В |
історії міжнародно-правової думки питання виникнення й розвитку міжнародного права ніколи не ускладнювались науковою аргументацією, хоч і ніколи не мали однозначної відповіді, переконливих пояснень. Цій, чи не найскладнішій проблемі науки міжнародного права, вчені незалежно від того, яку правову концепцію вони сповідують, найменше приділяли уваги і, як правило, обмежувалися досить спрощеними відповідями. Коли йдеться про увагу до проблеми — мається на увазі не кількість публікацій. З цим усе гаразд. За кількістю праць з історії міжнародного права цей розділ науки превалюючий. Але досягнення у з'ясуванні проблем мізерно малі, що одностайно визнають і ті вчені, які спеціалізуються на цій тематиці: «історія міжнародного права вивчена абсолютно недостатньо» (Ю. Я. Баскін, Д. І. Фельдман); «ця галузь досліджень до цього часу залишається слабким місцем міжнародно-правової науки. Розбіжності стосуються навіть часу виникнення міжнародного права» (1. І. Лукашук); «незважаючи на все своє значення, в історії міжнародного права безліч білих плям. Не вирішене й таке принципове пи-
Глава II Історія міжнародного права і його науки
тання, як час виникнення міжнародного права» (М. Ш. Па-цація) та ін.
Відповідь на питання про виникнення й розвиток міжнародного права залежала, як правило, від світоглядних уподобань науковця, в основу яких беруться певні ідеологічні засади, а не особливості, природа реального права. На сьогодні найвідчутнішого впливу на констатацію часу виникнення міжнародного права і його періодизацію домоглися чотири ідеологічних напрями: нігілістичний, етатичний (особливо в його марксистсько-ленінському варіанті), християнський і ліберально-демократичний. Науковці в доведенні справедливості своїх висновків оперують одними й тими самими факторами правового (поява джерел права, особливості правотворення, суб'єкти права, юридична сила актів, відповідальність і санкції за порушення норм та ін.) чи по-заправового (війна, ступінь розвитку духовної культури, розвинутий спосіб виробництва, рівень розвитку технічних засобів спілкування та ін.) характеру, але з різною заздалегідь поставленою метою. Нігілісти — щоб заперечити існування міжнародного права, марксисти — щоб довести, що міжнародне право формується там і тоді, де з'являються держави, християни — що воно зароджується в лоні християнської церкви, ліберали-демократи — що це право виникає в період ренесансу і буржуазних революцій у Європі.
Науковці кожного з напрямів намагаються дати своє тлумачення проблемі, що лише збільшує кількість концепцій (нині їх уже налічується більш як два десятки) виникнення й періодизації міжнародного права, але мало впливає на осягнення її суті. Найменше аргументують суть питання нігілісти. Для цього напряму характерні періоди припливу прихильників, відпливу і тривалого застою. Простежується певна закономірність: зростання кількості прихильників нігілістичного напряму відбувається наприкінці й на початку століть. Так, на межі XIX — XX ст. цей напрям був настільки популярним серед науковців, що навіть утвердилося три концепції заперечення міжнародного права: концепція політики сили (А. Лассон, А. Цорн та ін.), за якої в міжнародній сфері не може бути відносин юридичного характеру, оскільки тут панує стан фактичної доцільності, односторонніх інтересів держав, диктату, політичного егоїзму й сили; концепція зовнішньодержавного права (Ф. Цорн, Е. Кауфман, М. Венцель — так звана Боннська
і
__________ Виникнення міжнародного права і періодизація його історії ____________
школа права, А. Десенсьєр-Феррандьєр та ін.), за якої міжнародне право є нічим іншим, як правом окремої держави в сфері її зовнішніх зносин; концепція самообмеження (авто-лімітації), найяскравіший представник якої Г. Єллінек так пояснював своє розуміння міжнародного права: «Ворожі міжнародному спілкуванню національні й державні течії настільки, одначе, сильні, що роблять можливим лише існування держави поряд з іншою, але не організацію спілкування держав... Спілкування держав тому й має суто анархічний характер, а міжнародне право, яке походить від неорганізованого й тому такого, що не має влади авторитету, може бути фігурально назване анархічним правом, що водночас пояснює його недосконалості й вади»1.
Критична реакція науковців щодо тверджень прихильників названих концепцій привела до того, що більшу частину XX ст. наука не знала послідовників цього напряму. Але вже наприкінці століття знову стає помітним їх відродження (спочатку X. Л. А. Харт, згодом Л. Л. Фуллер, Т. Оноре та ін.). Основним у запереченні міжнародного права вони висловлюють аргумент, що право є продуктом діяльності високоорганізованих суспільств зі властивою їм легіслатурою, судами з обов'язковою юрисдикцією, централізованими санкціями та ін. Оскільки таких інститутів бракує міжнародному праву, то його не можна вважати міжнародним правом. Питання, чи справді міжнародне право є правом, сьогодні заполонило сторінки наукових юридичних видань. Натомість знову популярним став силовий погляд на право (А. Мехен, Дж. Берджес, М. Макдугал, М. Мор-гентау, Г. Лассвел та ін.).
Досить авторитетним є християнський напрям пояснення виникнення й періодизації міжнародного права. Тут домінує думка про те, чому виникло міжнародне право, а не коли. 1 лише окремі науковці не обходять цього питання. «Причина невироблення ідей міжнародного спілкування, — пише М. Таубе, — а значить права, крилась у відсутності визнання особистості людини, а також в егоїзмі, який безмежно царював у стародавньому світі. Потрібно було насамперед розтрощити ці ідеї, які глибоко укорінялись в античному устрої, внести в світ нові, свіжі погляди, висунути на передній план людину, а егоїзм загасити в любові. Викона-
1 Еллинек Г. Общее учение о государстве. СПб., 1908. С. 276.
Глава II Історія міжнародного права і його науки
ти це взялося християнство. Воно здійснило перелом в історії міжнародних відносин. Ось чому під цим кутом зору — оскільки християнство розпочинає нову епоху в історії нашого права — можна розглядати всю стародавню історію як підготовчий для християнства період, як час, так би мовити, підготовки грунту для народження, поширення по всьому тоді світі і сприйняття цим світом великого космополітичного вчення Іісуса Христа».
Аби довести, що справжнє міжнародне право починалося з Європи, німецькому дослідникові 1. Мозеру довелося написати сотні томів науково-документальних узагальнень. Ідею європейського походження міжнародного права досить активно підхопили Г. Ахенваль, П. Й. Нерон, І. Ю. Сурленд, П. Т. Кьолер, К. де Шльоцер, Г. Ф. Мартене, І. Л. Клюбер, К. Г. Понтер та інші й уже з другої половини XVIII ст. вона стає панівною.
Зміцнення позицій позитивістського напряму в науці міжнародного права посилили «доказовість» цієї ідеї завдяки зверненням до європейських міжнародних договорів (угоди народів інших регіонів і континентів ще не так були відомі або ж не відкриті). Вказувались договори як такі, що вплинули на розстановку сил у Європі, так і ті, що мали суто локальне значення. Залежно від того, яким угодам науковці більше симпатизували, з тих вони й розпочинали історію міжнародного права (з Вестфальського миру 1648 p., з Піренейського договору 1659 p., з договорів Миру в Ріс-віку і Карловіце 1697 p., з Утрехтського мирного договору 1713 p.; з мирного договору в Парижі 1763 p.; з Віденського конгресу 1814—1815 pp., з Вашингтонського договору 1842 p., з Версальського мирного договору 1919 р. та ін.).
Накопичення позитивістського документального матеріалу в поясненні походження міжнародного права актуалізувало необхідність узагальнення різних поглядів, тим більше що їх історико-правова строкатість породжувала сумнів у правильності тверджень. За це взялися дослідники ліберально-демократичного напряму міжнародного права. Не відмовившись від міжнародних договорів як аргументу доведення зародження міжнародного права, вони об'єднали їх в окремі історичні періоди, які, крім цього, характеризувались ще й певною активізацією в розвитку міжнародно-правової думки. Виходячи з останнього, ліберальні демократи по-різному тлумачили появу міжнародного права:
__________ Виникнення міжнародного права і періодизація його історії ____________
епоха відродження і реформації (період утвердження міжнародного договору як основного джерела міжнародного права, укладення численних двосторонніх угод з питань визнання суверенітету держав, посольського права, законів і звичаїв ведення війни, спроб створення стабільних міждержавних союзів тощо. Міжнародно-правові думки формулюються в оригінальні концепції і теорії, авторами яких є Н. Макіавеллі (1469—1527), Ф. Вітторіа (1480-1546), М. Лютер (1483-1546), Ж. Боден (1530-1596), Б. Айала (1548-1584), Ф. Суарес (1548-1617), А. Джентілі (1552-1608) та ін.;
вік просвітництва XVII—XVIII ст. (період Вестфальського миру 1648 p., Піренейського 1659 p., Утрехтського 1713 p., Паризького 1763 р. мирних договорів) у науці міжнародного права утверджувався ідеями Ш. Монтеск'є (1689-1755), Ж.-Ж. Руссо (1712-1778), С. Пуффендорфа (1632-1694), С. Рашеля (1628-1691), І. Текстора (1638-1701), X. Томазія (1655-1728), Г. В. Лейбніца (1646-1716), К. Бейнкерсгука (1673-1743), X. Вольфа (1679-1754) та ін.
Досить поширеною серед ліберальних демократів була думка розпочинати зародження міжнародного права з періоду буржуазних революцій (ранніх і навіть XIX ст.). Тут аргументом слугували домовленості Віденського 1814—1815 pp., Паризького 1856 p., Берлінського 1878 р. і навіть Версальського 1919 р. конгресів. У науці цей період започаткований працями Г. Гроція (1583-1645), Т. Гоббса (1588-1679), Б. Спінози (1632-1677), а згодом Е. Ваттеля (1741-1767), 1. Бентама (1748-1833) та ін.
Нині найпопулярнішими теоріями походження і періодизації міжнародного права є: міжнародно-договірна, ета-тична, концепція суспільно-економічної формації, різні види нормативно-соціальних концепцій.
Послідовники міжнародно-договірної теорії походження міжнародного права поєднували виникнення права з укладенням угод. Але ланцюг таких угод сягає від давньошу-мерських договорів до Статуту ООН, і в кожної з них є десятки своїх апологетів. Скажімо, витоки міжнародного права починають з договору між Еаннатумом (правитель месопотамського міста-держави Лагашем) і переможеним правителем іншого месопотамського міста-держави Умма (3100 р. до н. є.) такі вчені, як Дж. С. Купер, Т. Якобсен, М. Ламберт, Дж. Петтінато, А. Пьобель, Е. Сольбергер,
Глава II Історія міжнародного права і його науки
А. Вестенгольц та ін. Не менший загін науковців (А. Г. Бок-шанін, А. Г. Гардинер, С. Лангдон, М. В. Мюллер, Б. Май-сенер, Б. Фрідріх, Дж. Б. Прічард, Д. Девіс, М. Б. Роутон та ін.) вважають авторитетним для започаткування історії становлення міжнародного права договір хеттського царя Хаттусілі 111 з єгипетським фараоном Рамзесом 11 1296 р. до н. є. Прихильників думки, що це «право» належить Статуту ООН (1945), важко перелічити.
Серед прихильників етатичного пояснення виникнення міжнародного права можна виокремити три основні напрями: 1) марксистська концепція походження міжнародного права; 2) класова теорія (крайній прояв псевдомарксизму в міжнародному праві, за яким міжнародне право — засіб утвердження гегемонії на міжнародній арені панівних у певних країнах класів); 3) власне державницька концепція. Такий дещо звужений набір напрямів пояснюється жорсткістю, однозначністю, консерватизмом і догматизмом етатич-них поглядів на зародження цього права. Сьогодні класова теорія не має яскравих прихильників, марксистської концепції дотримуються окремі науковці в країнах колишньої соціалістичної системи. Найпотужніше представлений державницький напрям, який має більшість апологетів у різних країнах світу.
Різниця між марксистською концепцією і державницькою (перша історично склалася на запозиченні ряду аргументів другої, особливо в її гегелівському тлумаченні) полягає в тому, що марксистська концепція розвивалася в XX ст. у напрямі тоталітарного бачення ролі держави у формуванні міжнародного права, а державницька намагалася розглядати міжнародну правоформуючу роль держави на ліберально-гуманістичних засадах.
Марксистське тлумачення походження й періодизації міжнародного права мало піком своєї популярності XX ст., коли навколо цього напряму об'єднались найталановитіші дослідники юриспруденції. Саме їм вдалося вирішити ті проблеми, навколо яких наука доти «ходила по колу»: вони довели безпідставність домагань європоцентристів, відсунули період становлення міжнародного права на тисячоліття вглиб історії цивілізацій, замінили ідеалістичні домисли суто правовими доведеннями, розкрили механізм міжнародного правотворення і реалізації права, значення і роль відповідальності й санкцій у цьому праві тощо. Але цим науко-
1
____________ Виникнення міжнародного права і періодизація його історії ____________
вцям бракувало свіжих поглядів на право, завчасного оновлення методів його дослідження. Для них догмою було шукати підтвердження поглядів своїх попередників, викладених у XIX ст. в принципово змінених міжнародних реаліях. Як результат цей напрям почав відставати від інших у юриспруденції, а на сьогодні втратив усіх своїх яскравих послідовників.
Ще донедавна синонімом марксистської концепції походження міжнародного права вважали класову концепцію. Тим часом у К. Маркса і Ф. Енгельса можна знайти один принципово важливий вислів щодо причиново-наслідкових зв'язків класу і права («ваше право є лише піднесена до закону воля вашого класу, воля, зміст якої визначається матеріальними умовами життя вашого класу»), який вжито для критики буржуазії, котра перекрутила призначення права, замінивши його власним волевиявленням. За К. Марксом, законодавець має ототожнювати себе з природодослідником. Він не створює законів, не є їх винахідником, він лише формулює, виражає в свідомих позитивних законах внутрішні закони духовних відносин. Воля не повинна тут стверджувати себе замість закону: її роль саме в тому й полягає, щоб відкрити і сформулювати дійсний закон.
Класово-вольову суть походження права доцільніше починати з В. І. Леніна, згідно з яким «основні закони держави виражають дійсне співвідношення сил у класовій боротьбі» і який у цьому більше наслідував Г. Гегеля (той фактично починав історію права з писаного, а не звичаєвого права, в якому держава не відігравала провідної ролі), а не К. Маркса і Ф. Енгельса (на їхню думку, «історія права показує, що в найбільш ранні і примітивні епохи... індивідуальні фактичні відносини в їх найгрубішому вигляді і є безпосередньо правом»).
Класова природа походження міжнародного права набула популярності після Жовтневої революції 1917 р. Як писав найбільш відомий її прихильник Є. О. Коровін: «Ми б вважали за можливе конкретизувати міжнародне право як сукупність чинних правових норм, які визнають права та обов'язки колективів пануючих класів, учасників сучасного міжнародного спілкування». За Є. О. Коровіним, «міжнародне право з'являється разом з появою класового суспільства», а творцем міжнародного права є найпередовіший клас.
Глава II Історія міжнародного права і його науки
Оскільки, на його думку, ним був російський робітничий клас, то й «серед усіх народів світу одне з перших місць належить по праву великому російському народові... Російському народові зобов'язане людство Великою Жовтневою соціалістичною революцією і безсмертною теорією ленінізму. Тому особливо цінний і великий внесок російського народу і в міжнародне право»1.
Ще у 80-ті роки XX ст. офіційна радянська доктрина вважала недосконалим підручник міжнародного права, в якому відсутня фраза «марксизм-ленінізм вчить, що міжнародне право зародилося з появою класів». Але автори її використовували скоріше як умову для публікації праці, ніж як обгрунтований висновок. Класова концепція походження й сутності міжнародного права не вирішила жодного принципового питання цієї науки і тихенько зникла.
Найдавнішу історію пояснення походження міжнародного права має державницька концепція, за якою це право виникло для регулювання співробітництва держав і формувалось самими державами. За межами цього твердження починаються розбіжності між прихильниками державницької концепції. В одних (К. Філіпсон, А. Трюйол і Серра, В. Прейсер, Г. Рубіо та ін.) це трапилось через необхідність закріплення балансу сил між державами, в других (А. Ват-сон, Н. Банерджі, К. Г. ІДіглер та ін.) — для закріплення результатів війни між державами, в третіх (Г. Вітон, Р. Уорд, П. С Бібіков, П. Виноградов, Т. Уолкер, У. Мартін, С. Ці-бішовскі, А. С. Герші, Н. Сінх та ін.) просто пов'язувалось з виникненням держав у певному регіоні (звідси й «розійшлися» вчені по своїх регіонах, доводячи їх основоположність (Древня Іудея, Месопотамія, стародавні Єгипет, Індія, Китай, Греція, Рим і т. д.), у четвертих (Ф. Мартене, М. А. Тубе, Ф. Ліст, Д. Анцилотті, Л. Огшенгейм та ін.) поява міжнародного права хоч і пов'язується з державою, але вважається, що вона має досягти певного рівня політичного, культурного та ідеологічного розвитку. Здебільшого серед останніх учених і вказується період появи буржуазних правовідносин.
Прихильників пояснення походження й періодизації міжнародного права через категорію «суспільно-економічна
1 Международное право. М., 1951. С 22.
__________ Виникнення міжнародного права і періодизація його історії ____________
формація» (В. А. Василенко, В. І. Лісовський, М. О. Ушаков, Н. Т. Блатова та ін.) можна виокремити в піднапрям марксистської і класової концепції. Основне їхнє твердження зводиться до того, що «відправний момент вивчення права незалежно від того, йдеться про внутрішньодержавне чи міжнародне право, має полягати у виясненні формаційної належності останнього і в розкритті його особливостей відповідно до сутності даної суспільно-економічної формації» (В. А. Василенко) і що питання виникнення й періодизації міжнародного права до теперішнього часу дискусійні. Абсолютно точне датування великих історичних процесів і явищ практично неможливе. Тут загальним орієнтиром є вчення про суспільно-економічні формації (В. М. Дурденевський, В. 1. Лісовський та ін.). Сьогодні ця концепція, що була досить популярною в радянській науці міжнародного права, практично не має послідовників. Як підсумували її «досягнення» Ю. М. Колосов і В. 1. Кузнецов: «не є безперечною періодизація історії міжнародного права відповідно до змін суспільно-економічних формацій»1.
Прихильників нормативно-соціального походження міжнародного права можна поєднати лише умовно. Спільним для них є акцентування уваги на появі і розвитку норми міжнародного права. Але критерії в поясненні її зародження й генези часто настільки не збігаються (природно-правові, історичні, релігійні, примирливо-погоджувального, регулятивного характеру та ін.), що важко навіть говорити про один напрям. У цьому плані досить послідовними є апологети концепції ubi societas ibi jus. Стосовно питання, що розглядається, її можна тлумачити так: норми міжнародного права виникають там і тоді, де постає суспільство (точніше: де суспільство, там і право). Популярна серед західних учених (Д. Фіцморіс, К. Танака та ін.), ця концепція сьогодні має своїх послідовників і серед науковців колишнього Радянського Союзу. Так, з цього приводу Ю. М. Колосов і В. І. Кузнецов зазначають: «Якщо виходити з первісного значення поняття міжнародного права як права саме у відносинах між народами (jus inter gentes), то можна вважати, що перші звичаєві норми зародилися ще в період первіснообщинного суспільства, до становлення державності». На їхню
1 Международное право / Под ред. Ю. М. Колосова, В. И. Кузнецова. М., 1998. С 7.
Глава II Історія міжнародного права і його науки
думку, розвиток міжнародного права можна поділити на періоди: первіснообщинний, регіонального міжнародного права, права «цивілізованих» та інших народів, універсального міжнародного права і, нарешті, етап загального визнання й застосування міжнародного права.
Проте сучасні наукові досягнення (насамперед антропологів, етнологів, соціологів і, звичайно, юристів) дають підстави сумніватися в подібній періодизації. 1 річ не лише в тому, що в ній убачається відмінність між універсальним і міжнародним правом етапу загального визнання. Тут утрачена ціла епоха (яка, до речі, не визнавалась і радянською юридичною наукою) між первіснообщинним і регіональним періодом: так званий період вождеств, визнання якого, можна сказати, вже ствердилося в історичних, антропологічних та інших наукових напрямах. І тому автори вказаної класифікації змушені надавати родоплемінним правилам юридичної сили і значення норм права.
У цьому підручнику історія міжнародного права розглядатиметься за такою класифікацією: 1) додержавшій період (етап вождеств, трансформації міжплемінних, міжродових звичаїв у норми міжнародного права, становлення основних його інститутів); 2) стародавнє міжнародне право (регіональне міжнародне право народів Близького Сходу, стародавніх Єгипту, Індії, Китаю, Греції, Риму та ін.); 3) міжнародне право в епоху середньовіччя; 4) класичне міжнародне право; 5) сучасне міжнародне право. Не претендуючи на безперечність, в її основу покладено не стільки історичні події чи зміну економічних укладів, скільки генезу норм і трансформацію інститутів, у кінцевому підсумку — системні міжнародно-правові зміни.