Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Селянська війна в Німеччині




32. «СЕЛЯНСЬКИЙ ЧЕРЕВИК»

(З хроніки Памфіяія Генгенбаха) 1

 

ПОХОДЖЕННЯ «ЧЕРЕВИКА», ЯК ВІН ПОЧАВСЯ І ЧИМ ВІН

ЗАКІНЧИВСЯ

Сталося це в рік від народження господа нашого Ісуса Хри­ста 1513; в одному селі, яке називалося Леен, біля Брейсгау2, жив булочний підмайстер на ім’я Ієронім родом з Еча, і другий чоловік, якого звали Йосс Фріц, ватажок і привідця цієї справи. Ці двоє часто влаштовували з деякими іншими особами збори, говорили про «черевик», як можна було б його підняти і так вміло повести справу, щоб вона мала успіх. А робили вони так: коли вони приходили до кого-небудь, хто здавався їм підходящим, вони говорили йому так: якщо він заприсягнеться, що мовчатиме і буде їм допомагати, вони скажуть йому щось таке, що могло б бути корисним чесно і по-божому і йому самому, і його родичам, і всьому сільському люду (dem ganzen Land). На це він відпові­дав: ну, коли по-божому, і чесно, він хоче їм допомогти в такій справі. Ось так-то вони і влаштували свою справу.

1. А був у них такий намір: що не повинно бути віднині ні­яких панів, яким треба було б коритися, крім імператора і папи.

2. По-друге, ліс і води, а також всяка дичина повинні бути приступні всім.

3 По-третє всі проценти і платежі, які досягли розмірів основного капіталу, повинні погашати борг, і віднині ніяких більше процентів сплачувати не слід.

4 По-четверте, вони хотіли зробити так, щоб у кожного свя­щеника було не більше одного прибуткового місця – парафії (Pfründe).

5 По-п’яте вони хотіли взяти в свої руки всі чинші і пла­тежі монастирям, які перевищують їх нужди, для поліпшення своєї долі і долі своїх дітей.

6 По-шосте, вони хотіли, щоб ніхто не міг притягувати Ін­шого до суду, інакше як перед своїм суддею по місцю проживання.

7. По-сьоме, вони хотіли, щоб всякі [адміністративні] накази, закличні, повчальні і заборонні розпорядження віднині не мали сили і не приймались.

8. По-восьме, щоб ротвейльський суд3 не мав більше сили.

9. По-дев’яте, всім, хто буде з ними, гарантується недотор­канність майна.

10. По-десяте, всі, хто чинитиме опір їх наказам, будуть убиті.

Ці та інші статті, викладені тут стисло, вони вирішили три­мати в цілковитій таємниці, прийнявши їх в урочищі Гартматті, а також обрати собі проводиря, прапороносця Гфельдфебеля. Згаданий вище Йосс Фріц, головний привідця, став проводи­рем, Яків Гузер – прапороносцем, хоч він і відмовлявся від цього, вказуючи на свою бідність і недосвідченість. Але Йосс Фріц сказав йому: «Коли справа піде як слід, буде у тебе добрий одяг», і після цього Яків погодився. Вони встановили внески у своєму загоні і прийняли пароль, щоб знати один одного. А па­роль цей був такий: «Друже, як з тобою знатись? [Відповідь): Бідняк не може вже піднятись».

А втім, про пароль нічого остаточно вирішено не було. Тим часом Йосс Фріц і старий прикажчик в Леені пішли у Фрейбург до одного живописця. І наказали вони йому виготовити прапор такий: щоб було розп’яття, діва Марія і св. Іоанн, а також знаки наші. Живописець злякався, підозріваючи щось непевне, а через це не договорився з ними до кінця, а попросив зайти ще раз: а сам пішов розповісти про те, що сталося. Тоді Йосс Фріц вирішив тікати з Фрейбурга аж до Гейльбронна. Там він знову звернувся до живописця з тією самою пропозицією. «Як же, – відповів живописець, – скрізь говорять, що скоро повстане «Союз черевика». Але Йосс Фріц заспокоїв його, кажучи, що він дав обітницю зробити такий пра­пор св. Діві в Ахені, потрапивши в біду під час війни; він, мовляв, син шевця, а тому вибрав зображення черевика з ремінцями. Він переконав живописця, і той зробив йому прапор,

Тим часом у Бінгені, в Брейсгау між робітниками в клуні сталася суперечка, а потім бійка. Один убив другого і втік в Еймельдінген, що в маркграфстві. Там він зайшов у готель і роз­повів хазяїнові про свою справу, питаючи, чи не загрожує йому тут небезпека. Хазяїн відповів, що боятись нічого, поки немає судової вимоги. Тоді втікач сказав: «От, якби маркграф дав мені гарантію, я б розповів йому такі речі, корисні і потрібні як йому, так і всій країні». Хазяїн обіцяв йому добитися гарантії, і тоді він розповів йому чисто все про «Союз черевика» і про те, що й сам належить до нього і що, коли не вживуть заходів, грім уда­рить під час ярмарку в Бінгені (9 жовтня), коли зійдеться ба­гато народу. І спитав його хазяїн: «А чи зважишся ти все, що сказав мені, підтвердити й самому маркграфові? Адже справа неабияка, і треба бути твердо впевненим у своїх словах...» Пішли вони, хазяїн і втікач, в Реттельн, до замка, де в той час перебу­вав маркграф баденський Філіпп. Тут втікач повторив свою роз­повідь від слова до слова, так що не треба її вдруге повторювати. А Иосс Фріц, головний привідця і проводир, і його товариші часто збиралися на Гартматті, і всі вони вирішили, коли кількість їх дійде до чотирьохсот, йти напролом. А втім, спочатку сповістити імператора про справу; якщо він захоче їх підтримати, зробити його главою всієї справи, а коли не захоче – просити допомоги у селянської Швейцарії.

Тимчасом місто Фрейбург було повідомлене про грозу і вжило належних заходів. Коли ж про це довідався Иосс Фріц, він скли­кав своїх товаришів знов-таки на Гартматті і сказав, що справа їх розкрита, бо Фрейбург спішно озброюється. Через це слід утриматися від виступу і нічого поки що не робити. Одночасно всі поклялись нерушимо мовчати. Коли ж маркграф Філіпп і фрейбуржці почали хватати людей, Иосс Фріц, Яків Гузер, прапороносець і ще один змушені були тікати з Леена. Прибули вони в Лісталь, на територію міста Базеля; там їх схопили. Йоссу Фріцу вдалося втекти з прапором, а інші двоє були відправлені в Базель і страчені.

1Памфілій Генгенбах – сучасник подій.

2 Біля м. Фрейбурга в Бадані.

3 Суд в Ротвейлі мав загальноімперське значення; його юристи додержувалися римського права, яке дуже несприятливо тлумачиться для селян.

 


ДВАНАДЦЯТЬ СТАТЕЙ

Селянський маніфест Великої Селянської війни в Німеччині був напи­саний на початку 1525 р. і поширився по всій південно-західній Німеччині. Автор і точний час його написання невідомі.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 600 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2336 - | 2136 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.