Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Лекція 1 Соціокультурні основи соціально-економічного розвитку




УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ

 

 

ФАКУЛЬТЕТ ЕКОНОМІКИ ТРАНСПОРТУ

Кафедра “Економіка, організація і управління підприємством”

 

Компанієць В.В., Полякова О.М.

 

 

ПІДПРИЄМНИЦТВО І БІЗНЕС-КУЛЬТУРА

 

Конспект лекцій

 

з дисципліни

 

 

«ПІДПРИЄМНИЦТВО І БІЗНЕС-КУЛЬТУРА»

 

Частина 1

 

 

Харків 2011


Компанієць В.В., Полякова О.М. Підприємництво та бізнес культура Конспект лекцій: -в 4 -х частинах. – Харків: УкрДАЗТ, 2011.- Ч.1 – 55 с.

В конспекті лекцій послідовно викладено теоретичні і методологічні питання соціокільтурних основ економічного розвитку та підприємницької діяльності, вивчення економічної культури на макро-, мезо- та мікро- рівнях, у т.ч.особливості організаційної культури на залізничному транспорті України

Конспект лекцій складається з 3 частин.

В першій частині докладно викладено базові концепції соціально-економічного розвитку, розкрито феномен «економічної культури», розглянуто особливості економічної культури України в контексті її історичного аналізу.

Рекомендується для студентів спеціальності „Економіка підприємства” всіх форм навчання.

Іл. 9, табл. 31, бібліогр.: 73 назв.

УДК: 338.24:008

 

 

Конспект лекцій розглянуто та рекомендовано до друку на засіданні кафедри „Економіка, організація і управління підприємством” від 25 листопада 2011 р., протокол №4

 

Рецензент:

доц. М.Д. Жердєв


Зміст

 

Вступ  
Лекція 1 Соціокультурні основи соціально-економічного розвитку  
1.1 Концепції розвитку історії. Підходи до розуміння феномену цивілізація. Лінійні та нелінійні теорії соціально-економічного розвитку  
1.2 Лінійні теорії соціально-економічного розвитку  
1.3 Концепція цивілізацій  
1.4 Концепція Пітірима Сорокіна  
1.4.1 Ідеаціональна, ідеалістична і чуттєва культури  
1.4.2 Ідеаціональна та чуттєва системи істини  
1.4.3 Ідеаціональна і чуттєва системи етики  
1.4.4 Розвиток економіки в умовах ідеаціональної, ідеалістичноїі та чуттєвої культури  
Лекція 2. Економічна культура: зміст, функції, структура, фактори формування  
2.1 Визначення економічної культури  
2.2 Функції економічної культури  
2.3 Структура економічної культури. Підприємницька культура у складі економічної культури  
2.4 Фактори, які впливають на формування економічної культури  
Лекція 3 Аспекти історичного аналізу економічної культури України  
Додаток А Характеристика основних типів культурної ментальності за П. Сорокіним      

 


ВСТУП

Ефективність господарської, у т.ч. підприємницької діяльності залежить від багатьох факторів. Але одним із базових факторів, який визначає специфіку господарського життя у різних країнах світу є соціокультурний фактор.

Культурою пронизані усі сфери людської діяльності, у т.ч. сферу економіки та підприємництва, формуючи певні господарські цінності, стереотипи, норми господарювання у межах різних соціокультурних суперсистем (цивілізацій), які є характерними тільки для цих цивілізацій. Тому, від того, наскільки у стратегії соціально-економічного розвитку певної держави враховані особливості менталітету, культури, у т.ч. економічної культури народу, буде залежати динаміка та ефективність соціально-економічного життя, ефективність підприємницької діяльності у державі.

Також важливим є урахування культурного фактору і на рівні окремого підприємства чи організації. Організаційна культура є нематеріальним чинником, який у значній мірі визначає результати діяльності будь-якої організації, її конкурентостійкість.

На жаль у сучасній економічній теорії а також у реальному господарському житті українського суспільства і досі панує економічний детермінізм. І стратегія соціально-економічного розвитку нашої держави, і стратегії переважної більшості підприємств формуються без урахування соціокультурного фактору, що веде до негативних наслідків, провалу економічних реформ, а на рівні підприємств до зниження мотивації, якості та продуктивності праці, психологічного виснаження працівників.

Тому підготовка кадрів якісно нового рівня повинна передбачувати вивчення таких дисциплін, які б дозволили майбутнім фахівцям враховувати соціокультурні фактори в оцінці зовнішнього середовища та будуванні ефективної стратегії розвитку підприємств чи підприємницької діяльності.

Метою курсу «Підприємництво та бізнес-культура» є: формування у майбутніх фахівців уявлень про економіку і підприємницьку діяльність як складні сфери, стан яких значною мірою залежить від соціокультурного фактору, у т.ч. від його врахування у стратегії розвитку соціально-економічної системи будь-якого рівня; докладне ознайомлення із такими соціокультурними феноменами як «економічна культура», «підприємницька культура», «організаційна культура».

Предмет курсу: господарські цінності, етичні принципи і норми в економіці, в т.ч. бізнесі та підприємницькій діяльності у вітчизняній і західній культурах; методичний апарат вивчення організаційної культури

До структури курсу входить вивчення таких основних питань як: лінійні та нелінійні концепції соціокультурної динаміки; сутність, функції та фактори формування економічної культури; особливості економічної культури України у аспекті її історичного аналізу; особливості формування та характерні риси менталітету народу та господарської культури, які склались у межах східнослов’янської та західної цивілізацій; теоретичні основи вивчення підприємницької та організаційної культури; основні типи організаційної культури, характеристика організаційної культури, яка склалась на залізничному транспорті України

Курс базується на таких дисциплінах, як: «Основи духовної культури», «Філософія», «Етика», «Культурологія», «Менеджмент», «Економіка підприємства», «Економіка праці», «Макроекономіка».


Лекція 1 Соціокультурні основи соціально-економічного розвитку

1.1 Концепції розвитку історії. Підходи до розуміння феномену цивілізація. Лінійні та нелінійні теорії соціально-економічного розвитку

1.2 Лінійні теорії соціально-економічного розвитку

1.3 Концепція цивілізацій.

1.4 Концепція Пітірима Сорокіна

1.4.1 Ідеаціональна, ідеалістична і чуттєва культури

1.4.2 Ідеаціональна та чуттєва системи істини

1.4.3 Ідеаціональна і чуттєва системи етики

1.4.4 Розвиток економіки в умовах ідеаціональної, ідеалістичної та чуттєвої культури

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 455 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лучшая месть – огромный успех. © Фрэнк Синатра
==> читать все изречения...

2205 - | 2093 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.