Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Глиняний - глинястий, глинистий




Глиняний. Який складається або виготовлений з глини; який має колір глини: глиняна гора, глиняна печера, глиняна долівка, глиняна амфора, гли­няний глечик, глиняний колір.

Глинястий, глинистий. Який міс­тить у собі глину, багатий на глину або має колір глини: глинясті (глинис­ті) ґрунти, глинястий (глинистий) на­мул, глинястий (глинистий) вигляд об­личчя.

ГЛОБАЛЬНИЙ. Який охоплює всю земну кулю, всесвітній; всебіч­ний, повний, універсальний. Вж. зі сл.: тектоніка, геодинаміка, метод, план, вивчення, інформація, телескоп; у глобальному масштабі.

ГЛОТКА - ГОРЛО - ГОРЛЯН­КА

Глотка. Частина травного каналу, що з'єднує ротову порожнину зі стра­воходом.

Горло. 1. Передня частина шиї; хрящовий канал, який є початком стравоходу й дихальних шляхів: ди­хальне горло, прополоскати горло, взя­ти за горло, дерти горло, на все горло, наступати на горло, по горло, поперек горла.

2. Верхня звужена частина посуду.

Горлянка, розм. Те саме, що горло 1.

ГЛУЗ - ГЛУЗД

Глуз, -у, мн. -и, -ів, розм. Глузу­вання з когось, чогось: на глузи брати

(підіймати). [Петро:] Се справді доля глузує: більшого глуму, гіршого глузу не пригадати!.. (Панас Мирний); —Доб­ре, що не я вів машину, — ніби сам собі зауважує Михайло, — до нового року вистачило б глузів/ (Ю.Яновський).

Глузд, -у, розм. Розум: здоровий глузд. У голові Судді не жив як треба глузд — Він все підписував, а правив се­кретар (Л.Боровиковський); Люди всі на два ранжири: Є розумні — та без віри, Другі — вірою міцні, Але глуз­дом — аніні (А.Кримський); Стара з глузду зсунулась, мов собака з соломи (М.Номис).

ГНІВЛИВИЙ - ГНІВНИЙ

Гнівливий. Схильний до гніву: гнів­ливий чоловік, гнівливий командир.

Гнівний. Пройнятий гнівом: гнівні вірші, гнівний погляд, гнівна відсіч, гнівний протест, гнівний тон.

ГНІЗДО - КУБЛО

Гніздо. 1. Місце, влаштоване або пристосоване птахами для кладки яєць і виведення пташенят; рідше — житло тварин, плазунів, комах: воро­няче гніздо, гніздо ластівки, зміїне гніз­до, гніздо гусениці.

2. Виводок: вовче гніздо.

3. перен. Місце проживання люди­ни, рідна домівка тощо: рідне гніздо, своє обжите гніздо. Тож сам собі буди­ночок поставив, Що в Малині був за гніздо йому (М.Рильський); Зрозуміло, прощатись з рідною Гетьманщиною важко, важко кидати рідні гнізда, дідівську землю, та треба (М.Лазор- ський).

4. перен. Місце зосередження, при­тулок людей із злочинними та інши­ми недобрими намірами: злодійське гніздо, гніздо контрабандистів, гніздо контрреволюції.

ГНІ

5. Скупчення, група якихось одно­рідних предметів, явищ тощо; група рослин, що ростуть укупі: гніздо аме­тистів, синонімічне гніздо, гніздо опеньків. Він сів на призьбі, глянув на берег, де зеленіло гніздо верб (І.Не- чуй-Левицький).

6. Заглиблення, отвір для чогось: кулеметне гніздо, гніздо для патронів.

Кубло. 1. Заглиблення в землі, де живуть і розмножуються звірі, плазу­ни, комахи; рідше — житло птахів: кубло хижаків, осине кубло, кубло кор-шуна.

2. Те саме, що гніздо 2: вовче кубло.

3. перен. Те саме, що гніздо 3: рідне кубло.

4. перен. Те саме, що гніздо 4: бан­дитське кубло, диверсійне кубло.

ГНІЙНИЙ - ГНОЙОВИЙ

Гнійний. Який стосується гною як продукту гниття тканини живого ор­ганізму: гнійні виділення, гнійна вираз­ка, гнійна інфекція, гнійна рана, гній­ний запальний процес, гнійний отит, гнійне запалення суглоба.

Гнойовий. Який стосується гною як органічного добрива: гнойова купа, гнойова яма, гнойове господарство, гнойовий жук.

гніт див. ґніт.

гнойовий див. гнійний.

говір — говірка див. діалект.

ГОВІРКИЙ - ГОВІРКОВИЙ

Говіркий. Балакучий: говіркий хло­пець, говірка бабуся.

Говірковий. Який стосується говір­ки — різновиду загальнонародної мо­ви: говіркова лексика, говіркові елемен­ти, говіркові особливості.

говорити див. казати.

ГОДИНА. 1. Одиниця виміру часу, яка дорівнює 1/24 доби, або 60 хви-

линам; відповідний відрізок часу (у запитальному вислові вживається із займенником котрий: котра година, о котрій годині). Тоді ще не знав я, що все проходить, все минає, забувається й губиться в невпинній зміні годин (О.Довженко).

2. Певний період часу, певна пора (звичайно з означенням). Співає дідусь і внуку, і сину, Співає дідусь про стару годину (М.Костомаров); Тихо в садку, тихо в місті, бо пізня година (Леся Українка); Любіть Україну., в годину щасливу і в радості мить, любіть у годину негоди!.. (В.Сосю- ра).

3. Тепла, суха, сонячна погода. А ми оливи наливаєм Та байдуже собі співаєм — Чи то в годину, чи в напасть (Т.Шевченко); Чи ж скоро світати-ме? Глянула на небо: хмар не було — клалося на годину (Б.Грінченко); Го­дина й негода часто міняються в над- мор 7 (Л.Дмитерко); В кожної [жінки] біля хати роботи повно, кожній кор­тить на грядці ухватить, поки година (В.Дрозд).

ГОДИТИСЯ1, годжуся, годишся. Бути на що-небудь, до чогось придат­ним; задовольняти певні вимоги: для годиться, як годиться. [Митрохван:] Правда, що кажуть, нібито воно так і годиться за куму брати ту, котру пер­шу зустрінеш? (М.Кропивницький); Василько побачив, біжить із криком "тату", а він., в діди йому годиться (М. Стельмах).

ГОДИТИСЯ2, годжуся, годишся. Давати згоду, погоджуватися з чи­єюсь думкою; миритися. Роман зовсім годився на її думки, а вона на його (О.Маковей); Як же нам тепер годи­тись, А чи битись, чи миритись? (і.Ман- жура).

гол

ГОДІВНИЦЯ - ГОДУВАЛЬ­НИЦЯ

Годівниця, -і, ор. -ею. Пристрій, куди кладуть корм для худоби, птиці.

Годувальниця. 1. Жінка, яка годує грудьми дитину.

2. Та, яка утримує або годує і до­глядає когось.

голанка — голендерка див. голланд­ка.

ГОЛІВКА - ГОЛбВКА

Голівка. Зменш.-пестл. від голова.

Головка. Кулясте чи довгасте су­цвіття або кулястий плід деяких рос­лин (капусти, маку, цибулі, часнику); заокруглене потовщення болта, стер­жня, цвяха тощо.

ГОЛІЧЕРЕВА - ДОЛІЧЕРЕВА

Голічерева, присл. розм. Догори животом; горілиць. — Я тепер уже і наввимашки і голічерева умію [плава­ти] (Панас Мирний).

Долічерева, присл. розм. Униз жи­вотом; ниць. Турган і в сні, як і наяву, був неспокійний, неврівноважений, кру­тився весь час, ось щойно долічерева лежав, а через хвилину вже боком при­падав до подушки (Ю.Збанацький).

Голландія див. Нідерланди.

ГОЛЛАНДКА - ГОЛАНКА - ГО­ЛЕНДЕРКА

Голландка. Жінка, що належить до голландської нації.

Голанка. 1. Курка голландської по­роди.

2. Грубка (звичайно кахляна).

3. Матроська верхня сорочка. Голендерка. Корова голландської

породи.

ГОЛО... Перша частина складних слів, що відповідає поняттям "весь", "повний"; пишеться разом: голоме- таболія, голотурія.

7 _ 4-2287

ГОЛОВ... Перша частина склад­них слів, що відповідає слову голов­ний; пишеться разом: головлікар, го- ловкінопрокат.

ГОЛОВАНЬ - ГбЛОВЕНЬ

Головань, -ня. 1. розм. Людина або тварина з дуже великою головою, а також переносно. В камеру заглянув одноокий головань, поморщив носа (Ю.Збанацький).

2. Те саме, що головень.

Головень, -вня. Прісноводна риба родини коропових з товстою головою й широким лобом. Колись так лови­ли.. Лящ — по пуду! Короп — по пуду!..Головні — по пуду! (Остап Вишня).

головка див. голівка.

ГОЛОВНИЙ - ОСНОВНИЙ

Головний. 1. Прикм. від голова: го­ловний біль, головний мозок, головний убір.

2. Найголовніший, найсуттєвіший. Вж. зі сл.: зміст, метод, мотив, наго­лос, напрям, підсумок, показник, пред­ставник, приз, пункт, район, удар, крок, ідея, мета, надія, перешкода, по­рода, причина, проблема, риса, роль, тема, тенденція, турбота, умова, джерело, завдання, питання, сили.

3. Який рухається попереду ко­гось, чогось; передній. Вж. зі сл.: ва­гон, дозор, загін, танк, автомашина.

4. Який перебуває в центрі чогось. Вж. зі сл.: вхід, корпус [університету], під Ьд, шлях, вулиця, дорога, пристань.

5. Який очолює що-небудь, стар­ший над кимсь тощо. Вж. зі сл.: агро­ном, актор, економіст, інженер, лікар, отаман, помічник, режисер, штаб, квартира, підприємство, речення, уп­равління.

Основний. Те саме, що головний 2. Вж. зі сл.: елемент, засіб, закон, зміст,

гол

капітал, колектив, мотив, наголос, напрям, обов'язок, осередок, показник, район вирощування, рід військ, сорт, тип, тягар, урок, факт, фонд, фунда­мент, відмінність, група, дисципліна, ділянка, олійна культура, маса, причи­на, риса, робота, споруда, супереч­ність, тема, умова, виробництво, за­вдання, значення, зусилля, знаряддя, питання, види зброї, заходи, сили.

ГОЛОСИСТИЙ - ГОЛОСНИЙ

Голосистий. Який має сильний, дзвінкий голос; дзвінкий, гучний. Співом пташки голосистої Залунав увесь лісок (П.Грабовський); Здава­лось, сама земля задзвеніла тим голо­систим кукуріканням (Ю.Збанаць-кий); О пів на сьому вихованців будив голосистий дзвоник (С.Доброволь-ський).

Голосний. Який сильно звучить, якого добре чути тощо, а також пере­носно: голосна розмова, голосне чи­тання, голосні звуки (у лінгвістиці). Серед того шуму подекуди було чути голосну дівочу пісню (І.Нечуй-Левиць-кий); Останніх голосних подій в Одесі не буду Вам описувати, бо, певно, Ви краще знаєте все з закордонних часо­писів (М.Коцюбинський).

ГОЛУБИТИ, -блю, -биш. Прояв­ляти ніжність, ласку; пестити, а та­кож переносно. / хлопці жвавії тан­цюють, Дівчат голублять і милують (С.Руданський); Вона забула, що си­лою не вернеш почування, коли вже во­но вмерло, і голубила цю мрію, і жила нею (Б.Грінченко).

голубівник див. голубник.

ГОЛУБІТИ - ГОЛУБІШАТИ

Голубіти. Ставати голубим, голу­бішим; виділятися голубим кольо­ром, виднітися (про щось голубе). На сході ледве помітно починає голубіти

небо — вже скоро почнеться світанок (В.Собко); Буйними травневими тра­вами й квітами зеленіла, синіла, черво­ніла, голубіла земля (О.Соколов-ський); Ішов Іванко із збанком до ліни­вої річечки, дивився, як чисто голубіло над Чорним лісом високе небо (А.М'я-стківський).

Голубішати. Ставати голубішим.

ГОЛУБНИК - ГОЛУБІВНИК

Голубник, -а. Приміщення для го­лубів; голуб'ятня. Біля голубника хтось із хлопців возився з голубами (А. Головко).

Голубівник, -а. Той, хто розводить, тримає голубів; голуб'ятник: завзя­тий голубівник.

ГОЛЬФ - ГОЛЬФИ

Гольф1, -у. Спортивна гра.

Гольф2, -а. Светр.

Гольфи, -ів, мн. розм. Короткі шта­ни на манжетах, що застібаються під коліном; шкарпетки, панчохи до ко­лін.

ГОМЕО... Перша частина склад­них слів, що відповідає поняттям "подібний", "однаковий", "той самий"; пишеться разом: гомеопатія, гомеопо­лярний, гомеостат.

ГОМО... Перша частина складних слів, що відповідає поняттям "рів­ність", "однорідність", "єдність"; пи­шеться разом: гомопластика, гомо­трансплантація.

...ГОН. Кінцева частина складних слів, що відповідає поняттю "кут": пентагон, полігон.

ГОНИ - ГІН - ГОН

Гони1, -ів. Переслідування, цьку­вання звіра під час полювання.

Гони2, гонів / гін. 1. Українська старовинна народна міра довжини від 60 до 120 сажнів.

ГОР

2. Смуга поля, що обробляється в один захват.

Гін, гону. 1. Дія за значенням гна­ти, гнатися.

2. Те саме, що гони2 2.

3. Стан і поведінка багатьох тварин у період парування.

Гон, -а. Одиниця виміру плоского кута в метричній системі мір XVIII ст. (1/100 прямого кута).

ГОНИТВА - ПОГОНЯ

Гонитва. 1. Переслідування з ме­тою вполювати, спіймати тощо. Треба мати доброго коня, щоб бачити гонит­ву за вовком (О.Донченко); Повз будку в шаленій гонитві мчали несамовиті моряки (В.Кучер).

2. (за чим) перен. Посилені праг­нення до чогось, переслідування якої- небудь мети. Доброї слави не може не бажати добрий поет. Але то щось зо­всім інше, ніж гонитва за популярніс­тю будь-що-будь (М.Рильський).

Погбня. 1. Переслідування втікача. Треба втікать, коли ще й втечемо, то незабаром буде й погоня (О.Сторо- женко); [Гостомисл:] Швидко За ними рушимо в погоню (І.Франко).

2. Людина або група людей, які пе­реслідують когось. Пустилися козаки щодуху гірською стежкою, а вже пого­ня за плечима (О.Довженко); Погоня Хмельницького могла настигнути кож­ної хвилини (П.Панч).

...ГбНІЯ. Кінцева частина склад­них слів, що відповідає поняттям "походження", "народження": гете­рогонія, цитогонія.

ГОНЧАРНИЙ - ГОНЧАРСЬ­КИЙ

Гончарний. Який стосується гон­чарства: гончарний круг, гончарний цех, гончарна глина, гончарний проми-

7* (

сел, гончарне виробництво, гончарне ремесло, гончарні вироби.

Гончарський. Який стосується гон­чаря і гончарства; належний гончаре­ві: гончарський круг, гончарський посуд, гончарський цех, гончарська майстерня, гончарська продукція, гон­чарська спілка, гончарська справа, гон­чарські вироби, гончарська дочка.

ГОРА, р. мн. гір. Назви, які висту­пають у ролі граматичної прикладки до слова гора і виражені відмінюва­ним іменником, звичайно не узго­джуються з цим словом: на горі Ара­рат. Узгодження буває в назвах ж. р.: на горі Говерлі, з гори Магнітної (фор­ма прикметника).

ГОРДИТИСЯ - ГОРДУВАТИ

Гордитися, -джуся, -дйшся. Відчу­вати перевагу в чомусь над кимсь; пишатися. — Сином край увесь горди­ться: Хазяює, як годиться (М.Шпак).

Гордувати, -ую, -уєш. 1. (ким, чим). Бути гордим; вихвалятися, гордити­ся, звисока ставлячись до інших. І ба­тько і мати гордували своїм сином, хвалили дома, хвалили в людях (Панас Мирний); Ти гордуєш своєю красою.. Пишним станом, густою косою (Я.Що- голів).

2. Зневажливо, звисока ставитися до інших, нехтувати кимсь, чимсь. "Не вмію я говорити з народом! — ду­мав він, ідучи вулицею. — Вони мов бо­яться мене чи гордують мною — не розбереш" (Б.Грінченко); — Може б, і не напився на вхідчинах, та небіж об­разився на дядька, що той, мовляв, гордує (Є.Гуцало).

ГОРЕЦЬ, ГОРЯНИН - ГІРНИК

Горець, -рця, ор. -рцем, горянин, -а. Житель гір.

Гірник, -а. Робітник гірничої про­мисловості, гірничий інженер тощо.

ГОР

гористий див. гірський. ГОРІЛИЦЬ - ДОЛІЛИЦЬ

Горілиць, присл. Обличчям догори, вгору; навзнак. Семен лежав горілиць, звертаючись із своїм питанням до неба (М.Коцюбинський); Він розлігся го­рілиць на колодках, заклав руки за го­лову і мріє (П.Колесник); Він сів, а да­лі горілиць ліг на покіс, і перед ним роз­крилось безмежжя нічного неба (Є.Гу­цало).

Долілиць, присл. Обличчям до зем­лі, вниз; ниць. Пахомій лежав до­лілиць на помості, зв язании ремінною волокою (Р.Іваничук); Василь спав на животі, долілиць, сховавши обличчя в долонях (П.Загребельний).

ГОРЛАСТИЙ - ГОРЛАТИЙ

Горластий, розм. Який має гучний голос; крикливий. По дворах співали горласті півні (І.Цюпа); Горласті пе­рекупки з базарів., мотали без упину язиками (Ю.Яновський).

Горлатий, розм. 1. Те саме, що гор­ластий. Закричав горлатий півень І прогнав мій страх (Л.Глібов); [Гостро­хвостий:] Оця горлата баба наробить такого крику, що й Євфросина почує (І.Нечуй-Левицький).

2. Широкогорлий (про посуд, отвір тощо): горлатий глечик, горлата пляшка.

горло — горлянка див. глотка.

ГОРН - ГОРНО

Горн, -а, ч. Мідний духовий інст­румент.

Горно, с. Піч для нагрівання або плавлення металів; частина доменної печі, вагранки, а також переносно.

ГОРОДИНА. Загальна назва горо­дніх рослин та їх плодів, що є продук­тами харчування (капуста, огірки,

морква тощо); овочі. На самій середи­ні балки грядки з усякою городиною. Капуста, буряки, морква, кавуни, огір­ки (А.Чайковський); А городи і садки в нас не йдуть: солонець.. Городина не­смачна (Дніпрова Чайка); В його сади­бі не росла ніяка городина, лише ви­ноград, яблуні, вишні і квіти, квіти (В.Симоненко).

ГОРЩбК - ГбРЩИК

Горщок, -шка. Переважно глиня­ний посуд, в якому варять страву, в який садять квіти тощо.

Горщик, -а. Зменш, від горщок; те саме, що горщок.

горянин див. горець.

ГОСТИНЕЦЬ, -нця. Крім загаль­новідомого значення "подарунок", уживається також для позначення ве­ликого битого шляху. Широкий битий гостинець тягнувся, як розвитий звій полотна, серед зеленого лісу (Н.Коб-ринська); Подорожні звернули з гос­тинця і вийшли на вузеньку, досить до­бре убиту гірську стежку (І.Франко).

ГОСТРО... Перша частина склад­них слів, що відповідає слову гострий і поняттю "надзвичайний"; пишеться разом: гострогранний, гостроконфлік-тний.

ГОТбВИЙ. 1. (до чого). Який під­готовився до чогось. Глушак встає із-за стола з виглядом людини, завжди готової до дії (О.Довженко); За півго­дини аул був готовий до виступу (З.Тулуб).

2. (на що і робити що). Схильний до чогось, який виявляє бажання ро­бити щось. Черниш, готовий на все, рішуче обернувся і поповз назад (О.Гон­чар); І скільки на землі оцій синів є, Го­тових вмерти, як батьки, в бою (Л.Дмитерко).

ГРА

ГРАБУВАТИ - ГРЕБУВАТИ

Грабувати, -ую, -уєш (кого, що). Відбирати що-небудь у когось наси­льно; переносно — нещадно експлуа­тувати, їй не треба зброї. До неї не при­йде ніхто грабувати (О.Кобилян-ська); А як грабував людей Алі-Баша!.. (З.Тулуб).

Гребувати, -ую, -уєш (ким, чим). Почувати огиду до когось; нехтувати когось, щось і т. ін. — Ви гребуєте на­шими харчами. Звикли до фешенебель­них ресторанів (О.Копиленко); [Вар­ка:] Перш ви гребували нами, а тепер наша черга (М.Кропивницький).

ГРАК, -а, ГАЙВОРОН, -а. Пере­літний птах родини воронових з бли­скучим чорним пір'ям. Пор. ворона.

гральний див. ігровий.

...ГРАМА. Кінцева частина склад­них слів, що означає "запис", "гра­фічне зображення": криптограма, те­лефонограма.

ГРАМАТКА. 1. заст. Буквар. Іван Федорович сходив до дяка і договорив за два мішки пшениці вивчити з Кирил- ком граматку (Панас Мирний).

2. церк. Поминальна книга; поми­нальний список. — Я вивчила напа-м ять в граматці усі гріхи, то й досі пам'ятаю од слова до слова (І.Нечуй-Левицький); Маруся поставила до гурту і свою мисочку і граматку батю­шці подала, щоб пом'янув її родичів (Г.Квітка-Основ'яненко).

ГРАМОТНИЙ - ПИСЬМЕН­НИЙ - ОСВІЧЕНИЙ

Грамотний. 1. Який вміє граматич­но правильно писати: грамотний учень.

2. В якому немає граматичних і стилістичних помилок: грамотний пе­реклад, грамотний твір.

3. перен. Який володіє необхідни­ми відомостями з певної галузі, знан­нями в якійсь галузі, справі: грамот­ний керівник, грамотний інженер, гра­мотний хлібороб, політично грамотна людина.

Пох.: грамотність, грамотно.

Письменний. Який уміє читати, писати. — Він, бачите, письменний, грамоту знає, книжку читає (М.Ко­цюбинський); Карпо був молодий чо­ловік, недавно жонатий. Був письмен­ний: як і Зінько, навчився читати в дя­ка (Б.Грінченко); Дід був письменний, і йому батько не міг простити своєї темноти (О.Довженко). Пох.: пись­менність, письменство.

Освічений. 1. Який має освіту, за­своїв різнобічні знання. Час, видно, минув, натомість повинні освічені та талановиті люди надійти з своєю за­помогою (Панас Мирний); Лазаревсь­кий благав його залишити Шевченка в Оренбурзі, де були гуманні й освічені люди, хороші лікарі (З.Тулуб).

2. зрідка. Те саме, що письменний. В нашім селі весь народ освічений, всі діти вміють читати і писати (І.Фра- нко).

Пох. освіченість.

ГРАНАДА - ГРЕНАДА

Гранила1. Місто і провінція на пів­дні Іспанії.

Гранада2. Місто на південному сході Нікарагуа.

Гренада. Острів і держава в Вест-Індії.

ГРАНАТ - ГРАНАТА

Гранат1, -а. Південне дерево або кущ з яскраво-червоним цвітом; цвіт, плід з нього. Сплять кипариси, дріма­ють гранати, Ніч над землею розкину­ла шати (О.Олесь).

ГРА

Гранат2. 1. р. -а. Напівкоштовний камінь, звичайно темно-червоного кольору; самоцвіт.

2. р. -у. Мінерал.

Граната1. Те саме, що гранат1.

Граната2. Розривний снаряд.

ГРАНАТНИЙ - ГРАНАТОВИЙ

Гранатний. Прикм. від граната2: гранатний бій, гранатні осколки.

Гранатовий1. Прикм. від гранат1; яскраво-червоний: гранатове дерево, гранатовий колір.

Гранатовий2. Прикм. від гранат2; зроблений з гранату (гранатів); тем­но-червоний: гранатовий браслет, гра­натовий колір.

ГРАНІТ, -у. Множина вживається при позначенні сортів: темні і світлі граніти.

ҐРАТ, -у. Зайвий метал, що зали­шається на краях виробів після штам­пування чи іншої обробки.

грати див. відігравати.

...ГРАФ. Кінцева частина склад­них слів, що означає особу або при­лад, який пише, записує: бібліограф, пневматограф.

...ГРАФІЯ. Кінцева частина скла­дних слів, що відповідає поняттям "записування", "відображення": ка­ліграфія, літографія.

ГРАФО... Перша частина склад­них слів, що відповідає поняттям "письмо", "почерк", "креслення", "малювання"; пишеться разом: гра­фоаналітичний, графомеханічний.

гребувати див. грабувати.

Гренада див. Гранада.

ГРИВНА - ГРИВНЯ

Гривна, -и, ор. -ою, р. мн. -вен. Металева прикраса (обруч), яку но­сили на шиї. Пастух.. Знайшов у при-

міському лісі гривну, Яку носив на гру­дях Мономах (М.Руденко).

Гривня, -і, ор. -ею, р. мн. -вень. 1. У Стародавній Русі — срібний злиток вагою близько фунта, який служив основною грошовою одиницею; мід­на монета вартістю 3—2,5 коп.

2. Сучасна українська грошова одиниця, яка дорівнює 100 копійкам.

григоріанський календар див. юлі­анський календар.

громадський див. суспільний.

ГРОМАДЯНСЬКИЙ. 1. Який сто­сується правового стану громадян у державі: акти громадянського стану. Вж. зі сл.: закон, кодекс, шлюб, право.

2. Пов'язаний з громадянами; вла­стивий свідомому громадянинові, спрямований на користь суспільства. Вж. зі сл.: обов'язок, подвиг,рух, відва­га, гідність, ідея, клятва, мужність, обрядовість, панахида, поезія, позиція, рівність, совість, права.

3. Невійськовий, цивільний. Вж. зі сл.: клуб, мир, битва, боротьба, війна, страта.

Пор. суспільний.

ГРУБІТИ - ГРУБШАТИ, ГРУБІ­ШАТИ

Грубіти. Ставати грубим, гру­бішим. Хай знає, що., руки її грубіти­муть та тріскатимуться в роботі (О. Гончар).

Грубшати, грубішати. Ставати гру­бішим. З часом ті згуки грубшали, хри­піли, оберталися в рик (М.Коцюбин­ський); Виття грубішає, наростає і обривається: фрх... фрх... (Н.Тихий).

ГРУДИ - ГРУДЬ

Груди, -ей, мн. Передня частина тулуба від шиї до живота; грудна по­рожнина. Хочеться відчинити вікно, дихнути повними грудьми (Б.Лепкий).

ГУД

Грудь, -і, мн. -і, -ей. Молочні зало­зи жінки, а також кожна з цих залоз.

ГРУЗЬКИЙ - ГРЯЗЬКИЙ

Грузький. В якому можна загрузну­ти; багнистий. Вогкий вітер гойдав тополі, зривав золоте листя і вкривав ним грузьку чорну землю (З.Тулуб); За­поріжці дочекалися відпливу Сивашу, вночі перейшли по грузькому дну, обми­нувши фортеці (Р.Іваничук); Ми з Ярославом переходили її [річечку] вбрід, коли хлопчаками ходили по гри­би, вода була холодна, аж ноги щеміли, а дногрузьке (В.Дрозд).

Грязький. Покритий гряззю; з гряззю; брудний. Довго йшли через увесь город, аж поки прийшли до якоїсь темної і грязької вулиці (Б.Грінченко); Дрібні, грязькі, студені краплі впали так несподівано на його., лице, що він в одній хвилі зупинився (І.Франко).

ГРУПУВАННЯ - УГРУПОВАН­НЯ

Групування. Дія за знач, групувати: групування електростанцій, групуван­ня корів за продуктивністю.

Угруповання, р. мн. -ань. 1. Група осіб, підприємств тощо, об'єднаних за якимись ознаками; скупчення збройних сил на певній території: літературне угруповання, опозиційне угруповання, політичне угруповання, угруповання промислових підприємств, угруповання військ.

2. У біології — група рослинних або тваринних організмів, що співіс­нують де-небудь.

ГРЯЗЬ - БРУД

Грязь, -і, ор. -ззю. 1. Розм'якла від води земля, ґрунт. Соломія вернулась у хату і мусила одмивати грязь з ніг в ночвах (Ї.Нечуй-Левицький); Сніг, що випав тільки вчора, глибокий та гус-

тий, був тут розтоптаний в жовту грязь і багнюку (Ю.Смолич).

2. Бруд у приміщенні, на одязі, тілі тощо. На долу грязь, якийсь барліг, тріски, шматки дерева (І.Нечуй-Ле-вицький); — У хатах тісно.., грязь, дихати нічим (М.Коцюбинський); Грязь великого нечистого хазяйства, стайні, корівника і свинарника лягла на її біляве обличчя, тільки не торкну­лася по-дитячому чистих і скорбот­но-терплячих очей (М.Стельмах).

3. переважно у мн. Намул морів, озер, що використовується як ліку­вальний засіб. Грязі бердянського ли­ману — особливий дар природи. Вони містять у собі дуже цінні лікувальні речовини (з газети); Гусине діло заки­піло: Таскають грязь і глей зо дна Да мажуть Лебедя, щоб пір я посіріло (Є.Гребінка).

Бруд, -у. 1. Те, що робить що-не-будь нечистим (грязь, болото, сміття, різні покидьки). Перед бюрком стояли два крісла дубові, також темні від бруду (Лесь Мартович); Великі, зама­зані брудом вікна дивилися по-мертве-цьки на широке подвір'я (Н.Коб­ри нська); Руки їй боліли від важких ножиць, сморід овечого поту, гною і бруду з дрібним сухим пилом від вовни забивали дух (З.Тулуб).

2. перен. Розпуста, аморальна по­ведінка, нечесні вчинки, наклеп то­що. У вас в думках немає бруду (М.Ста-рицький); Наче в тумані якім ходила вона ввесь час, коли вислухувала той бруд, що матуся "гарного сина " вили­вала на її голову (Г.Хоткевич).

грязький див. грузький.

ГУДІТИ - ГУДИТИ

Гудіти, гуду, гудеш. Густи; гомо­ніти: вітер гуде, хрущі гудуть, дроти гудуть. Народ гомонить, гуде, як

ГУЛ

бджоли в улику (І.Нечуй-Левицький); В голові тілько гуде (Панас Мирний).

Гудити, гуджу, гудиш. Виносити осуд; ганити. Омелян говорить так, що не розбереш, чи хвалить, чи гудить жінку (М.Стельмах); — Оце як хочеш: хочеш гудь стару, хочеш хвали, а не до­зволила (М.Олійник).

ґуля див. ґуля.

ГУМАНІЗМ - ГУМАННІСТЬ

Гуманізм, -у. 1. Прогресивний рух епохи Відродження: англійський гума­нізм, гуманізм італійського Відроджен­ня, особливості гуманізму.

2. Суспільний вияв уваги до люди­ни: соціальний гуманізм, ідеали гума­нізму, відстоювати гуманізм.

Гуманність, -ності, ор. -ністю. Вла­стивість гуманного: гуманність укра­їнської музики, гуманність письменни­ка, виховання гуманності.

ГУМАННИЙ - ГУМАНІСТИЧ­НИЙ - ГУМАНІТАРНИЙ

Гуманний. Людяний у своїх діях і ставленні до інших людей. Вж. зі сл.: командир, погляд, діяльність, літера­тура, мета, мораль, тенденція, рішен­ня, ставлення, суспільство, дії, люди, принципи, умови.

Гуманістичний. Прикм. від гума­нізм і гуманіст. Вж. зі сл.: зміст, па­фос, розвиток [людини], діяльність, етика, концепція, культура, місія, су­тність, спрямування, ідеали, ідеї, мо­тиви, норми [моральності], переконан­ня, принципи.

Гуманітарний. 1. Який належить до суспільних наук, що вивчають люди­ну та її культуру. Вж. зі сл.: науковий заклад, факультет, освіта, науки.

2. Пройнятий гуманізмом, піклу­ванням про добробут народу, пова-

гою до людської гідності; гуманний: гуманітарна справедливість, гума­нітарне мистецтво, гуманітарна до­помога, гуманітарний вантаж.

гуманність див. гуманізм.

ГУСЕНИЦЯ - ГУСІНЬ

Гусениця, -і, ор. -ею. 1. Личинка метелика; збірн. — зрідка. З гусени­ці — Метелик став Хороший (Л.Боро-виковський); Сойка поїдає в травні хрущів, гусениць, дрібних гризунів (В.Гжи-цький); Горобці стрибали.., ловлячи гу­сеницю, метеликів (Панас Мирний).

2. Широкий ланцюг, що наклада­ється на колеса трактора, танка тощо. Скрегочучи гусеницями, назустріч швид­ко йшли трактори (О.Донченко); Всюди, по всьому плацдарму, сліди від гусениць танків (О.Гончар).

Гусінь, -сені, ор. -сінню. 1. збірн. Гусениці. Хижа гусінь сад об'їла (І.Франко).

2. рідше. Те саме, що гусениця 1. По дорозі довгою гусінню тягся резервний полк (П.Панч); Софія бачить на зеле­ній траві розтягнуту, мов гусінь, гар­монь (А.Шиян).

ГУСТІТИ - ГУСТІШАТИ

Густіти. Ставати густим, густішим. Між гіллястими липами густіє темінь (М.Стельмах).

Густішати. Ставати густішим. Ніч густішала й чорнішала (І.Нечуй-Ле­вицький); Ліс густішав і густішав (О. Гончар).

ГУЩА - ГУЩАВИНА - ГУ­ЩИНА

Гуща, -і, ор. -ею. 1. Густий відстій у рідині: гуща в олії, чорнильна гуща.

2. Те саме, що гущавина 1: гуща ча­гаря, лісова гуща.

ГУЛ

3. Місце найбільшого скупчення чогось, когось: базарна (ярмаркова) гуща, гуща бою, гуща народу, селянська гуща.

Гущавина. 1. Густий ліс, густі заро­сті: гущавина бору, гущавина очерету, гущавина лісу, лісова гущавина, гуща­вина джунглів, гущавина парку, гуща­вина саду. Ми ввійшли в таку гущави-

ну, в якій я ще до сього часу ніколи не бував (А.Чайковський); Чути було тільки тьохкання соловейка в гущавині верболозу (Д. Мордовець).

2. зрідка. Те саме, що гуща 1.

Гущина. Те саме, що гущавина 1: гущина заростей, гущина лісу, гущи­на чагарнику, гущина ялиць, лісова гу­щина.

Ґ (ґе). Як назва літери вживається в с. р.: початкове г, як назва звука вживається в ч. р.: проривний ґ.

ґава див. ворона.

ҐЛЕЙ - ГЛЕЙ

Ґлей, ґлею, ор. ґлеєм. Загуслий сік, що виступає на стовбурах вишень, черешень, слив тощо. Повітря тем­ніло набряклим вишневим ґлеєм (М.Стель- мах).

Глей, глею. Пластична, переважно гончарна глина сизого, червоного та інших кольорів; мул. Хмиззя, обмазане в глей, говорюча ластівка носить. По­ки не зліпить гнізда (М.Зеров).

ҐНІТ - ГНІТ

Ґніт, ґнота. Стрічка або шнур, що використовується для горіння в гасо­вих лампах, свічках тощо. Тихо по­тріскує тіт у лампі (В.Кучер); Свічка нагоріла; велика жужелиця на ґноті задержувала світ (Панас Мирний); Лежать при гарматах горами ядра, стоїть в бочках порох, наготовлено в надійному місці сухі ґноти (Н.Рибак).

Гніт. 1. р. -у. Гноблення, при­гнічення. Народ століття зносив гніт, Терпів ярмо й сваволю (О.Олесь); Під

вічним гнітом чорних дум Сумному співу дав я волю (П.Грабовський); Вперше в житті наліг йому на душу тяжкий гніт розпачливої безвиході (С.Голованівський).

2. р. -а. Важкий предмет, що його кладуть на що-небудь для постійного тиснення. Часом він [Єгипет] вору­шивсь, наче лев у кайдани закутий, Глухо покрикував, наче підземний во­гонь, Тяжко придавлений гнітом гори кам яної (Леся Українка).

ҐРАТИ, ґрат, мн. Переплетення переважно металевих прутів, штаб, що використовується для загорожі. Стогнуть брати наші в тюрмах про­клятих, Ґрати залізні рвучи (О.Олесь); Ми бачили світ неначе із-за ґрат — Впадає в око грубе, пересічне (М.Ру- денко).

ҐУЛЯ - ҐУЛЯ

Ґуля, -і, ор. -ею. Заокруглена опук­лість, наріст на тілі людини або тва­рини від запалення, удару тощо. їй здавалось, що вона або наб'є собі ґулю на голові, або завалить стелю в ста­ренькій хаті (М.Коцюбинський); Ли­це услалося синіми плямами, на лобі в

д

кулак завбільшки вигнало гниючу ґулю (Панас Мирний); — Годі сидіти в пла­внях та рибу ловити! — лементував козак з ґулею на лобі (М.Лазорський).

Д (де). Як назва літери вживається в с. р.: мале д; як назва звука вжива­ється в ч. р.: кінцевий д, приголосний д.

ДАВНИНА - ДАВНІСТЬ

Давнина. Давноминулі часи: глибо­ка давнина, глуха давнина, давня дав­нина, сива давнина, пам ятки давнини, свідок давнини, від давнини, прийти з давнини, звичаї давнини, згадати дав­нину.

Давність, -ності, ор. -ністю. 1. Ве­лика часова віддаленість виникнен­ня, здійснення чогось: вікова дав­ність, двадцятирічна давність, тися­чорічна давність, давність української культури.

2. Довгочасне існування: за давніс­тю років, пожовтів від давності.

3. зрідка. Те саме, що давнина: гли­бока давність, у сиву давність.

ДАГЕРОТИПІЯ - ДАГЕРОТИП

Дагеротипія, -ї, ор. -єю. Старий спосіб фотографування на металевій пластинці.

Дагеротип. 1. р. -у. Те саме, що да­геротипія.

2. р. -а. Знімок, зроблений дагеро­типією.

ДАЙНА - ДбЙНА

Дайна. Назва видів литовських пісень.

Ґуля, -і, розм. Голуб. А гуля білень­ка, Дитина маленька (пісня); Ой люлі, люлі, Прилетіли гулі (пісня).

Дбйна. Молдовська й румунська народна пісня з вільною елегійною мелодією. Вечори слухали голосіння си­ріт та дойни наречених, яким судилося посивіти без пари (А.М'ястківський).

ДАКТИЛО... Перша частина скла­дних слів, що відповідає поняттю "палець"; пишеться разом: дактило­грама, дактилоскопія.

ДАЛЕБІ, ест. сл. розм. Правду ка­жучи, справді. — Гей, давай, давай, батьку, переміни, Бо, далебі, загинем (пісня); — Я, далебі, в тім не виною, Що так роз'їхався з тобою (І.Кот­ляревський).

ДАЛЕКОГЛЯДНИЙ - ДАЛЕКО­ЗОРИЙ

Далекоглядний. Здатний передба­чати події, наслідки чогось; передба­чливий. Мачехін ще раз переконався, наскільки далекоглядна була його пове­дінка, коли наполягав на прилюдній аудієнції у короля (Н.Рибак); [Маць- ко:] Завжди треба бути далекогляд­ним, Маріє Гаврилівно, може, колись він стане і моїм родичем (В.Собко). Пох. далекоглядність.

Далекозорий. Який добре бачить на великій відстані; який має ваду зо­ру, що перешкоджає чітко бачити на близькій відстані. її далекозорі очі сяг­нули через пшеничний квадрат, на про-

Д

ДВІ

тилежному боці якого в'язала Настя (І.Рябокляч); Він був далекозорий і близько себе бачив кепсько (І.Ле). Пох. далекозорість.

ДАЛІ - ДАЛЬШЕ, ДАЛЬШ Далі, присл. 1. Вищ. ст. від далеко. А ще далі на захід вставали гори (О. Гончар).

2. Після цього (того), потім; крім того. З овечок перше вовну драли, А да­лі м'яса забажали (Л.Глібов); Сиділи мовчки. Далі один шапку під голови, за ним другі. Поснули... (С.Васильченко).

3. Продовжуючи розпочате; біль­ше, довше. Говоріть — говоріть ще да­лі! (Марко Вовчок); [Деві:] Ну, далі, дядьку/ Що ж ти не говориш? (Леся У країнка); Так далі тривати не може (О.Довженко).

Дальше, дальш. 1. (тільки дальше,). Те саме, що далі 1. Вона дальше кінця свого носа не бачила (Панас Мирний); Дядько пішов кроків на два дальше (Григорій Тютюнник).

2. зрідка. Те саме, що далі 2, 3. [Циган:] Що дальш буде? Розказуй дальше (Т.Шевченко); "Добре наше діло, побачимо, що дальш буде"(Г.Кьіт- ка-Основ'яненко); Від поконвіку нас повчали І нині раду подають, Щоб лю­ди злодіїв прощали, — Хай ближніх дальш собі цькують (П.Грабовський).

Датувати див. дотувати.

ДВАДЦЯТЕРО, -тьох, числ. збірн. — Теперечки з унуками і правнуками душ їх з двадцятеро буде (О.Сто- роженко). Пор. двоє.

ДВИГУН - МОТОР

Обидва слова мають однакове зна­чення — "силова установка, яка пе­ретворює будь-який вид енергії в ме­ханічну робогу". Паралельно вж. зі сл.: автомобільний, бензиновий, дизе-

льний, електричний, потужний, реак­тивний, роторний, танковий тощо. Проте у використанні їх намітилася певна тенденція до розрізнення.

Двигун, -а. Уживається переважно зі сл.: вітряний, вічний, двотактний, чотиритактний, двоциліндровий, чо­тирициліндровий, карбюраторний, ко­лекторний, пусковий, судновий, тепло­вий, тяговий, внутрішнього згоряння (переносно — двигун прогресу).

Мотор, -а. Переважно вживається для позначення двигунів у транс­портних засобах: підвісний мотор, ав­томобільний мотор; часто в сполучен­нях з дієсловами та віддієслівними іменниками: гуркіт мотора, заглух мотор, заглушити мотор, працює мо­тор, дає перебої мотор, шумить мо­тор, прогріти мотор, полагодити мо­тор. У скл. сл.: дизель-мотор, мотор-редуктор.

ДВІР - ПОДВІР'Я - НАДВІР'Я

Двір, двора /двору. 1. Те саме, що подвір'я 1: господарський двір, прохід­ний двір, товарний двір, фуражний двір. Двір був просторий, чистий, опле­тений (Панас Мирний); Бурлаки по­вернули до великої хати — увійшли в двір (І.Нечуй-Левицький); — Тільки ти — обережненько. Може, як-небудь прохідними дворами (А.Головко).

2. Хата з усім господарством при ній. Сусіда в їх був, удовин син, двір із двором жили (Б.Грінченко); Сяк-так зібралися, купили двір і жили собі (Г.Квітка-Основ'яненко).

3. Маєток великого землевласни­ка. Дід знову забалакав: — Що ж з ме­не візьмеш?.. Ну беріть знову в двір (Панас Мирний); Якби не поденна ро­бота в дворі та на панських ланах, то хтозна, як би Матроха прожила з дітьми (Леся Українка).

ДВО

4. Завод, майстерня: гарматний двір, монетний двір.

5. Монарх з його оточенням. Ви­сіла туга й печаль над двором королів­ським Ойнея (І.Франко).

Подвір'я. 1. Обнесена огорожею або оточена будівлями ділянка землі коло будинку, хати; приміщення для тварин, реманенту, матеріалів тощо у великому господарстві. Подвір'я було хазяйське, з мощеними доріжками (Вал.Шевчук); Дзвоник калатав собі на подвір'ї, скликаючи нас (М.Ча- банівський).

2. Те саме, що двір 2. Як твоя, до­ню, доля, то накупить чоловік і поля, а як безділля, то продасть і подвір'я (М.Номис); Іскри полетіли на повітки й на клуню, зайнялося ще одне подвір 'я (Ю.Яновський).

Надвір'я, розм. Ділянка землі коло хати. А у будень, то він тобі Не поси­дить в хаті. Все нишпорить по на­двір'ю (Т.Шевченко); Як сич той, він більше по надвір'ю тинявся (Панас Мирний).

ДВО... ДИВ. ДВОХ...

ДВОБІЧНИЙ - ДВОСТОРОН­НІЙ, -я, -є. У більшості значень ужи­ваються паралельно (з переважанням першого) — зі сл.: зв'язок, радіозв'я­зок, килим, насос, процес, шов, забудо­ва вулиці, симетрія, техніка ткання, запалення легень, покриття, свердло.

Тільки двосторонній уживається тоді, коли воно стосується двох сто­рін у значенні "особа, група осіб, ор­ганізація тощо, яка протиставляється у певному відношенні іншій особі, особам, організації". Вж. зі сл.: дого­вір, угода, домовленість, співробітниц­тво, відносини, взаємини, стосунки, зустрічі, міжнародні зв'язки, обов'яз­ки, переговори.

ДВОГОЛОСИЙ, ДВОГОЛОС­НИЙ - двоголосний

Двоголосий, двоголосний. Який звучить двома голосами або співаєть­ся на два голоси: двоголосий (двоголос­ний) хор.

Двоголосний, лінгв. Який склада­ється з двох голосних літер, що вимо­вляються як один склад.

ДВОЄ, двох, числ. збірн. Вживаєть­ся: з іменниками чоловічого роду, що означають назви істот, рідше — пред­метів: братів, дідів, коней, малюків, матросів, пасажирів, пастухів, пере­хожих, поранених, робітників, синів, солдатів, хлопців, деньків, обідів, ро­тів; з іменниками середнього роду, що є назвами істот, предметів, явищ: звірят, курчат, телят, барил, вікон, крил, ліжок, літ, слів, яєць; з іменни­ками жіночого роду, що означають істот, — зрідка: дочок, жінок, рибок, свиней, спортсменок, школярок, щук іменниками ж. р., що означають пре­дмети, не вживається); з іменниками, що вживаються в множині й мають відтінок збірності, а також з іменни­ками, що означають парні предмети й мають тільки форму множини: дів­чат, дітей, людей, овець, воріт, две­рей, ножиць, саней, шароварів; з осо­бовими займенниками в множині: нас (вас, їх) було двоє, їх стало двоє. У знач, ім.: у човні сиділо двоє. Двоє б'ю­ться — третій не мішайся (прислів'я). По двоє, у знач, присл. По дві особи, істоти, по два предмети: шикувалися по двоє, по двоє почали розходитися.

Збірні числівники надають висло­влюваному зниженого стилістичного відтінку і тому широко використову­ються в розмовній мові, а в науково­му та діловому стилях літературної

ДЕВ

мови вживаються зрідка (отже, краще не двоє генералів, а два генерали).

ДВОРУКИЙ - ДВОРУЧНИЙ

Дворукий. Який має дві руки (про людину).

Дворучний. Який має дві ручки (про пилку).

ДВОСКЛАДНИЙ - ДВОСКЛА­ДОВИЙ

Двоскладний. Складений з двох ча­стин: двоскладне речення.

Двоскладовий. Який складається з двох складів: двоскладова стопа.

двосторонній див. двобічний.

ДВОХ... - ДВО...

Двох... Перша частина складних слів; уживається: коли друга частина складного слова починається голос­ними а, є, о, у, я; коли другою части­ною є порядкові числівники сотий, тисячний, мільйонний, мільярдний; ко­ли другою частиною є прикметник, а першою — складний числівник з компонентом два (три, чотири); коли кінцевою частиною є прикметник або іменник, а другою — складний числівник двісті (триста, чотириста): двохадресний, двохетапний, двохсо­тий, двохтисячний, двохмільйонний, двохмільярдний, двадцятидвохрічний, сорокадвохгодинний, двохсотсильний, двохсоттисячний, двохсотріччя.

Дво... Вживається тоді, коли друга частина складного слова починається з приголосного (крім слів сотий, ти­сячний, мільйонний, мільярдний): дво­денний, дволітровий, двокілометровий, двомоторний.

Паралельно можуть уживатися: двохукісний і двовкісний, двох'ярусний і двоярусний, двохмільярдний і двоміль-ярдний тощо.

ДЕ... Префікс, що означає відда­лення, виділення, скасування, при­пинення, усунення чогось, рух дони­зу, зниження: деаерація, деблокуван­ня, деактивація, дегазація, дегероїза­ція, деполітизація.

ДЕБЕНТУРА. Митне свідоцтво на повернення мита.

ДЕБЕТ - ДЕБІТ

Дебет, -у. Ліва сторона бухгалтер­ських рахунків, куди заносяться всі одержувані цінності, а також усі бор­ги й видатки, які числяться по дано­му рахунку: дебет і кредит.

Дебіт, -у. Кількість рідини, що надходить з джерела за одиницю часу: дебіт артезіанського колодязя, дебіт свердловини.

ДЕВАЛЬВАЦІЯ - ВАЛЬВАЦІЯ -ЕВАЛЬВАЦІЯ - РЕВАЛЬВАЦІЯ, РЕВАЛОРИЗАЦІЯ

Девальвація, -ї, ор. -єю. Законо­давче зменшення золотого вмісту (вартості) грошової одиниці; знижен­ня курсу паперових грошей щодо зо­лота або іноземної валюти.

Вальвація. Визначення цінності іноземної монети в грошовій одиниці даної держави не за її номіналом, а за вагою вміщеного в ній валютного ме­талу (срібла, золота).

Евальвація. Оцінювання, обчис­лювання.

Ревальвація, ревалоризація. Гро­шова реформа з метою стабілізації валюти; підвищення державного кур­су паперових грошей щодо золота або іноземної валюти.

ДЕВІЗ - ДЕВІЗА

Девіз, -у. Стисле формулювання провідної ідеї, програми дій; корот­кий вислів або слово; напис на гербі, щиті тощо.

ДЕВ

Девіза. Вексель, чек тощо, вираже­ний в іноземній валюті для оплати його за кордоном.

ДЕВ'ЯТЕРО, -тьбх, числ. збірн. Вж. зі сл.: козаків, коней, котів, синів, сиріт, донок, дітей. Пор. двоє.

ДЕГЕНЕРАЦІЯ - ДЕГЕНЕРА­ТИВНІСТЬ

Дегенерація, -ї, ор. -єю. Вироджен­ня, погіршання з покоління в поко­ління пристосовних або господарсь­ких властивостей у рослин і тварин: процес дегенерації, ознаки дегенерації.

Дегенеративність, -ності, ор. -ніс-тю. Наявність ознак дегенерації, ви­родження: явно виражена дегенерати­вність.

ДЕДАЛІ

Дедалі, присл., наст. Чим далі. Де­далі, дедалі усе стиха, ні травка не ко­лишеться, усе ногось жде (Г.Квітка-Основ'яненко); Дедалі меншими ста­ють верхівці в степу (О.Гончар); Та старість дедалі відчутніше тисне на плечі (Р.Іваничук); В її розповіді появ­лялось дедалі більше подробиць (Є.Гу­цало).

ДЕДВЕЙТ, -у. Повна вантажопід­йомність судна (сумарна вага ванта­жу, пасажирів, екіпажу, палива то­що).

ДЕЗ... Префікс, що означає зни­щення, видалення, відсутність чи спотворення чогось: дезінформація, дезоксидація.

ДЕЗАКТИВАЦІЯ, -і, ор. -єю. Усу­нення радіоактивних речовин з чо­гось; втрата молекулою енергії, по­трібної для вступу в хімічну реакцію.

ДЕЗИДЕРАТИ - ДЕЗОДОРАН­ТИ

Дезидерати, -ів, мн. Предмети, книжки, потрібні для поповнення

якоїсь колекції (музею, бібліотеки тощо).

Дезодоранти, мн. Засоби для усу­нення, видалення неприємних запа­хів у побутових приміщеннях, прила­дах (у кухнях, холодильниках тощо) або з тіла людини.

ДЕЗІНСЕКЦІЯ, -ї, ор. -єю. Зне­шкодження отруйних речовин в орга­нізмі.

дезодоранти див. дезидерати.

ДЕКА... Перша частина складних слів, що означає "десять, у десять ра­зів більше"; пишеться разом: дека­літр, декаметр.

ДЕКВАЛІФІКАЦІЯ - ДИСКВА­ЛІФІКАЦІЯ

Декваліфікація, -ї, ор. -єю. Втрата особою кваліфікації, спеціальних знань, досвіду: декваліфікація педаго­га, повна декваліфікація.

Дискваліфікація. Оголошення ко­гось не гідним або не здатним займа­ти якусь посаду, виконувати певну роботу через професійну непідготов­леність; позбавлення спортсмена або команди права брати участь у змаган­нях за грубе порушення правил, не­тактовне поводження: дискваліфіка­ція судді, дискваліфікація гравця, дис­кваліфікація футбольного клубу.

ДЕКІЛЬКА - ДЕ КІЛЬКА

Декілька, -кох, числ. Незначна кількість; кілька. Прийшло декілька читачів за газетою (І.Франко); Де­кілька ґав — і між ними я — стоїмо, дивлячись на корму (Ю.Яновський).

Де кілька, присл. з числ. З причин, знов-таки не залежних од мене, мусив виїхати звідти до Житомира, де кіль­ка місяців вів видання газети "Волинь " і працював у редакції (М.Коцюбин­ський).

ДЕМ

ДЕКОРАТИВНИЙ - ДЕКОРА­ЦІЙНИЙ - ДЕКОРАТОРСЬКИЙ

Декоративний. 1. Призначений для оздоблення, прикраси. Вж. зі сл.: ви­гляд, елемент, естамп, ефект, живо­пис, орнамент, прийом, розпис, фак­тор, властивість, кераміка, майстер­ня, пластика, роль, скульптура, форма, значення, мистецтво, ремесло, різьб­лення, голубівництво, садівництво, тка­цтво, твори, цінності, якості, виріб, килим, посуд, пояс, ваза, плитка, тка­нина, барельєф, камінь, панно, скло, вогні, прикраси, виноград, каштан, кущ, зелень, квітка, рослина, птах, тварина, місцевість.

2. Те саме, що декораційний 1: де­коративний реквізит, декоративне оформлення сцени.

3. перен. Розрахований на зовніш­ній ефект, показний: декоративне життя.

Декораційний. 1. Який стосується театральної декорації, оформлення сцени. Вж. зі сл.: живопис, стиль, цех, майстерня, техніка, оздоблення, офор­млення роботи.

2. зрідка. Те саме, що декоратив­ний 1.

Декораторський. Який стосується декоратора, належний йому: декора­торське вміння.

ДЕКОРТ, -у. Зниження з ціни то­вару за дострокову оплату його.

ДЕКОРУМ, -у. Зовнішня, показна пристойність; те, що відповідає такій пристойності: дотримувати декоруму.

ДЕКУВЕР, -у. Різниця між оцін­кою майна і страховою сумою, яку залишають на відповідальність стра­хувальника.

ДЕЛІМІТАЦІЯ - ДЕМАРКАЦІЯ

Делімітація, -ї, ор. -єю. Визначен­ня договором або угодою, укладеною суміжними державами, загального напряму й проходження кордону між ними (позначення на карті).

Демаркація. 1. У міжнародному праві — визначення лінії державного кордону на місцевості на основі де­лімітації шляхом установлення спе­ціальних прикордонних знаків (стов­пів, пірамід тощо).

2. У медицині — відмежування від­мерлих ділянок від здорових.

ДЕЛЬКРЕДЕРЕ, невідм., с. Порука комісіонера перед комітентом за ви­конання договору, укладеного ко­місіонером з третьою особою, за що він одержує особливу винагороду.

ДЕЛЬТА-... Перша частина склад­них слів, що означає стан речовини або зв'язок з дельта-частинками; пи­шеться через дефіс: дельта-залізо, де­льта-проміння (у словах дельтаплан, дельтапланеризм, дельтапланерист пи­шеться разом і означає «подібний до грецької літери "дельта"»).

ДЕЛЬФІНАРІЙ - ДЕЛЬФІНІЙ

Дельфінарій, -ю, ор. -єм. Морсь­кий акваріум для дельфінів.

Дельфіній, -ю. Багаторічна трав'я­ниста рослина родини жовтцевих.

ДЕМАГОГІЯ - ДЕМАГОГІЧ­НІСТЬ

Демагогія, -ї, ор. -єю. Обман брех­ливими обіцянками, лестощами й на­вмисним викривленням фактів для досягнення якоїсь мети. — Ми не при­пустимо, щоб різні шпінгалети морочи­ли нам голову своєю демагогією (М.Хвильовий); Що цедемагогія чи справжня програма роботи обох лабо­раторій? (Ю.ІІІовкопляс).

ДЕМ

Демагогічність, -ності, ор. -ністю. Властивість демагогічного: демагогіч­ність висловлювань.

ДЕМЕРЕДЖ, -у, ор.-ем. У морсь­кому праві — плата за додатково на­даний час вантажовідправникові або фрахтувальникові для завантаження судна.

ДЕМОНСТРАТИВНИЙ - ДЕ­МОНСТРАЦІЙНИЙ

Демонстративний. 1. Який здійс­нюється з метою вираження протес­ту проти когось, чогось: демонстра­тивна відмова, демонстративна по­ведінка.

2. Який здійснюється шляхом пуб­лічного показу, демонстрації: демонс­тративний метод викладання, демонс­тративна переправа військ.

Демонстраційний. Призначений для публічного показу чогось: демонс­траційний зал, демонстраційний стіл, демонстраційна шахівниця.

ДЕМОНСТРАЦІЯ - ДЕМОНСТ­РУВАННЯ

Демонстрація, -ї, ор. -єю. 1. Масо­вий похід, мітинг та інші форми ви­яву громадсько-політичних настроїв; вияв, свідчення чого-небудь; публіч­ний показ чогось тощо: багатолюдна демонстрація, демонстрація протес­ту, демонстрація єдності.

2. Те саме, що демонстрування.

Демонстрування. Публічний показ чого-небудь: демонстрування кіно­фільмів.

ДЕНОНСУВАТИ, -ую, -уєш, недок. і док. У міжнародному праві — оголошувати недійсним або таким, що припинило свою чинність: денон­сувати договір. Пох.: денонсований, денонсація.

ДЕНЬ, дня, р. мн. днів / після чис­лівників також день: п ять днів (день). — За кілька день мені треба бути вже в Корсуні (О.Соколовський). У назвах свят пишеться з великої літери: День знань.

ДЕПбРТ, -у. Купівля цінних па­перів з одночасним зворотним прода­жем їх на певний термін за зниженим курсом.

ДЕПРЕСИВНИЙ - ДЕПРЕСІЙ­НИЙ

Депресивний. Пов'язаний з хворо­бливим станом пригніченості, від­чаю, скорботи: депресивний стан.

Депресійний. Який стосується за­стою в економіці країни: депресійні явища, труднощі депресійного харак­теру.

ДЕРЕВИННИЙ - ДЕРЕВНИЙ -ДЕРЕВ'ЯНИСТИЙ - ДЕРЕВ'Я­НИЙ

Деревинний. Який стосується дере­вини як матеріалу: деревинна целюло­за, деревинні відходи.

Деревний. Який стосується дерева; який добувають з дерева; який живе, водиться, паразитує на (в) дереві. Вж. зі сл.: кора, порода, промисловість, ро­слина, рослинність, попіл, спирт, сиро­вина, вугілля, па





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 987 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Человек, которым вам суждено стать – это только тот человек, которым вы сами решите стать. © Ральф Уолдо Эмерсон
==> читать все изречения...

2258 - | 2106 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.