А |
налізуючи загальні закономірності розвитку міжнародного права як суспільно-історичного явища, В. А. Василенко досить чітко висловив поки що домінуючу у вітчизняній науці міжнародного права думку: «Міжнародне право, як і
^
_____ Формування та особливості міжнародного права в додержавний період _____
національне, є продукт суспільства на певному етапі його розвитку. Воно виникає там, тоді і остільки, де, коли і оскільки в результаті розпаду родоплемінних зв'язків з'являються держави, встановлюються міждержавні відносини і, отже, виникає необхідність в їх міжнародно-правовому нормативному врегулюванні»1. Таке розуміння походження міжнародного права характерне для більшості вчених колишнього Радянського Союзу й соціалістичних країн у цілому. Нові наукові дослідження вчених в цій галузі дозволили зробити протилежні висновки, як от: «право стосовно держави завжди первинне і має верховенство».
Задля справедливості слід зазначити, що ідея первинного зародження міжнародного права (з міжродового), а потім уже внутрішнього («національного») була сформульована академіком НАН України В. Е. Грабарем і одночасно з ним швейцарським дослідником Г. Бьоглі. Слід сказати, що в науці міжнародного права перебільшення ролі держави в міжнародному перетворенні не завжди переважав. Більше того, тривалий час він узагалі не мав своїх послідовників. Та починаючи з німецького вченого X. Вольфа (1679—1754), етатичні погляди якого на право (міжнародне право зокрема) були підхоплені філософом І. Г. Фіхте (1762—1814) і вже в XIX—XX ст. стали переважними в юриспруденції, дослідники часто перебільшують роль держави в правотворенні і правозастосуванні. Сьогодні такий підхід приховує в собі небезпеку ігнорування людини як кінцевої мети функціонування будь-якого права. Крім того, він може призвести до приниження ролі громадянського суспільства (в національному праві) й міжнародного співтовариства (в міжнародному праві), які досить часто виступають стримувальним началом в заміряннях держави на права і свободи людини.
Не треба забувати, що такі основоположні документи сучасного міжнародного права, як Загальна декларація прав людини, міжнародні пакти про права людини, Європейська конвенція про захист прав людини і основних свобод та інші, були прийняті державами саме під тиском світової громадськості (міжнародних неурядових організацій, представників національних меншин і корінних народів тощо), а їх численні проекти розроблялися на неурядовому рівні. Саме
1 Василенко В. А. Основы теории международного права. К., 1988. С. 3.
Глава II Історія міжнародного права і його науки
зародження міжнародного права сталося поза участю держав, які на той час іще не сформувалися.
Теза про зародження міжнародного права на етапі розпаду родоплемінних структур первісного суспільства і появи держав явно не враховує історичних і правових реалій. Сучасні археологічні та етнографічні дані свідчать про наявність традицій, ритуалів, правил поведінки в період понад 60 тисяч років тому (дослідження неандертальських поховань). Навіть якщо вірити прихильникам концепцій державницького походження права (а саме вони раніше від усіх започатковують появу держави), то держави виникли не раніше, як 5 тисяч років тому. Отже, більш як 55 тисяч років людство творило правила своїх стосунків без участі держави. Слід зазначити, що багато з них забезпечувалися примусом, породжували відповідальність і застосування санкцій, тобто мали ті самі елементи і правила застосування, що й норми, які ми з появою держави вважаємо правовими. Особливо це характерно для періоду перед утворенням держав.
Аналіз свідчить, що вже в додинастичний період історії Стародавній Єгипет мав розгалужені міжнародні зносини й відповідні органи, які ці зносини контролювали й заохочували їх чи, навпаки, обмежували. Принаймні, царів додинастичної епохи дослідники характеризують як досвідчених фахівців у вирішенні своїх міжнародних проблем. Питання зовнішніх зносин перебували в центрі уваги царів і вождів племен, які уособлювали центральні органи цих зносин. Була створена відповідна рада вождів кланів, до повноважень якої входило визначення стратегії і тактики стосунків із сусідніми політичними структурами (вожде-ствами, племенами та ін.). Цар доручав комусь із своїх представників виконати відповідне міжнародне доручення. Такий представник повинен був знати мову тих, до кого направлявся, мати серед них повагу і твердо відстоювати вказівки царя і ради. Посланця запевняли про недоторканність, бо ж його слова і дії не є власними, а виразниками волі фараона (царя) і ради.
Для такої ролі більше підходили знахарі (вони часто лікували не лише своїх жителів, а й сусідніх), мандрівники, торговці, мисливці (полювання зближувало представників різних племен і вождеств, сприяло спільній довірі й порозумінню) або ті, що мали своїх родичів і знайомих у сусід-
____ Формування та особливості міжнародного права в додержавний період ______
ньому племені, котрі також могли посприяти вирішенню конкретних завдань.
Проте вже в період Тиніської династії такі зносини стають настільки складними, що здійснювати їх через періодично обраних (часто випадкових) представників стало неможливо. В Давньому царстві, Першому перехідному періоді, Середньому царстві, Другому перехідному періоді, особливо в період Нового царства, коли міжнародні відносини набувають надто заплутаного і складного характеру, виявилось неможливим обійтися і без спеціальних органів зовнішніх зносин. З утворенням централізованої Єгипетської держави ці функції здійснювали: фараон, візир, Бюро листів фараона (Дім листів фараона, Місце листів фараона) — відомство закордонних справ Єгипту, регіональні й функціональні рабіцу, єгипетські делегації, посли, посланці та гінці.
На вершині ієрархічної драбини був фараон, за ним ішли царі (правителі номів), які мали залежних від себе правителів, за цими — просто правителі номів. Водночас Єгипет започаткував практику шанування класів, рангів і титулів царя й держави, встановивши при цьому так званий клуб великих держав.
Про характер вождества до створення централізованої держави Стародавнього Єгипту свідчить титулатура фараона в середовищі монархів: «батько», «наш цар», «наш пан», «патріарх», «патрон» та інші й насамкінець — «суверен». Нецентралізований характер зовнішніх зносин (на етапі вождества) змушував фараона довіряти виконання цих функцій різним представникам, що лише збільшувало бюрократичний апарат у цій сфері: візир, рабіць, помічники рабщів, численні таємні інформатори (вуха фараона), таємні спостерігачі (очі фараона), посланці фараона, царські сини, коменданти чужих країн, начальники країн, царські вісники, скарбники, довірені царя в певній країні, довірені фараона до певної межі (територіальної), начальники домів, царські писарі (які мали свою ієрархію), носії опахала, великі начальники війська його величності, вельможі на чолі людей, управителі міст, начальники документів царської палати, жерці (розгалужена рангова ієрархія), владики, правителі, начальники області (ному та інші варіанти), начальники фортець, служителі, царські супровідники (своя рангова градація) та ін.
Глава II Історія міжнародного права і його науки
Проте забюрократизованість вождества не заважала Стародавньому Єгиптові послідовно напрацьовувати основні правові засади міжнародних зносин. Уже до створення централізованої держави ця країна знала посольське право (з визнанням недоторканності посла та його майна, тимчасової дипломатії, класів і рангів закордонних представників Єгипту тощо), інститут права на зовнішні зносини (згодом дістане назву інституту міжнародної правосуб'єктності), інститут торговельного права, міжнародне морське право (основними компонентами якого були правові засади морської торгівлі та війни, боротьби з піратами; прообразом цих норм стали правила експлуатації і взаємних зносин на р. Ніл), інститут династійних шлюбів, закони і звичаї ведення бойових дій, статус території країни тощо. Єгипет цього періоду знав міжнародно-договірне право, але, сповідуючи концепцію Ра, тобто фараона сонця, що означало його владу над усіма за його кордонами, він намагався, де було можливо, ухилятися від укладення угод (з нижчими за рангом фараон не домовлявся).
Давньоєгипетська концепція міжнародних відносин сприяла появі й визнанню норми міжнародного права — елемента, який є основним і в сучасному міжнародному праві. Ця концепція в центр міжнародних відносин ставила фараона, котрий, як сонце, освітлює сусідні й віддалені країни (тут не обов'язкове безпосереднє спілкування). Для них він є основою всієї світобудови, космічного порядку, приносить розуміння добра і зла, правомірного і протиправного. За космічним порядком ішов підпорядкований йому загальний порядок, який також залежав від фараона, але з тією різницею, що розкривати суть його могли, з дозволу фараона, й інші правителі Стародавнього Єгипту. Якщо на рівні космічного порядку головним було обгрунтування його внутрішньої справедливості, то загальний порядок мав утверджувати офіційно визнані (передусім фараоном) релігійні, правові й моральні стандарти.
Ідея справедливості космічного порядку, будучи символічною за своєю суттю, в такий же символічний спосіб нав'язувалася давнім єгиптянам: через візуальне розкриття принципів рівнозначності, рівноцінності, еквівалентності. Для цього давньоєгипетські ідеологи не придумали нічого кращого, як зображення врівноважених двох чаш терезів. Цей символ запозичать згодом давні греки для відображен-
______ Формування та особливості міжнародного права в додержавшій період ______
ня власного розуміння справедливості; від них він перейде до римлян, європейців і стане символом сучасного судочинства в різних країнах світу та в міжнародному судочинстві.
Загальний порядок тому так і називався, що розкривав основні засади, стандарти відносин не тільки правового порядку, а й морального, етичного, релігійного. Він цілковито підпорядковувався космічному порядкові.
Партикулярний порядок, який ішов після загального, цілковито підпорядковувався йому, але встановлювався не фараоном, а лише з його згоди чи без заборони. Партикулярний порядок уособлює всі норми міжнародного співробітництва, які випливають зі звичаїв і договорів, укладених правителями різних країн. Введення такого порядку було необхідним, бо загальні стандарти фіксували такі ж загальні засади переважно статичного характеру. Життя вимагало управління процесами, які стрімко змінювалися і які неможливо було звести до залежності від одного фараона, але й не можна було пустити на самоплив.
Давньоєгипетська тріада управління міжнародними зносинами нагадувала піраміду, на верхівці якої був фараон (сонцю личить освітлювати всю землю). Від нього засади космічного порядку проходили другий загальний сектор і проникали в партикулярний. У загальному секторі вони зумовлювали появу загальних стандартів, а ті, крім упорядкування стосунків на рівні власного сектору, формулювали основні засади партикулярного сектору. Таким чином, у цій піраміді управління космічний порядок залежав від фараона, загальний — від космічного і фараона, а партикулярний — від усіх попередніх. Фараон нічим не керується, він є сам по собі — бог і благо для всіх, космічний порядок будується на законах природи, загальний — на стандартах, а партикулярний — на нормах права.
Окрім Стародавнього Єгипту, свій внесок у зародження і розвиток міжнародного права зробили вождества й інших регіонів: Месопотамії, Хеттів, Стародавніх Індії, Китаю, Греції, Риму тощо. Щоправда, генезу міжнародного права як глобального соціального явища легше простежити на рівні розвитку цивілізацій. Так, сучасні міжнародно-правові позиції окремих регіонів можна краще зрозуміти, простеживши споріднено пов'язані, споріднено частково пов'язані і споріднено не пов'язані лінії розвитку цивілізацій: а) мінойська —> еллінська -> європейська; б) мінойська ->
Глава II Історія міжнародного права і його науки
сірійська -» ісламська; в) шумерська -> індська -» індуїстська; г) єгипетська -> еллінська; д) мінойська -~> сирійська —» іранська; є) шумерська -> вавилонська -» іранська та ін. Навіть у китайській цивілізації досить чітко простежуються споріднені лінії розвитку; осторонь стоять хіба що анд-ська і майянська цивілізації, які були поглинуті європейськими колонізаторами без будь-якого відчутного культурного впливу на розвиток останніх.
Древньоіудейські племена-вождества сповідували бого-дароване міжнародне право (подальший аналог природного права), право між єврейськими містами-вождествами (до цього давні греки майже нічого не додали) і право у відносинах з неєврейськими вождествами. Між євреями заборонялася війна, а в разі порушення цієї норми заборонявся полон. І коли в силу обставин появляться полонені, то їх необхідно підлікувати, нагодувати, забезпечити одягом і повернути до їхнього вождества.
У вождествах шумерського регіону вважалося, що міжнародні норми утверджуються на «з'їздах богів і правителів». Міжнародний договір укладається між двома сторонами, але головне в ньому не це, а те, щоб таке правове рішення було переконливим. Тому впливати на достовірне розуміння може й одна сторона. Але вона в своєму тлумаченні угоди пов'язана тим, що не може відходити від категорій ні-гі-на («істинне, постійне») і ні-сі-са («справедливе, рівне»). Ми подибуємо ідею справедливості і в давньоєгипетському праві. Деякі вчені (М. Т. Ларсен, Г. Франкфурт, Г. У. В. Саггс та ін.) вважають, що з міграцією населення ця ідеологія мігрувала в нові райони: на захід — від Еламу, Суз, Шумеру і Аккаду через Ассірію, на північ до хурритів, Міттанні, а на південний захід — через Сірію, Ханнан аж до єгипетських номів, на схід — через Іранське нагір'я, каситські гірські народи, морські племена Перської затоки і далі.
Месопотамським вождествам ранньодинастійного періоду була знайома розгалужена й формалізована міжнародна договірна практика з високим рівнем юридичної техніки укладання цих джерел права. Так, договір між містами Лагаш і Умма (3100 р. до н. е.), договір Нарам-Сіна з царем Еламу вже знали поділ на преамбулу, основну частину і заключения. У разі необхідності вождества вдавалися до посередництва, мирного врегулювання не-
_____ Формування та особливості міжнародного права в додержавний період ______
порозумінь, шанували недоторканність іноземного посла; досить рано вони зрозуміли переваги міжнародної торгівлі, а тому всіляко прагнули заволодіти торговельними шляхами.
Хеттські вождества сприйняли месопотамську міжнародну договірну практику, довели її до досконалості (на сьогодні відомо близько 100 хеттських міжнародних договорів), певною мірою нав'язали Стародавньому Єгипту і через вождества в регіоні Єгипетського моря передали стародавнім грекам, а ті вже через римлян донесли її до європейців.
Вождества регіону Стародавнього Китаю (11 тисячоліття до н. є. — II ст. до н. є.) знали міжнародне право не менш розвинуте за інші регіони. Задовго до європейської практики їм були відомі п'ять рангів благородства суб'єктів міжнародного права — кнуг, гео, поч, цеу, нан (у Європі: князь, маркіз, граф і т. д.), досить розвинутий посольський церемоніал і клас професійних дипломатів, загальні принципи міжнародно-правового спілкування, складна процедура укладення міжнародних договорів та ін.
Як і єгиптяни, стародавні китайці будували систему міжнародного права за принципом піраміди, де в основі знаходились васальні держави, а на верхівці — держава-сюзе-рен, яку на відміну від Єгипту могла за певних обставин замінити васальна держава. Головних васалів було дванадцять, і протягом століть ця кількість залишалася постійною. Як і древні іудеї, китайці знали міжнародне право між китайськими вождествами (фактично — спільний кодекс зовнішніх зносин) і в стосунках з некитайськими вождествами (досить суворі правила).
Міжнародне право Стародавнього Китаю не перебувало під таким впливом релігії, як в інших регіонах. Праву цього регіону був відомий інститут посередництва, міжнародних ліг, але воно зовсім не сприймало заручництва як умови дотримання зобов'язань.
У сусідніх зі Стародавнім Китаєм індійських вождествах розвивалось (період розвитку до утворення імперій Маурьєв) «своє» міжнародне право. Закони і звичаї війни тут були значно гуманніші, ніж в інших регіонах. Індійському регіону притаманний високий рівень посольського права (навіть у разі війни за послом зберігалась недоторканність, зазвичай його повертали на батьківщину) та міжнародно-право-
Глава II Історія міжнародного права і його науки
вої ідеології (про це свідчать такі перлини світової культури, як «Рігведа», «Атхарваведа», упанішади, «Рамаяна», «Ма-хабхарата» та ін.). Згідно з ученням «Махабхарати», посол має задовольняти такі вимоги: народитися у високоповажній, знатній сім'ї; бути красномовним, розумним, пишномовним, точно передавати послання, з яким його направили, мати добру пам'ять.
Основними інститутами права давньоіндійських вож-деств були: право міжнародних договорів (суто прикладного, практичного характеру), право союзів, право війни, територіальної юрисдикції, шлюбних договорів, нейтралітету, морського права, право торгівлі та ін.
У Стародавній Греції епоха вождеств тривала від гомерівських «Одіссеї» та «Іліади» до епохи елліністичних імперій, коли поліси (яких часто називали державами, а фактично вони були вождествами) застосовували владу, на той час іще не монополізовану урядом, як то станеться з появою держави. В таких полісах немає державного апарату, централізованого контролю, одноосібного правителя, експлуатації, примусової праці та інших елементів, властивих державі. Водночас як у полісах, так і в міжполісних відносинах функціонувало достатньо розвинуте міжнародне право.
Суб'єктами міжполісних правових відносин могли виступати не лише поліси та їхні правителі, а й правителі окремих полісних кланів. Вони могли укладати угоди з іншими полісами й державами. Різниця в договорі, суб'єктом якого виступав поліс у цілому, полягала в тому, що полісна угода ратифіковувалась. Клановий договір не повинен суперечити полісному. В разі невиконання кланового договору претензії не могли висловлюватися полісу. В кращому випадку поліс видавав учасника такої угоди стороні, щодо якої він порушив свої зобов'язання. Клани могли мати широкі договірні, дипломатичні, торговельні зв'язки з іншими полісами чи їхніми кланами. Так, в Афінах клан Алкмеонідів мав інтенсивні дипломатичні, економічні та правові контакти з Дельфами, Еретрією, Сікіоном, Лідійським царством, Сардами, фракійськими царями, Спартою та ін., з якими укладали договори, відправляли і приймали послів тощо.
Афінський поліс також активно використовував Алкмеонідів у здійсненні загальнополісних справ з іншими іно-
______ Формування та особливості міжнародного права в додержавний період _____
земними полісами. За порушення прав та інтересів полісу керівник клану чи його представники могли бути піддані остракізму (в історії Алкмеонідів таке траплялося в 615 р. до н. є. після суду над ними, вигнання Пісістрата в 557— 556 pp. до н. е., друге вигнання Алкмеонідів — 546 р. до н. е., третє вигнання Алкмеонідів — 514р. дон. е., вигнання в 508—507 pp. до н. є. Клеоменом 1, остракізм Гіппарха в 487 р. до н. е., Мечакла IV — в 486 р. до н. е., Каллія — в 485 р. до н. е., Ксантиппа — в 484 р. до н. е., Арістіда — в 482 р. до н. е., Фемістокла — в 470—460-х роках до н. е., Фукідіда — в 444 р. до н. є.
Слід зазначити, що інститут остракізму був звичайним інститутом права в міжполісних відносинах того періоду. Окрім названих інститутів, досить розвинутими були інститути морського, торговельного права, законів і звичаїв ведення війни, інститут міжполісних об'єднань тощо.
Міжнародне право Стародавнього Риму, звідки багато дослідників започатковують сучасне міжнародне право, склалося значно пізніше. Навіть якщо початком його вважати міжплемінні договори і звичаї (Дж. Карло, М. Е. Ша-во, В. Е. Грабар, Г. Бьоглі та ін.), усе одно в інших регіонах таке право вже функціонувало століття і навіть тисячоліття. Безумовно, давньоримські вождества внесли і свою лепту в розвиток цієї системи права, причому робили вони це не відірвано від досягнень міжнародно-правової культури інших регіонів. Про це свідчить практика римських племен укладати між собою договори, приносячи жертву богам, видавати порушника міжнародного договору іншій стороні, а також формалізм і заорганізованість процедур оголошення війни, укладання угод. Навіть добре відомі давньоримські звичаї і норми гостинності мають свого попередника в грецькій проксенії. Досить багато запозичено римлянами в посольському праві, правовому регулюванні міжнародної торгівлі, визначенні статусу іноземців тощо.
Але, безперечно, римлянам належить заслуга довести до досконалості розвиток різноманітних міжнародно-правових інститутів, які від них перейме Європа. Римляни впорядкували розуміння міжнародно-правових суб'єктів, джерел, норм тощо. Нарешті, Стародавній Рим дав саму назву міжнародного права, яка після незначних змін увійшла до сучасного вжитку.
Глава II Історія міжнародного права і його науки
Міжнародне право стародавніх держав