множин і позначають Х+Y. Але властивості об’єднання множин де в чому відрізняються від властивостей суми в звичайному арифметичному розумінні. Тому цим терміном ми користуватись не будемо.

Приклад 1-1.

Якщо і то .

Приклад 1-2.

Якщо Х – множина відмінників в групі, а Y- множина студентів, що живуть в гуртожитку, то - множина студентів, які або вчаться на відмінно, або проживають в гуртожитку.

Приклад 1-3.

Розглянемо два круги, що приведені на малюнку 1. Якщо Х – множина точок лівого кругу, а - множина точок правого кругу, то уявляє собою заштриховану область, обмежену обома кругами.

 
 

 


Поняття об'єднання можна поширити і на більше число множин. Через Œ позначимо сукупність n множин X1,...,Xn, називану іноді системою множин. Об'єднання цих множин

,

являє собою множину, що складається з усіх тих і тільки тих елементів, що належать хоча б одному з множин системи Œ.
Для об'єднання множин справедливі комутативні й асоціативний закони

справедливість яких випливає з того, що ліва і права частини рівностей утворюються із одних і тих же елементів. Далі

Х ÈÆ

Це також очевидне співвідношення, тому що порожня множина не містить елементів, а значить Х і Х ÈÆ складаються із тих самих елементів. З того, що Х ÈÆ видно, що порожня множину Æ відіграє роль нуля в алгебрі множин. Тут має місце аналогія з виразом а+ 0 = а в звичайній алгебрі.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-02-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 574 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2346 - | 2305 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.