Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Ідеаціональна та чуттєва системи істини




Ось що пише П.Сорокін про ідеаційну істину: «Ідеаційна істина – це істина, що відкривається милістю Божою через його глашатаїв (пророки, містики, "отці церкви"), що виявляється чуттєвим способом за допомогою містичного досвіду, прямого одкровення, божественної інтуїції і натхнення. Така істина може бути названа істиною віри. Вона непогрішима і дає адекватне знання про достовірно реальні цінності» [53]. Звичайно в різних монотеїстичних релігіях (іудаїзм, християнство, іслам) способи пізнання Істини (Бога) і істини (як правди про світ, людину) дещо відмінні. Але джерело її одне - Бог. Так, православне вчення стверджує, що Бог відкриває Себе, створений світ людині шляхом природного і надприродного одкровення. Природним одкровенням називають ті уявлення про Бога, людину і буття в цілому, які виникають у людини природним шляхом на підставі пізнання нею самої себе; навколишнього світу(«Чим більш я займаюся вивченням природи, тим більше зупиняюся в благоговійному подиві перед справами Творця» так писав засновник сучасної бактеріології Л.Пастер [24, c. 487]; через життя – історію всього людства Вчений історик Мюллер відзначає:«тільки з пізнанням Господа і по грунтовному вивченні Нового Заповіту я став розуміти значення історії»[24, c. 487].

Головне Своє одкровення Бог повідомляє людям особливим, надприродним способом: Бог дає людині знання, необхідні для спасіння безпосередньо Сам (істину відкриває Син Божий Ісус Христос), через ангелів і особливих праведних людей (пророки, апостоли, святі). Ця істина Божественного Одкровення, є відображеною, перш за все, в Священному Писанні і Священному Переказі Нового Заповіту і в Старозавітній Біблії.

В ідеаціональній системі істини визнаються духовні закони і їх домінуючий вплив на суспільний розвиток і тому як наука так і освіта використовують ці знання у поясненні того, що відбувається у суспільному житті. Чуттєва ж система є протилежною, вона не визнає духовного світу та духовних законів. Якою ж є чуттєва істина?

«Чуттєва істина суть істина відчуттів, що осягається органами чуттєвого сприйняття. Якщо наші органи відчуттів свідчать, що «сніг білий і холодний», то твердження істинне; якщо ж наші органи відчуттів показують, що сніг не білий і не холодний, то твердження стає помилковим» - так характеризує П. Сорокін суть чуттєвої істини [53]. Звідси витікають особливості системи пізнання в чуттєвій системі, такі важливі для розуміння особливостей наукової думки відповідного періоду, що склалася на Заході. Це розуміння особливостей чуттєвого пізнання, власне кажучи і пояснює неповноту та помилковість основних напрямів західної економічної думки ХVII-ХХ століть.

Інша назва системи чуттєвого пізнання – емпіризм. Ця система пізнання байдуже відноситься до надчуттєвої реальності (заперечення досвіду, віри, інтуїції). Природні науки витісняють релігію, теологію, філософію. Ставиться під сумнів до певної межі розум і логіка. Матеріальні цінності стають визначальними. Розвивається релятивістський, темпоральний і нігілістичний склад розуму. Наука придбає утилітаристський, прагматичний, інструментальний характер.

Саме за часів панування чуттєвої істини і народилась західна політична економія, яка розірвала всякі зв’язки із філософією та релігією, у межах якої визнається тільки одна - грошова мета існування економіки та народилась концепція економічної людини – раціонального егоїста.

Прагматичний характер набуває, відповідно, і система освіти «головною турботою» якої є підготовка удачливих бізнесменів, ремісників, інженерів.. і т.д.», а не формування цілісного світогляду, передача цінностей культури [54, с.472] Така система освіти заперечує фундаментальність, соціокультурність і розвиває тільки професійні знання.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 447 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2229 - | 1966 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.