Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розвиток у дітей уявлень про множину




Вже в ранньому віці в дітей нагромаджується уявлення про сукупності, які складаються з однорідних предметів: «Багато машин», «Три кубики», «П'ять пальців». Ці перші уявлення починають узагальнюватись, відображатись спочатку в пасивному мовлені дітей. Дитина 1 р. 3 міс. вже виконує завдання побудувати «маленький (великий) будинок» або «маленькі (великі) будиночки». Малюк 1 року 6 місяців, оволодіваючи активним мовленням, називає окремі предмети чи їх сукупності, користуючись одниною і множиною іменників: «Лялька - ляльки», «Будинок - будинки». Дітей цього віку захоплюють групи однорідних предметів (кульки, ґудзики, кільця). Вони перебирають їх, перекладають, розсипають, знову збирають, розкладають в рядок, криву лінію. Різноманітність множини предметів дитина сприймає різними аналізаторами: слуховим, зоровим, кінестетичним та ін.

Множина - це сукупність об'єктів, які розглядаються як одне ціле. Бувають скінченні і нескінченні множини. Діти мають справу лише із скінченними множинами.

На перших ступенях розвитку уявлення про множину в дитини розливчасте: воно не має чітких меж і не сприймається елемент за елементом. Таке сприйняття характеризується невизначену множинність, а не множину як структурно-цілісну єдність; не усвідомлюється ще точно і кількісна її сторона.

Діти не помічають зменшення частини множини або її зникнення.

Таке уявлення про невизначену множинність характерне для дітей до двох років (збирає декілька кубиків і говорить, що прибрав усі).

Діти трьох років часто вже сприймають множину в її межах, але чітке сприйняття всіх елементів множини ще відсутнє і в них, вони не можуть слідкувати за кожним елементом множини. Звідси - перший висновок: необхідно в малюків сформулювати уявлення про множину як структурно-цілісну єдність і навчити бачити та чітко сприймати кожен елемент множини(3 - 4 рік життя).

Етапи цієї роботи такі:

1. Етап формування множини як скінченної.

Увага дитини зосереджується на «межах множини» (роздати тарілки всім 4 лялькам, які сидять в рядочок). Дитина годує лише 1 і 4-ту, але впевнена, що нагодувала усіх. Отже, на цьому етапі головним для дитини стає сприйняття меж множини і дієве їх позначення (накладає грибки лише на крайні картки).

Причина такого явища в тому, що при сприймані множинності дитина завжди діяла від якої-небудь точки відліку (від середини розкладала предмети в обидва боки).

При сприйнятті цілісної множини з'явились 2 точки відліку, дії дитини змінились від кінців до середини. Перебудувалось сприйняття множини. Головним стало сприйняття двох «кінцевих точок» множини, що послабило увагу до сприйняття всіх елементів.

Висновок: необхідне нове спонукання дорослого, щоб діти сприймали всі проміжні елементи множини між крайніми. Але це дається дитині не відразу. Виконуючи завдання накласти предмети на малюнки, розміщені в рядочок, дитина тісно притискає предмети один до одного, заповнюючи площину між крайніми елементами. Вона не накладає кожен предмет на малюнок, тобто, не відтворює ще кількість елементів множини; не завжди допомагає показ дорослого. Адже формування рухової навички шляхом наслідування проходить для дитини ще з більшими труднощами. Недостатність рухового досвіду, відсутність необхідних зорових і кінестетичних зв'язків приводить до того, що зорові враження ще не завжди можуть викликати у дітей потрібні рухові асоціації. Дуже важливо пам'ятати, що при сприйнятті множини діти відштовхуються в своїх рухах від однієї точки, частіше всього розміщеної в центрі множини. Такому сприйняттю сприяє власна структура тіла: направлення рук направо і наліво. Діти, зазвичай, так і розміщують предмети: направо - правою рукою, наліво - лівою рукою. При сприйнятті множини як структурно - цілісної єдності з'являються вже дві точки відліку в рухах рук і очей і від меж множини до її центру. В міру того, як діти освоюють ці дві точки, зникає необхідність фіксувати їх обох. Дія починається з однієї точки, а інша вже не позначається, але дитина не виходить за межі площі між ними. При тому, якщо початковою точкою стає права межа множини, дії виконуються правою рукою зправа наліво; якщо ж навпаки, початковою точкою є ліва межа множини, то дитина діє лівою рукою зліва направо по всьому ряду. Такий стереотип руху утворюється з 2 - 3 років і зберігається доволі тривалий час (навіть в шкільному віці). Тому висновок такий: необхідно своєчасно формувати рухи правої руки і очей зліва направо у відповідності з просторовим розміщенням нашого письма.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-02-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 3287 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Что разум человека может постигнуть и во что он может поверить, того он способен достичь © Наполеон Хилл
==> читать все изречения...

2473 - | 2286 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.